|
|
کدخبر: ۱۷۸۲۹۹

بدن ما به مقدار معینی از خواب در شبانه روز نیاز دارد. اگر ما کمتر از این مقدار معین بخوابیم، بدن دچار مشکل خواهد شد.

به گزارش گروه سلامتی و پزشکی امیدنیوز، پژوهش گران در تحقیقات مختلف در مورد مقدار خواب مورد نیاز برای بدن انسان در طول شبانه روز به نتایج گوناگونی رسیده اند اما به صورت کلی می توان گفت هر فرد بالغ به صورت طبیعی باید ۶ الی ۸ از شبانه روز را در خواب بگذراند. خواب کافی بدن را سرحال می آورد و سبب می شود انسان آماده تر باشد؛ اما نداشتن خواب کافی بدن را با مشکلات مختلفی مواجه می کند. در ادامه این مطلب این مشکلات را برخواهیم شمرد.

اختلال در یادگیری، سردرد، اختلال در بینایی، اضافه وزن و … از جمله مشکلات کم خوابی هستند. به صورت کلی باید توجه داشت که کمبود خواب شدید عوارض جبران ناپذیری برای بدن به همراه دارد.

با فرا رسیدن ایام امتحانات، دلهره دانشجویان هم شروع می شود و از آن جا که ذهنشان با چالش هایی چون نگرانی های مختلف مربوط به درس خواندن درگیر است دچار اضطراب و ترس از امتحان می شوند. گروهی از دانشجویان عصبانی، افسرده، پریشان، ناراحت و مضطرب می شوند و گروهی دیگر، چنان آشفته و نگران می شوند که پاسخ سوالات ساده را هم از یاد می برند.

در این شرایط برخی به مطالعه در ساعات شب پرداخته و از مدت زمان خواب در این ایام می کاهند؛ اما باید دانست خواب کافی می تواند از شدت اضطراب امتحان کاهش دهد. اغلب دانشجویان به حداقل ۶ و ۷ ساعت خواب در طول شبانه روز احتیاج دارند و اگر کمتر از این میزان بخوابند، بدنشان مستعد و آماده آسیب های روحی - جسمی می شود. علاوه بر این هر گونه بی نظمی در برنامه خواب یا کم خوابی موجب کاهش کارایی مغز و افزایش استرس می شود.

در تصویر زیر می توانید عوارض کم خوابی به ویژه در ایام امتحانات را ببینید:

منبع:دکترسلام

ارسال نظر