|
|
کدخبر: ۱۷۸۶۳۳

بنابر نتایج یک پژوهش جدید، بیخوابی می تواند ریسک ابتلا به آسم را در بزرگسالان افزایش دهد.

به گزارش امیدنیوز و به نقل از خبرگزاری مشرق، در حدود ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به آسم، اختلال تنفسی مزمن با علائم خس خس سینه، تنگی نفس و درد قفسه سینه هستند. از فاکتورهای پرخطر این بیماری سیگار کشیدن، چاقی و آلودگی هواست.

پژوهش گران دانشگاه نروژ دریافته اند افراد مبتلا به مشکلات مزمن خواب سه برابر بیشتر از افراد بدون مشکل بیخوابی در معرض آسم قرار دارند.

لین بیت استراند، عضو تیم پژوهش، در این باره می گوید: «بیخوابی یا کیفیت بد خواب در بین بیماران مبتلا به آسم شایع است اما اینکه آیا بیماران مبتلا به بیخوابی در معرض ریسک بالاتر ابتلا به آسم در مراحل بعدی هستند بطور کامل مورد بررسی قرار نگرفته بود.»

در این پژوهش چیزی در حدود ۱۸هزار فرد ۲۰ تا ۶۵ سال مورد مطالعه قرار گرفتند. محققان دریافتند افرادی که عنوان کرده بودند «غالباً» یا «تقریباً هر شب» برای خوابیدن مشکل دارند، به ترتیب ۶۵ درصد و ۱۰۸ درصد در معرض ریسک ابتلا به آسم در طول ۱۱ سال بعد قرار دارند.

همجنین کسانی که گفته بودند خیلی زود از خواب بیدار می شوند و «غالباً» یا «تقریباً هر شب» نمی توانند دوباره بخوابند، به ترتیب با ۹۲ درصد و ۳۶ درصد افزایش ریسک ابتلا به آسم مواجهند.

علاوه بر این یافته ها نشان داد افرادی که حداقل یک بار در هفته دچار بیخوابی یا بدخوابی می شوند ۹۴ درصد با افزایش ریسک ابتلا به آسم مواجهند.

به گفته استراند، «از آنجائیکه مشکل بیخوابی، قابل کنترل است، افزایش توجه بر تاثیرات نامساعد بیخوابی می تواند در پیشگیری از آسم سودمند باشد.»

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار