|
|
کدخبر: ۱۷۸۶۷۲

به گزارش امیدنیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وقفه ی تنفسی در خواب، قطع تنفس در خواب و یا آپنه خواب(Sleep apnea) که در محاورات عامیانه تحت عنوان خروپف از آن یاد می شود، یک اختلال است که باعثتوقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب می‌شود. این دوره‌ها که به نام آپنه(apneas) شناخته می شوند، معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول می کشیده و حتی ممکن است در موارد شدید، صدها بار در هر شب تکرار شوند. برخی اوقات شخص با احساس خفگی به دفعات مکرر از خواب می پرد. هر کدام از آپنه ها می‌تواند تا ۲ دقیقه نیز به طول انجامد؛ البته غالبا خود فرد از آنه هاغ مطلع نمی‌شود.

امروزه خروپف کردن یکی از مشکلات رایج است که عده بسیاری را آزار می دهد. ممکن است آن فرد یکی از والدین، همسر یا خود فرد باشد که استراحت شب را دچار چالش می کند. در این مواقع به دنبال راهی برای کم کردن این خروپف‌های آزار دهنده هستید.

یکی از مجرمان اصلی ایجاد خروپف وجود موکوس‌های اضافی است، هنگامی که راه‌های تنفسی در هنگام خواب به علت وجود گرفتگی یا آلرژی مسدود می شوند، در حقیقت راه‌های تنفسی فرد در هنگام خروپف به کلی مسدود و حجم هوایی که وارد شش‌ها می‌شود بسیار محدود می‌شود.

اگر شما هم جزو افراد بزرگسالی هستید که خروپف می‌کنند می‌توانید با پرهیز از خوردن برخی مواد غذایی در وعده شام این مشکل را حل کنید.

لبنیات
غذاهای سرخ کردنی
غذاهای فرآوری شده
شکر

همچنین خوردن وعده‌های غذایی پرکالری و حجیم و سیگار کشیدن قبل از خواب منجر به بروز خروپف‌های غیر طبیعی و بلند‌تر از حد معمول می‌شود.

شما می توانید با پرهیز از این موارد مانع ادامه روند خروپف های شبانه خود شوید و با این کار خوابی همراه با آرامش را به اعضای خانواده خود هدیه دهید.

ارسال نظر