|
|
کدخبر: ۱۷۸۷۴۳

به گزارش امیدنیوز و به نقل از آخرین خبر _ اعضای اهدایی بدن به شدت فاسد پذیر است و اگر به درستی از آن محافظت نشود به سرعت تجزیه می شود به همین خاطر محققان روش جدیدی را برای نگهداری دراز مدت اندام های بدن آزمایش کردند و موفق شدند با استفاده از این روش میزان نگهداری از اعضای بدن را افزایش دهند. محققان با استفاده از این روش می‌توانند اندام‌هایی را که برای مدت زمان طولانی در دمای بسیار پایین منجمد شده اند، با موفقیت از حالت انجماد خارج کنند.
از سال‌ها قبل روش‌های نگهداری بلندمدت اعضا از طریق انجماد در دمای ۱۶۰ تا ۱۶۹ درجه سانتیگراد در اختیار متخصصان بوده است؛ اما هنگام گرم کردن مجدد، این اعضای یخ زده دچار آسیب‌های شدیدی می‌شوند.
محققان توانستند این مشکل را از طریق یک رویکرد جدید حل کنند که در آن نانوذرات اکسید آهن پوشیده از سیلیس روی ماده حاوی عضو اهدایی منجمد ریخته می‌شود. زمانی که نانوذرات اکسید آهن با استفاده از امواج الکترومغناطیس بی خطر تحریک می‌شوند، به شکل گرم‌کن‌های کوچکی عمل می‌کنند که به طور یکسان و با سرعتی بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر روش‌های متداول، دمای سلول‌ها را افزایش می‌دهند. در این شیوه در هر دقیقه دمای محیط بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ درجه افزایش می‌یابد.
محققان برای اطمینان از کارآیی این شیوه چند عضو منجمد شده جانوران را در آزمایشگاه با استفاده از این روش گرم کردند و دریافتند که این بافت‌ها بر خلاف سایر روش‌ها دچار هیچ‌گونه آسیبی نشده‌اند.
در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد اندام‌های اهدا شده به دلیل نبود امکان نگهداری در یخ برای مدتی بیش از چند ساعت، از بین می‌روند. اما این شیوه جدید امکان ذخیره اندام‌های اهدا شده را برای مدت زمانی طولانی فراهم می‌کند. بدین ترتیب بیمارستان‌ها می‌توانند بانکی از اعضای اهدایی را در اختیار داشته باشند و به جای این که در زمان مرگ یک اهدا کننده به دنبال شخص مناسبی برای پیوند عضو بگردند، در صورت نیاز بیماران، از اعضای ذخیره شده در این بانک استفاده کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

ارسال نظر