|
|
کدخبر: ۱۷۸۸۸۷

به گزارش امیدنیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد جواد دهقانی با اشاره به آمار منتشر شده توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره رشد علمی کشورها، اظهار کرد: پایگاه استنادی وب آو ساینس که با عنوان ISI هم شناخته می‌شود، به بررسی رشد کمی تولید علم در سال ۲۰۱۶ پرداخته و داده‌های به دست آمده را با سال ۲۰۱۵ مقایسه کرده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: خروجی مقایسه‌ها در پایگاه ISI نشان می‌دهد ایران توانسته بیشترین رشد را در میان برترین کشورهای تولید کننده علم جهان داشته باشد.

وی بار دیگر با تأکید بر اینکه ایران بیشترین رشد کمی تولید علم را در بین برترین کشورهای تولید کننده علم دنیا کسب کرده است، گفت: این موضوع از بررسی رشد کمیت تولید علم ۲۵ کشوری که بیشترین کمیت علم دنیا را براساس پایگاه ISI در اختیار دارند، حاصل می‌شود.

دهقانی با بیان اینکه میزان تولید کمی علم ایران در سال ۲۰۱۶ به نسبت سال ۲۰۱۵ حدود ۱۲ درصد رشد داشته است، ابراز کرد: کمیت تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۶ به دو میلیون و ۴۵۲ هزار و ۵۵ مدرک رسیده در حالیکه همین نرخ برای سال ۲۰۱۵ و در پایگاه ISI روی دو میلیون و ۵۵۲ هزار و ۵۲۶ مدرک ایستاده است.

وی تصریح کرد: در این مقایسه مشخص شده که اگر کمیت تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۶ به میزان چهار درصد افزایش یابد به حد کمیت ثبت شده در سال ۲۰۱۵ میلادی خواهیم رسید با این حال تولید کمی علم کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی از یک رشد ۱۲ درصدی برخوردار شده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: در سال ۲۰۱۵ از جمهوری اسلامی ایران ۳۷ هزار و ۹۷۵ مدرک در پایگاه ISI ثبت شده بود که در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۴۲ هزار و ۵۰۳ مورد رسیده است.

وی همچنین با بیان اینکه هدایت علم به سمت رفع نیازهای کشور مهم‌ترین دغدغه است، یادآور شد: مرجعیت علم بین‌الملل اولین بند از سند سیاستهای کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است.

دهقانی خاطر نشان کرد: کسب مرجعیت علم بین‌الملل با تکیه صرف بر افزایش کمیت تولید علم حاصل نمی‌شود. در این سند بر سایر جنبه های تولید علم از جمله اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی، دیپلماسی علمی و همچنین کسب مرجعیت علمی نیز تأکید شده است.

درصد رشد کمیت تولید علم ۲۵ کشور برتر تولید کننده کمیت تولید دنیا براساس گزارش ISI که در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام منتشر شده به شرح زیر است:

ارسال نظر