|
|
کدخبر: ۱۷۸۹۸۹

وقتی صحبت از کشور فرانسه و به‌خصوص شهر پاریس می‌شود کم پیش می‌آید که به یاد برج ایفل نیفتیم. برج ایفل که به‌عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، در میدان شان دو مارس(Champ de Mars) پاریس نزدیک رود سن(Seine) قرارگرفته و در میان بناهای جهان بیشترین بازدیدکننده را دارد.

به گزارش امیدنیوز به نقل از برترینها وقتی صحبت از کشور فرانسه و به‌خصوص شهر پاریس می‌شود کم پیش می‌آید که به یاد برج ایفل نیفتیم. برج ایفل که به‌عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، در میدان شان دو مارس(Champ de Mars) پاریس نزدیک رود سن(Seine) قرارگرفته و در میان بناهای جهان بیشترین بازدیدکننده را دارد. ایفل در سال ۱۸۸۹ ساخته شد و تا ۴۱ سال بلندترین سازه ساخته‌شده به دست بشر بود. این برج که ساکنان پاریس به آن بانوی آهنی(La dame de fer) هم میگویند، در پانزدهم مارس امسال وارد ۱۲۸ سالگی‌اش می‌شود. به همین مناسبت عکس‌هایی را از مراحل ساخت برج ایفل تهیه کرده‌ایم که در ادامه شما را به تماشای آن‌ها دعوت می‌کنیم.

نام این برج برگرفته از نام مهندس سازنده آن گوستاو ایفل(Gustave Eiffel) است؛ او در ساخت مجسمه آزادی آمریکا هم همکاری داشت و در این عکس که در سال ۱۸۸۹ گرفته‌شده، بر روی پله‌ها ایستاده است.

پروژه ساخت برج ایفل در ژانویه سال ۱۸۸۹ استارت خورد؛ سازندگان تخمین زده بودند که ۱۸,۰۳۸ قطعه آهن کم‌کربن و ۲.۵ میلیون میخ پرچ برای این پروژه لازم است.

حدود ۳۰۰ کارگر برای ساخت این بنای عظیم استخدام شدند.

در طول ساخت برج ایفل تنها یک کارگر جان خود را در حین کار از دست داد؛ تلفاتی که در صورت نبود ملاحظات ایمنی اعمال‌شده در ساخت این برج، ممکن بود خیلی بیشتر باشد. این عکس مربوط به تکمیل اولین پلتفرم پروژه در سال ۱۸۸۸ است.

ساخت برج ایفل طبق برنامه‌ریزی‌ها، در مدت دو سال تکمیل شد. این برج در نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹(Exposition Universelle of ۱۸۸۹) که هم‌زمان با جشن یک صدمین سالگرد انقلاب فرانسه بود، افتتاح گردید.

در سال ۱۸۸۶ دولت فرانسه فراخوانی برای ارائه طرح بنای یادبود یک‌صد سالگی انقلاب فرانسه داد. بیش از صد شرکت مهندسی طرح‌های خود را ارائه کردند که در میان آن‌ها فانوس دریایی، برج مخزن آب و طرح یک گیوتین غول‌پیکر به چشم می‌خورد اما سرانجام طرح برج ایفل به‌اتفاق آرا انتخاب شد.

مراحل ساخت برج ایفل؛ از آغاز تا پایان

این برج ۳۰۰ متری به خاطر خرپاهای بکار رفته در ساختش توانایی مقاومت در برابر بادهای شدید را دارد.

تا قبل از ساخته شدن ساختمان کرایسلر(Chrysler Building) در نیویورک آمریکا، برج ایفل بلندترین برج جهان بود.

پس از اتمام برج ایفل عده‌ای از طرح آن انتقاد کرده و آن را به یک تیر چراغ‌برق تشبیه کردند.

در پانزدهم مارس ۱۸۸۹، برج ایفل در موعد مقرر و بدون صرف هزینه‌های اضافی تکمیل شد و سه ماه بعد رسماً افتتاح گردید.

پس از اتمام برج ایفل بازدیدکنندگان برای دیدن این سازه عظیم فلزی به پاریس سرازیر شدند.

پنج بالابر هیدرولیکی بازدیدکنندگان را به بالای برج می‌برد.

از نوک برج ایفل می‌توان تا ۶۸ کیلومتر را از هر طرف دید. این عکس مربوط به سال ۱۸۸۹ است که یکی از بالکنی‌های ایفل را نشان می‌دهد.

استفاده از لامپ‌های گازی برای چراغانی کردن برج ایفل در سال ۱۸۹۰

در سال ۱۸۹۰ برای نورپردازی ایفل از لامپ‌های گازی بزرگ که داخل حباب‌های شیشه‌ای قرار گرفته بودند، استفاده شد. ده سال بعد در نمایشگاه جهانی ۱۹۰۰ از پنج هزار لامپ الکتریکی برای نورپردازی این برج استفاده شد.

در این عکس که در سال ۱۹۳۷ گرفته‌شده، کارگران مشغول تعویض لامپ نورافکن‌ها هستند. کار کردن در این ارتفاع کار راحتی نیست!

در سال ۱۸۹۸ یک آنتن رادیویی بیست‌متری به نوک این برج اضافه شد.

هرساله بیش از هفت میلیون گردشگر از برج ایفل دیدن می‌کنند.

پس از گذشت ۱۲۸ سال، برج ایفل از ماندگارترین سمبل‌های پاریس است.

ارسال نظر