|
|
کدخبر: ۱۷۹۲۴۹

اگر دستگاه سنجش ضربان همیشه در دسترس تان نیست، یا ساعت هوشمند و دستبند سلامتی ندارید، خوشبختانه از طریق موبایل هم می توانید ضربان قلب تان را تحت نظر داشته باشید.

به گزارش امیدنیوز به نقل از دیجیاتو صحبت در مورد اهمیت پایش ضربان قلب گزافه گویی است. خودتان بهتر می دانید که یک ضربان غیر عادی و نا منظم نشانه واضحی از امراض است و باید جدی گرفته شود.

اگر دستگاه سنجش ضربان همیشه در دسترس تان نیست، یا ساعت هوشمند و دستبند سلامتی ندارید، خوشبختانه از طریق موبایل هم می توانید ضربان قلب تان را تحت نظر داشته باشید. اپلیکیشن Cardiograph با استفاده از دوربین و فلش موبایل این کار را با دقت قابل قبولی انجام می دهد.

برای گرفتن ضربان قلب با این اپ کافیست که با انگشت اشاره تان لنز دوربین و فلش را به طور کامل بپوشانید. بعد این کار باید گزینه استارت را بزنید تا اپلیکیشن تنها در چند ثانیه ضربان قلب شما در دقیقه را محاسبه کند.

اما آیا این پایش به قدر کافی درست و دقیق هست؟ مطمئنا نه، از دوربین یک موبایل نمی توان انتظار دقتی به اندازه یک دستگاه تخصصی پایش ضربان را داشت. اما حداقل می توان گفت که کاردیوگراف این کار را با خطای «قابل قبولی» انجام می دهد.

بگذارید در مورد مکانیزم کار این اپ بیشتر توضیح بدهیم. کاردیوگراف و نمونه های مشابه آن عمل پایش ضربان را بر اساس روش تغییر حجم‌ سنجی نوری(Photoplethysmogram) انجام می دهند.

اگر بخواهیم ساده بگوییم، با هر تپش قلب خون به تمام نقاط بدن پمپاژ می شود و فشار ناشی از این پمپاژ بر اندام ها و تغییر حجمی که در آن ها اتفاق می افتد را می توان از طریق دیودهای نوری(که در موبایل همان فلش LED است) شناسایی کرد.

برای همین با قرار دادن انگشت روی دوربین و فلش، اپلیکیشن با آنالیز تغییر رنگ و حجمی که در سر انگشتان اتفاق می افتد می تواند تخمینی از ضربان قلب را در دقیقه داشته باشد. بنابراین نتایجی که در کاردیوگراف می بینید اگر چه صد در صد دقیق نیستند، اما تا حد زیادی می توان به آن ها اتکا کرد.

کاردیوگراف بعد از پایش از شما می پرسد که کجا و تحت چه شرایطی این کار را انجام داده اید: بعد از ورزش و دویدن، موقع گرم کردن یا در حالت ریلکس. سپس تمامی این اطلاعات را در تاریخچه خود ثبت می کند تا بعدا بتوانید از این اطلاعات در موقعیت های مختلف استفاده نمایید.

خوشبختانه لازم نیست که ضربان های پایش شده در کاردیوگراف فقط برای خودتان باشند. اپلیکیشن امکانی فراهم کرده که برای دوستان و اعضای خانواده تان هم پروفایل بسازید و اطلاعات مربوط به هر کدام را در اپلیکیشن ذخیره کنید.

کاردیوگراف، این اپلیکیشن خوب و کاربردی را می توانید به طور رایگان در اندروید استفاده کنید، اما دانلود نسخه iOS به دلیل داشتن امکانات بیشتر(مثل پشتیبانی از ۳D Touch و همگام سازی اطلاعات با Apple Health) ۱.۹۹ دلار هزینه برایتان در پی خواهد داشت.

دانلود از اپ استور

دانلود از کافه بازار

دانلود از گوگل پلی

ارسال نظر