|
|
کدخبر: ۱۷۹۵۳۶

در عرصه‌ اجتماع فقط با دو نوع نامزد روبروییم. یک: نامزدهایی که می‌خواهند سر سفره‌ عقد بروند. دو: نامزدهایی که صرفا به منظور اینکه اگر در خیابان یک مامور نسبت‌شان را پرسید، خود را نامزد یکدیگر معرفی کنند. به این دسته از زوج‌ها که تحت پوشش نامزدی بیرون می‌روند نامزد پوششی گفته می‌شود. اما در عرصه‌ سیاست با گونه‌های مختلفی از نامزد روبروییم. در ادامه مطلب، نامزدها را به ۶ دسته تقسیم کرده‌ام تا شما با پژوهشی ۶دانگ روبه‌رو باشید.

به گزارش امیدنیوز - مهدی استاداحمد در ضمیمه طنز روزنامه قانون نوشت:

پوششی

نامزدهای پوششی به ‌منظور پوشش دادن دیگران وارد صحنه می‌شوند اما وقتی می‌بینند تا اینجا آمده‌اند، حیف‌شان می‌آید که رضایت بدهند. این دسته از نامزدها از آن دسته‌اند که اگر در کودکی دسته‌ پلی‌استیشن دست‌شان می‌افتاد، شوخی‌شوخی تا قهرمانی سوپرجام اروپا پیش می‌رفتند. این گونه از نامزدها اگر زبانم لال برای خودکشی بالای درخت گیلاس بروند و یک ‌گیلاس بخورند، آن‌قدر ادامه می‌دهند تا از شدت رودل، دست از جهان بشویند.

شایان ذکر است که به این دسته از نامزدها شربت‌اوغلی نیز اطلاق می‌شود.

کوششی

این دسته از نامزدها برای رییس‌جمهور شدن خیلی کوشش می‌کنند و اگر صد بار هم شکست بخورند، دوباره نامزد می‌شوند. این دسته از نامزدها اگر کاخ رویاهای‌شان طعمه‌ حریق و به دلیل کمبود امکانات ویران شود، باز هم تسلیم روزگار نمی‌شوند و وارد میدان می‌شوند و آهن داغ را در دست شان می‌گیرند و مساله را حل می‌کنند؛ چراکه سعدی گفته است: به دست آهن تفته کردن خمیر / به از دست بر سینه پیش امیر.

جوششی

نامزدهای جوششی معمولا به صورت خودجوش نامزد می‌شوند. این نوع از نامزدها تجربه‌ فراوانی دارند و سنی از ایشان گذشته. این گونه از نامزدها با کوله‌باری از تجربه وارد میدان می‌شوند و با روحیه‌ معلم‌گونه‌ای که دارند، از نامزدهای دیگر سوالات مختلفی در زمینه‌های مختلف می‌پرسند. این دسته از نامزدها وقتی با بی‌پاسخ ماندن سوالات مطروحه روبه‌رو می‌شوند، ممکن است علی‌رغم آرامش و متانت ذاتی‌شان کمی جوش بیاورند.

رویشی

این نوع از نامزدها از آن دسته سیاست‌مدارانند که از بس پاک و بی‌آلایشند، در عالم سیاست اذیت می‌شوند. این گونه از نامزدها در صحنه مناظره مثل گل می‌رویند و همین روییدن‌شان باعثتلطیف میدان مناظره می‌شود. گرچه این دسته از نامزدها سال‌ها دارای پست‌ها و مسئولیت‌های مختلفی بوده‌اند، اما به دلیل روحیه‌ ورزشکاری و کم‌حاشیگی و دوری از جنجال، دست نویسنده را در مطول کردن توصیف‌شان می‌بندند. ولی انصافا چه جمله‌ طولانی‌ای شد.

پوزشی

این دسته از نامزدها، برای به دست آوردن همان پستی نامزد شده‌اند و برایش تلاش می‌کنند که هم‌اکنون در آن پست مشغول فعالیتند. این گونه از نامزدها بیشتر از اینکه فرصت داشته باشند برنامه‌های آینده‌شان را ارائه کنند، باید به خاطر اشکالات دوره‌ خودشان پوزش بخواهند. کار این دسته از نامزدها بسیار دشوار است. این نوع از نامزدها هر چه بگویند با این جمله روبه‌رو می‌شوند که قبلا هم همینا رو می‌گفتی. از سویی اگر حرف جدیدی بزنند با این جمله روبه‌رو می‌شوند که دفعه پیش از این حرفا نمی‌زدی.

گویشی

نامزدهای گویشی گویندگان خوبی‌اند‌. خوب سخن می‌گویند. کلام‌شان بسیار بسیار منطقی و حرف‌شان محکمه‌پسند است.

در پایان، توجه شما را به نمونه‌ای از سخنان ایشان جلب می‌کنم.

«آنچه در جوی می‌رود آب است

آنچه در چشم می‌رود خواب است

زیر ابروی آدمی چشم است

نمد سبزوار از پشم است

دست دارای پنج انگشت است

متضاد جلو، همان پشت است

مرغ نر را خروس می‌گویند

زن نو را عروس می‌گویند»

ارسال نظر