|
|
کدخبر: ۳۳۸۷۶

اگر این نشانه ها را در خود می بینید، غده تیروئید شما مشکوک به کم کاری است و باید برای انجام آزمایشات دقیق جهت بررسی میزان کم کاری و درمان، به پزشک مراجعه کنید. معمولاً برای رفع مشکل، داروهای مخصوصی جهت افزایش کارکرد غده تیروئید تجویز می شود.

به گزارشامید، بسیاری از ما تصور می کنیم که موها، بخشی جدا از بدن هستند. اما همانند ناخن ها، موها نیز می توانند در شناسایی تقریبی وضعیت سلامت مان به ما کمک کنند.

در این مطلب به چهار نشانه در رابطه با سلامتی که از روی وضعیت و حالت موها می توان به آنها پی برد، اشاره شده است.

نرمی و شکنندگی موها


اگر موهای زخیم و در عین حال درخشانی دارید که به ناگاه خوش حالت و در عین حال شکننده شده اند، به یاد بیاورید که مشغول چه کاری بوده اید؟ شنا کردن در یک آب کلر خورده، رنگ کردن موها و مواردی مانند این، می تواند عامل نرمی و شکنندگی موهای شما باشد. هر چند که موهای شکننده و خشک از نشانه های Hypothyroidism یا کم کاری تیروئید است.

کاهش عملکرد غده تیروئید در ترشح هورمون های کافی، منجر به کاهش سرعت سوخت و ساز بدن می شود. البته افزایش ناگهانی وزن، بروز حس خستگی دور از انتظار و احساس سرما در اغلب اوقات روز نیز از سایر نشانه های کم کاری تیروئید است.

اگر این نشانه ها را در خود می بینید، غده تیروئید شما مشکوک به کم کاری است و باید برای انجام آزمایشات دقیق جهت بررسی میزان کم کاری و درمان، به پزشک مراجعه کنید. معمولاً برای رفع مشکل، داروهای مخصوصی جهت افزایش کارکرد غده تیروئید تجویز می شود.

شوره سر


بسیاری از افراد دچار شوره سر هستند که به راحتی با کمک یک شامپوی ضدشوره برطرف می شود. اما در صورتی که بر اثر استفاده از شامپوی ضدشوره لکه های مشکوکی بر روی پوست تان ظاهر شود، شما مشکوک به پسوریازیس هستید. این بیماری، یک بیماری خودایمنی بدن است که در پوست بروز می کند و رنگ پوست به واسطه بروز آن در برخی نواحی به صورت لکه های درشت تغییر می کند.

در واقع این تغییر رنگ، پروسه نوسازی پوست است که به واسطه این بیماری سرعت گرفته و قابل رویت می شود. در صورتی که شما دچار سایر بیماری های خودایمنی بدن مانند اسکلروز چندگانه یا کرون هستید، احتمال بروز پسوریازیس در شما بیشتر است و باید برای مراجعه به پزشک جهت رفع مشکل و درمان سریع بیماری جدیت بیشتری داشته باشید.

ریزش مو


هر فرد عادی به طور میانگین روزانه ۱۰۰ تار مو از دست می دهد. این میزان ریزش مو کاملاً طبیعی ست و جای نگرانی نیست. اما در صورتی که حس می کنید میزان ریزش موی شما از این حد بیشتر است و یا موهای شما به صورت دسته ای میریزند، احتمالاً این نشان از بروز یک ایراد در سلامت شماست.

گاهی اوقات ریزش مو می تواند به مواردی مانند استرس های شغلی و خانوادگی وابسته باشد. اما مواردی مانند کم کاری تیروئید و یا سندرم تخمدان پرکیست نیز می توانند عامل بروز این ریزش های غیرعادی باشند.

با این حال، مصرف برخی داروها همچون داروهای ضدحاملگی، داروهای ضدافسردگی و برخی داروهای دیگر نیز می تواند از عوامل موقت ریزش مو باشند. به هر حال عوامل بسیاری همچون مصرف همزمان دو دارو و مهمتر از همه عوامل ارثی نیز از شایع ترین دلایل ریزش مو در افراد هستند، اما نباید به آن اکتفا کنید و مراجعه به پزشک برای کشف علت اصلی ریزش موها ضروری ست.

موهای خشک، ضعیف و بی دوام


نهایتاً، وجود موهای خشک و بی دوام، جدی ترین نشانه مرتبط با سلامت شماست. موها، با کمک پروتئینی به نام کراتین ساخته می شوند و عدم مصرف کافی پروتئین در وعده های غذایی، ممکن است منجر به رشد موهایی ضعیف و شکننده شود. البته این مورد نیز می تواند به غده تیروئید مرتبط باشد و برای کشف علت اصلی باید مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مربوطه را نیز در برنامه خود بگذارید.

منبع: سالم زی

ارسال نظر