|
|
کدخبر: ۵۶۲۱۱

فکرهای خام کنترل دیابت با عسل دیابتی، جایگزین انسولین با مواد خوراکی شنبلیله، تخم هندوانه ابوجهل، آب کدو و هویج از جمله باورهای غلط درباره راه‌های جایگزین کنترل دیابت هستند و حال شایع‌ترین علت قطع عضو پای دیابتی‌ها نیز کفش نامناسب است.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، روز جهانی دیابت که در واقع روز تولد «بانتینگ» کاشف انسولین است بهانه ای است که حرف‌های زیادی از راه کارهای درست و نادرست کنترلدیابتمطرح شود. این روزها شایعات بسیاری نوقلِ کلام بیماران دیابتی مبنی بر خوب بودن فلان راه برای بهبودی شده است. گفته‌ها و شنیده‌هایی که از درمان سنتی تا استفاده از مواد غذایی خاص گرفته که هیچ بار علمی ندارند و فقط باورهای غلطی را در ذهن آن‌ها شکل می‌دهند و دست آخر هم نه تنها دیابت کنترل نمی‌شود بلکه بدن را درگیر بیماری‌های دیگر می‌کند.

بنابر این گزارش طبق آخرین آمار‌ها تا سال گذشته، بالای ۳۷۰ میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا شدند. متخصصان پیش بینی می‌کنند غیر از عامل ژنتیک، تا زمانی که افراد شیوه درست زندگی را فرا نگیرند دیابت همچنان روند صعودی دارد و این بیماری در دنیا تا سال ۲۰۳۰ از مرز نیم میلیارد نفر خواهد گذشت.

ایران هم از این موضوع مستثنی نیست. با توجه به آمار و ارقام موجود سن ابتلاء به دیابت در ایران سیر نزولی دارد. در گذشته دیابت نوع دو فقط برای بزرگ سالان بود اما متاسفانه امروزه جوان‌ها، نوجوان‌ها و حتی کودکان نیز دچار این بیماری می‌شوند. منطقه ما یکی از مناطق دیابت خیز است. مطالعات نشان داده است ۱۰،۲ درصد جمعیت بالغ در ایران مبتلا به دیابت هستند.

متاسفانه تعداد دیابتی‌ها روز به روز افزایش می‌یابد. چشم انداز دیابت با توجه به نبود شیوه درست زندگی، خوب نیست. بسیاری از متخصصان بر این باورند که با توجه به نبود درمانی برای دیابت، باید این مسئله را پذیرفت که تا شیوه زندگی درست نشود و تا نحوه تغذیه‌مان اصلاح نشود و فعالیت‌های بدنی کم و زندگی ماشینی باشد، آینده بد‌تر از این خواهد شد. دکتر کامران نیکو سخن مدیر عامل انجمن دیابت ایران و عضو فدراسیون بین المللی دیابت در خاورمیانه در این باره به گفت‌وگو پرداختیم.

فروش عسل دیابتی در فروشگاه‌ها

مدیر عامل انجمن دیابت ایران با اعلام اینکه اخیراً شاهد باورهای نادرست میان دیابتی‌ها برای درمان‌ هستیم، گفت: متاسفانه میان مراجعه‌کننده‌ها بیمارانی را می‌بینیم که از عسل دیابتی و تاثیرات آن صحبت می‌کنند. در این باره باید بگویم که چیزی به اسم عسل دیابتی وجود ندارد.

وی افزود: در خیلی از فروشگاه عسل دیابتی را می‌فروشند. این‌ها یکسری فرآورده‌های هستند که مردم به عنوان عسل دیابتی از آن استفاده می‌کنند که برخی از آنها در واقع عسل نیست بلکه فقط طعم عسل به این فرآورده‌ها اضافه شده و اصلاً خاصیت عسل را ندارد.

مدیر عامل انجمن دیابت ایران در ادامه تصریح کرد: برخی دیگر از این عسل‌ها‌‌ همان عسل معمولی است که به اسم عسل دیابتی هستند. در حقیقت فرد دیابتی به گمان اینکه این نوع عسل بر روی قندش اثری نمی‌گذارد از آن استفاده می‌کند اما عسل دیابتی هم قند دیابتی‌ها را بالا می‌برد. ما اینگونه عسل‌ها را به هیچ بیمار دیابتی توصیه نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه افکار غلط به عنوان اینکه درمان بهتری برای دیابت هستند در ذهن بیماران شکل می‌گیرد، گفت: برای مثال بعضی اوقات بیماران دیابتی خودسرانه دارو‌هایشان را کنار می‌گذارند و به داروهای گیاهی رو می‌آورند. ممکن است برخی از این دارو‌ها قند را پایین بیاورند اما وقتی پزشک دارویی را برای بیمار تجویز می‌کند از دوز آن مطلع هستند ولی پزشک نمی‌داند بیمار چقدر از داروهای گیاهی مصرف کرده و چقدر قند خون بیمار را پایین آورده است.

نیکو سخن همچنین اظهار داشت: موضوع دیگر عوارض این دارو‌ها است. ۲۰ سال تحقیق و بررسی بر روی تولید یک دارو انجام می‌شود تا عوارض آن مشخص شود. اما مطالعات لازم بر روی اکثر داروهای گیاهی انجام نشده است و ممکن است عارضه‌ای داشته باشد که بیمار نمی‌داند.

انسولین یا تخم هندوانه ابوجهل…!

مدیر عامل انجمن دیابت ایران دیگر افکار نادرست و درمان‌های خودسرانه را مصرف برخی مواد خوراکی به عنوان جایگزین انسولین دانست و افزود: هیچ ماده غذایی نیست که انسولین داشته باشد. برخی دیابتی‌ها دنبال مواد خوراکی مثل، شنبلیله، تخم هندوانه ابوجهل، آب کدو و هویج هستند و بر این باورند که در آن انسولین دارد. اما بدانند که انسولین از راه خوراکی جذب نمی‌شود و هیچ تاثیری ندارد. این باور غلطی است و هیچ گونه جنبه علمی ندارد. اگر یک دیابتی بخواهد یک شیشه آب کدو را بخورد بداند که هیچ واحدی از انسولین در بدن او جذب نخواهد شد.

حنا و عوارض آن برای زخم پا

نیکو سخن به حنا به عنوان یکی دیگر از شایع‌ترین راهکارهای بهبود زخم اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی از دیابتی‌ها مراجعه می‌کنند و از حنایی که شب گذشته بر روی پایشان گذاشته صحبت می‌کند. آنها فکر می‌کند بهترین کار را انجام دادند اما نمی‌دانند که دیابت خود باعثخشکی پوست می‌شود و حنا هم به خاطر خاصیت ضد تعریق پوست و سفت شدن باعثخشکی بیش از اندازه پوست پا می‌شود. این مسئله می‌تواند قطع عضو منتهی شود.

اثرات ورزش در غیاب انسولین

وی با تاکید بر اینکه کسی که ورزش می‌کند باید قند خونش کنترل کند، عنوان کرد: برخی افراد فکر می‌کنند ورزش جای انسولین را در بدن می‌گیرد به همین دلیل داروهای خود را کنار می‌گذارند اما باید بدانند که در غیاب انسولین ورزش نه تنها هیچ کاری برای بدن نمی‌کند بلکه وضعیت قند خون را تشدید می‌کند. البته ورزش کمک می‌کند تا انسولین بدن بهتر کار کند. ورزش در کسی موثر واقع می‌شود که بدنش قادر به تولید انسولین باشد. فردی که قند خونش ۳۰۰ است فکر می‌کند که ورزش کند قند او پایین می‌آید در صورتی که اگر فرد با این مقدار قند ورزش کند قند او بالا‌تر هم می‌رود. این دو باید در کنار هم باشند.

کفش نامناسب عامل قطع پای دیابتی‌ها

وی شایع‌ترین علت قطع عضو را استفاده از کفش نامناسب در میان دیابتی‌ها دانست و گفت: افرادی دیابتی که اعصاب پای‌ آنان مشکل دارد باید دقت بیشتری داشته باشند چرا که حتی در برخی اوقات یک کفش نامناسب منجر به تاول پا و نهایتاً باعثقطع عضو می‌شود. تجربه نشان داده است که اگر دیابتی آموزش کافی در مورد پوشش پا، چگونگی گرفتن ناخن‌ها و نظافت آن را ببیند، می‌توان جلوی نیمی از قطع عضو‌ها را گرفت.

ارسال نظر