|
|
کدخبر: ۸۶۲۱۲

نسل جدید لپ‌تاپ شرکت فوجیتسو به فناوری اسکن الگوی رگ‌های کف دست مجهز است که یک رمز عبور غیر قابل سرقت محسوب‌ می‌شود.

به گزارشامیدبه نقل از ایسنا، تشخیص هویت زیست‌سنجی یا بیومتریک شامل تطبیق دادن الگوهای منحصربفرد اثر انگشت، رگ‌های کف دست، عنبیه یا صدای کاربر با داده‌های ذخیره شده است که می‌توان از آن بعنوان رمز عبور غیرقابل تقلید استفاده کرد.

برخلاف رمزهای عبور متداول که برای کارت‌های بانکی، گوشی تلفن همراه، تبلت یا لپ‌تاپ استفاده شده و با سرقت اطلاعات براحتی قابل تغییر هستند، رمز بیومتریک غیر قابل تغییر است.

در برخی از دستگاه‌های عابر بانک ژاپن، مشتریان با اسکن الگوی کف دست می‌توانند براحتی از حساب خود پول برداشت کنند؛ در گوشی تلفن همراه آیفون ۵s نیز حسگر اثر انگشت بعنوان رمز عبور و شناسایی کاربر استفاده می‌شود.

فوجیتسو، نسل جدید لپ تاپ مدل Celsius H۷۳۰ را با دو گزینه بیومتریک به بازار ژاپن عرضه کرده است که شامل حسگر اثر انگشت یا اسکنر کف دست با هزینه ۱۱۶ دلار است؛ اسکنر دستگاه اقدام به اسکن الگوی منحصربفرد کف دست و شناسایی کاربر می‌کند.

دستگاه‌های بیومتریک بوسیله نور مادون قرمز بی‌خطر، الگوی رگ‌های انگشت، پشت دست و یا کف دست کاربر را شناسایی می‌کنند.

یکی دیگر از گزینه‌های بیومتریک، چاپ صوتی(voice prints) است که مبتنی بر ۱۰۰ ویژگی از جمله زیر و بمی صدا و لهجه فرد است؛ این رمز عبور نیز غیرقابل سرقت بوده و در حال حاضر توسط برخی شرکت‌ها مانند بانک Barclays انگلیس ارائه می‌شود.

ارسال نظر