|
|
کدخبر: ۸۸۵۸۰

به گفته حکمای طب سنتی غذا فقط ماده ای نیست که برای پر کردن معده خورده شود، بلکه انچه می خوریم روی سلامت جسمی و روانی ما تاثیر می گذارد.

به گزارشامید، این روزها متخصصان علت بروز بسیاری از مشکلات و بیماری ها را تغذیه نادرست مردم عنوان می کنند و بر این باورند مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های مضر نه تنها سیبل سلامت افراد را نشانه می گیرد بلکه آنها را از داشتن یک زندگی سالم و طولانی محروم می کند. در عین حال در طب سنتی نیز آداب ویژه ای برای غذا خوردن وجود دارد، اینکه چه غذاهایی باید از سفره ایرانی ها حذف شوند، مصرف چه خوراکی هایی با هم مجاز نیست و اصلاً چه بخوریم و چه نخوریم تا سالم بمانیم. با ما همراه باشید.

به گفته حکمای طب سنتی غذا فقط ماده ای نیست که برای پر کردن معده خورده شود، بلکه انچه می خوریم روی سلامت جسمی و روانی ما تاثیر می گذارد. بنابراین دقت در انتخاب غذا برای تعادل مزاج اهمیت خاصی دارد. براساس یک تقسیم بندی کلی، غذاها به ۷ گروه متفاوت تقسیم می شوند که عبارتند از:

غذاهای لطیف که به سرعت هضم می شوند و باعثتجمع مواد زائد در بدن نخواهند شد. از جمله این غذاها می توان به زرده تخم مرغ عسلی، نان گندم، گوشت کبک، انار، کاهو و سیب اشاره کرد.

غذاهای کثیف که به راحتی هضم و جذب نمی شوند و مواد زائد زیادی در بدن تولید می کنند و مصرف شان تنها برای افرادی مجاز است که فعالیت بدنی زیادی دارند. گوشت گوساله یا نمک سود شده و تخم مرغ نیمرو در این گروه قرار می گیرند.

غذاهای معتدل که برای افراد با مزاج معتدل و فعالیت متوسط مناسبند. گوشت بره، ماهی دودی و شلغم معتدل هستند.

غذاهای صالح الکیموس مثل پنیر که بعد از مصرف مزاج فرد را تغییر نمی دهند و تولید خلط(دم، بلغم، صفرا و سودا) بد نمی کنند.

غذاهای فاسد الکیموس که مزاج فرد را از حالت تعادل خارج می کنند و می توانند باعثبروز بیماری شوند؛ به عنوان مثال با مصرف سوسیس و کالباس مقدار زیادی صفرا در بدن تولید می شود.

کثیرالغذا: در صورت مصرف این نوع خوراکی ها مثل جگر سفید تا چند ساعت احساس گرسنگی نمی کنید.

قلیل الغذا: این نوع خوراکی ها مثلاً گوشت های نمک سود شده اغلب شکم پرکن هستند و بعد از مدت کوتاهی گرسنه می شوید.

مزاج مزه ها

در طب سنتی هر یک از مزه ها دارای مزاج خاصی هستند و به همین دلیل افراد متناسب با نوع مزاج شان باید سراغ مردهای مختلف بروند. به عنوان مثال مواد ترش مثل آبلیمو، آبغوره، سماق و سرکه، خشکی و سردی بدن را افزایش می دهند و هر چه ترشی آنها بیشتر باشد سردی و خشکی نیز افزایش می یابد. بنابراین افراط در استفاده از ترشیجات سلامت سوداوی مزاج ها را تهدید می کند. از طرفی مواد شور طبع گرم و خشکی دارند و مصرف به اندازه آنها بلغم را از بین می برد و باعثافزایش اشتها می شود اما زیاده روی در مصرف شان بیماری زاست. مواد غذایی تلخ نیز علاوه بر افزایش گرمی و خشکی بدن باعثرقیق شدن خون می شوند و بلغم زائد بدن را دفع می کنند.

همچنین خوراکی های شیرین(منظور شیرینی طبیعی است) به دلیل طبع گرم و تر معمولاً تاثیر منفی روی بدن ندارند و در مقابل مواد بی مزه اغلب سرد و تر هستند و مصرف بیش از اندازه آنها توصیه نمی شود. مواد غذایی تند هم طبیعتی گرم و خشک دارند و مصرف درست آنها برای افراد بلغمی مناسب است.

دور این غذاها را خط بکشید

متخصصان طب سنتی می گویند اگر می خواهید سالم زندگی کنید باید تغذیه مناسبی داشته باشید و سراغ این خوراکی های مضر نروید:

روغن نباتی جامد و مایع

متاسفانه خیلی ها بر این باورند که استفاده از روغن های گیاهی مخصوص سرخ کردن خطری برای سلامت افراد ندارد اما این در حالی است که همه روغن های نباتی چه جامد و چه مایع در عروق بدن رسوب می کنند و علاوه بر چاقی و افزایش چربی خون باعثبروز سکته و مرگ زودرس می شوند. بنابراین تا حدامکان از سرخ کردن مواد غذایی بپرهیزید و برای طبخ غذا به جای روغن های مضر از روغن زیتون(البته نه در حد افراط) استفاده کنید.

مرغ هورمونی و لبنیات صنعتی

بدون شک همه مرغ هایی که در مغازه ها یافت می شوند هورمونی و ماشینی هستند که روند طبیعی رشد خود که روند طبیعی رشد خود را طی نمی کنند. بنابراین با مصرف این مرغ های به شدت بلغم زا دچار هزار و یک بیماری می شوید. البته متخصصان طب سنتی هم نمی گویند مرغ را از برنامه غذایی خود حذف کنید اما توصیه می کنند اگر می توانید مرغ محلی تهیه کنید. در غیر این صورت دنبال محصولات ارگانیک دارای مجوز وزارت بهداشت باشید.
این در حالی است که تخم مرغ و انواع محصولات لبنی کارخانه ای هم مشکلات مشابهی دارند اما این احتمال بسیار کم است که در دنیای صنعتی امروز بتوانید محصولات تازه محلی و سالم تهیه کنید و حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که مصرف مصلحات را فراموش نکنید، مثلاً پنیر تازه به دلیل طبع سرد و تر باید همراه مغز گردو یا نعنا خشک مصرف شود. همچنین عسل مصلح شیر و سرشیر و کره و خامه است و کاکوتی، آویشن، نعنا و پونه مصلح دوغ و ماست است.

گوشت گاو و گوساله

بد نیست بدانید ابوعلی سینا علت ده ها بیماری خطرناک از جمله سرطان را با مصرف گوشت گاو و گوساله مرتبط می داند چرا که این گوشت به شدت سودازاست و با افزایش غلظت خون باعثآسیب های کبدی، مشکلات گوارشی، تیرگی پوست، بزرگ شدن طحال و مشکلات عصبی می شود. در مقابل مصرف گوشت گوسفند جوان به ویژه به صورت آبگوشت به دلیل طبیعت معتدل و گرم و تر در طب سنتی توصیه شده است.

برنج سفید

مگر می شود پلو را از سفره غذایی ایرانی ها حذف کرد؟ هر چند پاسخ این سوال کاملاً معلوم است اما بد نیست بدانید برنج و حتی ماکارونی به شدت سودازا هستند، خون را غلیظ می کنند و باعثبروز یبوست، سنگ صفرا و سنگ کلیه می شوند. بنابراین مصرف برنج را به دو تا سه بار در هفته(کمتر از شش قاشق غذاخوری) کاهش دهید و در صورت مصرف از مصلح(مواد غذایی ای که در اصلاح و تعدیل عوارض جانبی غذاها موثرند و روی روند هضم تاثیر مثبت دارند) برنج مثل زیره و شوید، استفاده کنید.

چای و قند

حکمای طب سنتی ارزش چندانی را برای مصرف چای قائل نیستند چرا که این نوشیدنی سودازا و بلغم زاست و به جای آن مصرف عرقیات سنتی و دم نوش های گیاهی را توصیه می کنند. بنابراین اگر به خوردن چند لیوان چای در طول روز عادت کرده اید بهتر است به مرور مصرف آن را کاهش دهید و دنبال جایگزین مناسب تری مثل گل گاوزبان، دم نوش نعنا، دم نوش دارچین و… باشید.

قند و شکر نیز در حقیقت تفاله چغندر و نیشکر هستند که حاوی مواد زائدند و حفظ الصحه را از بین می برند. بنابراین به جای این مواد شیرین مضر از شیرین کننده های طبیعی مثل عسل و شیره خرما استفاده کنید.

نوشابه و نوشیدنی های صنعتی

به گفته متخصصان طب سنتی مصرف نوشیدنی های صنعتی باعثتولید اخلاط بد در بدن می شوند و علاوه بر تخریب دستگاه گوارش زمینه ابتلا به بیماری های کبدی و استخوانی را فراهم می کنند. بنابراین به جای این نوشیدنی ها از نوشیدنی های طبیعی مانند آب، شربت سرکه انگبین، شربت لیمو، عرق بهار نارنج و… استفاده کنید.

شاید در چند روز نخست ذائقه شما با این نوشیدنی ها سازگار نباشد اما به مرور زمان به آنها علاقمند می شوید و هرگز نمی توانید به نوشابه و آبمیوه های کارخانه ای لب بزنید.

سس مایونز

محققان طب سنتی می گویند سس مایونز در گروه غذاهای کثیف و فاسد الکیموس است و مصرف آن عوارض زیادی دارد. بنابراین از همین امروز آن را از سبد غذایی تان حذف کنید و از چاشنی های طبیعی و سالم مثل سرکه و روغن زیتون و آبلیمو استفاده کنید.

دستور تهیه یک سس خوشمزه سالم

یک فنجان روغن زیتون را با یک حبه سیر له شده، نصف فنجان آبلیموی طبیعی، مقدار نمک و فلفل سیاه و نصف قاشق غذاخوری ارده کاملاً مخلوط کنید. این سس تا یک هفته در یخچال قابل نگهداری است.

اگر دچار نفخ شدید…

حتماً برای شما هم پیش آمده که بعد از مصرف غذا دچار نفخ شده باشید. از دیدگاه طب سنتی اهمیت ندادن به نوع تغذیه و خوردن غذاهایی که به اصطلاح با هم نمی سازند یکی از مهمترین علل بروز این مشکل است.

در چنین شرایطی می توانید از نعنا، گشنیز، بادرنجبویه، دارچین، هل یا زیره سبز چه به صورت عرق گیاهی و چه به صورت دم نوش کمک بگیرید. البته هر کدام از این گیاهان دارویی خواص متعددی دارند اما خاصیت مشترک همه آنها ضد نفخ و بادشکن بودن شان است.

تندرستی / شماره ۱۳۸ / دی ماه ۹۲ / پریسا اصولی / صفحه ۳۲

ارسال نظر