|
|
کدخبر: ۸۸۵۹۷

آیا پای یک راز در میان است که شما از آن بی خبرید یا اینکه فکر می کنید انسان هم مثل دیگر موجودات به طور فطری و ژنتیکی، بی آنکه خودش مطلع باشد، دست به این انتخاب می زند؟

به گزارشامید، آیا شده تا به حال با خودتان فکر کنید که چرا جذب همسر یا نامزدتان شده اید؟ یا یک سوال ساده تر، چطور از میان همه افرادی که اطراف شما بودند، دل به همسرتان بستید و به او علاقمند شدید؟ قطعاً اگر شما مذکر باشید تا قبل از ازدواج با مونت های زیادی مواجه شده بودید و اگر مونثباشید، خواستگاران بسیاری داشته اید؛ اما از میان همه این افراد، تصمیم گرفتید همسرتان را به عنوان شریک زندگی تان انتخاب کنید. به عقیده خودتان چه عاملی در این امر دخیل بود؟ آیا پای یک راز در میان است که شما از آن بی خبرید یا اینکه فکر می کنید انسان هم مثل دیگر موجودات به طور فطری و ژنتیکی، بی آنکه خودش مطلع باشد، دست به این انتخاب می زند؟

دانشمندان معتقدند تقریباً در تمامی موجوداتی که توانایی و قابلیت خودلقاحی وجود ندارد، مکانیسم هایی برای جذب جفت و انتخاب قرار داده شده است که به جز در مورد انسان، در سایر موارد به شکل فطری و ژنتیکی اتفاق می افتد؛ اما در انسان نه تنها عوامل جذب کننده ناخودآگاه وجود دارد بلکه افراد براساس معیارهای خاصی که تحت تاثیر باورها، ارزش ها و اهداف شان است، دست به انتخاب جفت یا همسر مورد علاقه خود می زنند. در این مورد باید توجه کرد که هر چند کشش و انتخاب، رابطه تنگاتنگی با هم دارند ولی دو موضوع کاملاً متفاوت هستند. زیرا جذب و کشش، یک حالت احساسی و عاطفی است، ولی انتخاب یک تصمیم هدفمند و خودآگاه است که براساس اهداف، آرزوها، باورها، احساسات و عواطف صورت می گیرد. به همین دلیل ممکن است در ابتدا مجذوب کسی شویم اما او را برای زندگی مشترک فرد مناسبی ندانیم و یا حتی برعکس، کسی به نظرمان برای زندگی مشترک فوق العاده باشد اما هر چه می کنیم نتوانیم مجذوب او شویم. اینجا این سوال پیش می آید که آنچه سبب می شود ما به سمت کسی جذب شویم، چیست؟

عوامل دخیل در کشش و جذب

روانشناسان و محققان معتقدند آنچه در این مقاله می خوانید در اکثر افراد و نه در همه، جزو عوامل دخیل در کشش و جذب ما به سمت دیگران است. یکی از این عوامل، ظاهر افراد است، زیرا اولین چیزی که در دیدار اول به چشم می آید، زیبایی بیرونی و ظاهری افراد است. مولفه های دخیل در زیبایی چهره و اندام در زنان و مردان متفاوت است اما در کل، در زنان تناسب و تقارن اجزا صورت و اندام(صورت ظریف، چشمان درشت، خطوط لب برجسته و واضح و چشم های رو به بالا) چهره زیبا و جذاب برای یک زن محسوب می شود. در مقابل در مردان داشتن پیشانی بلند، ابروهای برآمده، فک پایین و دماغ متوسط تا کمی درشت، چهارشانه بودن و داشتن هیکلی عضلانی نشانه تناسب و تقارن ظاهری است.

مسئله ای که بیشتر از زیبایی ظاهری در تعیین کشش و جذابیت نسبت به دیگران تاثیرگذار است، مسئله شباهت فرد مورد نظر ما به فردی است که در گذشته یا دوران کودکی ما وجود داشته و ما نسبت به او انس و الفت داشته ایم. به عبارت دیگر یک مرد، بیشتر جذب زنی می شود که شباهت بیشتری به مادر او دارد و یک دختر بیشتر جذب مردی می شود که شبیه و یادآور چهره پدر اوست. براساس همین فرضیه می توان، گفت افرادی که در زمان تولدشان، سن پدر یا مادرشان، بیش از ۳۰ یا ۳۵ سال بوده است بیشتر جذب افرادی با اختلاف سنی نسبتاً بالا می شوند(مثلاً مرد ۲۵ ساله جذب زن مسن تر از خودش می شود). روانشناسان معتقدند این همان دلیلی است که سبب می شود افرادی که در دوران کودکی عمدتاً تحت مراقبت و نگهداری پدر و مادربزرگ خود بوده اند، کشش و تمایل زیادی به ازدواج با افراد مسن پیدا کنند. پزشکان معتقدند دانستن همین موضوع و برقرار کردن گفتگو با این افراد در مورد تاثیر این مسئله بر تصمیم گیری و انتخاب آنها می تواند راهگشاترین راهکار برای حل این معضل باشد.

بوی بدن نیز عاملی است که در زنان و کشش آنها به سمت جنس مخالف تاثیرگذار است. در حالی که این مرود،(بوی بدن) در انتخاب های مردانه کاملاً بی اثر است و تاثیری در ک شش و جذب آنها به سمت جنس مخالف ندارد.

در مطالعات اخیر همچنین دیده شده است که برای زنان بوی مردانی که از نظر محتوی ژنی سیستم ایمنی، تفاوت بیشتری با آنها دارند، جذاب تر است. شاید برایتان جالب باشد بدانید براساس همین مطالعه بوی بدن زن در نیمه اول قاعدگی، خصوصاً اواسط سیکل که توانایی باروری بیشتری دارد، جذاب تر است. لازم به توضیح است که(منظور از بوی بدن، بوی طبیعی بدن فرد بدون خوردن مواد غذایی خاص و موثر بر بوی بدن، مثل(سیر، ادویه جات، گوشت قرمز و…) بعد از یک استحمام ساده(بدون استفاده از مواد شوینده معطر و عطرها برای چندین ساعت) است.

نوع و تیپ شخصیتی افراد نیز در کشش و جذب ما به سمت طرف مقابل، عاملی موثر است و به طور کلی در هر دو جنس، ایمان، اخلاق، خردمندی، فرزانگی، توانایی هنری، متانت، وقار، شوخ طبعی و شرم از عوامل جذب کننده به شمار می روند.

وضعیت مالی و موقعیت های اجتماعی(تحصیلات، ثروت و شغل) نیز در هر دو گروه خصوصاً در زنان تا حدودی جذاب به نظر می رسد.

علاوه بر آنچه گفتیم، محققان معتقدند، توجه دیگران به یک فرد خاص می تواند باعثافزایش تمایل و کشش فرد به سمت آن شخص شود.(خصوصاً در مورد زنان) همچنین افراد متاهلی که همسرانی جذاب دارند، جذاب تر به نظر می رسند. گفته می شود کودکانی که با هم بزرگ می شوند، در بزرگسالی کشش کمتری نسبت به هم دارند و غالباً این افراد در بزرگسالی احساس رمانتیکی نسبت به هم ندارند و حتی در صورت ازدواج نیز معمولاً نوعی خلا عاطفی و احساسی در زندگی این زوجین احساس می شود. در پایان باز هم یادآور می شویم که وجود جذبه و کشش نسبی بین زوجین که معمولاً تا جلسه دوم یا سوم دیدار و آشنایی وضعیتش مشخص می شود، یک پیش فرض ضروری برای ازدواجی خوب و موفق است و نادیده گرفتن آن به هر شکل، کاری اشتباه است.

راز / شماره ۳۸ / نیمه اول دی ماه ۹۲ / صفحه ۷۰

ارسال نظر