|
|
کدخبر: ۸۸۶۰۰

آدم های بدبین می توانند چنان از موانع و مشکلات راه سخن بگویند که جوانه های امید در وجودتان پرپر شود و ابرهای سیاه تردید تمام فکر و ذهن تان را در بر بگیرد!

به گزارشامید، شاید با شخصیت آدم های بدبین و منفی باف تا حدودی آشنا باشید. آدم هایی که دید منفی به زندگی دارند و معمولاً تصورشان بر این است که ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم داده اند تا آنها شکست بخورند و روی خوشبختی را نبینند! همنشینی با چنین افرادی به راستی سخت و دشوار است؛ کافیست چند لحظه ای را با آنان سر کنید تا به کلی ناامیدی و بی انگیزگی، تمام وجودتان را فرا بگیرد؛ بنابراین تا جایی که برایتان امکان دارد، با این افراد نشست و برخاست نداشته باشید. آدم های بدبین می توانند چنان از موانع و مشکلات راه سخن بگویند که جوانه های امید در وجودتان پرپر شود و ابرهای سیاه تردید تمام فکر و ذهن تان را در بر بگیرد!

ممکن است یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک شما شخصیتی بدبین و منفی باف داشته باشد. در چنین حالتی شما نمی توانید به کلی رابطه خود را با او قطع کنید، اما اگر قرار باشد همنشینی با او جز ضرر و زیان چیزی برایتان نداشته باشد و شوق حرکت را از شما بگیرد، بهتر است تا حد امکان رابطه خود را با او محدود کنید؛ مثلاً اگر هم اتاقی شما فردی بدبین است، حتماً پول تان را پس انداز کنید و در اولین فرصت اتاق یا خانه ای مستقل پیدا کنید!

واقعیت این است که جاده زندگی به خودی خود پر از سنگلاخ است؛ بنابراین اگر قرار باشد آدم های بدبین و منفی باف هم مدام دوروبرتان باشند، جبهه دیگری در برابرتان گشوده خواهد شد و در نتیجه نیرو و توان خود را به تدریج از دست خواهید داد. در واقع افراد بدبین مدام از ناامیدی احرف می زنند و هر بار که شما می خواهید برای رسیدن به رویاهایتان دست به کار شوید، زبان باز می کنند و از بیهودگی تلاش هایتان سخن می گویند. شاید ساده ترین راه آن باشد که از نشست و برخاست با افراد بپرهیزید تا تحت تاثیر افکار و رفتارشان قرار نگیرند؛ با این حال، گاهی اوقات به راستی برایتان امکان ندارد از همنشینی با آدم های بدبین خودداری کنید؛ به ویژه در مواردی که یکی از نزدیکان شما باشند؛ در چنین شرایطی باید به دنبال راه و روش جایگزین باشید. بی توجهی و جدی نگرفتن افراد بدبین و منفی باف، یکی دیگر از راه های موثر است که در برخورد با چنین شخصتی هایی توصیه می شود.

به هر حال از قدیم گفته اند: «درِ دروازه را می شود بست، اما دهان مردم را نه!» بنابراین، به جای اینکه مرتب در مقام پاسخگویی به حرف و حدیثانسان های بدبین باشید، بهتر است از ابتدا حرف های آنها را چندان جدی نگیرید. شاید آنها کار و تلاش شما را کم ارزش یا بی ارزش بدانند و مدام در گوش تان آیه یاس بخوانند، اما اگر شما به کاری که انجام می دهید، باور داشته باشید و هدف تان را با ارزش و با اهمیت بدانید، بعید است گفتار چنین افرادی روی شما تاثیر بگذارد و شما را از ساختن خانه رویاهایتان باز دارد.

گاهی اوقات چندان از دست آدم های بدبین و منفی بافت کلافه می شوید که دل تان می خواهد هر طور شده از دست شان راحت شوید، اما یادتان باشد که انسان های بدبین، از روی خیرخواهی این مطالب را بر زبان می آورند. آنها هم روزی رویاهایی در سر داشتند، اما از بد روزگار تمام آرزوهایشان نقش بر آب شده است؛ در واقع آنها بارها و بارها شکست و ناکامی را تجربه کرده اند و هر بار که در جهت تحقق رویاهایشان گام برداشته اند، چیزی جز شکست نصیب شان نشده است. به بیان دیگر همین تجربه های تلخ و ناگوار افراد بدبین در زندگی، آنان را به ورطه سکون، انفعال و دوری از اقدام سوق داده است.
شاید باورتان نشود، ‌اما افراد بدبین هرگز نمی خواهند شاهد شکست و ناکامی شما باشند. آنها حاضر نیستند زمین خوردن تان را ببینند؛ بنابراین از روی خیرخواهی تجربیات تلخ و ناگوارشان را بیان می کنند، پس هیچ گاه سعی نکنید آنها را به خاطر گفتارشان سرزنش کنید.

درست است که آدم های بدبین و منفی باف مرتب از تجربیات تلخ و ناگوارشان سخن می گویند، اما اگر خوب دقت کنید، شاید در گفتارشان رگه هایی از حقیقت نیز بیابید به بیان دیگر شاید تجربیاتی که انان داشته اند، در برخی موارد سودمند و راهگشا باشد و شما را در رسیدن به سرمنزل مقصود یاری کند؛ بنابراین گاهی حتی باید سپاسگزار آنها باشید که تجربیات خود را بدون هیچ گونه چشم داشتی در اختیار شما قرار می دهند.

با این حال، همواره به خاطر داشته باشید که گفتار ادم های بدبین، نباید شما را تحت تاثیر قرار بدهد؛ شما می توانید در همان حال که به مطالب آنان گوش می دهید، به خودتان یادآور شوید که آنها تنها می خواهند تجربیات شخصی خود را بازگو کنند. در واقع اگر انان نتوانسته اند خانه رویاهایشان را بنا کنند، به خودشان مربوط می شود. شاید آن گونه که باید و شاید تلاش نکرده اند، یا اینکه خیلی زود ناامید شده اند و دست از تلاش برداشته اند.

به هر حال، اگر برایتان امکان ندارد که به کلی از نشست و برخاست با افراد بدبین و منفی باف بپرهیزید، می توانید از راهکارهای جایگزین بهره بگیرید، مثلاً هر بار که با این افراد برخورد می کنید، به یاد داشته باشید که این تجربیات، کاملاً شخصی است و هیچ گاه تحت تاثیر گفتار افراد بدبین و منفی باف قرار نگیرید و از خانه آرزوها و رویاهایتان در برابر طوفان بدبینی ها و اندیشه های منفی گرایانه محافظت کنید.

راز / شماره ۳۸ / نیمه اول دی ماه ۹۲ / مهتاب علیمرادی / صفحه ۸۶

ارسال نظر