|
|
کدخبر: ۹۲۵۸۲

یکی از نخستین تلاش ها برای ساخت CELSS ها(سامانه های بوم شناختی کنترل شده حمایت از حیات) ایستگاه Bios - ۳ بود که در سال ۱۹۷۲ و توسط دانشمندان روسی در سیبری تکمیل شد.

به گزارشامیدبه نقل از دانستنیها، اگرچه اواخر دهه ۷۰ میلادی دانشمندان تلاش کرده اند چنین کاری انجام دهند اما هنوز موفق نشده اند. ساخت محیطی که به هیچ نیرویی غیر از خورشید نیاز نداشته باشد و به شکل سامانه ای بسته کار کند(که دورریز و زباله های خود را نیز تجزیه و بازیافت می کند)، کار بسیار دشواری است.

یکی از نخستین تلاش ها برای ساخت CELSS ها(سامانه های بوم شناختی کنترل شده حمایت از حیات) ایستگاه Bios - ۳ بود که در سال ۱۹۷۲ و توسط دانشمندان روسی در سیبری تکمیل شد. این سکونتگاه بسته ۱۰۳۳ متر مربعی برای اقامت سه نفر طراحی شده بود. اکسیژن توسط استخرهای بزرگ جلبک بازیافت می شد و زمانی که همه چیز مطابق برنامه بود، سامانه قادر به تولید حدود ۸۵ درصد از هوا و آب مورد نیاز ساکنان خود بود. طولانی ترین ماموریت انجام شده در این ایستگاه نیز ۱۸۰ روز طول کشید.

ناسا نیز آزمایش BioHome خود را در سال ۱۹۸۹ و در ایستگاهی با اندازه دو برابر یک تریلر باری آغاز کرد. دانشمندان در این ایستگاه به مطالعه تصفیه فاضلاب و اثرات کیفیت هوای داخلی بر محیط مصنوعی پرداختند و دریافتند که استفاده از گیاهان باعثبهبود چشمگیر کیفیت هوا و سلامتی ساکنان ایستگاه می شود.

ارسال نظر