|
|
کدخبر: ۹۷۶۹۱

محققان آمریکایی یک ابر چسب پزشکی تولید کرده‌اند که برای توقف فوری خونریزی در میدان جنگ یا در عمل‌های جراحی قلب کاربرد دارد.

به گزارشامید،«چسب پوستی»(skin glue) نوعی چسب پزشکی است که برای چسباندن دو لبه زخم استفاده شده و جایگزین بخیه یا منگنه جراحی محسوب می‌شود.

پیش از این مقاومت چسب‌های پزشکی برای استفاده درون بدن با توانایی تحمل فشار پمپاژخوندرقلبیا عروق خونی اصلی مورد آزمایش قرار نگرفته بود.

محققان کالج پزشکی هاروارد با الهام از حلزون بی صدف یا لیسه(slug)، چسب پزشکی جدیدی را تولید کرده‌اند که علاوه بر برخورداری از خاصیت ضد‌ آب بودن، ظرف چند ثانیه با تاباندن نور فرابنفش بسرعت به بافت متصل می‌شود.

پروفسور «جفری کراپ» از پزشکان بیمارستان بیرگام و زنان در بوستون و یکی از نویسندگان تحقیق تأکید کرد: این چسب جراحی در عملهای جراحی باز و تهاجمی کاربرد دارد و برای بستن بافت‌های پویایی مانند عروق خونی، قلب و روده قابل استفاده است.

این چسب پلیمری ضد آب و خون می تواند در آینده به جای بخیه در قلب، روده یا عروق خونی مورد استفاده قرار گیرد.

ابر چسب پزشکی بر روی قلب خوک که شبیه قلب انسان است، مورد آزمایش قرار گرفت که به ترمیم نقص مادرزادی قلبی کمک کرد. محققان امیدوارند که این چسب پزشکی دو تا سه سال آینده به بازار عرضه شود.

نتایج این دستاورد در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

ارسال نظر