|
|
کدخبر: ۹۹۷۸۹

کار زیاد خسته تان کرده، چند ساعتی است که با کامپیوتر مشغول کار هستید و احساس می کنید انگشتان تان ورم کرده و سرتان حسابی سنگین شده، در این مواقع چه می کنید؟ احتمالاً گردن تان را چند حرکت محکم می دهید تا صدای تق بدهد و انگشتان دست تان را به هم قلاب می کنید تا بشکنند.

به گزارشامید،شاید شما هم این عادت را داشته باشید که قولنج گردن، پشت یا انگشت تان را بشکنید، اما آیا به این فکر کرده اید که شاید این عادت شما مضر باشد؟

کار زیاد خسته تان کرده، چند ساعتی است که با کامپیوتر مشغول کار هستید و احساس می کنید انگشتان تان ورم کرده و سرتان حسابی سنگین شده، در این مواقع چه می کنید؟ احتمالاً گردن تان را چند حرکت محکم می دهید تا صدای تق بدهد و انگشتان دست تان را به هم قلاب می کنید تا بشکنند. در واقع سعی می کنید قولنج انگشت هایتان را بشکنید یا اصطلاحاً مفاصل تان را knuckle - cracking کنید. اما آیا این کار و عادت کاری مناسب است و هیچ عوارضی برای دست و گردن شما ندارد؟ به طور کلی چند مفصل در بدن هست که می توان آنها را جوری حرکت داد که صدا بدهند و به اصطلاح «بشکنند» این مفاصل عبارتند از: بندهای انگشتان، مهره های گردن، کمر، فک، شانه و آرنج ها.

رابطه شکستن مفصل با مشکل استخوانی


یک سوال بسیار شایع در مورد شکاندن مفاصل این است که آیا این کار باعثآسیب رسیدن به مفاصل و احیاناً بروز التهاب مفاصل و آرتروز می شود؟
اخیراً محققان دانشگاه علوم سلامت بتسادا در مریلند نتیجه تحقیقات خود در مورد «ارتباط شکاندن مفاصل با بروز بیماری آرتروز در دست و انگشتان» را در نشریه پزشکی «سلامت خانواده» چاپ کردند. در این مطلب آمده است پیشتر مطالعه ای انجام شده بود و در آن مدعی شده بودند در کسانی که به شکاندن مفاصل انگشتان و مچ عادت دارند، تخریب مفاصل بیشتر دیده می شود اما در مطالعه دانشگاه بتسادا که زیر نظر دکتر کورین دی وبر، فوق تخصص بیماری های دست انجام شد، ۲۱۵ فرد بین سنین ۵۰ تا ۸۰ سال برای مدت ۱۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت به نتایج جالبی رسیدند.
در مطالعه انجام شده در مریلند محققان پس از بررسی ۱۰ ساله عادات افراد و بروز بیماری تخریب مفاصل و آرتروز مفاصل به این نتایج رسیدند:

۱. تنها ۲۰ درصد از افراد مورد مطالعه به طور عادتی و حداقل هفته ای سه بار مفاصل خود را می شکنند.

۲.۱۸ درصد از افرادی که این عادت را داشتند به بیماری آرتروز دچار شدند.

۳. از میان افرادی که این عادت را نداشتند ۱۲ درصد به بیماری آرتروز مفاصل مبتلا شدند.

در نهایت براساس این آمار و ارقام مشخص می شود که ارتباط خاصی میان شکستن عادت گونه مفاصل و بروز بیماری های مفصلی و تخریب انگشتان وجود ندارد.

دکتر «دی وبر» در مقاله اشاره شده نوشته است: «مطالعه ما نشان می دهد که تعداد دفعات روزانه ای که افراد مفاصل خود را می شکنند و اینکه چند سال است این کار را انجام می دهند رابطه ای با سلامت مفاصل آنها ندارد و در واقع این عادت باعثبروز مشکل در مفاصل و تخریب استخوان ها نمی شود.»

زور دست تان کم می شود


اما نکته دیگری هم در مورد شکستن مفاصل و به خصوص بند انگشتان وجود دارد. در سال ۲۰۰۴ دو پزشک جوان به نام های جی کاستلانو و دیوید آکسلرو از دانشگاه مون کارمل دیتریت مطالعه ای ۵ ساله را آغاز کردند که در نهایت به این نتیجه رسیدند که عادت شکاندن مفاصل در نهایت به بروز ورم در مفاصل انگشتان منجر می شود و قدرت کلی دست تان را پایین می آورد.

در مطالعه آنها ۳۰۰ نفر که بین ۴۵ تا ۷۵ سال داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. از این تعداد ۷۴ نفر عادت به شکاندن بند انگشت ها و مفاصل مچ خود داشتند و ۲۲۶ نفر این عادت را نداشتند. پس از یک دوره ۵ ساله، مفاصل و استخوان ها در افرادی که به طور عادتی مفاصل خود را می شکستند دیده نشد اما میزان ورم انگشتان در این گروه بسیار بیشتر از گروه دیگر بود. جالب اینکه قدرت بلند کردن توسط انگشتان در افرادی که مفاصل خود را نمی شکستند ۵ سال تغییر عمده ای نکرده بود اما در گروهی که هر روز مفاصل خود را به تق تق در می آوردند میزان قدرت بلند کردن و کشیدن انگشتان بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافته بود.

اگر این عادت را دارید، مواظب باشید


دکتر کاستالانو و دکتر آکسلرو نتیجه تحقیقات خود را این گونه توصیف می کنند: «مطالعات ما نشان داده عادت کردن به شکستن مفاصل باعثبروز مشکلاتی در مفاصل دست و مچ می شود که برخی از این مشکلات شامل ورم کردن انگشتان و کاهش قدرت کلی دست است.»
جالب است بدانید در این تحقیق مشخص شده است که افرادی که این عادت را دارند بیشتر از افراد گروه دیگر رفتارهای عادتی نامناسب و خطرناک مثل وابستگی به سیگار، جویدن ناخن، مصرف الکل و مواد مخدر دارند.

سیب سبز / شماره ۱۰۵ / نیمه دوم دی ماه ۹۲ / منبع: مدیکال نیوز تودی / ترجمه: دکتر امیر صدری / صفحه ۸۲

ارسال نظر