|
|
کدخبر: ۱۸۰۴۱۶

مدیرعامل گروه اقتصادی دلیران پارس با اشاره به ضریب نفوذ 6 درصدی بازار سرمایه کشور اعلام‌کرد: عدم شناخت صحیح بازار و سرمایه‌گذاری احساسی از جمله عللی است که از هدایت سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه ممانعت می‌کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، دکتر حسن رضادلیری در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در بررسی شرایط بازار سرمایه در کشور گفت: در حال حاضر ضریب نفوذ در بازار سرمایه 6 درصد جمعیت کشوراست که در صورت کم کردن سهام عدالت و دیگر اوراق‌ دولتی ضریب نفوذ این بازار به کمتر از 6 درصد تقلیل می‌یابد.

وی در ادامه افزود: در خصوص علت عدم اقبال مردم به بورس می‌توان به نوپا بودن بازار سرمایه و فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم در کشور اشاره کرد.
این فعال بازار سرمایه افزود: مردم فضای بورس را جهت سرمایه‌گذاری پر ریسک می‌دانند و به همین جهت از سرمایه‌گذاری در هر محیطی که نسبت به آن آشنایی نداشته باشند اجتناب می‌کنند در حالی که اصولا بورس سازکار استاندارد و با نظارت شدیدی داراست.
دلیری با اشاره به کم تعداد بودن شعب کارگزار در شهرستان‌ها یادآور شد: این در حالی است که اصولا منابع مالی خوبی در شهرستان‌ها وجود دارد که به دلیل نبود شعب کارگزاری کافی این منابع مالی به سوی بانک‌ها هدایت می‌شود.
وی ادامه داد: بازار سرمایه یکی از الزامات توسعه کشورهاست که بدون مشارکت مردم محقق نمی‌شود و دولت در این زمینه می‌تواند با فرهنگ‌سازی و فراهم ساختن زیر ساخت‌های مورد نیاز سرمایه را به این بخش هدایت کند زیرا مردم همواره به دنبال راهی جهت حفظ ارزش پول خود هستند.
مدیر عامل گروه اقتصادی دلیران پارس، آشنایی مردم با استانداردهای این بازار را در هدایت سرمایه سرگردان به این بخش موثر دانست و افزود: سرمایه گذاری در بورس به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم با هدایت واسطه‌های مالی انجام می‌شود و در مقوله خرید مستقیم سهام آشنایی با سهام‌های عرضه شده اهمیت بسزایی دارد زیرا اصولا افراد بدون شناخت اقدام به خرید سهام می‌کنند و متحمل ضررهای سنگین می‌شوند اینگونه سرمایه‌گذاری‌های احساسی یکی از علل اصلی عدم اقبال عوام به بازار سرمایه‌ است.
دکتر دلیری خاطر نشان کرد: سرمایه‌گذاری‌های احساسی در بورس یکی از مشکلات فرهنگ ایرانیان محسوب می‌شود زیرا برخی با اطلاعات اولیه از این بازار خود را صاحب نظر می‌دانند در حالی که اگر سرمایه‌گذارای را به دست اندرکاران و تحلیلگران بازار سرمایه بسپارند نه تنها متحمل ضرر نمی‌شوند بلکه سود معقولی از این بازار کسب می‌کنند.

ارسال نظر

پربیننده ترین