|
|
کدخبر: ۱۸۰۹۰۹

در بیانیه کمیسیون اروپا عنوان شد: اتحادیه اروپا از تقویت روابط در تمامی سطوح و توسعه بیشتر این روابط در ماه‌ها و سال‌های آتی استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در پی دیدار امروز «میگل آریاس کانیته» کمیسیونر انرژی اروپا با «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی، کمیسیون اروپا بیانیه‌ای صادر کرد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

ما امروز با یکدیگر دیدار نمودیم تا تداوم تعهدات کمیسیون اروپا و سازمان انرژی اتمی ایران نسبت به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و به طور اخص ضمیمه سه آن، که به همکارهای هسته‌ای صلح آمیز مرتبط می‌شود، را تایید کنیم. ما معتقدیم تداوم اجرای برجام که با اجماع مورد تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته، برای توسعه و پیشرفت منطقه و همچنین صلح و امنیت جهانی بسیار حیاتی است.

برجام حاصل بیش از یک دهه دیپلماسی چندجانبه موفق، بیانگر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و عنصر کلیدی در ساختار منع اشاعه هسته‌ای جهانی می‌باشد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون طی ده گزارش متوالی تایید کرده که ایران تعهدات هسته‌ای تحت برجام خود را اجرا نموده؛ و مادامی که ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، اتحادیه اروپا نیز به سهم خود پایبندی به تداوم کامل و موثر تعهداتش را حفظ خواهد کرد.

ما همچنین قصد داریم بر پیشرفت‌هایی که از روز اجرایی شدن برجام در تاریخ 16 ژانویه 2016 تاکنون صورت گرفته، مروری داشته باشیم. ما به برقراری سریع ارتباطات در سطوح بالا بین کمیسیون اروپا و سازمان انرژی اتمی ایران اقدام کردیم که به صدور بیانیه مشترک در آوریل 2016 با موضوع همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای انجامید. در این بیانیه، خط مشی همکاری ما در اجرای ضمیمه 3 برجام تعیین گردید.

در جهت توسعه بیشتر همکاری‌ها، ما سمینارهای عالی‌رتبه‌ای را در زمینه همکاری و نظارت هسته‌ای در فوریه 2017 در بروکسل و در نوامبر 2017 در اصفهان برگزار نمودیم. طی سمینار دوم، نقشه راهی نیز برای تعیین جزئیات همکاری بیشتر در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای ترسیم شد. کمیسیون اروپا برنامه تحقیقاتی هسته‌ای خود را برای حضور ایرانیان ایجاد نموده است، ضمن اینکه اقداماتی در جهت تبادل و بازدیدهای متقابل دانشمندان هسته‌ای تاکنون صورت پذیرفته است.

تعدادی پروژه در دست اجرا در زمینه همکاری‌های ایمنی هسته‌ای وجود دارد که عبارتند از: پروژه استرس تست فاز 1 نیروگاه اتمی بوشهر ۱؛ پروژه آماده‌سازی ایجاد مرکز ایمنی هسته‌ای در ایران؛ و پروژه افزایش توانمندی‌های مرکز نظام ایمنی هسته‌ای ایران.

ما همچنین با هدف گرد هم آوردن متخصصان ایمنی هسته‌ای دو طرف، سطح ارتباط کاری خود را عمیق‌تر نمودیم: متخصصان ایرانی در کنفرانس دوسالانه نظام ایمنی هسته‌ای اتحادیه اروپا (ENSREG) و همچنین در بررسی دقیق استرس تست راکتوری در دست ساخت شرکت نمودند. همچنین از متخصصان ایرانی به منظور حضور در شروع به کار پروژه سمیرا (SAMIRA) اتحادیه اروپا که به کاربردهای غیرنیروگاهی انرژی هسته‌ای و فناوری هسته‌ای می‌پردازد، دعوت به عمل آمد. ایران و اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای برگزاری یک سمینار فنی با موضوع مسئولیت مدنی شخص ثالث و بیمه به عنوان یک عامل مهم در هر برنامه هسته‌ای می‌باشند.

همچنین کمیسیون اروپا از تلاش‌های ایران در کنترل استفاده ایمن و مسئولانه از انرژی هسته‌ای، از جمله پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط، قویاً حمایت میکند.

در پرتو همکاری‌های نزدیک، ما همچنین نسبت به برگزاری سومین سمینار عالی‌رتبه همکاری‌های هسته‌ای که مقرر است در اواخر نوامبر 2018 در بروکسل برگزار گردد، موافقت کردیم.

ما از تقویت روابط در تمامی سطوح و توسعه بیشتر این روابط در ماه‌ها و سال‌های آتی استقبال می کنیم.

ارسال نظر