|
|
کدخبر: ۱۸۱۲۵۱

رئیس موسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر گفت: ارزش هرکیلو صادرات خاویار برابر با 32 بشکه نفت خام است.

به گزارش امیدنیوز، رئیس موسسه تحقیقات بین‌ المللی تاسماهیان دریای خزر در حاشیه بازدید استاندار گیلان از موسسه تحقیقات بین‌ المللی تاسماهیان دریای خزر، گفت: ماهیان خاویاری 200 میلیون سال قدمت دارند و به‌ عنوان فسیل زنده محسوب می‌ شوند.
مریم فلاحی ادامه داد: در جهان 27 گونه مختلف ماهیان خاویاری وجود دارد که 5 گونه در دریای خزر است و باتوجه به کاهش ذخایر ماهیان در دریای خزر هر سال میزان صید رو به کاهش است.
فلاحی خاطرنشان کرد: عوامل انسانی شامل برداشت غیر اصولی و صید غیر مجاز، آلودگی‌ های نفتی و صنعتی، تخریب زیستگاه‌ ها، تخریب مناطق نوزادگاهی، افزایش جمعیت و بیکاری باعث کاهش ذخایر ماهیان خاویاری در دریای خزر شده است که علاوه‌ بر آن عوامل طبیعی از جمله خشکسالی، بیماری‌ ها، مزاحمان اکولوژیک و عوامل تهدید کننده بیولوژیک بومی از مهم‌ترین دلایل این کاهش است.
وی ادامه داد: ارزش هر کیلو صادرات خاویار در سال 95برابر با 1813 دلار بوده که با احتساب قیمت هر بشکه نفت بر اساس قانون بودجه 1397(58-54) ارزش صادرات هرکیلو خاویار برابر با 32 بشکه نفت خام است.
فلاحتی تصریح کرد: طی سال‌ های اخیر هر چند که برداشت ماهیان خاویاری از دریا کاسته شده است اما پرورش ماهیان خاویاری رو به افزایش است و گیلان و مازندران بیشترین مزارع پرورش ماهی کشور را دارند.
وی یادآور شد: موسسه تحقیقات بین‌ المللی تاسماهیان دریای خزر تنها مرکز تحقیقاتی ماهیان خاویاری کشور و جزو 3 موسسه مهم دنیا است.
رئیس موسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر گفت: بیش از 6 سال است که وضعیت ذخایر دریای خزر بررسی نشده است و ما شناور تحقیقاتی نداریم و برای هر مرحله گشت‌ زنی در دریای خزر برای بررسی ذخایره نیاز است.
فلاحی خاطرنشان کرد: باتوجه به روند نزولی ذخایر تاسماهیان در دریای خزر، یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال و تولید پروتئین، پرورش ماهیان خاویاری است که با توجه به بیش از 40 سال سابقه تکثیر و پرورش و وجود گونه‌ های مناسب هم‌چنین شرایط آب هوایی مستعد در استان‌ های مختلف کشور و صدور موافقت‌ های اصولی پرورش تاسماهیان کشور ایران از پتانسیل مناسبی جهت پرورش ماهیان خاویاری برخوردار است.
وی یادآور شد: افق برنامه سازمان شیلات تا سال 1404 تولید 20 هزار تن گوشت و 20 تن خاویار است و استان گیلان از استان‌ های توانمند در این زمینه محسوب می‌ شود که ما می‌ توانیم با تکیه بر این پتانسیل در راستای اشتغال و ایجاد درآمد پایدار گام برداریم.
 
ارزش صادرات هر کیلو خاویار برابر با 32 بشکه نفت خام
 
ارزش صادرات هر کیلو خاویار برابر با 32 بشکه نفت خام

ارسال نظر

پربیننده ترین