|
|
کدخبر: ۱۸۱۶۱۹

با حضور وزیر نیرو:

عملیات ساخت خط انتقال آب خام از چاه نیمه سه به تصفیه خانه زهک به طول 12 کیلومتر در شمال سیستان و بلوچستان امروز /پنجشنبه/ در مراسمی با حضور وزیر نیرو و استاندار در محل فرمانداری زابل آغاز شد.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای اجرای این طرح از لوله فایبر گلاس هزار و 400 استفاده می شود که بعد از بهره برداری دبی قابل انتقال آن 2 هزار و 436 لیتر بر ثانیه خواهد بود.
عبدالاحد ریگی افزود: برای راه اندازی این طرح مهم آبرسانی روستایی 239 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: 254 هزار نفر از روستاییان پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز بعد از اتمام طرح از مزایای آن بهره مند می شوند.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان بیان کرد: این طرح با توجه به اهمیت آن تا 6 ماه آینده به بهره برداری می رسد.
وی خاطر نشان کرد: از پنج هزار و 594 روستای این استان سه هزار و 24 روستا فاقد هرگونه شبکه آبرسانی هستند که هزار و 257 روستا با جمعیت 251 هزار نفر با تانکر آبرسانی می شوند.
به گزارش ایرنا چاه نیمه ها به منابع ذخیره طبیعی آب گفته می شود که در گذشته به سه بخش چاه نیمه یک، دو و سه تقسیم بندی شده بودند که با تلاش دولت یازدهم چاه نیمه چهارم نیز ساخته و راه اندازی شد.
چاه نیمه های یک، 2 و سه آب زاهدان و سیستان را تامین می کنند و چاه نیمه چهارم با ظرفیت بیش از یک میلیون متر مکعب پشتیبان چاه نیمه های دیگر است.
سیستان و بلوچستان از استان های گرم و خشک، کم باران و بی آب است که خشکسالی 20 ساله در آن نیز مزید بر علت شده و مشکلات را چند برابر کرده است.
گرمای هوا، ریزگردها، خشک شدن درختان نخل و باغات مرکبات و میوه های سردسیری و گرمسیری و مزارع محصولات غلات خسارات میلیاردی در این استان بر جا گذاشته است.
کم شدن آب چاهها، آبرسانی در شهر و مناطق روستایی را با مشکل جدی رو به رو کرده و خشک شدن قنوات چند صد ساله و چاههای کشاورزی نیز خسارات میلیاردی به بار آورده است.
هم اینک بیش از 50 درصد روستاهای سیستان و بلوچستان با تنش آبی مواجه ‌اند.
رضا اردکانیان وزیر نیرو و هیات همراه به منظور بررسی وضعیت حوزه آب و برق سیستان و بلوچستان و افتتاح طرح های مرتبط صبح امروز /پنجشنبه/ وارد زاهدان شده و بلافاصله به منطقه سیستان عزیمت کردند.
حضور در گلزار شهدا و شرکت در نشست فرمانداری زابل، افتتاح همزمان طرح های برق منطقه ای، بازدید از تصفیه خانه زهک و چاه نیمه های سه و چهار این شهرستان، همزمان کلنگ زنی فاز چهارم آب شیرین کن زاهدان و بهره برداری از خط آبرسانی سکن به شهر گشت سراوان با 45 میلیارد ریال اعتبار و شرکت در نشست بررسی مسائل آب و برق سیستان و بلوچستان از مهمترین برنامه های سفر یک روزه وزیر نیرو به استان است.
7316**3213**3042

ارسال نظر