|
|
کدخبر: ۱۸۱۷۴۸

سرپرست سابق وزارت اقتصاد در پاسخ به این پرسش که با تغییر مدیریت بانک مرکزی برای سامان بخشی به بازار نابسامان ارز چقدر زمان نیاز است گفت: برای سامان بخشی به اوضاع بازار ارز سه تا چهار ماه بیشتر زمان نیاز نیست.

به گزارش امیدنیوز  ، حسین صمصامی در مصاحبه با رادیو با بیان این که بانک مرکزی نسبت به مباحث روز اقتصادی جاهل است اظهار داشت: فردی که در راس بانک مرکزی قرار می گیرد باید آگاه به مباحث علمی و همینطور جزئیات مباحث اقتصادی در کشور باشد.

این استاد دانشگاه افزود: رئیس کل بانک مرکزی باید شناخت دقیقی از تمامی اجزا و ضوابط نقدینگی، سیستم بانکی، سیاست پولی و مواردی از این دست داشته باشد البته این شناخت شرط لازم است ولی کافی نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه شرط کافی مجموعه هماهنگی دولت است، افزود: برای دستیابی به اهداف مدنظر مجموعه دولت باید با یکدیگر هماهنگ باشد.

صمصامی تصریح کرد: قانون پولی و بانکی می گوید: «بانک مرکزی چهار هدف اصلی دارد» که حفظ ارزش پول ملی یکی از این اهداف است.

وی با تاکید بر اینکه برای حفظ ارزش پولی ملی باید تورم مهار و کنترل شود، گفت: نقدینگی (سیاست پولی) یکی از ابزارهای مهم در اقتصاد برای مهار تورم بوده که این ابزار در اختیار بانک مرکزی است.

سرپرست سابق وزارت اقتصاد و دارایی در پاسخ به این پرسش که با تغییر مدیریت بانک مرکزی و تغییر سیاست ها برای سامان بخشی به بازارنابسامان ارز چقدر زمان نیاز است، افزود: سامان بخشی به اوضاع بازار ارز سه تا چهار ماه بیشتر زمان نیاز نیست مشروط بر اینکه تمام ارکان دولت و حاکمیت با قدرت هرچه تمامتر پای کار باشند.

وی در ادامه اظهارداشت: یکی از عوامل اصلی بروز اتفاقات اخیر در بازار ارز، سکه، طلا و غیره به بحث ساختار پولی اقتصاد (نقدینگی و رشد نقدینگی) در کشور مربوط می شود.

صمصامی با تصریح اینکه نقدینگی فی ذاته چیز بدی نیست بلکه یک ابزار قدرتمندی برای معاملات و رشد اقتصادی است، یادآورشد: عدم کنترل و مهار نقدینگی در جامعه به شدت اقتصاد مملکت را دچار آسیب می کند.

ارسال نظر