|
|
کدخبر: ۱۸۲۷۶۸

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان عملکرد سامانه ارزی «نیما» را ناموفق دانست و با بیان اینکه بخش صنعت و معدن نیاز به بسته‌های حمایتی ندارد گفت: دولت باید بستر فعالیت صنعت و معدن را فراهم کند.

به گزارش امید نیوز ، حمید علوی اظهار داشت: سامانه نیما یا نظام یکپارچه معاملات که از سوی بانک مرکزی به منظور تسهیل تأمین ارز برای خریداران و فروشندگان راه‌اندازی شده است؛ موفق عمل نکرد.

وی با اشاره به اینکه سامانه نیما در راستای تسهیل مدیریت بازار ارز و نیز برای متقاضیان ارز امکان فعالیت‌های روشن و دقیق را مهیا نکرد خاطرنشان کرد: این سامانه اجازه نمی‌دهد تا تجارت واقعی شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان با بیان اینکه سامانه نیما در شرایط حاضر مسیرهای بازگردانی ارز به کشور را طولانی کرده است خاطرنشان کرد: ما معتقدیم انتقال ارز باید بین واردکننده و صادرکننده مجاز صورت بگیرد.

علوی با اشاره به شرایط تحریم یک‌جانبه آمریکا علیه کشورمان عنوان کرد: با توجه به این شرایط، امکان انتقال ارز از یک فرآیند تثبیت‌شده توسط دولت وجود ندارد و در این میان سامانه نیما یک فرآیند ثابت است که منجر به کاهش صادرات می‌شود.

وی با بیان اینکه وارد کننده نسبت به فراخور زمانی هر شرایط از روشی متفاوت برای انتقال ارز انتخاب می‌کنند خاطرنشان کرد: صادر کنندگان نمی‌توانند از یک مکانیزم ثابت برای انتقال ارز در این شرایط استفاده کنند.

علوی با نادرست خواندن فرآیند توزیع و انتقال ارز در کشور بیان کرد: ابتدا باید مکانیزیم و فرآیند توزیع و انتقال ارز به‌درستی در کشور تبیین و اجرایی شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان با بیان اینکه بخش صنعت و معدن نیاز به بسته‌های حمایتی ندارد افزود: این بسته‌ها گره‌گشای مشکلات بخش صنعت و معدن نیست و مهیا بودن بستر از سوی دولت کفایت می‌کند.

علوی با اشاره به اینکه مداخلات بی‌مورد دولت به خودی خود، بسترهای فعلی (توسعه صادرات) را نیز جمع می‌کند خاطرنشان کرد: دولت در شرایط کنونی درگیر مشکلات خودش است و در برخی موارد مشکلات را به ما (تولیدکنندگان و صادرکنندگان) تحمیل می‌کند.

 در استان سمنان بیش از 2 هزار پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت و معدن صادر شده است.

ارسال نظر