|
|
کدخبر: ۱۸۳۰۲۱

گزارش مرکز آمار از تورم منتهی به آذرماه نشان می‌دهد، نرخ کالا‌ها و خدمات مورد نیاز مردم با افزایش محسوسی مواجه بوده به طوریکه در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، شاهد رشد ۵.۱ درصدی نسبت به آبان ماه و رشد ۵۱.۹ درصدی نسبت به آذرماه سال قبل هستیم.

به گزارش امید نیوز ،  براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در آذر ماه سال جاری، رشد نرخ کالا‌ها نسبت به آبان ماه به ترتیب برای خوراکی‌ها ۵.۲ درصد، نان و غلات ۲.۵ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن‌ها ۷.۶ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۷.۳ درصد، ماهی‌ها و صدف داران ۱۰ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۵.۶ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۱.۷ درصد، میوه و خشکبار ۴.۶ درصد، سبزیجات ۸.۶ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۲.۶ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۲.۵ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ کالا‌های این گروه نسبت به آذرماه سال گذشته با رشد چشم گیری مواجه بوده است؛ به گونه‌ای که به ترتیب برای خوراکی‌ها ۵۱.۶ درصد، نان و غلات ۲۹.۱ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن‌ها ۶۰ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۵۷.۶ درصد، ماهی‌ها و صدف داران ۷۸.۴ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۵۲.۶ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۴۷.۹ درصد، میوه و خشکبار ۷۹.۴ درصد، سبزیجات ۴۳.۴ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۳۶.۶ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۶۰.۲ درصد رشد را شاهد بودیم.

از سوی دیگر، دخانیات نیز نسبت به آبان ماه ۳.۳ درصد کاهش داشت؛ اما نسبت به آذرماه سال گذشته، ۱۴۷.۱ درصد رشد داشته است. همچنین بخش پوشاک و کفش نیز با رشد ۳.۲ درصدی نسبت به آبان ماه سال جاری و رشد ۴۴.۶ درصدی نسبت به آذرماه سال گذشته مواجه بوده است.

به علاوه گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها به طور کلی رشد ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۲۱.۷ درصدی نسبت به آذرماه سال گذشته داشته است؛ در این گروه، بخش مسکن ۱.۲ درصد نسبت به آبان ماه و ۲۳.۹ درصد نسبت به آذرماه سال گذشته با رشد قیمت مواجه شده است.

در این میان قیمت مبلمان و لوازم خانگی نیز نسبت به آبان ماه سال جاری و آذرماه سال گذشته به ترتیب با رشد ۴.۷ درصدی و ۶۸ درصدی رو به رو بوده است. در عین حال، بخش مربوط به بهداشت و درمان و حمل و نقل نیز به ترتیب ۱.۰ و ۱.۹ درصد نسبت به آذرماه و ۲۱.۵ و ۳۷.۳ درصد نسبت به آذرماه سال گذشته رشد داشته است.

شایان ذکر است گروه تفریح و فرهنگ با رشد ۱.۶ درصد نسبت به آبان ماه و ۶۵.۷ درصد نسبت به آذرماه سال گذشته مواجه بوده است.

براساس گزارش میزان کارشناسان طی ماه‌های اخیر همواره بر این مساله تاکید می‌کنند که باید با کنترل نرخ اقلام و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها زیر چتر نظارتی دولت، جلوی فرصت طلبی افراد سودجو گرفته شود.

 

ارسال نظر