|
|
کدخبر: ۱۸۳۱۰۸

رهبر، گفت: در سال‌های گذشته تسهیلات ۱۸۰، 160 و 80 میلیون تومانی به متقاضیان مسکن پرداخت می‌شد، ولی تأثیر چندانی در رونق بازار نداشته است.

گروه اقتصای - اوراق تسهیلات مسکن پس از چند هفته سکون و آرامش قیمتی و باقی ماندن در بازه 47 تا 55 هزار تومان، بار دیگر از اواخر هفته گذشته با رشد قیمتی مواجه شد و نهایتا در معاملات بازار سرمایه، رقم 62 هزار تومان برای هر برگه را رد کرد و در چند نماد معاملاتی به 63 هزار تومان نزدیک شد.

به گزارش امید نیوز ؛ این در حالی است که بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصادمسکن وزارت راه و شهرسازی، حجم معاملات مسکن در آذر ماه امسال به پایین ترین حد خود در چند سال اخیر (به استثنای ماه های فروردین هر سال) رسید و تنها 6 هزار و 950 هزار فقره معامله مسکن در این ماه ثبت شد.

ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران با بیان اینکه افزایش تسهیلات مسکن تأثیر چندانی بر بهبود وضعیت بازار مسکن نمی‌گذارد، گفت: در سال‌های گذشته تسهیلات ۱۸۰، 160 و 80 میلیون تومانی به متقاضیان مسکن پرداخت می‌شد، ولی تأثیر چندانی در رونق بازار نداشته است.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت تولید مسکن در 6 سال گذشته، گفت: طی 5 تا 6 سال گذشته هیچ برنامه‌ریزی برای تولید مسکن صورت نگرفته و همین موضوع سبب تشدید فاصله بین تقاضا و عرضه مسکن می‌شود.

رهبر توضیح داد: وزیر راه و شهرسازی تلاش جدی‌ای برای تکمیل 500 هزار واحد مسکن مهر در شهر‌های جدید دارد و در برنامه کاری خود احداث 400 هزار واحد مسکن جدید را در شهر‌های جدید گذاشته است، اما ساخت این واحد‌ها نیازمند برنامه‌ریزی بسیار دقیقی است.

دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران ادامه داد: هنوز دولت نحوه ساخت و اجرای این واحدهای مسکونی را اعلام نکرده است و بخش خصوصی همچنان منتظر نحوه اجرایی کردن این واحدهاست تا مشخص شود آیا دولت قادر به اتمام این واحدها در طول مدت چهار سال است یا خیر.

وی در ادامه به ساخت 100 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده اشاره کرد و افزود: مراحل ساخت و نوسازی این واحدها شفاف و مشخص نیست، همچنین تأمین منابع مالی تسهیلات این بافت‌ها معین نشده و انبوه‌سازان و توسعه‌گران چشم‌انداز خوبی برای این واحدها نمی‌بینند.

مانیتور معاملات مسکن که پنج سیگنال جدید در آن مشاهده می‌شود در آذرماه نشان می‌دهد که گزاره فروکش تلاطم بازار در مسیر تحقق قرار گرفته است. در آذرماه 1397 بیشترین رشد ماهیانه قیمت مسکن شهر تهران به ترتیب در مناطق ۱، 12 و 7 رخ داده که نسبت به آبان ماه به ترتیب با ۱۱، 11 و9 درصد رشد قیمت مواجه بودند.

در سایر مناطق رشد محسوسی نسبت به آبان ماه مشاهده نشده و حتی در منطقه 16 که البته تنها 119 مورد معامله در آن صورت گرفته میانگین قیمت‌ها ۶.۶ درصد نسبت به آبان ماه کاهش یافته است.

خرید و فروش آپارتمان مسکونی در تهران در حالی از رونق افتاده که مشاوران املاک معتقدند اگر بازار بخواهد رفتار سنتی همیشگی را داشته باشد، قاعدتا از یک ماه آینده باید منتظر افزایش دمای معاملات در بازار مسکن شب عید باشیم. با این حال عمده مشاوران املاک که از آنها درباره شرایط کنونی و چشم‌انداز تا پایان سال 97 بازار مسکن پرس و جو کرده است، بر این باور هستند که بازار مسکن شب عید امسال هیچ شباهتی به سال گذشته و حتی سال 95 نخواهد داشت و به احتمال زیاد سطح معاملات از بهمن و اسفند حداقل از دو سال گذشته کمتر خواهد بود. در سال 95 با وجود اینکه برخی از کارشناسان بازار را همچنان رکودی توصیف و البته عده‌ دیگری هم آن را در فاز «پیش‌رونق» ارزیابی می‌کردند، 12 هزار و 200 واحد مسکونی در پایتخت معامله شد. در اسفند 96 که ماه‌های آغازین اوج‌گیری قیمت مسکن محسوب می‌شد و بازار خود را برای ثبت بیشترین جهش در ماه‌های بهار و تابستان آماده می‌کرد نیز، 12 هزار و 300 آپارتمان مسکونی در تهران خرید و فروش شد.

 

ارسال نظر