|
|
کدخبر: ۱۸۰۷۵۰

روسیه توافق‌نامه همکاری اقتصادی – تجاری چین با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را پذیرفت.

به گزارش افکارنیوز ،

مسکو توافق‌نامه همکاری اقتصادی - تجاری چین با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را پذیرفت.

هدف از این توافق‌نامه ایجاد پایه‌های حقوقی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین این اتحادیه و چین، افزایش شفافیت در مدیریت حقوقی در حوزه تجارت، تأسیس انستیتو‌های تجاری و همکاری منطقه‌ای با چین است.

همچنین این توافق‌نامه ایجاد چارچوب‌های حقوقی برای توسعه همکاری‌های اتحادیه اقتصادی اوراسیا و چین در حوزه‌های بهداشتی، گمرکی، تجارت دیجیتال، مالکیت معنوی و دیگر حوزه‌ها را در نظر دارد.

«تیمور سلیمانوف» وزیر اقتصاد ملی قزاقستان چندی پیش از امضای توافق‌نامه‌هایی بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران در جهت ایجاد منطقه تجارت آزاد و با چین در جهت همکاری اقتصادی- تجاری در چارچوب همایش اقتصادی «آستانه» در 17 می‌سال جاری خبر داده بود.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشور‌های روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشور‌های عضو این اتحادیه بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از 180 میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2013 میلادی حدود 4 هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرز‌های اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.

ارسال نظر