|
|
کدخبر: ۱۸۰۸۳۴

مقامات تهران از هم پیمانان خویش در پکن، مسکو و اروپا انتظار دارند تا در مورد پایداری به توافقات در چارچوب برجام تضمین بدهند، البته در مورد توانایی کشورهای اروپایی برای مقاومت در برابر فشار آمریکا تردید وجود دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشت: "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران امروز در بروکسل با همتایان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی خود و همچنین مسئول اصلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرده و راه‌های نجات برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در زمینه برنامه هسته‌ای ایران را بررسی می کند. آقای ظریف پیش از این به پکن و مسکو نیز سفر نموده و مقامات بلندپایه چین و روسیه به وی اطمینان داده‌اند که آمادگی پایبندی به توافق هسته‌ای بدون حضور طرف آمریکایی را دارند. البته کارشناسان در مورد اینکه هم پیمانان ایران بتوانند از منافع تجاری خویش در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا دفاع کرده و در عین حال منافع مالی تهران در نتیجه رعایت مفاد توافقات سال 2015 در وین را تامین کنند، ابراز تردید نموده‌اند.

وزیر خارجه ایران در جریان دیدار روز گذشته خود با "سرگئی لاوروف" کفیل وزارت خارجه روسیه در مسکو، سعی کرد بسیار مثبت و خوش بین جلوه کند، طبق معمول بسیار لبخند زده و از مواضع قاطع و روشن روسیه در مورد لزوم پایبندی همه طرفین به مفاد برجام، قدردانی کرد. لاوروف نیز به نوبه خویش تاکید کرد که مسکو از همه امکانات خود برای ممانعت از بهم خوردن توافق هسته‌ای استفاده خواهد نمود. هر دو طرف نیز از خروج آمریکا از برجام بشدت انتقاد کردند.

ظریف پیش از این در جریان مذاکرات خود با "وان ایی" وزیر خارجه چین نیز چنین تضمینی را دریافت کرد و امروز نیز احتمالا مشابه این وضع گیری را از "فردریکا موگرینی" و وزرای خارجه سه کشور اروپایی خواهد شنید. البته هنوز مشخص نیست که طرف‌های باقی مانده در برجام، بعد از خروج آمریکا از آن، چگونه عملکرد توافقات صورت گرفته را تضمین خواهند نمود.

در صورت اراده سیاسی لازم، ادامه اجرای برجام بدون آمریکا میسر است

به عقیده "آنتون خلوپکوف" مدیر مرکز انرژی و امنیت در مسکو، از لحاظ فنی چیزی تحقق برجام را تهدید نمی کند. وی به این روزنامه گفت: «آمریکایی‌ها فعالانه در طرح پرهزینه مدرنیزه سازی راکتور تحقیقات اراک مشارکت کرده بودند. ولی اگر سایر طرفین اراده سیاسی لازم را داشته باشند، اجرای این طرح حتی بدون مشارکت آنها سرعت هم خواهد گرفت. مسئله این است که طرف آمریکایی محدودیتهای زیادی را برای همکاری با ایران و کنترل صادرات به این کشور بوجود آورده بود که این روند دشوار و کند شده بود و با خروج آمریکا، این روند حتی ممکن است سرعت یابد.»

آقای ظریف در سخنانش در مسکو تاکید کرد که ایران همچنان مایل است تا از منافع مالی رعایت مفاد برجام برخوردار باشد و نیازمند آن است که تضمین لازم را در این زمینه از سوی شرکای خود بدست آورد. این در حالی است که آمریکا قصد دارد طی 180 روز تحریم‌های اقتصادی علیه تهران را ازسر بگیرد.

دفاع از شرکت‌های تجاری طرف همکاری ایران دشوار است

کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بخصوص آلمان، از جمله بزرگترین شرکای اقتصادی ایران محسوب می شوند. این در حالی است که میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و ایران در سال 2017، حدود 1،7 میلیارد دلار بود. خلاپکوف یادآور شده است: «دفاع از همکاری تجاری با ایران در برابر تحریمهای آمریکا بسیار دشوار خواهد بود. البته می توان برای این منظور منابع حقوقی لازم با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از این توافقنامه بین المللی را پیدا کرد، ولی بعید است این اقدامات را بتوان تا تغییر دولت آمریکا ادامه داد و از منافع شرکتهای تجاری طرف همکاری با ایران دفاع کرد. ضمن اینکه برغم اظهارات صورت گرفته، کشورهای اروپایی بعید است برای تیرگی روابط خویش با واشنگتن آمادگی لازم را داشته باشند.»

ضمن اینکه در رسانه‌های گروهی اروپایی بیش از پیش یادآوری می شود که هدف اصلی آمریکا، نه انعقاد «معامله بهتری» با ایران است که دونالد ترامپ اخیرا اعلام کرده، بلکه تغییر حکومت جمهوری اسلامی در ایران است. به همین دلیل واشنگتن قطعا از تمامی امکانات خود برای ممانعت از اجرای موفق برجام بدون حضور آمریکا و توسعه همکاری‌های تجاری اروپا با تهران استفاده خواهد کرد.

ارسال نظر