|
|
کدخبر: ۱۸۰۹۲۷

صحبت از جان حجاج نیست که یک بار در مراسم 'برائت از مشرکین' به رگبار بسته شوند و بار دیگر در 'فاجعه منا' استخوان هایشان در هم شکسته شود، حالا صحبت از خود کعبه پس از حریم قدس است و دیگر این تنها ایران نیست که بی کفایتی کلید داران کعبه را فریاد بزند.

** برائت از مشرکین، فریاد بی کفایتی آل سعود
9 مرداد 1366 روز کشتار خونین بیش از 270 زائر ایرانی 'بیت الله الحرام' به دست آل سعود بود. صفوف تظاهرات برائت از مشرکین را نیروهای امنیتی عربستان به رگبار بستند. برخی سران عرب با سعودها همراهی کردند و برخی دیگر با ایران، همدردی، اما همه، پیام امام خمینی (ره) را در دوازدهم مرداد ماه 1366 خطاب به سرپرست حجاج ایرانی شنیدند.
در بخشی از این پیام آمده است:
' ...ما در عین حال که شدیداً متأثر و عزادار از این قتل عام بی ‏سابقه امت محمد- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- و پیروان ابراهیم حنیف و عاملین به قرآن کریم گردیده‏ ایم، ولی خداوند بزرگ را سپاس می‏ گزاریم که دشمنان ما و مخالفان سیاست اسلامی ما را از کم عقلان و بیخردان قرار داده است، چرا که خودشان هم درک نمی‏ کنند که حرکتهای کورشان سبب قوّت و تبلیغ انقلاب ما و معرف مظلومیت ملت ما گردیده است و در هر مرحله‏ ای سبب ارتقای مکتب و کشورمان را فراهم کرده‏ اند که اگر از صدها وسیله تبلیغاتی استفاده می ‏کردیم و اگر هزاران مبلّغ و روحانی را به اقطار عالم می ‏فرستادیم تا مرز واقعی بین اسلام راستین و اسلام امریکایی و فرق بین حکومت عدل و حکومت سرسپردگان مدعی حمایت از اسلام را مشخص کنیم، به صورتی چنین زیبا نمی‏ توانستیم و اگر می‏ خواستیم پرده از چهره کریه دست نشاندگان آمریکا برداریم و ثابت کنیم که فرقی بین محمدرضا خان و صدام آمریکایی و سران حکومت مرتجع عربستان در اسلام‏ زدایی و مخالفتشان با قرآن نیست و همه نوکر آمریکا هستند و مأمور خراب کردن مسجد و محراب و مسئول خاموش نمودن شعله فریاد حق طلبانه ملتها، باز به این زیبایی میسر نمی‏ گردید و همچنین اگر می‏ خواستیم به جهان اسلام ثابت کنیم که کلیدداران کنونی کعبه لیاقت میزبانی سربازان و میهمانان خدا را ندارند و جز تأمین آمریکا و اسرائیل و تقدیم منافع کشورشان به آنان کاری از دستشان برنمی ‏آید، بدین خوبی نمی ‏توانستیم بیان کنیم و اگر می ‏خواستیم به دنیا ثابت کنیم که حکومت آل سعود، این وهابیهای پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته ‏اند، به این اندازه که کارگزاران ناشی و بی‏ اراده حاکمیت سعودی در این قساوت و بی ‏رحمی عمل کرده ‏اند، موفق نمی ‏شدیم و حقا که این وارثان ابی سفیان و ابی لهب و این رهروان راه یزید روی آنان و اسلاف خویش را سفید کرده ‏اند'.
در این پیام تصریح شد:
'حکومت سعودی مطمئن باشد که آمریکا لکه ننگی بر دامنش نهاده که تا قیام قیامت هم با آب زمزم و کوثر پاک نمی ‏شود و خونی که از دل اقیانوس بزرگ ملت ما بر سرزمین حجاز جاری شده است، زمزم هدایتی برای تشنگان سیاست ناب اسلام گردیده که ملتها و نسلهای آینده از آن سیراب و ستمکاران در آن غرق و هلاک می ‏شوند و ما همه این جنایتها را به حساب آمریکا گذاشته ایم و به یاری خدا و در موقع مناسب به حساب آنان خواهیم رسید و انتقام فرزندان ابراهیم را از نمرودها و شیاطین و قارون ها خواهیم گرفت. مجدداً تأکید می‏ کنم که اینها بهای گران حاکمیت نه شرقی و نه غربی و استقلال و آزادی و اسلام خواهی ماست'. (صحیفه امام، ج‏20،ص:349تا 354)

** فاجعه منا و بلای بزرگ امت اسلامی
فاجعه منا در 2 مهر 1394 برابر با 24 سپتامبر 2015 میلادی و 10 ذیحجه 1436 قمری هم‌زمان با عید قربان در مراسم 'رمی جمرات' در 'خیابان 204 ' نزدیک تقاطع آن با 'خیابان 223'، در منطقهٔ منا شهر مکه، رخ داد و منجر به کشته شدن حدود 7 هزار زائر شد که 464 نفر از آنان ایرانی بودند.
رهبر انقلاب هفدهم شهریور سال 1395 در دیدار با خانواده‌های شهدای مِنا و مسجدالحرام، تأکید کردند: اگر راست می گویند و در حادثه بی‌تقصیرند، بگذارند یک هیأت حقیقت‌یاب اسلامی- بین‌المللی، واقعیات مسئله را از نزدیک بررسی و روشن کند.
ایشان این انتقاد جدی را نیز مطرح کردند که چرا کشورها و دولت‌ها به این حادثه سنگین و تأثربار، عکس‌العملی نشان نداده‌اند.
رهبر انقلاب، سکوت دولت‌ها و حتی علما، فعالان سیاسی، روشنفکران و نخبگان جهان اسلام در قبال شهادت 7 هزار زائر بی‌گناه را، 'بلای بزرگ امت اسلامی' خواندند و افزودند: حساس نبودن در قبال مسائلی نظیر حادثه سخت و جانکاه منا، مصیبت واقعی جهان اسلام است.
رهبر انقلاب افزودند: حتی اگر تعمدی در کار نبوده باشد، این همه بی‌تدبیری و بی‌کفایتی برای یک مجموعه حاکمیتی و سیاسی، جرم محسوب می‌شود.
بازخوانی دو حادثه کشتار حجاج در سال های 1366 و 1394 از این حیث اهمیت می یابد که این حوادث مقدمه بلوغ جهان اسلام در درک انفعال و ضعف آل سعود در طول چند دهه گذشته است، ضعف و بی کفایتی پرده داران کعبه، اکنون تابلوی حقانیت ایران را مقابل جهان اسلام قرار داده است.
اکنون دیگر موضوع تنش های معمول ایران و عربستان نیست که دوباره به سطح می آید، بلکه پرده های جدید از روی واقعیت رفتار پرده داران قبله های مسلمین کنار می رود و این جهان اسلام است که باز هم فریادهای ایران را از تونل تاریخ می شنود و بازخوانی می کند و فلسفه نامگذاری روزها را در می یابد، روز قدس، برائت و منا...

** امارات و عربستان، قدس را فروختند
موضع اخیر عربستان در ارتباط با رژیم صهیونیستی و تسریع آشکار روند سازش، تصریح 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی در گفت و گو با نشریه 'آتلانتیک' به آنچه آن را 'حق یهودیان در داشتن سرزمین خاص خود' نامید و نیز موضع منفعل ریاض در قبال انتقال سفارت آمریکا به قدس، کار را به جایی رساند که 'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه با صدای بلند گفت: 'قدس تنها یک شهر نیست. اگر نتوانیم از قبله اول خود حمایت کنیم، نمی توانیم آینده قبله دوم خود را نیز امن ببینیم و جهان اسلام در آزمایش قدس شکست خورده است'.
'ابراهیم قراگول' ستون نویس روزنامه 'ینی شفق' ترکیه در تایید سخنان اردوغان و با اشاره به برگزاری نشست سازمان همکاری های اسلامی در ترکیه نوشت: امارات و دولت جدید عربستان قدس را فروختند، بدترین از این، آنها کشورهایشان و کل منطقه را فروختند، مکه و مدینه را نیز. امروز خیابان ها را به خاطر قدس، مملو از جمعیت می کنیم و فردا به خاطر مکه و مدینه به خیابان ها خواهیم آمد....
قراگول خطاب به سران سعودی افزود: خجالت نمی کشید، شما پرچم های آمریکا و اسرائیل را بر فراز مکه و مدینه خواهید افراشت...قدس سرزمین همه ماست.
اظهار اردوغان، پیامی به سران منفعل سعودی در قبال تحولات اخیر منطقه بود، هر چند مسئولان سعودی آن را توهین تلقی کردند و گردان سایبری موسوم به 'مگس های الکترونیکی' سعودی تحت فرماندهی 'سعود القحطانی' رئیس دستگاه 'امنیت سایبری' سعودی تحت هشتگ #اردوغان_یسیء_للسعودیة به انتقاد شدید از رئیس جمهوری ترکیه و دفاع از عملکرد آل سعود درباره قدس پرداختند.

** چرا ائتلاف سعودی محاصره فلسطین را نمی شکند
پیش از سخنان اردوغان، یمنی ها ائتلاف تحت فرمان سعودی در حمله به یمن را به چالشی مشابه کشیده بودند.
'محمد علی الحوثی' رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در بیانیه ای اعلام کرده بود: آمریکا هر تصمیمی درباره قدس اتخاذ کند و سران عرب هر قدر هم فلسطین را رها کرده باشند، موضع ملت یمن درباره قضیه فلسطین تغییر نخواهد کرد.
به گزارش شبکه 'المسیره'، وی در تظاهرات مردمی 'صنعا' در حمایت از قدس گفت: قدس خارج از آغوش عربی است. امروز آن را پایتخت اسرائیل می خواهند و این یعنی قدس دیگر پایتختی عربی نخواهد بود. شما که ثروت نفتی دارید و توانستید 17 کشور را برای نابودی یمن و حاکمیت آن سازمان دهید، باید 'توفان قاطع' (نام عملیات ائتلاف سعودی در حمله به یمن) را علیه اسرائیل به کار گیرید. ارتش شما که مردم یمن را محاصره کرده، حالا باید برود و محاصره ملت فلسطین را بشکند.
اکنون، مساله منحصر به جان حجاج ایرانی نیست، بلکه موضوع تمامیت ارضی جهان اسلام و حاکمیت قبله های مسلمانان است و سخن از بی کفایتی آل سعود است، نه فقط از زبان ایران و نه تنها در ارتباط با اداره کعبه، بلکه در ارتباط با قدس و متعاقب آن اماکن مقدس مسلمانان در مکه و مدینه.
*کارشناس خاورمیانه

ارسال نظر