|
|
کدخبر: ۱۸۱۶۰۳

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با ابراز تاسف از کمرنگ شدن روابط ایران و چین از نظر تاریخی به دلیل کاهش ارتباطات زمینی، گسترش همکاری ها در حوزه میراث فرهنگی را سبب ایجاد شرایط پایدارتر برای همکاری در سایر عرصه ها دانست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمد بهشتی در ملاقات با هیات کمیسیون فرهنگ، تاریخ فرهنگی و مطالعه کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین گفت: همکاری های سال های اخیر ایران و چین باعث نزدیکی خوبی بین باستان شناسان این دو کشور شده است و به نظر می رسد ایران و چین بتوانند فعالیتهای عمیق تر و گسترده تری داشته باشند.
او با اعلام آمادگی کامل برای گسترش و تعمیق همکاری های دو کشور به توضیح و معرفی فعالیت های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پرداخت.
بهشتی با توضیح این که فعالیت های این پژوهشگاه همه علوم مرتبط با میراث فرهنگی را در بر می گیرد، گفت: مسئولیت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دارای مقیاس ملی است و همه فعالیت هایی که در حوزه هایی مانند باستان شناسی، تاریخ معماری و شهرسازی، میراث طبیعی، گردشگری، هنرهای سنتی و حفاظت و مرمت انجام می شود را در بر می گیرد.
او با اشاره به وجود 5 پژوهشکده و 3 گروه پژوهشی در زیرمجموعه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: این در حالی است که بخشی از فعالیت های میدانی و پژوهشی در پایگاه های سطح کشور در همکاری با پژوهشگاه و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام می شود.
وی با ابراز تاسف از کمرنگ شدن روابط ایران و چین از نظر تاریخی گفت: شاید علت این امر، کمرنگ شدن ارتباطات زمینی و گسترش روابط دریایی بوده است.
بهشتی با اظهار خرسندی از این که بار دیگر موضوع جاده ابریشم، موضوعیت پیدا کرده است گفت: با توجه به این امر می توان توقع داشت که دوباره ارتباطات خیلی نزدیک و عمیقی بین ایران و چین همانند آنچه در طول تاریخ بوده است، برقرار شود.
او با تاکید بر این که روابط ایران و چین در طول تاریخ با صلح، دوستی و مودت همراه بوده است، گفت: در ایران آثار بسیاری وجود دارد که یادگاری از چین و ارتباط ما با این کشور است و تصور می کنم در چین نیز آثار زیادی به یادگار از ارتباط با ایران وجود داشته باشد و همین امر تکیه گاه محکمی برای همکاری این دو کشور خواهد بود.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اگرچه ممکن است نسل های فعلی در ایران و چین متوجه این سرمایه عظیم و تکیه گاه محکم نباشند اما اگر ما در رشته های خودمان درست کارمان را انجام دهیم مردم ایران و چین متوجه این ثروت عظیم که از گذشته های دور همراه مودت و دوستی بوده است، خواهند شد.
بهشتی با بیان اینکه با توجه به پیشینه روابط ایران و چین، توقع عمیق تر و وسیع تر شدن روابط دو کشور، توقعی بی جا نیست، گفت: هراندازه همکاری ما در حوزه های مربوط به میراث فرهنگی وسیع تر باشد شرایط پایدارتری برای همکاری در سایر عرصه ها ایجاد خواهد شد.

** چین خواستار احیای جاده ابریشم است
نائب رییس کمیسیون فرهنگ، تاریخ فرهنگی و مطالعه کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین نیز در این دیدار، حفاظت از آثار باستانی و فرهنگی و توسعه گردشگری را از اهداف سفر این هیات چینی به ایران اعلام کرد.
«یه شیاون» با اشاره به سابقه تاریخی ایران و چین و تبادلات دوستانه این دو کشور با قدمتی بیش از دو هزار سال گفت: در قرن یکم میلادی، فرستاده دولت چین به ایران سفر کرده بود، سفری غیرقابل تصور چرا که در آن زمان امکانات حمل و نقل وجود نداشت این در حالی است که هم اکنون حتی سفر هوایی بین این دو کشور نیز طولانی و سخت است.
وی با اشاره به اینکه چین یک کشور با کشاورزی باستانی است، گفت: این کشور به تبادلات زمینی اهمیت زیادی می دهد.
شیاون با اشاره به خواست رییس جمهوری چین مبنی بر احیای جاده ابریشم گفت: بنابراین نه تنها باید در حوزه اقتصادی و هماهنگی سیاسی قوی تر عمل کنیم بلکه باید در زمینه تبادلات فرهنگی و نزدیکی دل های مردم نیز گام های موثری برداریم.
او همچنین بر لزوم گسترش و تعمیق روابط در حوزه میراث فرهنگی با ایران تاکید کرد و گفت: به طور حتم تبادلات فرهنگی به تحکیم روابط در حوزه های مختلف کمک خواهد کرد.

** قدمت روابط ایران و چین به بیش از چهار هزار سال پیش برمی گردد
در ادامه یوآن جینگ، عضو کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین، پژوهشگر موسسه باستان شناسی و آکادمی علوم اجتماعی چین و مدیر موسسه علوم باستان شناسی دانشگاه فودان گفت: مدارک و مستندات نشان می دهد که بیش از دو هزار سال پیش دو کشور ایران و چین تبادلات داشتند اما مطالعات باستان شناسی معاصر در چین بیانگر این است که در بیش از چهار هزار سال پیش گندم، گوسفند و گاو از ایران و از طریق جاده ابریشم به چین منتقل می شده است.
او با اشاره به قدمت تبادلات بین دو کشور گفت: چین برای روشن شدن این گوشه تاریکی از تاریخ نیاز به مطالعه و بررسی های بیشتری دارد و بسیار مایل هستیم که بتوانیم در این زمینه با نهادهای مربوطه در ایران همکاری های لازم را داشته باشیم.

**تعریف زمینه های همکاری باستان شناسی ایران و چین
در این نشستمدیر امور بین الملل و حقوقی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز اشاره ای به فعالیت های مشترک ایران و چین داشت.
«منیر خلقی» از جمله فعالیت های مشترک ایران و چین به امضای تفاهمنامه ای با دانشگاه نانجینگ چین و آغاز فصل دوم همکاری در محوطه تپه نادری خراسان شمالی اشاره کرد.
او برگزاری سومین کنفرانس بین المللی حفاظت و باستان شناسی در امتداد راه ابریشم را از دیگر فعالیت های مشترک پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و چین اعلام کرد و گفت: این کنفرانس با همکاری آکادمی علوم اتریش و دانشگاه نانجینگ چین در آبان ماه امسال به میزبانی تبریز برگزار خواهد شد.
خلقی همچنین به همکاری ایران و چین در زمینه باستان شناسی زیر آب از دو سال پیش تاکنون اشاره کرد و گفت: طرف چینی در حوزه باستان شناسی زیر آب، دوره های آموزشی را برگزار کرد که از همکاران ایرانی در این دوره ها حضور داشتند.

ارسال نظر