|
|
کدخبر: ۱۸۲۰۷۸

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه مذاکرات با روسیه را ضروری دانست و گفت، وی بر این باور است که اتحادیه اروپا باید «رویکردهای امنیتی جدیدی» با مسکو ایجاد کند.

به گزارش روز دوشنبه امیدنیوز ، مکرون روز گذشته درمصاحبه با شبکه SVT سوئد گفت: به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه احترام می گذارم و یکی از کسانی هستم که باور دارم به ایجاد رویکردهای جدید امنیتی با روسیه نیاز است و باید با مسکو مذاکره کنیم.
وی در عین حال گفت که پوتین در آرزوی «برچیدن اتحادیه اروپا» است.
مکرون در این مصاحبه که درباره ارزش های اروپا و اختلاف بین فرانسه و روسیه بود، کشورش را در رابطه با مسائل حقوق بشر و دمکراسی در جایگاهی بالاتر از روسیه قرار داد و افزود: من به طور مداوم با پوتین تماس دارم و به او احترام می گذارم اما روسیه از نقطه نظر حقوق بشر الگو نیست.
خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی در این زمینه نوشت: با وجود وخامت روابط روسیه و فرانسه بر سر بحران اوکراین، رهبران دو کشور همکاری خود را حفظ کرده اند. مکرون در اجلاس جهانی اقتصاد سال 2018 در پترزبورگ با پوتین گفت وگو و خاطرنشان کرد که خواستار مذاکرات راهبردی بین دو کشور برای دستیابی به شتاب جدیدی در بسیاری از مسائل اقتصادی، دفاعی و اجتماعی است.
مکرون اواخر آگوست (مرداد) گفت، لازم است که کشورش همکاری راهبردی با روسیه ایجاد کند زیرا برای امنیت جمعی مهم است.
مکرون روز جمعه طی یک کنفرانسی خبری با حضور همتای فنلاندی خود در هلسینکی، تقویت همگرایی در اتحادیه اروپا و تشکیل یک تشکل دفاع جمعی را خواستار شد.
وی خواستار پایان اتکای اروپایی ها به حمایت نظامی آمریکا به ویژه با توجه به مواضع دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در قبال سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و تاکید کرده که اروپا باید در حوزه دفاعی به «خودمختاری راهبردی» دست یابد.

ارسال نظر