|
|
کدخبر: ۱۸۲۴۴۸

مقام آمریکایی:

مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوند مقامات و افسران ارشد امنیتی سعودی برکنار شده به اتهام دست داشتن در قتل خاشقجی، از نزدیک‌ترین دستیاران محمد بن سلمان بوده و امکان ندارد که بدون دستور ولیعهد سعودی دست به عملی زده باشند.

به گزارش گروه بین‌الملل امیدنیوز ، نشریه آمریکایی واشنگتن‌پست در نسخه امروز خود در گزارشی نوشت که چند روز پیش از آنکه دولت عربستان سعودی به‌طور رسمی به قتل جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه اذعان کند، گروه تحقیق ترکیه به این نتیجه رسیده بود که خاشقجی داخل کنسولگری سعودی و از سوی مأموران اعزامی از ریاض کشته شده و بدن وی قطعه‌قطعه شده است. مقامات آمریکایی هم گفته‌اند که ترکیه‌ای‌ها نوار صوتی و ویدئویی در اختیار دارند که تأیید کننده بازجویی، شکنجه، قتل و قطعه‌قطعه کردن بدن جمال خاشقجی در سفارت عربستان سعودی در استانبول بوده است.

نشریه آمریکایی واشنگتن‌پست همچنین به نقل از افراد مطلع نوشت که مقامات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز به نوار صوتی ضبط شده از سوی مقامات ترکیه‌ای گوش کرده‌اند، نواری که به گفته مقامات ترکیه‌ای تأییدکننده قتل و قطعه‌قطعه شدن بدن وی از سوی تیم سعودی است. به نوشته واشنگتن‌پست، اگر این مسئله تأیید شود، در آن صورت کاخ سفید نمی‌تواند روایت سعودی‌ها از مرگ خاشقجی مبنی بر اینکه تنها یک حادثه بوده است، را بپذیرند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت که توضیحات سعودی‌ها موجب طرح سئوالات بیشتری درباره آگاهی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از این ماجرا شده است. این مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود، در یک ارزیابی صریح گفته است که العسیری و القطیبی - دو مقام برجسته دیوان پادشاهی و امنیتی سعودی - از جمله نزدیک‌ترین دستیاران محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هستند؛ به گفته این مقام ارشد دولت آمریکا، این دو مقام برکنار شده سعودی نمی‌توانسته‌اند بدون دستور محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دست به اقدامی بزنند؛ این مقام ارشد دولت آمریکا افزود: «امکان ندارد که آن‌ها را به چیزی متهم کرد بدون آنکه محمد بن سلمان نقشی مستقیم در آن داشته باشد.»

عربستان کشته شدن خاشقجی در کنسولگری استانبول را تایید کرد
اردوغان: موضوع خاشقجی را نیمه کاره رها نمی‌کنیم/ اقدامات سرکنسول عربستان غیر قابل فهم است

حکومت آل‌سعود در بیانیه‌ای که بامداد امروز (شنبه) منتشر کرد، روایت خود را از کشته شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی داخل کنسولگری این کشور در استانبول تأیید کرد. دادستان کل عربستان در بیانیه‌ای بامداد شنبه مدعی شد خاشقجی بعد از درگیری با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری به قتل رسیده و 18 شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

این روزنامه‌نگار 59 ساله سعودی سه‌شنبه 2 اکتبر وارد ساختمان کنسولگری شد و از آن زمان به بعد ناپدید شد. مقام‌های ترکیه‌ای فیلمی منتشر کردند که لحظه ورود خاشقجی به ساختمان کنسولگری را نشان می‌داد، اما هیچ فیلمی از لحظه خروج او ثبت نشده بود.

ارسال نظر