|
|
کدخبر: ۱۸۲۶۵۷

در روسیه 4 نوامبر (۱۳ آبان) بعنوان «روز وحدت ملی» نام‌گذاری شده و از سال 2005 به این سو به ابتکار شورای بین مذاهب روسیه و طبق قانون «روزهای پرافتخار نظامی و تاریخ‌های به یادماندنی روسیه» گرامی داشته می‌شود.

به گزارش امید نیوز  به نقل از خبرگزاری «نووستی»، تاریخ 4 نوامبر ( 13 آبان ماه) در روسیه به عنوان «روز وحدت ملی» نامگذاری شده است. این جشن ملی بر اساس قانون فدرال «روزهای پرافتخار نیروهای نظامی (روزهای پیروزی) روسیه» مربوط به دسامبر سال 2004 گرامی داشته می ‌شود که در جولای سال 2005 نیز تغییراتی پیدا کرده و به قانون «روزهای پرافتخار نظامی و تاریخ های به یادماندنی روسیه» تغییر نام یافت.

این جشن ملی جدید به ابتکارعمل شورای بین مذاهب روسیه برای نخستین بار در چهارم نوامبر سال 2005 جشن گرفته شد.

چرا این روز در روسیه گرامی داشته میشود؟

روز «وحدت ملی» در روسیه به یاد حوادث سال 1612 در مسکو گرامی داشته می ‌شود، نیروهای مردمی شهر مسکو را از هجوم مهاجمان لهستانی آزاد کردند. از لحاظ تاریخی این جشن مربوط به «دوران سخت» روسیه در اواخر قرن هجدهم می شود. این دوران از زمان مرگ تزار "ایوان گروزنی" در سال 1584 آغاز شده تا 1313 که اولین تزار از سلسله رومانوف در روسیه تاج گذاری کرد، ادامه داشت. بحران سلطنتی در این دوره بزودی به یک بحران ملی دولتی تبدیل شد و دولت واحد روس سقوط کرد. بسیاری از سلسله‌های خودخوانده پدیدار شدند و این کشور با هرج و مرج، غارت، سرقت و بزهکاری گسترده مواجه شد.

در این شرایط حکومت مسکو نیز به دست نظامیان لهستانی افتاد که برای تحمیل حاکمیت کلیسای کاتولیک به روس ‌ها به این کشور فرستاده شده بودند.

در چنین شرایط دشواری برای روسیه، پاتریاخ "ارموگن" (بالاترین مقام کلیسای ارتدکس) از ملت روس خواست تا به دفاع از دین ارتدوکس بپا خاسته و مهاجمین لهستانی که مسکو را به اشغال خود در آورده بودند را بیرون رانند. مردم روس این درخواست را اجابت کردند.

جنبش‌ها ی میهن‌پرستانه گسترده‌ای برای آزادی پایتخت از دست لهستانیها آغاز شد، تا بالاخره در ماه مارس سال 1611 اشغالگران خارجی شکست خوردند. آزادی مسکو شرایط را برای احیای قدرت دولتی و انتخاب تزار جدید در نوامبر سال 1612 به وجود آورد.

در روز «وحدت ملی» در شهرهای مختلف روسیه احزاب سیاسی و جنبش‌های اجتماعی راهپیمایی ‌ها، گردهمایی‌، مراسم و کنسرت‌های مختلفی برگزار کرده و برنامه‌های خیریه، هنری و ورزشی متعددی برگزار می‌شود.

ارسال نظر