|
|
کدخبر: ۱۸۲۸۶۰

با گذشت هفته ها از آغاز ناآرامی ها در فرانسه و اعتراض به سیاست های «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور، پلیس پاریس برای آرام کردن اوضاع به ارتش متوسل شد.

به گزارش امید نیوز از روزنامه انگلیسی گاردین، به دنبال اعتراضات بی سابقه در پایتخت فرانسه، مکرون با درخواست پلیس برای آوردن ارتش به خیابان ها به منظور دفاع از پایتخت در مقابل حملات «جلیقه زردها» مواجه است.
این درخواست اتحادیه صنفی پلیس فرانسه، به دنبال تشکیل جلسه بحران دولت با سران همه احزاب سیاسی در فرانسه مطرح شد که بسیاری از آنها از مکرون خواسته اند فورا افزایش مالیات سوخت را برای جلوگیری از تبدیل شدن اوضاع ناآرام به یک وضعیت دائمی شورش لغو کند.
بیشتر خشم معترضان در فرانسه به افزایش مالیات سوخت، افزایش هزینه های معاش و احساس بی عدالتی اجتماعی متوجه شخص رئیس جمهوری فرانسه است و بسیاری از معترضان او را رئیس جمهوری متکبر که به اقشار ثروتمند جامعه تعلق دارد، توصیف می کنند.
«ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه وعده داده یک اقدام آشتی جویانه جدید را برای جلوگیری از بروز خشونتی تازه اعلام کند.
هر 10 سخنگوی جلیقه زردها با تکرار خواسته های خود، از حضور در جلسه دوشنبه شب با حضور نخست وزیر خودداری کردند.
معترضان نقابدار به ویژه در شدیدترین درگیری های فرانسه در روز شنبه با پلیس ضد شورش در پاریس درگیر شدند و اقدام به شکستن شیشه مغازه ها، غارت، به آتش کشیدن بانک ها و هدف قرار دادن نمادهای این کشور از جمله طاق نصرت کردند. شهرداری پاریس خسارات را 4 میلیون یورو برآورده کرده است.
به دنبال درخواست ها در شبکه های اجتماعی برای اعتراضات تازه، برخی از اتحادیه های صنفی پلیس از دولت خواستند با توجه به «تحلیل رفتن انرژی» نیروهای پلیس، ارتش را برای کمک اعزام کنند.
از زمان حملات تروریستی سال 2015 در پاریس، حدود 10 هزار نیرو در اماکن حساس اطراف فرانسه گشت زنی می کنند اما از این نیروها در اعتراضات استفاده نشده است.
به گفته مقامات محلی در مرز کاتالونیا، با توجه به تداوم اقدامات معترضان در بستن جاده های اطراف فرانسه، 4 هزار کامیون در مرز اسپانیا متوقف شده اند.
نمایندگان صنایع غذایی هشدارداده اند که مسدود کردن جاده ها خطر زیان 13.5 میلیارد یورویی را درایام کریسمس به دنبال دارد. این در حالی است که شرکت های حمل و نقل می گویند تاکنون 400 میلیون یورو ضرر کرده اند.
نظرسنجی موسسه هریس اینتراکتیو نشان می دهد که 72 درصد فرانسوی ها از جلیقه زردها حمایت می کنند.
رهبران مخالف خواستار اقداماتی برای برقراری آرامش هستند.
درخواست پلیس برای کمک ارتش در حالی مطرح شده که به نظر می رسد پلیس در مهارمعترضان مستاصل شده است. به تازگی فیلمی از خشونت پلیس فرانسه درشبکه های اجتماعی دست به دست می شود که نیروهای پلیس را در حال ضرب و شتم یکی از معترضان در اعتراضات روز شنبه در منطقه اعیان نشین شانزه لیزه به تصویر می کشد.
این گزارش تکان دهنده نشان می دهد که پلیس بعد ازحمله به فرد معترض، او را در خیابان می کشد.
اعتراضات در فرانسه از زمان آغاز تاکنون بیش از 400 نفر بازداشتی و بیش از 100 زخمی بر جای گذاشته که نیروهای پلیس نیز در بین آنها دیده می شوند.
 

ارسال نظر