|
|
کدخبر: ۱۸۴۸۸۷

همه آنچه که باید در مورد افسردگی و راه های درمان آن در طب نوین و سنتی بدانید.

کلمه «افسردگی» را این روزها زیاد می‌شنویم، انگار که بخشی از زندگی مدرن شده باشد. افسردگی روی فکر، عمل و احساسات تأثیرات مخربی می‌گذارد. اما آیا هر غم و رنج و ناراحتی الزاماً افسردگی نامیده می‌شود؟ آیا این بیماری نگران‌کننده است و عواقب ناگواری دارد؟ 

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ۳۵۰ میلیون نفر در دنیا از اختلال افسردگی رنج می‌برند. 

پیش از هرچیز یک تعریف مختصر از افسردگی داشته باشیم. 

غمگین بودن طولانی‌ مدت، بی‌علاقه‌گی به اموری که قبلا‌ً دوستشان داشتیم، کاهش تمرکز، خستگی بیش‌ از حد و حالت‌هایی از این دست، می‌توانند نشانه‌های افسردگی باشند. این بیماری، احساسات و افکار و رفتار ما را عوض می‌کند. افسردگی می‌تواند با مشکلات هیجانی و جسمی همراه باشد. 

اختلال افسردگی یک ضعف نیست که با چند روز مراقبت برطرف شود بلکه پیگیری و درمان طولانی مدت، مراقبت و پایش مداوم می‌خواهد. اما نگران نباشید؛ همه ما می‌توانیم افسردگی را شکست دهیم. 

هر چه‌قدر زودتر به داد افسردگی برسیم، راحت‌تر می‌توانیم آن را درمان کنیم و زمان بیشتری را از زندگی لذت می‌بریم. 

اولین قدم برای درمان افسردگی و جلوگیری از افسردگی شدید، شناخت علائم افسردگی است. 

 

از کجا بفهمیم به افسردگی دچار شده‌ایم؟ 

دانستن علائم افسردگی به تشخیص افسردگی در ما و اطرافیان کمک زیادی می‌کند. در ادامه ۱۲ مورد از مهم‌ترین نشانه‌های افسردگی را با هم مرور می‌کنیم: 

 1. احساس غم، پوچی و ناامیدی 

 1. از کوره در رفتن و رنجیدن از مسائل پیش‌پاافتاده 

 1. بی‌علاقه‌گی و بی‌میلی به کارهایی که قبلاً برایمان جالب بوده است. 

 1. اختلال خواب (کم‌خوابی یا زیاد خوابیدن) 

 1. احساس خستگی یا کمبود انرژی حتی بدون انجام کار سنگین 

 1. تغییرات شدید در اشتها و وزن (کم و زیاد شدن اشتها بدون دلیل و یا چاقی و لاغری‌ ناگهانی) 

 1. اضطراب و بی‌قراری 

 1. عذاب وجدان یا احساس گناه برای کارهای کوچک گذشته 

 1. کاهش تمرکز، کم شدن قدرت حل مساله 

 1. کاهش قدرت تصمیم‌گیری 

 1. فکر کردن به مرگ و خودکشی 

 1. دردهای جسمی بدون دلیل مشخص 

  

اصلاً چرا افسرده می‌شویم؟ 

افسردگی، شرایط زندگی خوب و بد سرش نمی‌شود و همه ما ممکن است در هر شرایطی افسرده شویم. مهم‌ترین عوامل افسردگی را می‌توانیم این طور بگوییم: 

تغییر مواد شیمیایی در مغز: مواد خاصی در مغز روی خلق و خوی انسان تأثیر می‌گذارند. به‌هم‌خوردن تعادل این مواد شیمیایی در مغز از مهم‌ترین دلایل افسردگی است. 

ژنتیک: افسردگی می‌تواند ارثی باشد. به عنوان مثال اگر یکی از دوقلوهای همسان دچار افسردگی شود به احتمال ۷۰ درصد دیگری هم مبتلا می‌شود. 

 

 

PicsArt_02-18-06.22.30

 

شخصیت: کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، کسانی که نمی‌دانند چطور استرس را مدیریت کنند یا افرادی که کلاً بدبین هستند بیشتر در معرض افسردگی هستند. 

عوامل محیطی: احتمال ابتلا به افسردگی در کسانی بیشتر است که در معرض خشونت، تبعیض، سوءاستفاده یا فقر هستند. 

اما خبر خوب این است که افسردگی در هر سنی که باشد و با هر علتی که داشته باشد، قابل درمان است. 

  

چگونه افسردگی خود را درمان کنیم؟ 

در دنیای روان‌پزشکی افسردگی قابل درمان‌ترین اختلال شناخته می‌شود. بسته به این که علت افسردگی چه چیزی است و از کجا آمده است، شیوه‌های درمانی مختلفی برایش وجود دارد. تشخیص و انتخاب نوع درمان افسردگی به عهدۀ پزشک متخصص اعصاب و روان است. 

۱- درمان افسردگی به کمک دارو 

بالاتر گفتیم که به‌هم‌خوردن تعادل مواد شیمیایی در مغز می‌تواند یکی از دلایل افسردگی باشد، در نتیجه برگرداندن غلظت این مواد شیمیایی به حد طبیعی، می‌تواند افسردگی را از بین ببرد. این تعادل با مصرف قرص‌های ضد افسردگی ایجاد می‌شود. قرص‌های ضد افسردگی برعکس باور عمومی، مُسکن، خواب آور، تحریک کننده یا اعتیاد آور نیستند. 

یک تا دو هفته بعد از مصرف داروهای ضد افسردگی، تأثیر آنها در بهبودی شروع می‌شود. تأثیر کامل این قرص‌ها از ماه دوم یا سوم دیده می‌شود. چنانچه افسردگی بعد از این دوره به طور کامل درمان نشود، پزشک داروهای بیشتری تجویز می‌کند یا دوز دارو را زیاد می‌کند. 

بعد از درمان افسردگی به‌ خصوص افسردگی شدید، معمولاً متخصص از مراجعه کننده می‌خواهد که قرص‌ها را تا ۶ ماه یا بیشتر ادامه دهد. به خاطر بالا بودن احتمال عود افسردگی و برای پیشگیری از آن، ممکن است درمان تا مدت‌ها ادامه پیدا کند. 

۲- درمان افسردگی به روش غیر دارویی 

 روان‌پزشک ممکن است از روش‌های روان درمانی، تحریک الکتریکی یا مغناطیسی و شیوه‌های دیگر برای درمان افسردگی کمک بگیرد. 

  

آیا خودمان هم می توانیم به داد خودمان برسیم؟ 

بله حتماً. بیشتر به خودمان استراحت بدهیم و کمتر از خودمان توقع داشته باشیم. وقتی می‌دانیم حالمان خوب نیست به خودمان فشار نیاوریم. تحرک و ورزش (حداقل پیاده‌روی) را فراموش نکنیم. به دیدار کسانی برویم که دوستشان داریم. میوه و سبزی تازه و مغزها (آجیل) بیشتر مصرف کنیم. ماهی و غذاهای دریایی را در وعده‌های خود بگنجانیم. 

  

علائم جسمی افسردگی و اضطراب 

مشکلات خواب در افسردگی 

مشکل در به خواب رفتن یا ناتوانی در حفظ روند خواب (مانند از خواب بیدار شدن در ساعات اولیه بامداد و دوباره به خواب نرفتن) در افراد مبتلا به افسردگی بسیار شایع است. 

البته تعداد کمی از مبتلایان به افسردگی هم دچار خواب بیش از حد می‌شوند. 

  

درد قفسه‌سینه در افسردگی 

درد قفسه‌سینه ممکن است نشانه وجود مشکلات بسیار جدی مانند ناراحتی قلبی و مشکل ریوی باشد. گاهی هم مشکلات معده با درد قفسه‌سینه همراه است. پس اگر در قفسه‌سینه درد احساس می‌کنیم حتما باید به پزشک مراجعه کنیم تا علت آن مشخص شود. 

اگر پزشک برای درد قفسه‌سینه علت خاصی نیافت، شاید افسردگی باعث ایجاد آن باشد. 

افسردگی خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. جالب است بدانیم این رابطه دو طرفه است، یعنی کسانی که حمله قلبی یا سکته قلبی را تجربه کرده‌اند هم، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی هستند. 

  

خستگی و کمبود انرژی در افسردگی 

اگر بعد از یک خواب یا استراحت طولانی همچنان احساس خستگی می‌کنیم و انرژی لازم برای انجام وظایف و کارهای ساده روزانه خود را هم نداریم، بهتر است امکان ابتلا به افسردگی را در نظر داشته باشیم. 

وقتی خستگی به علائم افسردگی افزوده می‌شود، هر دو بسیار بدتر به نظر می‌رسند و فرد مبتلا به افسردگی را با شرایط بسیار دشواری روبه‌رو می‌کنند. 

  

درد عضلات و مفاصل 

کسانی که درد را برای مدت طولانی تحمل می‌کنند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. 

از سوی دیگر، افسردگی هم ممکن است باعث ایجاد درد شود. 

با توجه به این که در مغز از مواد شیمیایی مشابه‌ای برای تنظیم خُلق و همچنین، انتقال حس درد استفاده می‌شود، این همراهی منطقی به نظر می‌رسد. 

شایان ذکر است مبتلایان به افسردگی سه برابر سایرین در معرض درد مزمن از جمله درد عضلانی قرار دارند. 

  

ناراحتی‌های گوارشی در افسردگی 

شاید باورش سخت باشد، اما مغز و روده به‌شدت باهم در ارتباط هستند. به همین دلیل، وقتی با استرس یا نگرانی روبه‌رو هستیم، دچار تهوع یا درد معده می‌شویم. 

افسردگی ممکن است روده ما را درگیر کند و به تهوع، سوءهاضمه، اسهال یا یبوست منجر شود. 

  

سردرد 

پژوهش‌های معتبر پزشکی نشان می‌دهند افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی، سه برابر بیشتر از سایرین ممکن است به انواع میگرن دچار شوند. 

متاسفانه افراد مبتلا به میگرن هم پنج برابر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. 

  

تغییرات اشتها یا وزن در افسردگی 

افسردگی روی اشتهای افراد مختلف اثرات متفاوت می‌گذارد: اشتهای گروهی را کم می‌کند و برعکس، گروه دیگری نمی‌توانند جلوی خوردن خود را بگیرند. نتیجه مشخص است: بعضی از مبتلایان لاغر و برخی چاق می‌شوند. 

ارتباط اختلالات خوردن، مانند پرخوری عصبی و بی‌اشتهایی عصبی با افسردگی هم موضوعی ثابت‌شده است و باید آن را در نظر داشت. 

  

کمردرد 

اگر مدام کمردرد آزارمان می‌دهد شاید به دلیل افسردگی باشد. احتمال این که افراد مبتلا به افسردگی دچار کمردرد یا سردرد شدید شوند، چهار برابر بیش از سایرین است. 

  

اضطراب و آشفتگی 

افسردگی و مشکلات خواب باعث ایجاد اضطراب و پریشانی در فرد مبتلا می‌شوند. در مردان این حالت ممکن است با رفتارهای خشن هم بروز پیدا کند. 

در بسیاری از مردان خشن، مراجعه به یک پزشک متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) راه حلی پایدار برای پایان بخشیدن به خشونت آن‌ها محسوب می‌شود. 

  

اختلال در کارکرد جنسی 

افسردگی علاقه فرد به فعالیت جنسی را به‌شدت کاهش می‌دهد. 

متاسفانه برخی از داروهای ضدافسردگی هم باعث اختلال جنسی می‌شوند. 

بنابراین لازم است هنگام مراجعه به پزشک خجالت را کنار بگذاریم و درباره مشکلات جنسی با او مشورت کنیم تا در تجویز دارو به این نکته هم دقت نماید. 

تا اینجا دیدیم که وضعیت جسمی و روانی ما چقدر به یکدیگر وابسته هستند. در زیر به یک ارتباط مثبت بین وضع جسمی و روانی اشاره می‌کنیم: 

  

برای کمک به درمان افسردگی ورزش کنیم 

در مغز کسانی که منظم و مداوم ورزش می‌کنند، برخی مواد شیمیایی افزایش می‌یابد. این مواد باعث می‌شوند فرد: 

 • حس خوبی داشته باشد 

 • خُلق بهتری پیدا کند 

 • نسبت به درد حساسیت کمتری داشته باشد 

ورزش به تنهایی افسردگی را معالجه نمی‌کند، اما در درازمدت به درمان افسردگی کمک شایانی می‌نماید. 

هنگام افسردگی شاید احساس کنیم انرژی کافی برای ورزش نداریم. این فکر را شکست دهیم، از جای خود برخیزیم و ورزش کنیم؛ زیرا تحرک احساس خستگی را کم می‌کند و باعث بهبود خواب می‌شود. 

 

فشارهای ناشی از سبک زندگی امروزی ممکن است هر کسی را به بیماری افسردگی مبتلا کند. افسردگی به راحتی خودش را پنهان می‌کند. شناختن آن نیاز به دقت بالا دارد. نسبت به حال خود و اطرافیان خود دقیق باشیم. اگر نشانه‌های افسردگی را در خودمان می‌بینیم به جای انکار یا پنهان کردن آن با ساختن عادت‌های ساده مثل ورزش، تغذیه‌ سالم و مراجعه به روان‌پزشک و مصرف داروهای تجویز شده، افسردگی را شناسایی کنیم و شکست دهیم. حال خوب و زندگی شاد حق همه ما است. 

 

افسردگی را جدی بگیرید! 

ممکن است شما هم علایم افسردگی را تجربه کرده باشید: گوشه گیری، عدم شادی برای  رخدادهای خاص و خستگی مفرط. افسردگی برای برخی حالات شدیدتری می‌گیرد و ممکن است ناامیدی، بی قراری، پرخاشگری، بغض و حتی گریه را تجربه کنند. افسردگی می‌تواند باعث شود که تمایلی به دید و بازدید، سفر و مهمانی نشان ندهید و کل ایام را در خانه به انزوا بگذرانید. افسردگی را جدی بگیرید! 

ممکن است شما هم علایم افسردگی را تجربه کرده باشید: گوشه گیری، عدم شادی برای  رخدادهای خاص و خستگی مفرط. افسردگی برای برخی حالات شدیدتری می‌گیرد و ممکن است ناامیدی، بی قراری، پرخاشگری، بغض و حتی گریه را تجربه کنند. افسردگی می‌تواند باعث شود که تمایلی به دید و بازدید، سفر و مهمانی نشان ندهید و کل ایام را در خانه به انزوا بگذرانید. 
افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است و تخمین زده می‌شود یک دهم افراد بزرگسال در حال حاضر داروی تجویزی ضد افسردگی مصرف می‌کنند. اما این دارو‌ها می‌توانند عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشند و ضمنا لزوما در همه‌ی افراد جوابگو نیستند. 

 
افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است و تخمین زده می‌شود یک دهم افراد بزرگسال در حال حاضر داروی تجویزی ضد افسردگی مصرف می‌کنند. اما این دارو‌ها می‌توانند عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشند و ضمنا لزوما در همه‌ی افراد جوابگو نیستند. 

 

درمان با تکنولوژی روز 

یکی از روش‌های درمان افسردگی بدون دارو، استفاده از دستگاهrTMS است. این روش درمانی مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا (معتبرترین نهاد در این زمینه) است و با تحریک مغناطیسی نواحی خاصی از قشر مغز باعث تغییر در فعالیت مغز می شود. این درمان تأثیرات مثبتی در سردرد و مواردی از جمله افسردگی، اختلال وسواس، اختلال اضطرابی، توهمات شنوایی، پارکینسون، اختلال دوقطبی، فلج صورت، میگرن، آسیب‌های مغزی مثل سکته مغزی و… به وجود می‌آورد. تجربه مراجعان کلینیک از این روش بسیار رضایت بخش بوده است. 

مطالعات متوالی در زمینه‌ی درمان‌های جایگزین برای تسکین افسردگی از سوی مرکز ملی سلامت روحی، که به تحقیقات غیر متعصبانه می‌پردازد، حاکی از آن بود که حتی با مصرف مقدار استاندارد اغلب داروهای ضد افسردگی هم فقط۳۰٪ از افرادی که از افسردگی حاد رنج می‌برند با اولین نسخه درمانی بهبود می‌یابند. 

روی آوردن به داروهای جدید که اغلب برای حصول نتیجه مستلزم ۱۲ هفته مصرف داروست، در ۲۵٪ از موارد کارساز است. بنابراین پس از ۲۴ هفته (تقریبا ۶ ماه) علائم افسردگی فقط در ۵۵٪ از افرادی که از افسردگی حاد رنج می‌برند، بهبود می‌یابد. 
 
این خبر مسرت‌بخشی برای من نیست. 
 
و اما ۴۵٪ دیگر چه می‌شوند؟ 

 
هر روزه در پروژه‌ی انجمن افسردگی من موسوم به Beyond Blue، از بیمارانم می‌شنوم که با وجود مصرف ترکیبی از ۲۰، ۳۰ و حتی ۴۰ داروی متفاوت موفق به غلبه بر افسردگی خود نشده‌اند و با کوچکترین موضوع تمام زندگیشان تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. 
 
من به شخصه با این نوع افسردگی آشنایی دارم، به همین دلیل در دو سال اخیر، زمان و هزینه‌ی بسیاری را صرف کشف درمان‌های جایگزین نمودم. 
 
در اینجا به ۱۰ نوع درمان غیردارویی برای بهبود افسردگی اشاره می‌کنم که موجب بهبودی برخی از افراد انجمن من یا دوستانی که در حال نبرد با این غول بودند، شده است. 
 
حتی اگر دچار مقاومت دارویی نسبت به داروهای ضد افسردگی نیستید، دانستن این مطالب برایتان خالی ازلطف نیست و می‌تواند در راستای مصرف دارو به شما کمک شایانی نماید. 
 
به یاد داشته باشید که گرچه من نویسنده‌ی بسیار متعصبی هستم (اما کاملا آگاه و با تحقیقات کامل) اما پزشک نیستم، بنابراین پیش از تغییر برنامه‌های دارویی با پزشک خود مشورت کنید. 
 
 تحریک مغناطیسی عصب جمجمه 
 
امکان شمردن تعداد افرادی که با روش درمانی تحریک مغناطیسی عصب جمجمه از افسردگی نجات یافتند، برایم میسر نیست. اما در روش اجرایی مارتا رودس قطعا این امکان وجود داشت. وی در خاطراتش نوشت که بیش از ۳۰۰۰ نفر را درمان کرده و دستاوردهایش در حصول این تکنولوژی جدید سهمی را به خود اختصاص داد. 
 
روش تحریک مغناطیسی اعصاب جمجمه متحمل فرایندی غیر تهاجمیست که سلول‌های عصبی مغز را با امواج مغناطیسی کوتاه تحریک می‌کند. 

 

PicsArt_02-18-06.24.10

 


 
یک حلقه‌ی سیمی بزرگ از جنس آهن‌ربای الکتریکی به دور جمجمه وصل می‌شود که امواج متمرکزی را تولید کرده، امواج را از جمجمه عبور می‌دهد و قشر مخ که منطقه‌ی تنظیم خلق و خوست را تحریک می‌کند. این روش درمانی در سال ۲۰۰۸ از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده تائید شد. 

 

اینجا بخوانید:

علائم اختلال هورمونی در بدن


 
من دو سال پیش برای اولین بار درباره‌ی تحریک مغناطیسی اعصاب جمجمه مطالبی شنیدم. به تنهایی شروع به تحقیق در این زمینه نمودم اما شرکت بیمه، تحقیقات من را تحت پوشش قرار نمی‌داد و من باید متحمل هزینه‌ی گزافی می‌شدم. 
 
با این وجود، با تلاش‌های بی‌وقفه‌ی یکی از مدیران شرکت یاخته‌های عصبی، تعرفه‌ی بیمه افزایش و افراد تحت پوشش آن از ۱۰۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون نفر رسید. 
 
نتایج مطالعه‌ی اخیر که در مجله‌ی روانپزشکی بالینی به چاپ رسید، حاکی از تاثیر طولانی مدت و دوام روش تحریک مغناطیسی بیش از یک سال در بیماران بزرگسال می‌باشد. 
 
همین امروز صبح شرکت اعلام کرد که هزینه‌های درمانی برای تحت پوشش گرفتن بیمارانی که نیازمند درمان‌های غیر تهاجمی هستند، افزایش خواهد یافت. 


 
درمان رفتار دیالکتیکی 
 
درمان رفتار دیالکتیکی یکی دیگر از مباحث محبوب در انجمن افسردگی من است. یک نوع درمان رفتاری- شناختی که در اواخر سال‌های ۱۹۸۰ از سوی روانشناس مارشا لاین هن که سابقا به درمان اختلالات شخصیتی مبهم می‌پرداخت، ارائه شد. اما امروزه به تمامی انواع اختلالات روانی می‌پردازد. 
 
امروز یکی از بیمارانم در انجمن Beyond Blue به من گفت که به عنوان فردی که سالها از افسردگی و اضطراب رنج برده، تکنیک‌ها بسیاری را از گروه حمایتی دیالکتیکی برای گذران زندگی روزانه آموخته است. 
 
فعالیت‌های رفتاری و تجسمات فکری که از گروه آموخت، او آرام می‌نمود و این تکنیک‌ها به ویژه در زمان‌ حمله‌های عصبی یا بروز دلتنگی‌های طاقت‌فرسا برایش بسیار موثر بود. 
 
تکنیک‌های تنفسی، توقف و دور نمودن افکار منفی و پذیرش همه‌جانبه‌ی احساسات عمیق بی‌آنکه خود را قضاوت کنیم و در مواقعی که غیر قابل کنترل یا بدرفتاریم، بخواهیم خود را قابل کنترل و دوست داشتنی جلوه دهیم از تکنیک‌های متداول این روش درمانی می‌باشد. 


 
    یوگا 
 
تائید بسیاری از مطالعات بر آن است که یوگا به بهبود افسردگی کمک شایانی می‌کند. به عنوان نمونه در سال ۱۹۹۳، ۵۰ دانشجوی دختر که از افسردگی حاد رنج می‌بردند به مدت ۳۰ روز و هر روز ۳۰ دقیقه حرکت شاواسانای یوگا را تمرین نمودند. 
 
این تمرینات میزان افسردگی آنها را در اواسط و پایان دوره‌ی درمان تا حد قابل توجهی کاهش داد. 
 
تیاگان به مدت ۱۵ سال در نیوزلند، استرالیا، پرو و مکزیک به آموزش یوگا و غلبه بر انزواطلبی می‌پرداخت. 
 
او برنامه‌ایی آنلاین برای آموزش یوگا و مدیتیشن تهیه نمود تا به صورت رایگان در اختیار افرادی که از افسردگی رنج می‌برند و بارها روش‌های دارویی را امتحان کرده‌اند، قرار گیرد. وی تصریح می‌کند که چنانچه به تمرینات یوگا به چشم درمان بنگرید، بسیاری از علائم افسردگی در شما کاهش خواهد یافت. 
 
حرکات و مکث در اندام‌ها و در عین حال تمرکز بر تنفس موجب تخلیه‌ی انرژی‌‌های بدن که در قالب افسردگی محصور شده می‌گردد، از بدن خارج و آزاد می‌شود. تجسمات فکری، تنفس و مولفه‌های تمرینات مدیتیشن به مساعدت و تجدید قوای مغز پرداخته و الگوی شکل‌گیری تفکرات جدید را تقویت می‌کند. یوگا ابزاری قدرتمند است که به تحولات عمیق را در پی دارد. 
 
    درمان شناختی بر پایه‌ی آگاهی 
 
همانطور که چند روزپیش در مقاله‌ی خود در زمینه‌ی آگاهی ذکر کردم، در مطالعه‌ای جدید که در دانشگاه آکسفورد صورت پذیرفت مشخص شد، درمان شناختی بر پایه‌ی آگاهی به اندازه‌ی داروهای ضدافسردگی در جلوگیری از عود افسردگی موثر واقع می‌شود. 
 
مطالعات دال بر آن است که هم درمان‌شناختی بر پایه‌ی آگاهی و هم طرح‌های کاهش استرس بر پایه‌ی آگاهی، تاثیرات گسترده‌ای بر علیه‌ی افسردگی و اضطراب دارد و موجب کاهش پریشانی‌های ذهنی متداول می‌گردد. 
 
سال گذشته یک دوره‌ی آموزشی۸ هفته‌ای را گذراندم. درنتیجه بیش از پیش از واکنش‌های عصبی‌ام آگاهم و پیش از آنکه استرس مرا از پای درآورد، برای کاهش آن تلاش می‌کنم. من از آنچه موجب استرسم می‌شود، آگاهم. 
 
آگاهم که انتقادهای درونی و تصور آینده مضطربم می‌کند. از مزایای این روش جای گرفتن استرس در نقطه‌ی خاصی از بدن( ذهن) است و تمرکزم فقط بر آرام کردن آن نقطه معطوف می‌گردد. 


 
    تعلیمات جسمانی هانا 
 
الکساندر معتقد است شما هر چیزی اعم از فیزیکی، ذهنی یا روحی را به صورت تنش‌های عضلانی به بدن مخابره می‌کنید. عضلات بدن ما از حافظه برخوردارند. 
 
آنها داستان‌های ما را نقل می‌کنند. ما با تنش‌های فیزیکی به وقایع زندگی پاسخ می‌دهیم. با بازگویی‌ و تکرار آسیب‌های روحی این تنش‌های فیزیکی انعکاسی، می‌توانند ادامه یافته و عامل تنش‌های عضلانی مزمن گردد. 
 
تعلیمات جسمانی هانا، توسط توماس هانا ارائه شد و مبنای آن تعلیمات عصبی عضلانیست که در کمال آرامش به دردهای مزمن معطوف می‌شود، مایه‌ی تسهیل حرکات و تخفیف استرس است. 
 
فعالیت‌های جسمانی هانا به طور خاص فعالیت‌ موتورهای حسی فراموشی را تحریک و به مغز آموزش می‌دهد تا چگونه حرکات عضلاتش را دوباره بازآموزد. 
 
ریان ماسکل که سالها در شهر آناپولیس به حرفه‌ی ماساژ درمانی می‌پرداخت اکنون به حرفه‌ی تعلیمات جسمانی هانا می‌پردازد. او به من گفت که اکنون به جای دستکاری عضلات مشتریانش که در قالب ماساژدرمانی انجام می‌داد به آنها آموزش می‌دهد تا چگونه کارهای خود را انجام دهند، چگونه عضلات خود را به گونه‌ای حرکت دهند که درد و تنش را از خود دور کنند. 
 
آموزش تعلیمات جسمانی هانا از یک متخصص، این توان را به شما می‌دهد تا کنترل بیشتری بر بدن خود داشته و سلامت عصبی – عضلانی شما را در طول حیات تامین می‌کند. 

 

 

PicsArt_02-18-06.23.54

 


 
    ضربان دوگوشی 
 
هنگامی که آنه‌ایل رافاس مولف کتاب “بی‌ارزش” با محققی که در ارتباط با فعالیت‌های مغزی مطالعه می‌نمود، مصاحبه می‌کرد گفت که موزیک مغز را فعال می‌کند، با استفاده از ضربان دوگوشی می‌توان خلق و خویی متفاوت خلق نمود. 
 
در واقع این تکنولوژی قرنهاست در اطراف ما وجود دارد اما مدتی طول کشید که در چرخه‌ی درمان جای گیرد. چند نمونه از مطالعات اخیر حاکی از آن است که با بهره‌گیری از ضربان دوگوشی یا درمان سمعی تا حد زیادی می‌توان اضطراب را حداقل در بیمارانی که تحت جراحی آب‌مروارید قرار می‌گیرند، کاهش داد و از علائم افسردگی در کودکان و بزرگسالان کاست. 
 
گرچه رافاس مردد بود اما دست به تجربه زد. او اذعان داشت که به محض آنکه صدا به مغزم می‌رسید، فورا تغییراتی در خود حس می‌کردم، راحت‌تر نفس می‌کشیدم، نور و گرما را در درون خود احساس می‌نمودم، لبخندی عمیق، لطیف و دلپذیر در چهره‌ام می‌نشست، اضطراب و افسردگی را به دست فراموشی می‌سپردم که هیچ علمی، دانشمندی قادر به توجیح آن نبود. 
 
گرچه این احساس تمام روز با او نبود اما حداقل برای وی گوش دادن به موزیک با این روش آرامش سریع، خوشایند، شگفت‌انگیز و کوتاه مدت را به ارمغان می‌آورد. 
 
حساسیت‌زدایی حرکت چشم و درمان پردازش مجدد 
 
دو سال پیش من با اشک و آه با دوستم پریسیلا وارنر تماس گرفتم. سرخورده از جلسات روانپزشکی، داروهای جدیدی را امتحان می‌کردم. با این وجود از هیچ‌ یک از روش‌های درمانی نتیجه نگرفتم، نه از تغییر در رژیم غذایی، نه از مدیتیشن و نه از یوگا و طب سوزنی. من تمام گزینه‌ها را امتحان کردم اما هیچ کدام موثر واقع نشد. پریسیلا روش حساسیت‌زدایی حرکت چشم و درمان پردازش مجدد را پیشنهاد کرد. تنها روشی که توانسته بود به او کمک کند تا از شر اضطرابش رها شود و برای خود او نیز موثر واقع شده بود و تاثیر متفاوتی برای او به همراه داشت. 
 
حساسیت‌زدایی حرکت چشم و درمان پردازش مجدد، درمانی روانشناختی است که از سوی فرانسین شاپیرو ارائه شد که با استفاده از حرکات چشم و دیگر روش‌ها به پردازش خاطرات دردناک می‌پردازد. طبق نتایج مطالعاتی که بر استفاده از این روش و نحوه‌ی تداخل آن در اختلالات و کاهش آنها صحه می‌گذارد، اکنون از سوی برخی سازمان‌ها تائید می‌شود. این روش برای افرادی که افسردگی‌ آنها با هر گونه شوک، حاد یا تشدید می‌شود ابزاری فوق‌العاده به نظر می‌ر‌سد. به عنوان مثال زنی به نام گریس که در انجمن افسردگی من شرکت می‌کند اینچنین شرح می‌دهد که “این روش به من کمک کرد تا از شر خاطرات دردناک و به یادآوری آنها خلاص شوم.” این روش به پردازش خاطرات دردناک می‌پردازد. 
 
    بازخورد زیستی 
 
بازخورد زیستی فرایندی است که به شما آموزش می‌دهد تا با استفاده از حسگرهای الکترونیکی که به تولید بازخورد می‌پردازند، کنترل بهتری بر ذهن و بدن خود داشته باشید. 
 
بازخورد زیستی این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا در صفحه‌ی نمایش ببینید که افکار خاص چگونه تغییرات پیچیده‌ای را در بدن شما ایجاد می‌کنند و چگونه موجب آرامش یا تنش در عضلات شما می‌شوند و بالطبع چگونه بر افکار شما تاثیر می‌گذارند. 
 
با کمی دستکاری موفقیت‌آمیز در ذهن و بدن، قادر خواهید بود بر افکار خود غلبه کرده و بدن خود را نیز تحت کنترل درآورید. 
 
بازخورد زیستی در درمان انواع بیماری‌های فیزیکی و روحی موثر است از جمله فشار خون، دردهای مزمن، سندرم روده ی تحریک پذیر و بیماری‌های سندرم عروقی موسوم به Raynaud و این روش به ویژه در درمان بیمارانی که امکان مصرف دارو ندارند یا درمان‌های دارویی برایشان موثر نیست، بسیار مفید است. 
 
    مدیتیشن 
 
دکتر نورمن روزنتال در کتابش با موضوعیت تعالی موسوم به شفا و تبدیل در سایه‌ی مدیتیشن‌های متعالی به ارائه‌ی علم شکوهمندی در ورای این نوع از مدیتیشن می‌پردازد. 
 
روزنتال یک محقق ۲۰ ساله و عضو انجمن ملی سلامت روحیست که مغز بیماران مبتلا به اختلالات روحی حاد را به خوبی می‌شناسد. 
 
در واقع در یکی از تحقیقاتش به طور خاص به مطالعه‌ی بیمارانی که از اختلالات دوقطبی رنج می‌بردند، پرداخت و تاثیر مدیتیشن بر آنها را مطالعه نمود. وی اینچنین می‌نویسد که به گزارش چندین بیمار، احساس آرامش در آنها افزایش پیدا نمود، تمرکزشان بهبود یافت و توانایی سازمان‌دهی امور در آنها بالا رفت و اولویت‌بندی‌هایشان تنظیم گشت. 
 
جای تعجبی نیست که با بهره‌گیری از روش مدیتیشن قشر پیش‌پیشانی یا کورتکس مغز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. مدیتیشن‌های متعالی نه تنها به بیمارانی که از اختلالات دوقطبی رنج می‌برند بلکه به بیماران مبتلا به اختلال اضطراب و افسردگی حاد نیز کمک نمود تا عملکردهای اجرایی خود را بهبود بخشند. 
 
    تای چی 
 
پیش از آنکه درباره‌ی فواید تای چی و تاثیر آن در بهبود افسردگی، اضطراب و کنترل استرس چیزی خوانده باشم، با آن آشنا بودم. یکی از همسایگانم که چندی پیش از دنیا رفت به مدت ۵ سال، دو روز در هفته در کلاس‌های پیشرفته‌ی آموزش فنون تای جی شرکت می‌کرد. 
 
من شاهد بودم که این هنر فنون سنتی چینی چه تاثیری بر وی داشت. کمتر دچار شوک‌های عصبی می‌شد و بیشتر لبخند می‌زد. از نظر حرکتی با مشکلی مواجه نبود. 
 
طبق مطالعات انجام شده انجام این فنون با حرکات آرام، کنترل تنفس‌ و مدیتیشن از مزایای فراوانی برای افراد سالخورده برخوردار است. 
 
به گزارش مارک ویلر در مقایسه‌ی سالمندانی که تنها به داروهای افسردگی متداول اکتفا می‌کنند با سالمندانی که هفته‌ای یک بار شرکت در کلاس‌های فنون تای جی را با درمان‌های متداول افسردگی ترکیب می‌کنند، نه تنها میزان افسردگی آنها تا حد زیادی کاهش یافته بلکه کیفیت حیات، حافظه‌ی قوی‌تر و فعالیت‌هاس شناختی بهتری برایشان به ارمغان آورده و البته انرژی کلی بدنشان نیز افزایش یافته است. 

  

علائم متفاوت افسردگی در مردان و زنان 

علائم افسردگی در مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد. اگرچه علائم زیر در مردها شایعتر است                

بی قراری 

عصبانیت ناگهانی 

عدم کنترل بر رفتار 

 انجام دادن کارهای خطرناک 

 خشونت ورزی 

همچنین مردان بیشتر اقدام به خودکشی می کنند 

  

راههای متفاوت غلبه بر افسردگی در زنان و مردان 

تعداد مردانی که افسردگی آنها تشخیص داده می شود کمتر از زنان است٬ ولی مردان بیشتر از زنان٬ الکل و مواد مخدر مصرف می کنند. شاید این به معنای این است که مردان به جای صحبت کردن با دیگران٬ از الکل و مواد مخدر برای مقابله با افسردگی استفاده می کنند 

  

حالات و رفتار مردان 

بعضی مردان مبتلا به چشم و هم چشمی هستند وهمواره احساس قدرت و موفقیت می کنند. برای این افراد سخت است که از دیگران کمک بطلبند و فکر می کنند که همه کارها را٬ خودشان باید انجام دهند 

این نگرانی ممکن است در شما ایجاد شود که اگر با همسرتان  یا هرکس دیگر درباره حالات خود صحبت کنید آنها ممکن است وضعیت شما را درک نکنند و با شما همدردی ننمایند. شاید این امر باعث شود که شما درباره احساسات خود با نزدیکانتان صحبت نکنید و از کسی کمک نخواهید 

  

شخصیت 

مردان خجالتی بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند ولی افرادی که شخصیت قوی هم دارند ممکن است دچار افسردگی شوند. وینستون چرچیل افسردگی را سگ سیاه خود می نامید 

  

رفتار 

اگر شما به جای صحبت کردن  درباره احساسات خود از الکل و مواد مخدر استفاده کنید٬ قطعآ در دراز مدت وضعیت شما بدتر خواهد شد. مصرف الکل معمولآ منجر به بروز رفتارهای خطرناک٬ غیر مسئولانه و ناهنجار می شود. همچنین اگر شما بیشتر به کارتان اهمیت بدهید و کمتر به امور منزل و روابط خانوادگی بپردازید٬ رابطه شما با همسرتان دچار مشکل خواهد شد 

  

چه عواملی مردان را افسرده می کند؟  

ارتباطات خانوادگی  

هرگونه آشفتگی دررابطه زناشوئی و ارتباطات نزدیک با دیگران می تواند منجر به افسردگی شود 

  

شیوه ارتباط برقرار کردن با دیگران 

مردان و زنان از روشهای مختلفی جهت ارتباط برقرار کردن با دیگران استفاده می کنند. اگر بحث و جدل در مورد چیزی با همسرتان برایتان خوشایند نیست٬ شما ترجیح می دهید راجع به آن صحبت نکنید. ولی اگر همسرتان تلاش کند که با شما درباره آن موضوع صحبت کند٬ شما احساس آزردگی کرده و خود را از او دور می کنید.این امر باعث می شود که همسرتان احساس کند که شمابه اومحل نمی گذارید و او را طرد می کنید 

 

طلاق 

مردان معمولآ خود را همه کاره زندگی می دانند ولی بیشتر مواقع اول زنان هستند که تقاضای طلاق می کنند. در مردانی که طلاق می گیرند افسردگی شایعتر و شدیدتر است. علت این امر می تواند اختلال در روابط خانوادگی٬ عدم تماس با فرزندان٬ سکنی گزیدن  در محل دیگر و یا مشکلات اقتصادی باشد 

  

حاملگی و بچه ها  

مدتهاست که می دانیم بعضی از مادران پس از تولد نوزاد خود٬ افسرده می شوند. اکنون مشخص گردیده که از هر١٠ پدریک نفر پس از تولد فرزند٬ دچار افسردگی می شود. این مسئله تعجب برانگیز نیست٬ چون  حتی اتفاقات خوب در زندگی هم می تواند باعث افسردگی شود. بچه دار شدن بیش از هر واقعه دیگر٬  زندگی شما را تغییر می دهد. بعنوان مثال شما باید وقت بیشتری برای همسر و بقیه فرزندان خود اختصاص دهید که این  امر شما را  خسته می کند. شما ممکن است احساس کنید که همسرتان شما را طرد می کند چون او علاقه به ارتباط جنسی با شما ندارد. این موضوع امری معمول است که مادران پس از زایمان برای چند ماهی تمایل به ارتباط جنسی ندارند چون احساس خستگی می کنند.شاید شما باید با این حقیقت کنار بیائید که دیگر شما تنها فرد مورد علاقه همسرتان نیستید و او به بچه بیشتر از شما ابراز محبت می کند.شاید نیاز باشد که نیازهای منزل و محل کارتان را دوباره ارزیابی کنید زیرا شما باید کارهای بیشتری در خانه انجام دهید و وقت کمتری برای کارتان بگذارید.افسردگی همسر٬ارتباط نامناسب با همسرو بیکاری احتما ل افسردگی در یک فرد تازه پدر را افزایش می دهد.اگر شما پس از تولد نوزادتان افسرده شوید این امر ممکن است همسرتان را هم تحت تا ثیر قرار دهد 

  

کار٬ بیکاری و باز نشستگی 

کار کردن می تواند گاهی  اوقات استرس زا باشدو شما را افسرده کند. در این حالت شما توانایی غلبه بر مشکلات را از دست می دهیدو حالتان بدتر می شود 

  

بیکاری   

دومین علت شایع افسردگی شدید در مردان پس از مشکلات در ارتباطات با دیگران٬ بیکاری است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که از هر هفت نفر مردی که شغلشان را از دست می دهند یک نفر پس از شش ماه دچار افسردگی می شود.کار شما ممکن است مهمترین عاملی باشد که به شما احساس خوبی در زندگی  می دهد. اگر شما کارتان را از دست دهید٬ بدنبال آن ممکن است چیزهای مهم دیگری را هم از دست بدهید مانند ماشین اداره. برای بعضی مردان مشکل است که در خانه بمانند و از فرزندانشان مراقبت کنند و همسرشان نان آور خانه باشد.شما ممکن است احسا س کنید  که هیچ آینده ای ندارید خصو صآ اگر مدتی طول بکشد تا کار جدید پیدا کنید وهمچنین افسردگی می تواند پیدا کردن کار جدید را سخت تر کند 

  

باز نشستگی 

باز نشستگی حتی در موعد مقرر می تواند ناخوشایند با شد٬ خصوصآ اگر همسرتان هنوز کار می کند. اگرچه استرس در زندگی کمتر می شود ولی شما ممکن است احساس کنید که دیگر نمی توانید مفید واقع شوید و آرزوی روزهای کاری و روابط با همکاران در دوران قبل از بازنشستگی را داشته باشید 

 

سایر مشکلاتی که در اثر افسردگی بروز می کنند 

  

اختلال در روابط جنسی 

وقتی مردان افسرده می شوند٬ احساس نا خوشایندی نسبت به بدن خود پیدا می کنند  و بسیاری تمایل به ارتباط جنسی را از دست می دهند. بعضی مردان افسرده در حد معمول مقاربت جنسی دارند ولی ارضاء نمی شوند. تعداد کمی از مردان افسرده بیش از حد٬ ارتباط جنسی دارند تا شاید احساس بهتری پیدا کنند.بعضی  ا ز داروهای  ضد افسردگی می توانند میل جنسی را کاهش دهند.نکته جالب اینکه وقتی افسردگی بهبود می یابد تمایل جنسی و احساس رضایت جنسی به حالت نرمال بر می گردد. نکته مهم اینکه این حالت ممکن است در جهت عکس هم اتفاق بیفتد یعنی ناتوانی جنسی هم می تواند باعث افسردگی شود. راههای موثر زیادی برای  درمان این حالت وجود دارد 

  

خودکشی 

احتمال خودکشی در مردان تقریبآ سه برابر زنان است. بیشترین میزان خودکشی در مردان مطلقه یا مردانی که همسرشان فوت نموده دیده می شود. همچنین احتمال خودکشی در مردانی که بیش از حد٬ الکل مصرف  می نمایند بیشتر است.اگر در مورد افکار خودکشی با دیگران صحبت کنید احساس راحتی می کنید.اگر شما مردی را می شناسید که ممکن است خودکشی کند آن را جدی بگیرید و از او در مورد خودکشی سوال کنید. آنچه  باعث تضعیف روحیه افرادی که به خود کشی می اندیشند می شود آن است که دیگران آنها را جدی نگیرند.اگر از فردی در مورد خودکشی بپرسید بدین معنا نیست که که شما به او حس خودکشی را القاء کرده و یا احتمال خودکشی بیشتر شده است 

  

 

PicsArt_02-18-06.23.35

 

 

چگونه می توان به مردان افسرده کمک کرد؟ 

اکثر مردانی که ازافسردگی رنج می برند از دیگران کمک نمی گیرنداز این جهت که افسردگی را نشانه ضعف و یا ناتوانی میدانند.اما  افسردگی٬ ناشی از تغییرات شیمیایی در مغز  است و ربطی به ضعف و یا ناتوانی ندارد. اگر به نیازهای این افراد توجه شود کمک  گرفتن از دیگران برایشان راحت تر می شود. مثلآ مردان افسرده بیشتر در مورد علائم جسمی خود صحبت می کنند تا علائم روحی. این امر ممکن است باعث شود که پزشکان کمتر افسردگی را در مردان تشخیص دهند. اگرفرد افسرده همسر دارد٬ همسرش باید بطور کامل در جریان حال او قرار بگیرد. 

  

چگونه می توانید به خودتان کمک کنید؟ 

- با دیگران صحبت کنید 

هنگامی که غمگین هستید با دیگران در موردحال خود صحبت کنید و اجازه ندهید که غمها روی هم انباشته شوند. اگر نمی توانید احساسات خود را بیان کنید آنها را بنویسید 

  

- فعال بمانید 

 از خانه بیرون رفته و ورزش کنید. حتی قدم زدن مختصر نیز به شما کمک می کند که سلامت جسمانی خود را حفظ کنید٬ بهتر بخوابید و کمتر به چیزهای ناخوشایند فکر کنید 

  

- خوب بخورید 

 حتی هنگامیکه گرسنه نیستید غذای متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات میل نمایید. در حالت افسردگی افراد٬ سریع وزن از دست می دهند وبدن با کاهش ویتا مین مواجه می شودو یا با خوردن غذاهای نامناسب چاقی ناخواسته ایجاد می شود 

 

-از الکل و داروهای مخدر پرهیز کنید 

. با نوشیدن الکل برای مدت کوتاهی احساس خوبی پیدا می کنید ولی در دراز مدت الکل٬ افسردگی شما را شدیدتر می کند. این امر در مورد داروهای مخدر خصوصأ  آمفتامین٬ کوکائین و اکستازی هم صادق است 

 

- اگر نمی توانید بخوابید نگران نباشید 

 کاری لذت بخش مانند گوش دادن به رادیو و یا تماشا کردن  تلویزیون انجام دهید. اگردائمأ عصبی هستید٬ ورزش٬ یوگا٬ ماساژ٬ رایجه درمانی و غیره مفید هستند 

 

-کاری لذت بخش انجام دهید 

 مرتبأ کارهایی که از آنها لذت می برید انجام دهید مثل ورزش کردن٬ کتاب خواندن٬ و دیگر سر گرمی ها 

  

درشیوه زندگی خودتجدید نظر کنید- 

اگر شما خود را وادار می کنید که همه کارهایتان را درست و بی عیب و نقص انجام دهید٬ زندگی به شما سخت میگذرد. شما باید واقع گرا٬ و بیشترمواظپ خودتان باشید 

  

- تجدید روحیه کنید 

اجتناب از کارهای روزمره برای چند روز و یا حتی برای چند ساعت بسیار مفید است 

 

- درباره افسردگی بخوانید 

 امروزه تعداد زیادی کتاب و سایت اینترنتی درباره افسردگی وجود دارد. مطالعه آنها توانایی شما را برای مقابله بر افسردگی افزایش می دهد و همچنین به دوستان و فامیل شما کمک می کند که درک بهتری از وضعیت شما داشته باشند 

 

- به یک گروه حمایت کننده بپیوندید 

 در هنگام افسردگی توانایی فرد برای کمک کردن به خودش کاهش می یابدولی صحبت کردن با مردان دیگری که مشکل مشابهی دارند بسیار مفید است. لطفآ به لیست سازمانهای امدادی در انتهای این بروشور مراجعه کنید 

  

چگونه کمک بگیریم؟ 

  

افسردگی یک بیماری مانند سایر بیماریها نظیر عفونت ریه یا شکستن ساق پا است. خجالت نکشید و هر موقع نیاز به کمک دارید از دیگران کمک بخواهید 

  

به پزشک عمومی مراجعه کنید 

 پزشکی را پیدا کنید که با او راحت هستید و می توانید او را به طور مرتب ملاقات کنید 

  

اینجا بخوانید:

آب برنج معجزه ای برای زیبایی

 

 

 

PicsArt_02-18-06.22.14

 

محرمانه بودن اطلاعات  

 شما ممکن است نگران این مسئله باشید که اطلاعاتی که شما به پزشک خود می دهید در پرونده پزشکی شما ثبت شود واگر دکتر شما آن را گزارش دهد٬ شانس پیدا کردن کار را از دست بدهید. در بریتانیا بر اساس قانون تبعیض علیه ناتوانی جسمی٬ کارفرما نمی تواند شما را اخراج یا استخدام کند صرفآ به خاطر اینکه شما مبتلا به یک بیماری هستید. کارفرما تنها در صورتیکه بیماری٬ توانایی شما را برای انجام کار مشخصی کاهش دهد می تواند شما را استخدام نکند. در مواردی که شما قابلیت کار کردن داشته باشید از کارفرما انتظار می رود که با تعدیل کار٬ به شما کمک کند 

  

پزشک عمومی چه خواهد کرد؟  

بسته به وضعیت شما٬ شدت بیماری و داشتن علائم جسمی٬ پزشک شما ممکن است درمانهای زیر را پیشنهاد کند 

- خود درمانی : شامل برنامه ورزشی منظم٬کتابهای حاوی راههای خود درمانی و درمان رفتاری شناختی کامپیوتری۲. 

  

- روان درمانی 

 

داروهای ضد افسردگی 

روان درمانی وداروهای ضد افسردگی هر دو به درمان افسردگی کمک می کنندولی شما ممکن است آنها را دوست نداشته باشید. هنگامیکه شما غمگین هستید ممکن است نتوانید تصمیم صحیحی در مورد درمان خود بگیرید.بنابراین توصیه می شود با دوستان٬ فامیل و پزشک خود در این باره صحبت کنید 

جهت اطلاعات بیشتر در مورد درمان افسردگی به بروشور افسردگی مراجعه کنید 

بعضی از بیماریهای جسمی باعث افسردگی می شوند بنابراین لازم است که پزشک شما معاینه کامل انجام دهد. همچنین اگر شما تحت درمان جهت مداوای یک بیماری جسمی هستید لازم است که به پزشک خود اطلاع دهید 

  

اگر مراجعه به پزشک میسر نباشد چه باید کرد ؟ 

 اگر واقعآ نمی توانید درباره حال خود با دیگران صحبت کنید در بریتانیا با تلفن امدادی ۲۴ ساعته ساماریتانز۳ تماس بگیرید.  اگر نیاز به اطلاعات بیشتر دارید و یا می خواهید بصورت محرمانه صحبت کنید لطفآ با یکی از سازمانها و یا انتشارات در انتهای این بروشور تماس بگیرید.جام کلام اینکه که همیشه امید وار بمانید. باورش سخت است ولی بالاخره روزی بهبودخواهید یافت. بعضی افراد پس از بهبودی از افسردگی٬ قویتر از گذشته می شوند٬ شاید به خاطر اینکه موقعیتها و روابط را بهتر ارزیابی می کنند. بعضی افراد همیشه افسرده هستند و عادت کرده اند که با آن  زندگی کنند. همیشه به خاطر داشته باشید که افسردگی شایع است و شما سزاوار دریافت کمک برای مقابله با آن هستید. 

 

درمان افسردگی در زنان 

خانم‌ها روحیه حساسی دارند. به همین دلیل است که خطر ابتلا به افسردگی در خانم‌ها معمولا دو برابر آقایان است. از سوی دیگر طبق آمار زنان ایرانی ۳ الی ۴ برابر بیشتر از حد معمول دچار این بیماری می شوند. از این رو با شناخت علائم افسردگی در زنان می‌توان در بسیاری از موارد از بروز بیماری‌های روحی پیشگیری کرد. از این رو در این مطلب به بررسی مهمترین علائم افسردگی در زنان می‌پردازیم. برای درمان افسردگی به این صفحه سر بزنید و برای سنجش میزان افسردگی خودتان، رایگان تست بدهید. 

البته ناگفته نماند که بسیاری از خانم‌ها تمایل چندانی به شناخت اختلالات روانی خود ندارند. در حالی که در بسیاری از موارد آگاهی از نشانه های این اختلالات و پروسه درمان آن‌ها، می‌تواند کمک بزرگی به داشتن یک زندگی روانی سالم بکند. 

 

علائم افسردگی در زنان چیست؟ 

شناخت علائم افسردگی در زنان می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید در صورت بروز هر گونه مشکل در مراحل ابتدایی آن به دنبال راه‌حل باشید. در ادامه لیستی از علائم افسردگی در زنان را برای شما آورده‌ایم. بی‌شک داشتن یک یا چند مورد از این علائم می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که لازم است برای بررسی‌های بیش‌تر  به یک متخصص مراجعه کنید. 

 • لذت نبردن از علایق و سرگرمی های گذشته 

 • مشکل در تمرکز طولانی مدت 

 • کاهش مداوم اشتها 

 • احساس ضعف و ناتوانی 

 • احساس بی ارزشی و پوچی 

 • عصبانی و خشمگین بودن 

 • نداشتن امید به آینده 

 • گریه‌های بی‌دلیل 

 • داشتن اختلال خواب به ویژه در شب 

 • تفکر درباره مرگ یا خودکشی 

 • احساس گناه 

 • کمبود انرژی و خستگی 

 • تغییر عادت خواب (بیشتر یا کمتر خوابیدن) 

 • نداشتن اعتماد به نفس 

 • تغییر در میل به غذا خوردن (پرخوری یا بی اشتهایی) 

 • دردهای فیزیکی مانند سردرد، کمردرد، مشکلات گوارشی و درد مزمن 

 • احساس غم و مصیبت دائمی 

 • حساس و ناآرام شدن 

 

بروز علائم افسردگی در زنان ناشی از چیست؟ 

عوامل متعددی در بروز افسردگی در زنان موثر هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی، هورمونی، محیطی و مشکلات روانی اشاره کرد. در ادامه هر یک از این موارد به صورت مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

 

عوامل ژنتیکی 

در صورتی که ابتلا به افسردگی در سابقه خانوادگی فرد باشد، احتمال ابتلای این شخص به افسردگی افزایش می یابد. اما این به این معنی نیست که اگر یکی از اعضای خانواده شما به افسردگی مبتلا باشد، شما هم حتما دچار این بیماری می‌شوید. چرا که در بسیاری از موارد افراد مبتلا به افسردگی تحت تاثیر عوامل ژنتیکی دچار این عارضه نشده‌اند. 

 

عوامل هورمونی 

به کمک یک ام آر آی ساده مشخص می شود که مغز فرد مبتلا به افسردگی با مغز فرد سالم فرق می کند. در افراد افسرده، بخش لیمبیک مغز که مسئول تنظیم و کنترل خلق و خو، خواب، اشتها، فکر کردن و رفتار کردن است، درست عمل نمی کند. انتقال دهنده های عصبی مغز که مسئول برقراری ارتباط هستند در افراد مبتلا به افسردگی دچار مشکل می‌شوند. 

 
عوامل محیطی استرس زا 

 

PicsArt_02-18-06.23.20

 

 

تجربیات تلخ و دردناکی مانند از دست دادن عزیزان، فقر مالی و قرار گرفتن در شرایط استرس زا خواسته و ناخواسته ممکن است باعث بروز افسردگی در زنان شود. کار زیاد، مسئولیت‌های فراوان زندگی، مراقبت از کودکان و سالمندان، کارهای سنگین خانه و تجربه بدرفتاری همگی از جمله این شرایط استرس زا هستند. 

 

افسردگی پس از زایمان چیست؟ 

احتمالا می‌دانید که برخی از زنان در حین بارداری یا پس از زایمان دچار افسردگی می شوند. در این دوره هورمون های بدن آن‌ها به طرز غیرقابل باوری تغییر می کنند. از این رو زمینه برای ابتلا به افسردگی فراهم می‌شود. 

علائم افسردگی پس از زایمان عبارتند از : 

 • افکار منفی 

 • اقدام به خودکشی 

 • اختلال‌های خواب 

اتفاقاتی که در طول بارداری و بعد از زایمان می افتد می‌توانند نقش موثری در ابتلا یا عدم ابتلای فرد به افسردگی داشته باشند. برخی از این اتفاقات مانند سقط جنین، مسائل مربوط به رابطه با پارتنر، احساس عدم حمایت از طرف دوستان یا خانواده می‌توانند باعث تشدید این حالات روانی شوند. 

 
افسردگی یائسگی چیست؟ 

با ورود به مرحله یائسگی، تغییرات هورمونی در بدن رخ می‌دهند که ممکن است باعث ایجاد افسردگی در زنان شوند. اتفاقاتی که در طی این دوران فرد با آن مواجه می‌شود نقش موثری در بروز افسردگی یائسگی دارند. مسائل مربوط به رابطه با پارتنر، فشار و استرس در محل کار یا خانه از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که می‌توانند علائم افسردگی در زنان را تشدید کنند. 

 
افسردگی پیش از قاعدگی چیست؟ 

علت دقیق افسردگی پیش از قاعدگی هنوز مشخص نشده است. چیزی که تاکنون بیان شده است تغییرات هورمونی است که باعث می شود که مواد شیمیایی مانند سروتونین در بدن شما تحت تاثیر حالات روحی شما قرار بگیرد. 

علائم افسردگی پیش از قاعدگی معمولا موقتی هستند. البته در این دوران ممکن است زنان برخی علائم فیزیکی مانند احساس پف کردگی، سردرد، کمردرد، احساس حساسیت در پستان‌ها و درد شکم را نیز تجربه کنند. این علائم که معمولا با اضطراب و افسردگی همراه است سندروم  PMS نامیده می‌شود. 

 

روش‌های پیشگیری از تشدید افسردگی 
هر چند افسردگی در زنان ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند که در بخش قبل مورد بررسی قرار گرفتند. اما راهکارهایی نیز وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان از بروز یا تشدید افسردگی پیشگیری کرد. 

همه ما برای اینکه درون خود احساس خوبی ایجاد کنیم به زمان و تلاش نیاز داریم. از این رو برای غلبه بر افسردگی بهتر است هر روز تصمیم مثبتی بگیرید و از دیگران برای انجام دادن آن کمک بگیرید. کمک گرفتن از اشخاص مهم زندگیتان، نقش موثری در غلبه بر استرس دارد. از این رو می‌تواند حال شما را بهتر کند. 

برای پیشگیری از علائم افسردگی در زنان بهتر است سبک زندگی سالمی را انتخاب کرده و آن را با جدیت دنبال کنید. داشتن رژیم غذایی سالم، ساعت خواب منظم، ورزش، تفریح و یادگیری تکنیک های آرامش به شما کمک می‌کند تا وضعیت روحی خود را به درستی مدیریت کنید. 

ورزش بزرگ ترین و قوی ترین ابزار برای غلبه بر بروز علائم افسردگی در زنان است. براساس تحقیقات ورزش منظم بیش‌تر از داروهای ضدافسردگی در کاهش احساس خستگی و افزایش انرژی تاثیر دارد. 

نور آفتاب باعث به تعادل رسیدن سطح سرتونین در بدن می‌شود و به بهبود خلق و خوی شما کمک می‌کند. از این رو برای پیشگری از بروز علائم افسردگی در زنان بهتر است هر روز حداقل به مدت ۱۵ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. البته در این مورد استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. 

 

افسردگی در کودکان و نوجوانان 

اندوه در برخی اوقات، بخشی طبیعی از دوران رشد به حساب می‌آید، اما اگر کودکی غمگین یا خشن است، دیگر از چیزی لذت نمی‌برد و این حالت روزهای پی‌در‌پی ادامه دارد، شاید نشانه ابتلای او به اختلال افسردگی اساسی باشد که در این متن به آن واژه افسردگی اطلاق می‌شود. 

شاید برخی از مردم چنین تصور کنند که افسردگی مخصوص بزرگسالان است. اما واقعیت چیز دیگری‌ست! 

در واقع، اطفال و نوجوانان هم ممکن است افسردگی را تجربه کنند. مقاله‌های موجود درباره افسردگی کودکان و نوجوانان نشان می‌دهند که درصد مبتلایان به افسردگی در سنین پایین رو به افزایش گذاشته است. 

 

PicsArt_02-18-06.22.46

 

 

آمار جهانی حاکی از آن است که متاسفانه از هر هفت نفر نوجوان، یکی به افسردگی مبتلاست. 

علامت‌های شایع افسردگی در کودکان و نوجوانان به شرح زیر هستند: 

 • داشتن احساسات یا ظاهر افسرده، غمگین یا خشن 

 • لذت نبردن از جنبه‌های لذتبخش زندگی 

 • صرف وقت کمتر با دوستان یا مشارکت کمتر در فعالیت‌های پس از مدرسه 

 • تغییر در اشتها یا وزن 

 • خوابیدن بیشتر یا کمتر از حد معمول 

 • احساس خستگی یا کمبود انرژی 

 • اختلال در حفظ تمرکز 

 • افت تحصیلی و اهمیت ندادن به وضعیت درسی 

 • داشتن تفکر خودکشی یا علاقه به مرگ 

کودکان و نوجوانان افسرده ممکن است علائم جسمی مانند سردرد یا شکم درد هم داشته باشند. 

اعتیاد به مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی در بین نوجوانان مبتلا به افسردگی بیشتر است؛ زیرا این تصور غلط در بین آ‌‌‌ن‌ها وجود دارد که با این کار از خُلق پایین (کم‌انرژی و غمگین) خود رهایی می‌یابند. 

  

علت افسردگی کودکان و نوجوانان 

یافتن دلیل افسردگی کودکان و نوجوانان همیشه کار آسانی نیست. گاهی استرس اطفال یا از دست دادن یکی از عزیزانِ کودک در ایجاد افسردگی نقش دارد. شاید به همین دلیل بیشتر شاهد افسردگی کودکان طلاق هستیم. 

خشونت، زورگویی و صرف وقت بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی دیجیتال می‌تواند با افسردگی همراه باشد. 

افسردگی ممکن است ریشه‌های ژنتیکی و ارثی هم داشته باشد. ابتلا به سایر مشکلات ذهنی مانند مشکلات یادگیری، اختلالات اضطرابی یا رفتاری، کودکان و نوجوانان را بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌دهد. 

  

نقش والدین در تشخیص افسردگی کودکان و نوجوانان 

گاهی ما والدین اصلا به افسردگی در سنین پایین فکر نمی‌کنیم. گاهی هم مطمئن نیستیم که حالت فرزندمان ناشی از افسردگی است. 

اگر شک داریم که شاید فرزندمان دچار افسردگی است باید ارتباط خود را با او بیشتر کنیم. باید از او بپرسیم چه احساساتی را تجربه می‌کند یا چه چیزهایی او را آزار می‌دهند. 

به طور معمول وقتی چنین پرسش‌هایی به طور مستقیم از فرزندمان پرسیده می‌شود، در برخی موارد شاید بشنویم که شاد نیست یا غمگین است. گاهی شاید پاسخ آن‌ها حاکی از علاقه به آسیب به خود، علاقه به مرگ یا تفکرات خودکشی باشد. 

چنین پاسخ‌هایی را باید کاملا جدی بگیریم؛ زیرا احتمال آسیب به خود در افسردگی نوجوانان بسیار زیاد است. 

یکی دیگر از راه‌های تشخیص افسردگی فرزندان، مشورت با یک روانپزشک کودک و نوجوان یا روانشناس است. در مراجعه به این افراد متخصص، به طور معمول فرزندمان باید پرسشنامه افسردگی نوجوانان را پاسخ دهد. 

برای تشخیص افسردگی کودکان دبستانی می‌توان از آموزگاران مدرسه هم کمک گرفت. 

  

درمان افسردگی کودکان و نوجوانان 

درمان‌های موثری برای افسردگی کودکان و نوجوانان وجود دارد. درمان‌ غیردارویی ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشد: 

 • روان‌درمانی (درمان از راه صحبت کردن و مشاوره) 

 • ملاقات با همه اعضای خانواده 

 • تماس روانشناس با مدرسه و صحبت با معلم فرزندمان، با کسب اجازه از ما به عنوان والدین 

دو نوع روان‌درمانی بیشترین تاثیر را در درمان افسردگی کودکان و نوجوانان دارند: 

 • درمان رفتاری شناختی (افزایش آگاهی فرد نسبت به پایه‌های فکری هر رفتار و تلاش برای اصلاح آن) 

 • روان‌درمانی بین‌فردی، که در آن تلاش می‌شود مهارت‌های ارتباطات بین‌فردی و مشارکت جمعی با هدف کاهش استرس به نوجوان، آموزش داده شود. 

ممکن است روانپزشک برای درمان افسردگی کودکان و نوجوانان، داروی ضدافسردگی هم تجویز کند. 

 

درمان افسردگی در طب سنتی 

افسردگی نوعی بیماری مزمن، شایع و ناتوان کننده است که حدود ۱۵-۲۰ درصد جمعیت جهان را درگیر کرده است. بر اساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت (WHO) افسردگی علت اصلی از کار افتادگی بوده و سهم عمده‌ایی در هزینه‌های نظام سلامت دارد. بنابراین، تولید داروهای ضد افسردگی موثر مزایای فراوان اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی را به همراه خواهد داشت. 

 

PicsArt_02-18-06.22.00

 

 

افسردگی یک سندرم یکپارچه نیست که در آن چند مکانیزم اساسی وجود داشته باشد. لذا شناسایی یک عامل خاص که منجر به افسردگی یا توقف آن در همه بیماران شود غیرممکن است. از اینرو بهترین راهکار درمانی این است که ابتدا علت منحصربفرد افسردگی در هر بیمار شناسایی شود سپس درمانی منحصر به همان فرد، نه تنها برای کاهش افسردگی بلکه همچنین برای اصلاح اختلال عملکرد بدن که منجر به افسردگی شده است، در پیش گرفته شود. 

 

درمان افسردگی با طب سنتی 

طب سنتی چینی قدمت بسیار طولانی در ارائه راهکار برای درمان افسردگی دارد. طب سنتی چینی نوعی روش درمانی جامع‌نگر است که بر یکپارچگی بدن و اثرات محیطی بر همسوسازی داخلی بدن تاکید دارد. در طب سنتی چینی افسردگی در نتیجه نقصان در انرژی حیاتی بدن ایجاد می‌شود که می‌تواند ریشه در عملکرد نامناسب سیستم‌های فیزِولوژیک بدن (مثلا مشکل در گردش خون، التهاب یا بلغم) داشته باشد. از اینرو برای درمان افسردگی تلاش می‌شود ضمن ارتقاء انرژی در بدن، عملکرد سیستم‌های بدن نیز تنظیم شود. 

اعتقاد بر این است که فرمول‌های گیاهی بکار گرفته شده در طب سنتی چینی در مقایسه با مصرف صرفا یک گیاه دارویی خاص می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد. یکی از این فرمول‌های پرکاربرد طب سنتی چینی برای درمان افسردگی Kai-Xin-San (KXS) است که حاوی ترکیبی از انواع گیاهان دارویی (Polygala tenuifolia Willd، Panax ginseng C. A. Mey، Acorus tatarinowii Schott، Poria cocos (Schw.) Wolf) است. 

 

اینجا بخوانید:

7دمنوش برای تقویت اعصاب

 

 

گیاه Polygala tenuifolia Willd که در فارسی ریشه شیرین نعناع ترجمه می‌شود حاوی ماده‌ایی به نام Yuanzhi-۱ است که بر اساس مطالعات اخیر شناسایی شده. نشان داده شده است که Yuanzhi-۱ و مشتقات مختلف آن فعالیت‌های ضد افسردگی مشابهی را با دولوکستین در مطالعات حیوانی اعمال می‌کنند. 

جنسینگ (Panax ginseng C. A. Mey) گیاه دارویی دیگری است که در طب سنتی چینی بسیار مورد توجه است. در مطالعات اخیر گزارش شده است که این گیاه دارویی در مدل‌های حیوانی با منشاء استرس غیرقابل پیش‌بینی، از طریق کاهش هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین، کورتیکواسترون و هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک، به عنوان ضد اضطراب و ضد افسردگی عمل می‌کند. 

اسکاپولامین (Scopolamine)، یک ماده آلکالوئید تروپان است که از گیاهان دارویی مانند تاتوره (Datura metel L)، بنگ دانه (Hyoscyamus niger L) و اسطخودوس (Lavandula officinalis) به دست می‌آید. اسکاپولامین به راحتی قادر به عبور از سد خونی-مغزی بوده و بر اساس مطالعات حیوانی اخیر این ماده از طریق مهار گیرنده‌هایAChM۱ تاثیر ضد افسردگی بسیار بالایی در موش‌های مورد آزمایش داشته است. 

 

درمان افسردگی با طب سنتی ایرانی 

در مقاله‌ایی که در سال ۲۰۲۰ در مجله Tabari Bio Stu Res J چاپ شده است، گیاهان دارویی که در طب سنتی ایرانی-اسلامی برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار گرفته‌اند مرور شده است. براساس این مطالعه اسانس بهار نارنج، زرشک، زعفران، ریحان و چای جزو گیاهان دارویی با قدمت طولانی در طب سنتی ایرانی برای کنترل افسردگی و اضطراب شناسایی شدند. از این بین زعفران و چای برای رفع افسردگی‌های خفیف توصیه می‌شوند. گل گاوزبان، فی‌جوا و اسطخودوس نیز از جمله گیاهان دارویی گزارش شده‌اند که در متون اخیر طب سنتی برای درمان افسردگی مورد توجه قرار گرفته‌اند. همچنین در متون طب سنتی ایرانی به گیاهان دارویی دیگری مانند گل سرخ (گلاب)، گل راعی، سنبل الطیب و روغن گل مغربی نیز برای درمان افسردگی اشاره شده است. 

فسردگی و اضطراب آسیب‌های زیادی به بدن ما وارد می‌کند. افسردگی، خطر حمله‌ی قلبی را تا سه برابر افزایش می‌دهد، یعنی دو برابر خطر مربوط به سیگار کشیدن و دیابت. اما چگونه می‌توان به افراد افسرده و مضطرب کمک کرد؟ در ادامه با برنافیت همراه باشید تا با افسردگی و اضطراب مقابله کنید و با گیاهان دارویی که افسردگی را کاهش می‌دهد آشنا شوید. 
 

کدام نوع از افسردگی با گیاهان دارویی درمان می‌شود؟ 

با توجه به برخی از گیاهان دارویی می‌توان بعضی ار علائم های افسردگی را کاهش داد. مانند: 

افسردگی که در مراحل ابتدایی باشد 

اختلال  ملال پیش از قاعدگی 

افسردگی های فصلی 

قوی ترین داروهای ضد افسردگی 

 

درمان افسردگی با عصاره ی گل راعی (جونز ورت) 

یکی از بهترین گیاهان دارویی برای از بین بردن افسردگی و اضطراب، عصاره ی گل راعی است. این گیاه در ابتدا در آلمان برای از بین بردن افسردگی خفیف به کار برده می شد و دارای همان آثار ضد افسردگی با کمترین عوارض بود. این گیاه دارویی اگر همراه با اس-ادنوزیل متیونین مصرف شود، عملکرد سریع تری خواهد داشت. 

میزان مصرف این گیاه، ۴۵۰ میلی گرم برای دو بار در روز است. در برخی از افراد این میزان اگر در صبح و بعد از ظهر مصرف شود، پس از چهار هفته نتایج مفیدی خواهد داشت و ریسک اصلی آن تنها ممکن است تداخل آن با داروها و مکمل های دیگر باشد که تنها راه حل آن مشورت با پزشک است. یکی دیگر از مزایای این ماده ی گیاهی، اثر آن در کاهش قدرت قرص های ضد بارداری و در نتیجه افزایش توانایی برای بارداری است اما در عین حال اثر هورمون جایگزین درمانی را کاهش می دهد. 

 
درمان افسردگی با گیاه به لیمو 

یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان افسردگی و اضطراب گیاه به لیمو است. عوامل زیر به کاهش علایم افسردگی کمک می‌کند: 

افزایش حافظه 

خوابی با کیفیت 

رفع استرس و خستگی 

همانطور که بالا گفته شد ضعف حافظه، خواب بی کیفیت، استرس و خستگی همه ی این ها نشانه های افسردگی است. 

 

درمان افسردگی با روغن اسطوخودوس 

 

 

اینجا بخوانید:

ترفندهایی برای خواب راحت

 

روغن اسطوخودوس به عنوان یک روغن استنشاقی صدها سال است که به شکل ساشه، اسپری، روغن و لوسیون مصرف می شود. بوی آن خواب آور و آرامش بخش است. در حال حاضر روغن اسطوخودوس به شکل خوراکی نیز مصرف می شود. این روغن به شکل حباب های میکروسکوپی جمع آوری می شوند و داخل کپسول هایی قرار داده می شوند که به راحتی می توانند از مانع روده عبور کنند و به محض عبور موجب آرامش می شوند. این گیاه نه اعتیاد آور است و نه خطرناک. بدترین عارضه ی جانبی آن باد گلو است که آن هم اهمیت ندارد چرا که بوی گل می دهد. 

این دارو خستگی را نیز از بین می برد و به طور منظم یا در هر زمان که اضطراب به سراغتان می آید، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

درمان افسردگی با بابونه 

مصرف بابونه به افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند مفید می‌باشد. که بسیار عالی برای فرآیند رفع درمان افسردگی با این گیاه دارویی است. دو گونه اصلی از بابونه به صورت پزشکی استفاده می‌شود. 

 

بابونه آلمانی یا بابونه وحشی(Matricaria recutita) 

بابونه رومی یا انگلیسی (Chamaemelum nobile) 

از بابونه آلمانی بیشتر استفاده می‌کنند ولی هر دو تقریبا دو مزایای سلامتی مشابه به هم را ارائه می‌دهند. طبق تحقیقات انجام شده افرادی که عصاره بابونه و افرادی که دارونما برای درمان اختلال اضطراب مصرف کردند، بعد از ۸ هفته به این نتیجه رسیده اند که سطح اضطراب و افسردگی افرادی که گیاه بابونه استفاده کردند، کاهش پیدا کرده است. 

 

درمان افسردگی با ال تیانین 

ال تیانین، عصاره ای است که از چای سبز گرفته می شود. این ماده گابا و دوپامین را افزایش می دهد و نتیجه ی آرامش بخشی دارد. 

ال تیامین توجه، تمرکز، حافظه و یادگیری را نیز افزایش می دهد. این داروی گیاهی فاقد عوارض جانبی است و می تواند با توجه به نیاز شخصی روزی دو بار به میزان ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم مصرف شود. 

 

درمان افسردگی با مریم گلی 

 دمنوش گیاهی مریم گلی یکی از داروهای گیاهی برای درمان افسردگی است که باعث افزایش دوپامین در بدن، اشتیاق و شادی را بیشتر می‌کند. دمنوش مریم گلی باعث می‌شود دوپامین در بدن بیشتر شود و به درمان افسردگی کمک کند. 

 

درمان افسردگی با ریشه ی سنبل الطیب 

ریشه ی سنبل الطیب یکی از مفیدترین گیاهان دارویی خواب آور است. این گیاه ضد افسردگی بر خلاف اسطوخودوس و ال تیامین احساس خستگی به شما می دهد. این گیاه برای درمان اضطراب شدید و تنها در هنگام شب باید مصرف شود. 

اگر می خواهید آن را در روز مصرف کنید، باید آن را در دوز بسیار کم-۲۰ میلی گرم یا کمتر- مصرف کنید. چای خواب آور حاوی ۲۰ میلی گرم از این گیاه است. در مواقع اضطراب شدید و یا برای درمان بی خوابی، ۶۰۰ میلی گرم از این گیاه را در هنگام شب مصرف کنید. سنبل الطیب را نباید همراه با داروهای ضد افسردگی مصرف کرد. 

 

درمان افسردگی با گل رز 

یکی از قوی ترین دارو‌ی گیاهی برای درمان افسردگی گل رز است. گلبرگ های گل رز بسیار شادی بخش است و موجب آرامش در قلب، تقویت جنسی، مفرح اعصاب است و به همین دلیل یکی از بهترین گیاهان دارویی برای رفع افسردگی گل رز است. کافیست یک قاشق غذا خوری گلبرگ گل رز را به مدت ۳۰ دقیقه دم کنید و در نهایت میل کنید. 

 

درمان افسردگی با آویشن 

یکی از بهترین گیاه دارویی، برای درمان افسردگی گیاه آویشن است. این گیاه منبع عالی از لیتیوم و تریپتوفان است. وقتی به عنوان چاشنی در غذا استفاده شود، باعث تثبیت کننده خلق و خو، بهبود دهنده‌ی خواب و آرام بخش کمک می‌کند. برای مصرف آویشن می‌توانید، برای طعم دادن به کباب و یا همراه بادمجان از آویشن استفاده کنید. 

 

درمان افسردگی با رزماری 

رزماری یکی از گیاهانی است که بسیار مفید و برای درمان افسردگی مفید است. رزماری یک گیاه چوبی است که برگ های آن برای طعم دادن به مواد غذایی مثل: سیب زمینی، گوشت، روغن های پخت و پز است و در پخت غذاهایی مثل: نخودفرنگی، گوشت گوساله، گوشت بره، ماهی استفاده می‌شود. ترکیب های فعال رزماری شامل: 

رزمانول 

سیرکیمارتین 

سالویژنین 

 

درمان افسردگی با ماکا 

قدیم در کشور پرو برای درمان افسردگی با استفاده از ماکا که یک گیاه دارویی است، مردان و زنان برای تحریک میل جنسی استفاده میکردند. طبق تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که ماکا به کاهش علائم افسردگی و اظطراب به زنان یائسه کمک می‌کند. محققین به این نتیجه رسیده‌اند مصرف ماکا برای درمان علائم فیزیولوژیک مثل اضطراب و افسردگی بسیار مفید است. در سال ۲۰۰۶ موش هایی که دچار افسردگی بودند، طی یک دوره ۲۱ روزه با ریشه های ماکای قرمز، مشکی، کرم رنگ درمان می‌کنند. ماکای سیاه به بهبود عملکرد شناختی کمک می‌کند، ناگفته نماند که همه ی رنگ های ماکا برای افسردگی و اضطراب مفید است. 

 

درمان افسردگی با بهارنارنج 

عرق بهارنارنج برای ناراحتی قلبی بسیار مفید است و مصرف عرق بهار نارنج به تقویت اعصاب کمک می‌کند. وقتی که به صورت مدوام احساس ناامیدی و یا حتی افسردگی می‌کنید باید مصرف عرق بهارنارنج را جدی بگیرید. 

 

آیا درمان افسردگی با داروهای گیاهی روشی مطمئن و قطعی است؟ 

درمان افسردگی با گیاه دارویی یک روش موقتی است. درمان قطعی و دائمی را روانشناس برای شما به ارمغان می‌زند. هیچ کدام از روانشناسان یک نسخه برای همه بیماران نمی‌پیچد. با توجه به وضعیت هر بیمار، یک روش خاص و ویژه ای برای او طراحی می‌کنند. در این راه با خلاقیت و مهارتشان، بیماران خود را درمان می کنند. 

 

چه زمانی برای درمان افسردگی باید از دارو های گیاهی استفاده کنیم؟ 

وقتی روانشناس برای درمان افسردگی روش استفاده از داروهای گیاهی را صلاح بداند و در کنار سایر درمان ها پیشنهاد کند، به بهبودی درمان سرعت می‌بخشد. در این پروسه درمانی باید صبور باشید و بادقت دنبال کنید؛ به دلیل اینکه درمان افسردگی با گیاهان دارویی زمان بر است تا به نتیجه برسید. روانشناسان همیشه به روز هستند و از دارو های گیاهی و شمیایی مفید با خبر هستند. تنها سعی کنید شادی، نشاط، انرژی را دوباره به زندگیتان برگردانید. 

 

آیا میدانید گیاهان دارویی نشاط آور و آرامش بخش کدامند؟ 

در ادامه چند گیاه ارزان قیمت و در دسترس را به شما معرفی می‌کنیم و تیم دکتر کرمانی قراره به شما کمک کند تا، برای دور کردن غم، خستگی از جسم و جان، شما را با گیاهان دارویی نشاط آور و آرامش بخش آشنا کند. 

۱. پرتقال و نارنگی 

پرتقال و نارنگی یکی از میوه های زمستانی هستند که مفرح قلب و کاهنده حرارت خون، تشنگی و صفرا است و حرارت معده و کبدهای گرم را کم می‌کند. مصرف پرتقال و نارنگی برای افرادی که زود خشم و پرخشم هستند و یا افرادی که اندوه خود را بروز نمی‌دهند بسیار مفید است. پرتقال ترش برای سینه و اندام های عصبی بدن بسیار مضر است؛ به همین دلیل کودکان، سالمندان، خانم ها و افرادی که دچار ضعف و نارسایی عملکرد کبد، معده، تیروئید و قلب هستند بیشتر است. 

۲. دارچین 

مصرف دارچین می‌تواند به صورت دمنوش با چای سیاه، چای سبز و یا تنهایی میل کنید. توصیه تیم برنافیت دکتر کرمانی این است که با توجه به طبیعتش ، این نوشیدنی برای افراد سرد مزاح، روزها و شب های سرد سال می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید بهتر است چوب دارچین را بخرید و خودتان پس از شست‌وشو چوب دارچین را پودر کنید. 

۳. ریحان 

مصرف ریحان به شما کمک می‌کند راحت تر غذا هضم کنید و ریحان بسیار مقوی برای قلب، کبد و معده است. تخم شربی به نوعی تخم ریحان است که امروزه بسیار از این نوشیدنی استفاده می‌کنند و با کمی رغفران بسیار عالی می‌شود. 

۴. گشنیز 

سر سفره ایرانی ها خیلی کم از گشنیز استفاده می‌کنند. این گیاه ضمن کاهش برخی از انواع: 

سردرد 

تهوع 

سرگیجه پس از غذا 

آبریزش سینوسی 

و مقوی برای قلب است. بهتره که ابتدای بارداری و بیماری قلبی که داروهای ضدانعقاد می‌گیرند، گشنیز مصرف نکنند. 

۵. سیب 

سیب یکی از میوه‌های مقوی است که برای قلب، مغز و کبد بسیار مفید می‌باشد. مصرف سیب شیرین باعث نشاط افراد می‎‌شود. هر مواد غذایی وقتی به اندازه استفاده نشود، یک سری معایب دارد. مصرف بیش از اندازه سیب موجب نفخ، سنگینی معده و حتی کاهش حافظه می‌شود. سعی کنید روزی یک یا دو عدد سیب رنده کنید و به همراه یک قاشق غذاخوری گلاب یا عرق بهارنارنج به همراه سرقاشق چای‌خوری زعفران ساییده شده به اضافه کنید و حدود دو ساعت بعد از نهار و شام، زمانی که خسته و بی حوصله هستید میل کنید. 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار