|
|
کدخبر: ۱۸۴۸۹۶

سرطان بیماری است که شروعی آرام و رشدی بسیار سریع و کاملا بی وقفه دارد. این بیماری سن خاصی را در برنمیگیرد پس باید در هر سنی که هستیم به فکر افزایش مقاومت بدن خود باشیم.

طبق آخرین تحقیقات انجام شده بر روی سرطان های میکروسکوپی, سلولهای سرطانی که تنها توسط میکروسکوپ دیده میشوند محققان به این تنیجه دست یافته اند که رشد غیر طبیعی وجود دارد اخیرا آمار نشان داده است که 40% از خانم های 40 سال به بالا  سرطان سینه  البته به اندازه میکروسکوپی دارند عجیب تر اینکه 100% مردم در 70 سالگی به بعد نشانه های سرطان های میکروسکوپی را دارند. 

این سرطان های کوچک توانایی رشد تا 16000 بار در طول 2 هفته را دارند اما امروزه میتوان از رشد آن جلوگیری کرد در این راه تغذیه بسیار مهم است برای همین این بخش از سلامت  نمناک  به معرفی انواع مواد غذایی ؛ سبزیجات و میوه های ضد سرطان اختصاص داده ایم و عنوان کرده ایم که هر یک برای کدام سرطان به عنوان سد محسوب می شوند. 

 

غذاهای ضد سرطان: 

سوپر خوراکی هایی که به ما مزایای سلامتی فراتر از مجموع مواد مغذی را برای ما ارائه می کنند. 

1. مارچوبه: 

موسسه تحقیقات سرطان آمریکا می گوید که مارچوبه منبع عالی  اسید فولیک ،  ویتامین C  و بتاکاروتن، مواد مغذی که ممکن است باعث حفاظت بیشتر در مقابل سرطان شوند. 

2. چغندرقند: 

یک منبع عالی از اسید فولیک و ویتامین B است، که باعث  سلامت قلب  می شود، هم چنین حاوی یک آنتی اکسیدان بتالین است که با سرطان مبارزه میکند.تحقیقات نشان داده است که افزودن چغندرقند به رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به سرطان کلیه را کاهش دهد. 

3. بلوبری: 

بلوبری غنی از فیبر و ویتامین C است که دو برابر مزایا برای مبارزه با سرطان دارد. برای سال ها مطالعات به این حقیقت اشاره کرده اند که افزایش مصرف فیبر، خطر  سرطان روده  بزرگ را کاهش می دهد. و ویتامین C که در این میوه یافت می شود، برای کاهش رادیکال های آزاد مضر در بدن کار می کند. 

4. کلم بروکلی: 

همه سبزیجات کلمی حاوی خواص مبارزه با سرطان را دارند، اما بروکلی به طور خاص شامل مقدار قابل توجهی سولفورفان است، یک ترکیب قوی که آنزیم های محافظ بدن را افزایش می دهد و باعث دفع مواد شیمیایی منجر به سرطان می شود. ثابت شده است مصرف 1/2 فنجان البته 3 بار در هفته تاثیر فوق العاده ای خواهد داشت. 

5. کلم بروکسل: 

جوانه های بروکسل حاوی ترکیبات گوگرد به نام گلوکوزینولات ها هستند که بدن از آن برای ساخت ایزوتیوسیانات ها استفاده می کند که سیستم های آنزیم مبارزه با سرطان را فعال می کند. 

6.  هویج: 

در جستجوی منابع فیبر و بتاکاروتن هستید؟به چیزی بیشتر از یک هویج نگاه نکنید. هویج همچنین حدود 308 درصد نیاز غذایی توصیه شده برای  ویتامین A  را دارد. 

بهترین خوراکی های ضد سرطان 

7.  بادام هندی: 

بادام هندی عمدتاً از چربی های اشباع نشده ساخته شده است، که معتقدند تاثیر مثبتی بر متابولیسم، دیگر کارکردهای زیست فعال، و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده دارند. 

8. کرنبری: 

تاثیر اسید آسکوربیک طبیعیکرنبری مدت زیادی توسط ملوانان و خدمه مورد توجه قرار گرفته است. چون آب کرنبری می تواند از عفونت های مجاری ادراری جلوگیری کند. همچنین غنی از  ویتامین c  و فیبر رژیمی است. آن توسیان ین ها, بنزوئیک اسید, بنزوئیک اسید و غیره مقاوم به اکسیداسیون هستند. برای پیش گیری:سرطان روده, سرطان حنجره و  سرطان ریه . 

9. دانه شنبلیله: 

این بنشن در حقیقت حبوبات است و به عنوان یک ادویه استفاده می شود و یک آنتی اکسیدان ضد سرطانی است که خطر سرطان روده و  سرطان پروستات  را کاهش می دهد. 

مواد غذایی ضد سرطان را بشناسید 

10. قهوه: 

در حال حاضر, قهوه از لیست " دسته مواد سرطان زا " حذف شده است و مکانیسم ضد سرطانی قهوه هنوز مشخص نیست. اما بطور کلی حاوی ویتامین B و ترکیبات شیمیایی است که اثرات آنتی اکسیدانی دارند. پیش گیری:سرطان آندومتر,  سرطان کبد , سرطان پانکراس, سرطان کلیه. 

11. عسل: 

مطالعات نشان داده اند که عسل عامل درمان ایمنی طبیعی و عامل ضد التهاب است که می تواند در کاهش خطر ابتلا به سرطان در حال توسعه نقش داشته باشد. هم چنین جایگزینی طبیعی برای شکر مصنوعی است که می تواند موجب آسیب به بدن شود. 

12. پاپایا: 

پاپایا دارای چندین عامل ضد سرطانی از جمله فیتوشیمیایی لیکوپن و بتا - یرسپتوکیانتین هستند. کاروتنوئید ها با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند و به محافظت از سلول ها و غشاها در برابر آسیب و بیماری کمک می کنند. 

 

13. جعفری: 

مطالعات نشان داده اند که برگ جعفری و ساقه آن به طور قابل توجهی توانایی سلول های سرطانی را برای مهاجرت و متاستاز کردن کاهش می دهد. شامل ویتامین A و C است، که ما می دانیم با رادیکال های آزاد مبارزه می کند، و همچنین مقادیر زیادی  پتاسیم  و کلسیم برای کاهش سمیت کبد وجود دارد. 

14. قارچ شیتاکی: 

پزشک سنتی چینی از بسیاری از محصولات مشتق شده از مواد غذایی یافت شده در قارچ استفاده می کند. بیشتر قارچ ها مثل شیتاکی حاوی ویتامین و مولکول های زیستی زیست فعال هستند که ممکن است به جلوگیری از بیماری و بهبود سلامتی کمک کنند. 

15. دانه های آفتابگردان: 

مطالعه هزاران زنان با و بدون سرطان سینه، نشان داد که بیشتر این دانه ها - که حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات استروژن گیاهی هستند - خطر کمتری برای ابتلا به  سرطان پستان  بعد از  یائسگی  داشت. 

 

16.  سیب زمینی شیرین: 

یک مطالعه نشان داد که سبزیجاتی مانند سیب زمینی شیرین خطر سرطان پستان را در بین زنان پیش از یائسگی تا حدود نصف کاهش داده است. خواص ضد سرطان آن شامل بتاکاروتن، اسید فولیک، ویتامین C و فیبر است. 

17.  گوجه فرنگی: 

این میوه (که بسیاری از آن ها به عنوان سبزیجات عمل می کنند) شامل لیکوپن، آنتی اکسیدانی است که به جلوگیری از بیماری قلبی نیز کمک می کند. همچنین منبع خوبی از ویتامین A، C و E - همه دشمنان رادیکال های آزاد با سرطان هستند. 

18.  زردچوبه: 

زرد چوبه که در پخت وپز آسیایی به کار می رود حاوی گورگومین (یا متان متان) است که تصور می شود خواص آنتی اکسیدانی دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. 

 

اینجا بخوانید:

ترفندهایی برای سفید کردن نقاط تیره بدن

 

 

19. سیب: 

سیب غنی از فیبر رژیمی و ویتامین C است. یک سیب حاوی 10 درصد فیبر رژیمی و ویتامین C در مقادیر توصیه شده روزانه است. فلور روده نیز می توانند از پکتین در فیبر رژیمی استفاده کنند تا ترکیباتی که برای سلول مفید هستند را تولید کنند. 

ضد التهاب و کورستین ضد اکسیداتیو، اپیکاتچین، آنتوسیانین ها موجود در سیب قرمز هستند و تریترپنویید در پوست سیب همه ظرفیت آنتی اکسیدان قوی دارند. برای جلوگیری:سرطان روده بزرگ، سرطان اوروفارینگل، سرطان حنجره، سرطان ریه. 

20. ریشه  زنجبیل: 

ترکیبات فعال موجود در ریشه زنجبیل، 6 - گینگرول و 6 - شگاول، خواص ضد سرطانی را در برابر دستگاه گوارش به نمایش می گذارند و می توانند با تعدادی از عفونت ها درمان شوند. 

21. گیلاس: 

مطالعات نشان داده اند که گیلاس ها می توانند  سردرد  و ورم مفاصل و درد  آرتروز  را تسکین دهند. هر دو گیلاس ترش و شیرین غنی از ویتامین C و فیبر رژیمی و همچنین پتاسیم معدنی هستند. گیلاس همچنین شامل ویتامین A. آنتوسیانین ها است که به آن ها ظرفیت آنتی اکسیدان و رنگ های روشن می دهد. برای جلوگیری:سرطان روده بزرگ، سرطان اوروفارینگل، سرطان حنجره، سرطان ریه. 

 

22. گل کلم: 

یک گیاه دیگر در خانواده کلم ها، گل کلم حاوی یک کوکتل از مواد مغذی است که می گویند:کاروتنوئید ها، ویتامین های C و E و فیبر هستند. 

23. سبزیجات سبز تیره: 

اسفناج , کلم, کاهو, خردل, کاسنی و چغندر دیگر حاوی بعضی از سلولزهاه, اسید فولیک و کاروتنوئید های مختلفی از جمله لوتین هستند. گزارش شده خوراکی هایی که حاوی فیبر رژیمی هستند شانس ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش خواهند داد. برای پیش گیری:سرطان روده, سرطان حنجره و سرطان ریه. 

24. دانه کتان: 

بذر کتان حاوی منیزیم, منگنز, ویتامین b1, فیبر رژیمی و غنی از سلنیوم معدنی است. چربی کتان حاوی اسیده ای چرب  امگا 3  است. بذر کتان غنی از استروژن های گیاهی مانند لیگناها است؛ مطالعات بسیاری بر توانایی آن در جلوگیری از سرطان سینه متمرکز شده اند. در سال های اخیر, نقش کتان در سرطان پروستات و کولون مورد بررسی قرار گرفته است. برای پیش گیری:سرطان کولورکتال. 

25. گریپ فروت: 

گریپ فروت سرشار از ویتامین و ترکیبات شیمیایی است و می تواند ویتامین c مورد نیاز برای بزرگسالان را افزایش دهد. کالری پایین و طعم ترش آن به اندازه کافی در سرتاسر دنیا رایج است. 

 

 

PicsArt_02-05-11.32.42

 

برای پیش گیری:سرطان روده, سرطان حنجره و سرطان ریه. 

26. لوبیا (نخود, عدس): 

لوبیاها غنی از سلولز, ترکیبات فیتوشیمیایی و پروتئینی غنی از اسید فولیک و ویتامین b هستند. می توانند اثرات ضد سرطانی را به روش های زیادی نشان دهند. برای پیش گیری:سرطان کولورکتال. 

27. سویا: 

سویا سرشار از فیتواستروژن ها, فیبر رژیمی, پتاسیم, منیزیم, مس, منگنز و آهن است. سویا منبع خوبی از اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 و امگا 6 است.برای پیش گیری سرطان کولورکتال مفید است. 

پیشگیری از سرطان های مختلف با مواد غذایی ضد سرطان 

27.  کدو حلوایی زمستانی: 

کدوی زمستانی تولید شده در آمریکا پوست متفاوتی نسبت به بقیه کدو ها دارد. پوستش انواع بافت ها و طعم های مختلف را دارد. کدوی زمستانی حاوی ویتامین A با کیفیت بالا, غنی از ویتامین c, کاروتنوئید, پتاسیم و فیبر رژیمی است. برای پیش گیری:سرطان روده, سرطان حنجره, سرطان اوروفارینگال و سرطان ریه مفید است. 

28. گندم ها: 

برنج قهوه ای , آرد جو دو سر, ذرت, گندم سیاه, ارزن, سورگوم و غیره. مواد غذایی کامل حاوی مواد مغذی سالم شامل سبوس برنج, آندوسپرم نشاسته ای و غیره هستند.برای پیش گیری:سرطان کولورکتال کاربرد دارند. 

29. گردو

در میان تمام مواد خوراکی ها گردو, اثر ضد سرطانی امگا 3 بیشتری دارد. اسید لینولنیک, اسید الاگیک و فلاونوئیدها در گردو ترکیبات ضد سرطانی شایع در آزمایشگاه هستند و آزمایش های حیوانی نشان داده اند که می تواند پیشرفت سرطان سینه و پروستات را کند کند. 

30. چای: 

چای در اینجا  چای سفید ,  چای سبز  و چای سیاه است، که از برگ های گیاه چای به صورت سنتی استخراج می شود. مواد مغذی موجود در چای نیز به نوع چای بستگی دارد. به طور کلی چای حاوی  کافئین  و کاتچین و تئوفلاوین می باشد. این تحقیق بیشتر بر روی چای سبز و سرطان متمرکز است, چرا که چای سبز غنی از اپیگالوکاتچین گالات است. 

31. توت ها: 

آنتی اکسیدان موجود در  توت فرنگی  سد محکمی در برابر بیماریها به خصوص سرطان ایجاد میکند.توت ها منبع خوبی از ویتامین C و فیبر هستند. با توجه به ویرایش دوم رژیم غذایی، تغذیه، متخصصان ورزش، مواد غذایی غنی از ویتامین C ممکن است از  سرطان مری  جلوگیری کند در حالی که غذاهایی که حاوی فیبر رژیمی هستند، ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهند. 

32. سیر : 

سیر شامل پیاز و ریشه می شود. سیر می تواند از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. 

33. انگور و آب انگور : 

انگور و عصاره انگور، منابع غنی رزوراترول هستند که دارای اثرات ضد سرطان است. روپوست انگور حاوی بیشترین رزوراترول است.مطالعات نشان داده اند که پلی فنول های کلی و رزوراترول به طور خاص خاصیت آنتی اکسیدان موثر و ضد التهابی دارند.در مطالعات آزمایشگاهی، رزوراترول از رشد سرطان در مدل های شناخته شده سلول، بافت و حیوان جلوگیری می کند. 

اکثر سلول های بدن ما در تمام طول عمر در بدن از طریق تکثیر سلولی، ایجاد و پس از مدتی این سلولها پیر شده و با سلولهای جدید جایگزین می شوند. 

بنابراین تکثیر سلولی که از طریق تقسیم یک سلول به دو سلول انجام می شود امری عادی و لازم برای حفظ ساختار بدن است اما گاهی این تقسیم سلولی از کنترل خارج شده و سلولها بدون کنترل شروع به تکثیر بیش از اندازه می کنند که در این صورت سرطان ایجاد می شود. 

دلایل متعددی می توانند این عدم کنترل را ایجاد نمایند که بسیاری از آنها شناخته شده و تعدادی نیز هنوز ناشناخته باقی مانده اند و محققین در حال بررسی و یافتن علل واقعی این بیماری و عوامل مولد آن هستند. 

 

در گذشته راه درمان قابل اطمینانی برای بیماری سرطان وجود نداشت. همچنین راه های تشخیص این بیماری هم محدود بود و به همین علت تشخیص این بیماری اکثرا دیر هنگام صورت می گرفت و با امکانات آن زمان کار زیادی برای بیماران قابل انجام نبود. 

به این دلیل نام این بیماری در اذهان مردم با مرگ مترادف شده و وحشت زیادی از این بیماری در مردم ایجاد شده بود که همچنان این ترس در جامعه امروز هم دیده می شود. نتایج حاصل از این ترس و تجربیات تلخ گذشته های دور باعث شده تا باورهای غلط بسیاری در مورد سرطان به وجود آید. 

هیچ غذایی به تنهایی نمی تواند از سرطان پیشگیری کند، بلکه باید ترکیب مناسبی از غذاها را برای این کار استفاده کرد. در هر وعده غذایی، سعی کنید غذایتان از حد اقل دو سوم غذای گیاهی و حداکثر یک سوم پروتئین حیوانی تشکیل شده باشد. این “بشقاب آمریکایی جدید“، طبق گفته مؤسسه تحقیقات سرطان آمریکا، ابزاری مهم در مبارزه با سرطان است. بهترین و بدترین گزینه ها را برای بشقاب خود تعیین کنید. 

 

مبارزه با سرطان با رنگ 

میوه ها و سبزیجات غنی از مواد مغذی برای مبارزه با سرطان هستند و هر چه پررنگ تر باشند، مواد مغذی بیشتری دارند. این غذاها می توانند به شیوه ای دیگر نیز به کاهش خطر در شما کمک کنند، به این صورت که در رسیدن به و حفظ وزن متعادل بدن شما را  یاری می رسانند. وزن اضافی خطر ابتلا به چندین سرطان را افزایش می دهد، ازجمله، سرطان های روده بزرگ، مری و کلیه. انواع سبزیجات، خصوصاً سبزی های با رنگ سبز تیره، قرمز و نارنجی را بخورید. 

 

صبحانه و مبارزه با سرطان 

فولات یک ویتامین B مهم است که بدن را در برابر سرطان های روده بزرگ، راست روده و سینه حفظ می کند. این ویتامین در میز صبحانه فراوان است. غلات غنی شده صبحانه و محصولات گندم کامل، و همچنین آب پرتقال، خربزه و توت فرنگی، منابع خوبی برای فولات هستند. 

 

 

اینجا بخوانید:

تاثیر دانه چیا در لاغری

 

 

غذاهای دیگر غنی از فولات 

مارچوبه و تخم مرغ منابع خوب دیگری برای فولات هستند. فولات را می توان در حبوبات، دانه های آفتابگردان و سبزی های برگ دار سبز مانند اسفناج یا کاهو یافت. بهترین راه به دست آوردن فولات استفاده از قرص نیست، بلکه خوردن میوه، سیزی و غلات غنی شده به میزان کافی است. 

 

به اغذیه فروشی نروید 

یک بار خوردن ساندویچ یا هات داگ آسیبی به شما نمی زند. اما کاهش میزان استفاده از گوشت های فراوری شده مانند بولونیا، ژامبون و هات داگ به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و معده در شما کمک خواهد کرد. همچنین خوردن گوشت هایی که به منظور نگهداری، دود داده شده و نمک اندود شده اند میزان قرار گرفتن شما در معرض مواد شیمیایی را افزایش می دهد که این نیز به طور بالقوه سبب ابتلا به سرطان می شود. 

 

 

PicsArt_01-15-01.49.03

 

 

گوجه فرنگی برای مبارزه با سرطان 

معلوم نیست لیکوپن-رنگدانه ای که سبب ایجاد رنگ قرمز گوجه فرنگی می شود- است یا چیزی دیگر. اما بعضی از مطالعات خوردن گوجه فرنگی را با کاهش خطر ابتلا به چندین نوع سرطان از جمله سرطان پروستات مرتبط می دانند. مطالعات همچنین نشان می دهند که محصولات فرآوری شده گوجه فرنگی مانند رب و سس پتانسیل بیشتریدر مبارزه با سرطان دارند. 

 

پتانسیل ضدسرطانی چای 

اگرچه هنوز شواهد کافی وجود ندارد، اما گفته می شود که چای، خصوصاً چای سبز، می تواند یک ماده قوی در مبارزه با سرطان باشد. در مطالعات آزمایشگاهی، چای سبز رشد سرطان در سلول های روده بزرگ، کبد، سینه و پروستات را آهسته تر ساخته یا متوقف کرده است. چای سبز روی پوست و بافت ریه نیر اثر مشابهی دارد. در بعضی مطالعات طولانی مدت، مصرف چای با کاهش خطر سرطان های مثانه، روده و پانکراس در ارتباط است. 

 

انگور و سرطان 

انگور و آب انگور، خصوصاً انگورهای بنفش و قرمز، حاوی رسوراترول هستند. این ماده دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی می باشد. در مطالعات آزمایشگاهی، این ماده از نوعی آسیب جلوگیری می کند که می تواند فرآیند سرطان در سلول ها را تشدید کند. شواهد کافی مبنی بر این که خوردن انگور و نوشیدن آب انگور (یا استفاده از آنها به عنوان مکمل) می تواند مانع سرطان شده یا آن را درمان کند وجود ندارد. 

 

برای تقلیل خطر سرطان مصرف الکل را محدود کنید 

سرطان های دهان، گلو، حنجره، مری، کبد و سینه همگی با نوشیدن الکل مرتبط هستند. الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و راست روده را نیز افزایش دهد. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که مصرف الکل را به حداکثر دو بار مصرف در مردان و یک بار در زنان محدود کنید. زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه باید با دکتر در مورد نحوه مصرف الکل بسته به عوامل خطر شخصی، صحبت کنند. 

 

آب و سایر مایعات می توانند محافظت کنند 

آب نه تنها عطش شما را فرومی نشاند، بلکه می تواند شما را در برابر سرطان مثانه نیز محافظت کند. کاهش خطر ابتلا به سرطان در آب ناشی از این است که آب غلظت عوامل سرطان زای بالقوه را در مثانه پایین می آورد. همچنین نوشیدن مایعات بیشتر سبب می شود که تعداد دفعات ادرار در شما افزایش یابد. این نیز مدت زمان تماس آن عوامل با مخاط مثانه را کمتر می کند. 

 

حبوبات و مبارزه با سرطان 

حبوبات منافع زیادی برای شما دارند، و جای تعجب نیست که آنها در مبارزه با سرطان نیز به شما کمک می کنند. آنها حاوی چندین ماده شیمیایی گیاهی قوی هستند که می توانند سلول های بدن را در برابر آسیبی که می تواند منجر به سرطان شود محافظت کنند. این مواد در آزمایشگاه از سرعت رشد تومور کاسته و مانع آزادسازی موادی از تومورها شدند که به سلول های مجاور آسیب می زنند. 

 

اینجا بخوانید:

ویتامین هایی که به سیاهی مو کمک می کنند

 

 

خانواده کلم در مقابل سرطان 

سبزیجات چلیپایی شامل کلم بورکلی، گل کلم، کلم پیج، کلم بروکسل، کلم بوک چوی هستند. این اعضای خانواده کلم را می توان تفت روغن داغ داده و با استفاده از آنها به سالاد یک لذت عالی داد. اما مهم تر از آن، مواد داخل این سبزیجات می تواند به بدن شما برای دفاع در برابر انواع سرطان ها مانند سرطانه ای روده بزرگ، سینه، ریه و دهانه رحم کمک کنند. 

 

سبزیجات برگ دار سبز تیره 

سبزیجات برگدار سبز تیره همچون سبز خردل، کاهو، کلم پیچ، اسفناج، کاسنی و برگ چغندر مقدار فراوانی فیبر، فولات و کاراتنوئید دارند. این مواد غذایی می توانند به محافظت در برابر سرطان دهان، حنجره، پانکراس، ریه، پوست و معده کمک کنند. 

کورکومین، جزء تشکیل دهنده اصلی زردچوبه که ادویه ای هندی است مس تواند به طور بالقوه ماده ای برای مبارزه با سرطان باشد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که این ماده می تواند تحول، تکثیر و حمله سلول های سرطانی را در انواع بسیار زیادی از سرطان ها سرکوب کند. 

 

روش پخت اهمیت دارد 

روش پخت گوشت در میزان خطر سرطانی که ایجاد می کند مؤثر است. سرخ کردن، کباب کردن و جوشاندن گوشت در دماهای بسیار بالا سبب تشکیل مواد شیمیایی می شود که می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. روش های دیگر پخت مانند دم کردن، با آتش ملایم پختن یا بخارپز کردن ظاهراً میزان کمتری از این مواد شیمیایی را تولید می کنند. وقتی شما گوشت را دم می کنید، یادتان باشد که مقدار زیادی سبزی سالم و محافظ به آن بیفزایید. 

 

توت آمیخته با نوشیدنی 

توت فرنگی و تمشک یک ماده شیمیایی گیاهی (فیتوکمیکال) به نام اسید الاژیک هستند. این آنتی اکسیدان قوی می تواند در آن واحد واقعاً به چندین شیوه با سرطان جنگ کند، از جمله غیرفعال سازی مواد خاص ایجادکننده سرطان و کاهش سرعت رشد سلول های سرطانی. 

 

زغال اخته برای سلامتی 

آنتی اکسیدان های قوی در زغال اخته می تواند ارزش فراوانی در حفظ سلامت ما داشته باشد که با حفاظت در برابر سرطان آغاز می شود. آنتی اکسیدان ها از طریق حذف رادیکال های آزاد از بدن قبل از اینکه بتوانند آسیبی به سلول ها برسانند، با سرطان مبارزه می کنند.

 

قند را کنار بگذارید 

قند مستقیماً موجب سرطان نمی شود. اما می تواند جایگزین سایر غذاهای غنی از مواد غذایی شود بدن را در برابر سرطان محافظت می کنند. شکر با افزایش میزان کالری موجب اضافه وزن و چاقی می شود. وزن اضافی نیز یک عامل خطر برای سرطان است. میوه ها جایگزین شیرین در یک بسته غنی از ویتامین هستند. 

 

به مکمل ها اتکا نکنید 

ویتامین ها ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کنند. اما این زمانی است که شما آنها را به طور طبیعی از غذا جذب کنید. هم مؤسسه تحقیقات سرطان آمریکا و هم انجمن سرطان آمریکا تأکید دارند که جذب مواد غذایی مبارزه کننده با سرطان از غذاهایی مانند جبوبات، میوه ها و سبزی های برگدار سبز بسیار بالاتر و بهتر از جذب انها از طریق مکمل ها است. خوردن یک رژیم غذایی سالم بهترین راه است. 

 

گیاهان ضد سرطان: 

برخی از انواع سرطان‌ها تنها از طریق شیمی درمانی یا دارو درمان می‌شود، در حالی که برخی از انواع آن به جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا هر دو نیاز پیدا می‌کند. در این زمینه محققان روی گیاهان زیادی مطالعه و تاثیر آن‌ها را روی بهبود سرطان بررسی کرده اند. 

 
سرطان ممکن است روی هر عضوی از بدن تاثیر بگذارد. سلول‌ها در یک قسمت از بدن جهش پیدا می‌کنند و از کنترل خارج می‌شوند و در قسمت‌های دیگر پخش می‌شوند. 

تقریبا همه سلول‌های سرطانی رشد سریعی دارد، اما درمان آن به نوع سرطان، مرحله بیماری و قسمتی از بدن که درگیر بیماری است، ارتباط دارد. 

شبدر:

 این گیاه ترکیبی قدرتمند به نام فورمونونتین دارد به فایده آن، کمک به مبارزه با سرطان سینه است. به گفته دانشمندان این ترکیب قدرتمند از گسترش سلول‌های سرطانی و همچنین حمله سرطان به سلول‌های سالم جلوگیری می‌کند. 

قاصدک: 

توانایی قاصدک در مبارزه با سرطان به اثبات رسیده است. دانشمندان کانادایی دریافته اند که پس از گذشت ۴۸ ساعت از مواجهه با عصاره قاصدک، مرگ سلول‌های سرطانی آغاز می‌شود. همچنین، قاصدک حتی روی سلول‌های سرطانی که در برابر شیمی درمانی مقاوم بودند نیز تاثیرگذار بوده است. عصاره ریشه قاصدک قادر به از بین بردن سلول‌های سرطانی بدون سمیت برای سلول‌های سالم است. 

زنجبیل:

 این ادویه قدرتمند، ضد سرطان و از بین برنده تومور است و آنهم به خاطر ۴ ترکیب موجود در آن از قبیل جینجرول، پارادول، شوگائول و زرومبون. مصرف زنجبیل منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، روده بزرگ، معده، کبد، پروستات و پوست می‌شود. 

گیاه دم اسبی:

 بنا بر مطالعات، این گیاه از تکثیر سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند. مصرف این گیاه از سرطان غدد لنفاوی و سرطان خون پیشگیری می‌کند. 

شیرین بیان:

 گلابریدین موجود در ریشه شیرین بیان، منجر به پیشگیری از ابتلا به سرطان کبد می‌شود. همچنین این ترکیب قادر به پیشگیری از سرطان‌های سینه و گوارش نیز هست. 

جعفری: 

مطالعات نشان داده که جعفری به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند و رادیکال‌های آزاد را نابود می‌سازد، از دی ان آ در برابر آسیبی که می‌تواند به سرطان منجر شود، محافظت می‌کند و همچنین تکثیر و مهاجرت سلول‌های سرطانی در بدن را مهار می‌نماید. 

"پروانش" یک گیاهی علفی است که خاصیت ضدسرطان دارد و در تقویت اکسیژن دهی و درمان دیابت موثر است. 

پروانش  با نام علمی" vinca minor L" گیاهی علفی از تیره خرزهره است. این گیاه چند ساله و همیشه سبز است و به شکل خزنده روی زمین پهن می شود و گیاهی است خودرو که در فصل زمستان هم سبزی آن باقی می ماند و به‌ عنوان گیاه زینتی در باغ‌ها و پارک‌ها استفاده می‌شود . این گیاه بومی ماداگاسکار است، ولی در نقاط مختلف ایران هم کاشته می شود. در دهه ۱۹۵۰ کشف شد که آلکالوئیدی به نام "vinblastine" که از برگ این گیاه به دست می‌آید خاصیت ضدسرطان دارد.  

دکتر فاطمه تاج آبادی، عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در خصوص این گیاه دارویی اظهار کرد: پروانش یا گل تلگرافی از نظر پزشکی یک قابض شفابخش است و خواص دارویی این گیاه به طور خلاصه عبارتند از: جلوگیری از رشد سرطان، بازکننده عروق، تقویت اکسیژن دهی، درمان دیابت، بواسیر و خون ریزی بینی. 

وی ادامه داد: برگ‌های تازه گیاه پروانش را بر روی زخم می مالند و یا در بینی فرو می کنند تا خون ریزی آن قطع شود. پمادی از برگ های کوبیده شده آن برای بواسیر بسیار مفید است. پروانش همچنین به عنوان مسکن و برای رفع نگرانی‌های عصبی مصرف می شود. 

تاج آبادی با اشاره به اینکه در سال ۱۹۵۰ پژوهشگران هنگام تحقیق متوجه شدند که گیاه پروانش از رشد سرطان جلوگیری می‌کند، عنوان کرد: یکی دیگر از خواص مهم گیاه پروانش اثر باز کنندگی مجاری عروقی است که به عنوان اکسیژن دهنده‌ی قوی عمل می کند. 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، این عضو هیات علمی تصریح کرد: استخراج این دارو از گیاه بسیار مشکل و پرهزینه است. به طوری که، از ۵۰۰ کیلوگرم برگ خشک گیاه، ۱ گرم "vinblastine" به دست می‌آید. این دارو از تقسیم سلول‌های سرطانی جلوگیری می کند و برای درمان سرطان مثانه، بیضه، ریه، تخمدان و سینه استفاده می شود. 

وی در پایان با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی، "vinblastine" را به عنوان "داروی ضروری" که بسیار موثر و ایمن است و اثربخشی خوبی دارد معرفی کرده است، گفت: اخیرا با معلوم شدن مسیر و مراحل ساخت "vinblastine" در گیاه پروانش امکان تولید این دارو به روش سنتز فراهم شده است. 

 

میوه های ضد سرطان: 
 

سوپر خوراکی هایی که به ما مزایای سلامتی فراتر از مجموع مواد مغذی را برای ما ارائه می کنند. 

1. مارچوبه: 
 

موسسه تحقیقات سرطان آمریکا می گوید که مارچوبه منبع عالی اسید فولیک، ویتامین C و بتاکاروتن، مواد مغذی که ممکن است باعث حفاظت بیشتر در مقابل سرطان شوند. 

2. چغندرقند: 
 

یک منبع عالی از اسید فولیک و ویتامین B است، که باعث سلامت قلب می شود، هم چنین حاوی یک آنتی اکسیدان بتالین است که با سرطان مبارزه میکند.تحقیقات نشان داده است که افزودن چغندرقند به رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به سرطان کلیه را کاهش دهد. 

3. بلوبری: 

 

اینجا بخوانید:

9خاصیت شگفت انگیز در مورد عدس

 


 

بلوبری غنی از فیبر و ویتامین C است که دو برابر مزایا برای مبارزه با سرطان دارد. برای سال ها مطالعات به این حقیقت اشاره کرده اند که افزایش مصرف فیبر، خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. و ویتامین C که در این میوه یافت می شود، برای کاهش رادیکال های آزاد مضر در بدن کار می کند. 

4.کلم بروکلی: 
 

همه سبزیجات کلمی حاوی خواص مبارزه با سرطان را دارند، اما بروکلی به طور خاص شامل مقدار قابل توجهی سولفورفان است، یک ترکیب قوی که آنزیم های محافظ بدن را افزایش می دهد و باعث دفع مواد شیمیایی منجر به سرطان می شود. ثابت شده است مصرف 1/2 فنجان البته 3 بار در هفته تاثیر فوق العاده ای خواهد داشت. 

5. کلم بروکسل: 
 

جوانه های بروکسل حاوی ترکیبات گوگرد به نام گلوکوزینولات ها هستند که بدن از آن برای ساخت ایزوتیوسیانات ها استفاده می کند که سیستم های آنزیم مبارزه با سرطان را فعال می کند. 

6. هویج: 
 

PicsArt_02-11-02.10.57

 

 

در جستجوی منابع فیبر و بتاکاروتن هستید؟به چیزی بیشتر از یک هویج نگاه نکنید. هویج همچنین حدود 308 درصد نیاز غذایی توصیه شده برای ویتامین A را دارد. 

 
7. بادام هندی
 

بادام هندی عمدتاً از چربی های اشباع نشده ساخته شده است، که معتقدند تاثیر مثبتی بر متابولیسم، دیگر کارکردهای زیست فعال، و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده دارند. 

8. کرنبری: 

تاثیر اسید آسکوربیک طبیعیکرنبری مدت زیادی توسط ملوانان و خدمه مورد توجه قرار گرفته است. چون آب کرنبری می تواند از عفونت های مجاری ادراری جلوگیری کند. همچنین غنی از ویتامین c و فیبر رژیمی است. آنتوسیانین ها, بنزوئیک اسید, بنزوئیک اسید و غیره مقاوم به اکسیداسیون هستند. برای پیش گیری:سرطان روده, سرطان حنجره و سرطان ریه

9. دانه شنبلیله: 
 

این بنشن در حقیقت حبوبات است و به عنوان یک ادویه استفاده می شود و یک آنتی اکسیدان ضد سرطانی است که خطر سرطان روده و سرطان پروستات را کاهش می دهد. 

10. قهوه

در حال حاضر, قهوه از لیست " دسته مواد سرطان زا " حذف شده است و مکانیسم ضد سرطانی قهوه هنوز مشخص نیست. اما بطور کلی حاوی ویتامین B و ترکیبات شیمیایی است که اثرات آنتی اکسیدانی دارند. پیش گیری:سرطان آندومتر, سرطان کبد, سرطان پانکراس, سرطان کلیه. 

11. عسل: 
 

مطالعات نشان داده اند که عسل عامل درمان ایمنی طبیعی و عامل ضد التهاب است که می تواند در کاهش خطر ابتلا به سرطان در حال توسعه نقش داشته باشد. هم چنین جایگزینی طبیعی برای شکر مصنوعی است که می تواند موجب آسیب به بدن شود. 

12. پاپایا: 
 

پاپایا دارای چندین عامل ضد سرطانی از جمله فیتوشیمیایی لیکوپن و بتا - یرسپتوکیانتین هستند. کاروتنوئید ها با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند و به محافظت از سلول ها و غشاها در برابر آسیب و بیماری کمک می کنند. 

13. جعفری: 
 

مطالعات نشان داده اند که برگ جعفری و ساقه آن به طور قابل توجهی توانایی سلول های سرطانی را برای مهاجرت و متاستاز کردن کاهش می دهد. شامل ویتامین A و C است، که ما می دانیم با رادیکال های آزاد مبارزه می کند، و همچنین مقادیر زیادی پتاسیم و کلسیم برای کاهش سمیت کبد وجود دارد. 

14. قارچ شیتاکی: 
 

پزشک سنتی چینی از بسیاری از محصولات مشتق شده از مواد غذایی یافت شده در قارچ استفاده می کند. بیشتر قارچ ها مثل شیتاکی حاوی ویتامین و مولکول های زیستی زیست فعال هستند که ممکن است به جلوگیری از بیماری و بهبود سلامتی کمک کنند. 

15. دانه های آفتابگردان: 
 

مطالعه هزاران زنان با و بدون سرطان سینه، نشان داد که بیشتر این دانه ها - که حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات استروژن گیاهی هستند - خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پستان بعد از یائسگی داشت. 

یک مطالعه نشان داد که سبزیجاتی مانند سیب زمینی شیرین خطر سرطان پستان را در بین زنان پیش از یائسگی تا حدود نصف کاهش داده است. خواص ضد سرطان آن شامل بتاکاروتن، اسید فولیک، ویتامین C و فیبر است. 

17. گوجه فرنگی
 

PicsArt_02-15-05.04.56

 

 

 

این میوه (که بسیاری از آن ها به عنوان سبزیجات عمل می کنند) شامل لیکوپن، آنتی اکسیدانی است که به جلوگیری از بیماری قلبی نیز کمک می کند. همچنین منبع خوبی از ویتامین A، C و E - همه دشمنان رادیکال های آزاد با سرطان هستند. 

18. زردچوبه: 
 

زرد چوبه که در پخت وپز آسیایی به کار می رود حاوی گورگومین (یا متان متان) است که تصور می شود خواص آنتی اکسیدانی دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. 

 
19. سیب: 
 

سیب غنی از فیبر رژیمی و ویتامین C است. یک سیب حاوی 10 درصد فیبر رژیمی و ویتامین C در مقادیر توصیه شده روزانه است. فلور روده نیز می توانند از پکتین در فیبر رژیمی استفاده کنند تا ترکیباتی که برای سلول مفید هستند را تولید کنند. 

ضد التهاب و کورستین ضد اکسیداتیو، اپیکاتچین، آنتوسیانین ها موجود در سیب قرمز هستند و تریترپنویید در پوست سیب همه ظرفیت آنتی اکسیدان قوی دارند. برای جلوگیری:سرطان روده بزرگ، سرطان اوروفارینگل، سرطان حنجره، سرطان ریه. 

20. ریشه زنجبیل: 

ترکیبات فعال موجود در ریشه زنجبیل، 6 - گینگرول و 6 - شگاول، خواص ضد سرطانی را در برابر دستگاه گوارش به نمایش می گذارند و می توانند با تعدادی از عفونت ها درمان شوند. 

21. گیلاس: 
 

 

اینجا بخوانید:

خواص و معایب جو دو سر

 

 

مطالعات نشان داده اند که گیلاس ها می توانند سردرد و ورم مفاصل و درد آرتروز را تسکین دهند. هر دو گیلاس ترش و شیرین غنی از ویتامین C و فیبر رژیمی و همچنین پتاسیم معدنی هستند. گیلاس همچنین شامل ویتامین A. آنتوسیانین ها است که به آن ها ظرفیت آنتی اکسیدان و رنگ های روشن می دهد. برای جلوگیری:سرطان روده بزرگ، سرطان اوروفارینگل، سرطان حنجره، سرطان ریه. 

 
22. گل کلم: 
 

یک گیاه دیگر در خانواده کلم ها، گل کلم حاوی یک کوکتل از مواد مغذی است که می گویند:کاروتنوئید ها، ویتامین های C و E و فیبر هستند. 

23. سبزیجات سبز تیره: 
 

اسفناج, کلم, کاهو, خردلکاسنی و چغندر دیگر حاوی بعضی از سلولزهاه, اسید فولیک و کاروتنوئید های مختلفی از جمله لوتین هستند. گزارش شده خوراکی هایی که حاوی فیبر رژیمی هستند شانس ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش خواهند داد. برای پیش گیری:سرطان روده, سرطان حنجره و سرطان ریه. 

24. دانه کتان: 
 

بذر کتان حاوی منیزیم, منگنز, ویتامین b1, فیبر رژیمی و غنی از سلنیوم معدنی است. چربی کتان حاوی اسیده ای چرب امگا 3 است. بذر کتان غنی از استروژن های گیاهی مانند لیگناها است؛ مطالعات بسیاری بر توانایی آن در جلوگیری از سرطان سینه متمرکز شده اند. در سال های اخیر, نقش کتان در سرطان پروستات و کولون مورد بررسی قرار گرفته است. برای پیش گیری:سرطان کولورکتال. 

25. گریپ فروت
 

گریپ فروت سرشار از ویتامین و ترکیبات شیمیایی است و می تواند ویتامین c مورد نیاز برای بزرگسالان را افزایش دهد. کالری پایین و طعم ترش آن به اندازه کافی در سرتاسر دنیا رایج است. 

برای پیش گیری:سرطان روده, سرطان حنجره و سرطان ریه. 

26. لوبیا (نخود, عدس): 
 

لوبیاها غنی از سلولز, ترکیبات فیتوشیمیایی و پروتئینی غنی از اسید فولیک و ویتامین b هستند. می توانند اثرات ضد سرطانی را به روش های زیادی نشان دهند. برای پیش گیری:سرطان کولورکتال. 

27. سویا: 
 

سویا سرشار از فیتواستروژن ها, فیبر رژیمی, پتاسیم, منیزیم, مس, منگنز و آهن است. سویا منبع خوبی از اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 و امگا 6 است.برای پیش گیری سرطان کولورکتال مفید است. 

27. کدو حلوایی زمستانی: 
 

کدوی زمستانی تولید شده در آمریکا پوست متفاوتی نسبت به بقیه کدو ها دارد. پوستش انواع بافت ها و طعم های مختلف را دارد. کدوی زمستانی حاوی ویتامین A با کیفیت بالا, غنی از ویتامین c, کاروتنوئید, پتاسیم و فیبر رژیمی است. برای پیش گیری:سرطان روده, سرطان حنجره, سرطان اوروفارینگال و سرطان ریه مفید است. 

28. گندم ها: 

برنج قهوه ای, آرد جو دو سر, ذرت, گندم سیاه, ارزن, سورگوم و غیره. مواد غذایی کامل حاوی مواد مغذی سالم شامل سبوس برنج, آندوسپرم نشاسته ای و غیره هستند.برای پیش گیری:سرطان کولورکتال کاربرد دارند. 

29. گردو: 
 

در میان تمام مواد خوراکی ها گردو, اثر ضد سرطانی امگا 3 بیشتری دارد. اسید لینولنیک, اسید الاگیک و فلاونوئیدها در گردو ترکیبات ضد سرطانی شایع در آزمایشگاه هستند و آزمایش های حیوانی نشان داده اند که می تواند پیشرفت سرطان سینه و پروستات را کند کند. 

30. چای:

 

PicsArt_01-31-12.41.25

 

چای در اینجا چای سفید, چای سبز و چای سیاه است، که از برگ های گیاه چای به صورت سنتی استخراج می شود. مواد مغذی موجود در چای نیز به نوع چای بستگی دارد. به طور کلی چای حاوی کافئین و کاتچین و تئوفلاوین می باشد. این تحقیق بیشتر بر روی چای سبز و سرطان متمرکز است, چرا که چای سبز غنی از اپیگالوکاتچین گالات است. 

31. توت ها: 
 

آنتی اکسیدان موجود در توت فرنگی سد محکمی در برابر بیماریها به خصوص سرطان ایجاد میکند.توت ها منبع خوبی از ویتامین C و فیبر هستند. با توجه به ویرایش دوم رژیم غذایی، تغذیه، متخصصان ورزش، مواد غذایی غنی از ویتامین C ممکن است از سرطان مری جلوگیری کند در حالی که غذاهایی که حاوی فیبر رژیمی هستند، ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهند. 

32. سیر : 
 

سیر شامل پیاز و ریشه می شود. سیر می تواند از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. 

33. انگور و آب انگور : 
 

انگور و عصاره انگور، منابع غنی رزوراترول هستند که دارای اثرات ضد سرطان است. روپوست انگور حاوی بیشترین رزوراترول است.مطالعات نشان داده اند که پلی فنول های کلی و رزوراترول به طور خاص خاصیت آنتی اکسیدان موثر و ضد التهابی دارند.در مطالعات آزمایشگاهی، رزوراترول از رشد سرطان در مدل های شناخته شده سلول، بافت و حیوان جلوگیری می کند. 

 

هسته های میوه ضد سرطان: 

سرطان از آن دست بیماری هایی است که هر روز از بعد جدیدی به آن نگاه می شود و پژوهش های زیادی در خصوص آن در دست انجام است. در اکثر موارد نتایجی به دست آمده است که نشان از کارآمدی مواد طبیعی دارد. تا امروز شیمی درمانی پرکاربردترین تکنیک مقابله با این بیماری بوده است اما متأسفانه همین شیوه ی درمانی به سلول های سالم و ارگان های دیگر نیز آسیب می زند. به نظر می رسد بهترین شیوه ی مقابله با این بیماری پیشگیری باشد. می توان با موادی طبیعی که خواصی ضدسرطانی دارند و فاقد عوارض جانبی هستند به جنگ این بیماری مهلک رفت. لازم است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید. مصرف مواد غذایی مناسب به توقف رشد سلول های بدخیم کمک می کند. 

 

هسته ی انگور 
عصاره ای که از هسته ی انگور به دست می آید منبع غنی آنتی اکسیدان ها، بیوفلاونوئیدها و ترکیبی فعال به نام B2G2 است که با سلول های سرطان زا مقابله می کنند. در گذشته این عقیده وجود داشت که ترکیبات بیواکتیو موجود در عصاره ی هسته ی انگور قدرت مقابله با چندین گروه از سلول های سرطان زا را دارد اما امروزه محققان به این نتیجه رسیده اند که B2G2 موجود در هسته ی انگور این توانمندی شگفت انگیز را باعث می شود. به عقیده ی محققان هسته ی انگور می تواند رشد تومورهای بدخیم سرطانی را به میزان 67 درصد کاهش دهد. 

خواص آنتی اکسیدانی هسته ی انگور از آن یک مکمل طبیعی برای مقابله با برخی از انواع سرطان ها ساخته است. این ترکیبات باعث پیشگیری از سرطان های پوست ، پروستات و سینه می شوند. 

هسته ی انگور باعث تحریک جریان خون می شود. این کار مانع از ترومبوز (تشکیل لخته ی خون) شده و فشارخون را کنترل می کند. فلاوونوئیدها که جزو دیگر ترکیبات هسته ی انگور هستند باعث تقویت رگ های خونی و تصفیه ی خون از بقایای داروها و دیگر عناصر مضر می شود. این ترکیبات همچنین برای افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند مفید است. 

 

 روش مصرف هسته ی انگور 
برای برخورداری از خواص هسته ی انگور لازم است که در گام اول انگور را درسته و با هسته میل کنید. 
با این حال برای بهره مندی بیشتر از خواص آن راه های دیگری نیز وجود دارد. عصاره یا کپسول های هسته ی انگور نیز وجود دارد. اگر می خواهید صرفاً با مصرف انگور درسته از خواص هسته ی انگور بهره ببرید حتماً میوه را به خوبی شستشو دهید. اگر به میوه های ارگانیک دسترسی دارید از آن ها استفاده کنید. 

 

 

اینجا بخوانید:

ویتامین هایی که معجزه می کنند

 


همچنین می توانید هسته ی انگور را خارج کرده بشویید و خشک کنید. آن ها را آسیاب کرده و یا به صورت درسته در اسموتی ها یا آب میوه های خانگی بریزید. اگر هسته ی انگور را به همراه انگور درسته مصرف می کنید حتماً آن را به خوبی بجویید تا راحت تر هضم شوند. 
اگر مکمل آن را مصرف می کنید توصیه می شود روزانه 300 گرم مصرف شود. تاکنون هیچ عارضه ی جانبی خاصی برای مصرف هسته ی انگور گزارش نشده است. 
توصیه می کنیم اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا از بیماری خاصی رنج می برید قبل از تهیه و مصرف هر نوع مکملی با پزشک مشورت کنید. 

 

تخم کتان 
دانه یا بذر کتان در بین مواد غذایی، یک ضدسرطان قوی محسوب می شود؛ چون حاوی میزان زیادی لیگنان است. محققان به این نتیجه رسیده اند که این ترکیبات قوی علاوه بر این که مانند فیتواستروژن عمل می کنند، نقش مؤثری در پیشگیری و درمان سرطان سینه دارند. خوشبختانه بذر کتان مدتی است که شهرت خوبی پیدا کرده است و کم کم جای خود را در برنامه ی غذایی بسیاری افراد باز کرده است. این ماده باعث تحریک آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده ی سلول های به روشی حفاظت شده) سلول های سرطانی شده و از متاستاز جلوگیری می کند. تخم کتان منبع خوب اسید آلفا لینولئیک است. این اسیدهای چرب ضروری با سرطان و بیماری های مزمن دیگر مقابله می کنند. 

تخم کتان می تواند سبب کاهش کلسترول خون و همچنین پایین آمدن قند خون گردد. فیبر محلول موجود در تخم کتان می تواند سبب کاهش کلسترول گردد و از افزایش پلاک در خون جلوگیری کند و در نتیجه از تنگ شدن دیواره عروق خونی که می تواند منجر به افزایش فشار خون و در نهایت سکته و حملات قلبی گردد، جلوگیری و پیشگیری نماید. فیبر موجود در تخم کتان همچنین می تواند از افزایش قند خون در بیماران دیابتی جلوگیری کند. 

تخم کتان از پوکی استخوان و تحلیل رفتن بافت استخوانی جلوگیری می کند. تحقیقاتی که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شد، حاکی از به تأخیر افتادن تحلیل استخوانی در موش های آزمایشگاهی بود که با تخم کتان تغذیه شده بودند و این امر به سبب وجود اسیدهای چرب امگا-3 موجود در تخم کتان می باشد. 

 

 چگونگی مصرف تخم کتان 
بهتر است دانه های تخم کتان را خریداری کرده و خود آن را در منزل آسیاب نمایید. از آنجایی که تخم کتان یک دانه روغنی است، خرید تخم کتانی که قبلاً آسیاب شده، ممکن است گذشت زمان سبب اکسیده شدن آن گردد، در حالی که شما می توانید دانه های تخم کتان را خریداری کرده و به هنگام مصرف و به میزان نیاز خود، آن را با آسیاب برقی در منزل آسیاب نمایید و به شکل پودر درآورید و مصرف کنید. 
دانه های تخم کتان می توانند بیش از یک سال قابل مصرف باشند. بهتر است پودر تخم کتان را در دمای اتاق نگهداری کنید. میزان مصرف تخم کتان برای افراد سالم و بزرگ سال که در مصرف آن محدودیتی ندارند، یک قاشق سوپ خوری در روز می باشد. 
برای افراد جوان تر، بیشتر از یک قاشق چای خوری در روز توصیه نمی گردد. از آنجایی که تخم کتان حاوی فیبر بالایی می باشد، برای وارد کردن آن در رژیم غذایی خود از میزان کم شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. 

 

 

اینجا بخوانید:

با خوردن این خوراکی ها از ابتلا به امیکرون مصون بمانید


یک قاشق سوپ خوری تخم کتان حاوی 36 کیلوکالری و یک قاشق سوپ خوری از تخم کتان آسیاب شده حاوی 50 کیلوکالری انرژی می باشد. از آنجایی که دانه های تخم کتان طعم و مزه سبک و ملایمی دارند، می توانید به چندین روش آن را در رژیم غذایی روزانه خود وارد نموده و مصرف کنید. 


 
احتیاط در مصرف تخم کتان! 
محققان معتقدند علی رغم فواید بسیار زیادی که در تخم کتان مشاهده و اثبات شده، اما در مصرف آن نباید زیاده روی کرد. 
افرادی که دارای روده التهابی و تحریک پذیر می باشند، باید از خوردن تخم کتان اجتناب کنند.همچنین زنان باردار و مادران شیرده نباید تخم کتان مصرف کنند. 
از طرفی افرادی که دچار بیماری هایی مانند اندومتریوز، تخمدان پلی کیستیک و فیبرویید می باشند، نیز باید از مصرف تخم کتان اجتناب نمایند. محققان اظهار می دارند مردانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات می باشند، باید از مصرف تخم کتان اجتناب نمایند. 

 

هسته ی زردآلو 
هسته ی زردآلو حاوی میزان زیادی ویتامین B17 است که در بدن ما به عنوان ماده ای ضدسرطان عمل می کند. این ویتامین برای پیشگیری از این بیماری و همچنین درمان آن مؤثر است. برای مصرف این هسته کافی است آن ها را بشکنید و مغز آن را میل کنید. بهترین منبع ویتامین B17 زردآلو و هسته ی آن است چون مکمل های موجود در بازار فاقد آنزیم ها و کوفاکتورهای موجود در این ماده ی غذایی است. برای کاهش طعم تلخ برخی هسته ها کافی است آن را با مواد غذایی دیگر مانند جوز هندی، پودر نارگیل و غیره مخلوط کنید. بد نیست خاطر نشان کنیم که مصرف بیش از اندازه هسته زردآلو می تواند منجر به مسمومیت و حتی بعضی اوقات مرگ شود پس در مصرف هسته زردآلو زیاده روی نکنید. 

 

هسته ی سیب 
شاید هسته ی سیب به نظرتان بی ارزش و دور ریختنی باشد. اما به نظر اکثر متخصصان این هسته های دورریز جزو ترکیبات طبیعی و قوی در برابر سرطان هستند. اما چرا مردم در جریان چنین خواصی نیستند؟ شاید اطلاع رسانی در این خصوص کم بوده است و یا اینکه همچنان اکثر افراد به مؤثر بودن داروهای شیمیایی در مقابله و درمان بیماری ها، اعتقاد بیشتری دارند. تأثیر هسته ی سیب در مقابله با رشد سلول های بدخیم در سرطان های مختلف به طور علمی به اثبات رسیده است. 

به عقیده ی محققان هسته ی سیب قادر است از رشد سلول های سرطانی در کولون ، ریه، پروستات، پانکراس، سینه و معده جلوگیری کند. ترکیبات فوتوشیمیایی موجود در هسته ی سیب چندین برابر آدریامایسین (یکی از داروهای شیمی درمانی رایج) قادر هستند که رشد سلول های سرطانی را به تأخیر بیندازند. 

نکته ی جالب این است که این ترکیبات طبیعی با تخریب سلول های سرطان زا تهدیدی برای سلول های سالم محسوب نمی شوند. البته حواستان باشد که هسته ی سیب حاوی میزان اندکی سیانور است و چنانچه به میزان زیادی مصرف شود ممکن است مرگبار باشد. 

بدانید... 
البته معرفی این هسته ها و صحبت از خواص آن ها به این معنی نیست که جایگزین درمان های فعلی هستند. اثرات ضدسرطانی ترکیبات موجود در این هسته ها به اثبات رسیده است اما با این حال نمی توان با اطمینان آن ها را درمان کننده ی سرطان دانست. به نظر می رسد که مصرف منظم این مواد روشی طبیعی و مطمئن برای پیشگیری و یا درمانی مکمل برای سرطان باشد. توجه داشته باشید که مصرف هر نوع ماده ی غذایی طبیعی نیز در کنار دارو باید با دقت و به میزان متعادل مصرف شود چون ممکن است مصرف بی رویه ی آن به ضرر بدن باشد. 

 

غذاهای ضد سرطان سینه 

سرطان یعنی رشد غیر طبیعی سلول ها و انتشار آنها در بخش های مختلف بدن. نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان، در مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان نهفته است. به عنوان مثال، انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند روزانه حداقل 5 وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید و به اندازه کافی و درست غذا بخورید تا در وزن سالم بمانید. 

علاوه بر این، دانشمندان دریافته اند غذاهای خاصی که از سرطان جلوگیری می نمایند، می توانند بخش مهمی از رژیم غذایی ضد سرطان باشند. اگر چه مصرف این غذاها تضمینی برای پیشگیری از سرطان نیست، اما می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. توصیه های زیر در راستای داشتن رژیم غذایی مناسب جهت مبارزه با سرطان می تواند کاربردی باشد: 

میوه و سبزیجات زیاد بخوردید. میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی هستند که تصور می شود ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهند. خوردن غذاهای گیاهی سبب می شود جای کمتری برای خوردن غذاهای پر قند داشته باشید. به جای مصرف غذاهای فرآوری شده یا غذاهای حاوی قند، میوه و سبزیجات را برای میان وعده میل نمایید. رژیم مدیترانه ای بیشتر غذاهایی را ارائه می دهد که با سرطان مبارزه می کنند و متمرکز بر مصرف غذاهای گیاهی مانند میوه و سبزیجات، غلات سبوس دار، حبوبات و مغزها می باشد. افرادی که رژیم مدیترانه ای را رعایت می کنند، روغن زیتون را جایگزین کره و ماهی را جایگزین گوشت قرمز می نمایند. 

چای سبز را به صورت روزانه مصرف کنید. چای سبز یک آنتی اکسیدان قوی است که نقش مهمی در رژیم غذایی ضد سرطان دارد. این نوشیدنی مفید می تواند جهت پیشگیری از سرطان کبد، سینه، لوزالمعده، ریه، مری و پوست بسیار مفید باشد. به گفته محققان، ماده ای به نام اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) در چای سبز وجود دارد که علیه اوروکیناز (یک آنزیم حیاتی برای رشد سرطان) عمل می کند. یک فنجان چای سبز حاوی 100 تا 200 میلی گرم از این ماده ضدتومور است. 

گوجه فرنگی مصرف کنید. تحقیقات نشان می دهند که آنتی اکسیدان لیکوپن موجود در گوجه فرنگی از بتاکاروتن، آلفاکاروتن و ویتامین E قوی تر می باشد. لیکوپن یک ماده غذایی ضد سرطان است که در برابر سرطان های خاصی مانند سرطان پروستات و سرطان ریه از بدن محافظت می نماید. حتماً گوجه فرنگی را بپزید، زیرا به این روش لیکوپن آزاد شده و در دسترس بدن قرار می گیرد. 

از روغن زیتون استفاده کنید. در کشورهای مدیترانه ای، این چربی اشباع نشده به طور گسترده ای هم برای پخت و پز و هم برای سالاد مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است یک ماده غذایی ضد سرطان باشد. چرا که میزان ابتلا به سرطان پستان در کشورهای مدیترانه 50 درصد کمتر از ایالات متحده است. 

انگور را به عنوان میان وعده میل نمایید. انگورهای قرمز دارای دانه هایی حاوی آنتی اکسیدان قوی هستند. این ماده شیمیایی ضد سرطان در آب انگور قرمز نیز یافت می شود و می تواند در برابر برخی از انواع سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن دژنراتیو از بدن محافظت نماید. 

از سیر و پیاز به وفور استفاده کنید. تحقیقات نشان داده است که سیر و پیاز می توانند مانع از تشکیل نیتروسامین ها، سرطان زاهای قدرتمند شود که چندین نقطه بدن مانند روده بزرگ، کبد و سینه را هدف قرار می دهد. در واقع هر چه سیر و پیاز تندتر باشد، ترکیبات فعال گوگردی آن که از بروز سرطان جلوگیری می کند، بیشتر است. 

ماهی بخورید. ماهی چرب مانند سالمون، ماهی تن و شاه ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که نوعی اسید چرب است که تأثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات دارد. ماهی را به رژیم غذایی خود اضافه می نمایید و یا اینکه برای افزودن امگا 3، می توانید تخم کتان مصرف کنید. 

 

  

سیر را به رژیم غذایی ضد سرطان اضافه کنید 

تحقیقات نشان می دهد که سیر یک ماده غذایی ضد سرطان است. مطالعات زیادی نشان داده اند که افرادی که سیر بیشتری مصرف می کنند، ارگان های گوارشی آنها مانند مری، معده و روده بزرگ کمتر دچار سرطان می شود.  حبه های تند سیر مانع عملکرد مواد محرک سرطان می شوند و از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می نمایند. به احتمال زیاد خوردن یک حبه سیر در روز می تواند بسیار مفید باشد. 

 

با توجه به آنچه در مورد سرطان و شیوع گسترده آن بارها و بارها گفته شده، لازم و ضروری به نظر می رسد که از هر راهی که ممکن است که با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی خود، خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم. با گنجاندن برخی مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان که به راحتی در دسترس می باشند، می توان قدمی مثبت در راستای مبارزه با سرطان و پیشگیری از آن برداشت. 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار