|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۰۰

این میوه آبدار که در تابستان بسیار لذت بخش است، سرشار از مواد مغذی می باشد. هندوانه غنی از پتاسیم و ویتامین های A،C و B است. اما آنچه که بتعث رنگ قرمز هندوانه شده است، وجود لیکوپن یک آنتی اکسیدان است.مطالعات و تحقیقات متعددی از مزایای مفید لیکوپن حکایت کرده اند.

 

خواص هندوانه و بهترین مزایای هندوانه برای پوست، مو و سلامتی 

این میوه آبدار که در تابستان بسیار لذت بخش است، سرشار از مواد مغذی می باشد. هندوانه غنی از پتاسیم و ویتامین های A،C و B است. اما آنچه که بتعث رنگ قرمز هندوانه شده است، وجود لیکوپن یک آنتی اکسیدان است.مطالعات و تحقیقات متعددی از مزایای مفید لیکوپن حکایت کرده اند. 

این ماده یک آنتی اکسیدان شناخته شده است که باعث کاهش خطر سکته مغزی و همچنین کاهش فشار خون می شود. اگر چه ممکن است هندوانه فیبر بسیار زیادی نداشته باشد، اما کالری و چربی کمی دارد و حاوی مقدار زیادی آب است. 

*مواد مغذی و ارزش غذایی هندوانه: 

کالری: 

هنوانه کالری بسیار کمی دارد. یک عدد هندوانه متوسط حاوی فقط 46 کالری است. 

ویتامین های هندوانه : 

دو ویتامین مهم در هندوانه Aو C است. ویتامین A در هندوانه به شکل کاروتنوئید وجود دارد. هندوانه همچنین منبع خوبی از ویتامین c می باشد. یک فنجان هندوانه تازه، حدود 12 میلی گرم ویتامین C دارد. 

پتاسیم هندوانه: 

یک فنجان آب هندوانه حاوی حدود 4 درصد پتاسیم توصیه شده برای مصرف روزانه است. 

فیبر هندوانه: 

یک عدد هندوانه تازه حدود 3 تا 4 گرم فیبر توصیه شده روزانه را به شما می دهد و یک ترکیب بسیار خوبی از فیبر محلول و غیرمحلول است. 

کربوهیدرات های هندوانه: 

یک عدد هندوانه متوسط حدود 11.6 گرم کربوهیدرات دارد، که ترکیبی از فیبرهای رژیمی، نشاسته و قند ها است. 

ترکیبات چربی هندوانه: 

این میوه ترکیبات بسیار کمی از چربی دارد. حدود 210 گرم چربی کل هندوانه است. 

لیکوپن: 

یکی از مهم ترین مواد مغذی در هندوانه است که مزایای بسیار زیادی را برای بدن دارد. 

1.بهبود سلامت قلب

بر اساس تحقیقات خوردن یک برش هندوانه در طول روز میتواند تجمع کلسترول های بد را که موجب بیماری های قلبی میشوند، متوقف کنند و چنانچه در این بخش از سلامت نمناک می خوانید مصرف منظم هندوانه همچنین با کاهش ذخیره شدن چربی در رگ های خونی نیز مرتبط است. این خواص به دلیل وجود سیترولین در هندوانه است. 

سیترولین همچنین میتواند اثرات مفیدی آترواسکلروز بزارد، همچنین به کاهش میزان سفتی شریان ها در بدن زنان در دوران یائسگی کمک میکند. 

2. هندوانه برای کمک به درمان التهاب: 

یکی دیگر از ترکیبات اصلی موجود در هندوانه لیکوپن است که مزایای فوق العاده ای دارد.از جمله مزایای آن خواص ضد التهابی است. 

در میان کاروتنوئید های مختلف، لیکوپن بهترین است. در واقع اثرات آن برای التهاب حتی بهتر و بیشتر از بتاکاروتن است. 

3. هندوانه برای هیدراته نگه داشتن بدن: 

هندوانه حاوی 90 درصد آب است و یکی از بهترین منابع هیدراسیون محسوب میشود. 

و از لحاظ خواص دیورتیک، خیلی بهتر از کافئین است. همانطور که یک منبع طبیعی است و بدون فشار در کلیه ها ادرار را افزایش میدهد. 

4. هندوانه برای کمک به مبارزه با سرطان: 

بر اساس مطالعات، لیکوپن موجود در هندوانه میزان ابتلا به سرطان را کاهش میدهد. ( لیکوپن، رنگدانه ای است که به هندوانه رنگ قرمز میدهد و از آنجایی که یک آنتی اکسیدان قوی است، از شروع برخی از سرطان ها جلوگیری میکند) 

دو فنجان آب هندوانه حاوی حدود 20 میلی گرم لیکوپن است، که با رادیکال های آزاد مبارزه میکند و از بدن در برابر بسیاری از سرطان ها محافظت می نماید. 

بر اساس یک مطالعه، لیکوپن تاثیر خود را در سلول های سرطانی مربوط به پروستات بیشتر از همه نشان داده است. لیکوپن همچنین در درمان HPV مفید است، که در غیر این صورت منجر به سرطان رحم میشود. 

5. کمک به درمان و کاهش درد های عضلانی با هندوانه: 

اگر بعد از یک روز سخت کاری درد عضلانی داشته باشید، هندوانه میتواند کلید رفع مشکل شما باشد. 

 

اینجا بخوانید:

همه آنچه که باید در مورد گوجه فرنگی بدانید

 

این میوه سرشار از الکترولید ها و آمینو اسید های سیترولین است که پس از تمرین های سنگین باعث تسکین درد عضلانی میشود و براساس یک مطالعه ایرانی، هندوانه میتواند تاثیر بسزایی در کاهش خستگی عضلانی داشته باشد. 

همچنین برای دفع اسید لاکتیک بسیار مفید می باشد. 

آشامیدن آب هندوانه میتواند به عضلات شما کمک کند تا اکسیژن بیشتری دریافت کند و این روند بهبود را سریعتر میکند. 

6. هندوانه برای کمک به هضم: 

همانطور که قبلا گفته شد، هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است و از این رو میتواند به هضم کمک کند. همچنین حاوی فیبر است و بنابراین، هضم و پیشگیری از یبوست را افزایش میدهد. 

7. هندوانه برای جلوگیری از تشدید بیماری ماکولار: 

همانطور که گفته شد، هندوانه یک منبع عالی از لیکوپن است که برای کاهش ابتلا به خطر بیماری ماکولار شناخته شده است. آنتی اکسیدانی است که برای سلامت چشم مفید است، زیرا با رادیکال های آزاد مبارزه میکند. 

اثر رادیکال های آزاد ممکن است منجر به حتی نابینایی شود. لیکوپن آنتی اکسیدان قوی است که مانع از بروز چنین اتفاقی میشود. 

8. هندوانه خوب و مفید برای زنان باردار: 

هندوانه بیماری سوزش معده که در دوران بیماری شایع است را کاهش میدهد. همچنین به کاهش بیماری صبحگاهی زنان باردار کمک خواهد کرد. 

موتد معدنی موجود در این میوه به جلوگیری از گرفتگی ماهیچه ها در 3 ماهه اول بارداری کمک میکند. 

9. هندوانه برای جلوگیری از آسم: 

دوباره لیکوپن به عنوان یکی از آنتی اکسیدان های کلیدی با واکنش های بدن، نسبت به سرماخوردگی و آنفلونزا مبارزه میکند و همچنین باعث کاهش آسم در کودکان میشود. مطالعه ای بر روی 17 بزرگسال مبتلا به آسم نشان داد که لیکوپن میتواند بر روی این بیماری نیز تاثیر مثبت داشته باشد. 

10. کمک به کنترل فشار خون با هندوانه: 

هندوانه منبع غنی و طبیعی از سیترولین است، سیترولین یک اسید آمینه ضروری برای حفظ فشار خون می باشد. هندوانه همچنین منبع خوبی از پتاسیم است که به عنوان یک ماده مغذی برای کاهش فشار خون بالا شناخته شده است. 

پتاسیم همچنین یک الکترولیت است که فشار خون را در طول تمرینات ورزشی تنظیم میکند. 

11. هندوانه برای بهبود سلامت پوست و مو: 

هندوانه یک منبع خوبی از ویتامین C است که یکی از مواد مغذی مورد نیاز برای سنتز کلاژن محسوب میشود. 

کلاژن ماده ای است که پوست و موها را تقویت میکند. بر اساس یک مطالعه آلمانی، لیکوپن و بتاکاروتن موجود در هندوانه نیز میتواند از پوست در مقابل آفتاب سوختگی محافظت کند. 

بتاکاروتن همچنین برای جلوگیری از شرایط خاص پوستی مانند پستوریازیس عمل میکند و پیش از این هم در بحث خواص در سلامت نمناک گفتیم که ویتامین A در هندوانه یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سلامت پوست است، آن را ترمیم میکند و باعث ایجاد سلول های جدید پوستی می شود. 

12. بهبود سلامت استخوان با هندوانه: 

ویتامین C در این قسمت نقش مهمی را ایفا میکند، زیرا مواد مغذی است که به سلامت استخوان ها و بهبودزخم کمک میکند. لیکوپن نیز میتواند مانع از پوکی استخوان و شکستگی های استخوان شود و ویتامین A در هندوانه با رشد استخوان ها ارتباط دارد. 

13. هندوانه برای کمک به کاهش وزن

یکی از بهترین مزایای سلامتی هندوانه این است که به کاهش وزن سالم کمک میکند. با توجه به محتوای بالای آب میتواند بدن شما را با مصرف کگالری کمتری، پر کند. 

همچنین مشاهده شده است که مصرف هندوانه سرعت متابولیسم را افزایش و انباشت سموم و چربی را کاهش میدهد که در نهایت باعث کاهش وزن میشود. 

14. هندوانه برای کمک به کاهش مشکلات کلیوی: 

اگر چه هندوانه می تواند منبع خوبی از پتاسیم باشد، اما در مقایسه با سایر غذاها درصد آن پایین تر است. به همین دلیل برای افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن کلیه می باشند، بسیار مفید است. 

با این حال در برخی از افراد که ممکن است قادر به دفع پتاسیم بیش از حد در خون نباشند، می تواند سطح پتاسیم در خون را بالا ببرد و منجر به عوارض شود. 

15. هندوانه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند : 

هندوانهف غنی از ویتامین C است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند. 

این میوه همچنین حاوی ویتامین ب 6 می باشد که آنتی بادی تولید می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید. همچنین به تشکیل گلبول های قرمز خون کمک می کند و دارای ویتامین A است که سیستم ایمنی را تنظیم و از آن در برابر عفونت محافظت می کند. 

16. هندوانه برای کمک به درمان دیابت

 

 

PicsArt_02-24-02.54.01

 

 

اگرچه هندوانه دارای شاخص گلیسمی بالا است، اما دارای بار گلیسمی پایین می باشد و از این رو برای افراد دیابتی مفید است. 

هندوانه دارای خواص ضد دیابتی می باشد. مطالعه دیگری نشان داد که اثرات مفید آب هندوانه باعث افزایش جرم بافت چربی و کاهش توده چربی اضافی سفید می شود که در نهایت به درمان دیابت کمک می کند.  

17. کمک به بهبود سلامت جنسی با هندوانه: 

اسید سیترولین موجود در هندوانه اثر آرام بخش بر روی رگ های خونی دارد و در درمان اختلال نعوظ کمک کننده می باشد. براساس یک مطالعه ایتالیایی، مکمل خوراکی سیترولین برای بهبود سختی نعوظ در مردان تجویز می شود. 

هندوانه همچنین می تواند به عنوان یک ویاگرای طبیعی عمل کند. 

مواد تشکیل دهنده هندوانه ای با بدن انسان چنین واکنشی نشان می دهند که می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. 

18. هندوانه برای جلوگیری از آسیب سلولی: 

هندوانه که غنی از لیکوپن است، سلول ها را از آسیب های مرتبط با بیماری های قلبی محافظت می کند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و از آسیب سلولی جلوگیری می کند. 

19. هندوانه برای جلوگیری از سکته: 

با توجه به محتوای بالای آب، هندوانه برای جلوگیری از سکته شناخته شده است. این میوه در پزشکی چینی بسیار مهم است. هندوانه جز چند میوه ای است که سکته را کاهش می دهد و باعث تحریک پذیری می شود. 

20. هندوانه مفید برای بهبود سلامت لثه ها : 

ویتامین c موجود در هندوانه مویرگها و لثه ها را سالم نگه می دارد. کمبود ویتامین c باعث ایجاد خونریزی لثه و التهاب لثه ها می شود و هندوانه می تواند از این بیماری ها جلوگیری کند. ویتامین c موجود در هندوانه همچنین می تواند باکتری های مضر در دهان را از بین برد که در غیر این صورت موجب بسیاری از بیماری های دهان و سایر عفونت های لثه می شود. 

21. افزایش انرژی با هندوانه : 

هندوانه منبع خوبی از ویتامین B است که مسئول تولید انرژی در بدن هستند. این میوه دارای کالری کم و انرژی فراوان است و می تواند به بالا نگه داشتن سطح انرژی شما در طول روز کمک کند. یکی دیگر از دلایل این که باید در طول روز هندوانه بخورید، جذب پتاسیم است. 

پتاسیم یک الکترولیت است که پس از یک روز خسته کننده از احساس خستگی جلوگیری میکند. 

22. هندوانه برای کمک به سلامت پروستات: 

محققان زمانی معتقد بوده اند که لیکوپن فقط در گوجه فرنگی وجود دارد، اما این روز ها دریافته اند که هندوانه بیشترین میزان لیکوپن را در بین میوه ها و سبزیجات تازه دارد. 

لیکوپن حاوی ویژگی های آنتی اکسیدانی است که پوست، قلب و پروستات را سالم نگه میدارد. طبق تحقیقاتی نشان داده شد که با مصرف هندوانه آسیب به بافت پروستات به طور چشمگیری کاهش می یابد. 

 

واقعیت هایی در مورد هندوانه: 

بزرگترین هندوانه ای که تا حالا رشد کرده است، 122 کیلو گرم بوده است. این رکورد در سال 2005 زده شده است. 

بیش از 1200 نوع هندوانه در 96 کشوری که در سراسر جهان وجود دارد، رشد میکند. 

هندوانه حاوی 40 درصد لیکوپن، حتی بیشتر از گوجه فرنگی خام است. 

ژاپنی ها هندوانه های مربعی شکل را رشد میدهند، آنها میوه های رو به رشد را درون بطری های شیشه ای مربعی شکل میگذارند و میوه به آن شکل رشد خواهد کرد. 

هندوانه جزو هر دو میوه و سبزیجات است. 

یک گیاه شیرین و دانه دار است. 

انتخاب و نگهداری هندوانه: 

شما باید یک هندوانه محکم و متقارن را انتخاب کنید که عاری از هرگونه بریدگی، فرورفتگی باشد. 

هرگونه تکه های نامنظم به این معنی است که نیوه مقدار ناکافی نور خورشید یا آب دریافت کرده است. 

هندوانه باید سنگین باشد بدین معنی که پر از آب است و بنابراین رسیده است. شما میتوانید آن را با یکی دیگر از اندازه های مشابه مقایسه کنید. 

پوست هندوانه کاملا به رنگ سبز تیره است، در غیر این صورت مطمئن باشید که هنوز نرسیده است. اگر پوست هندوانه ای براق بود، آن را کنار بگذارید. 

 

شما میتوانید یک هندوانه را به مدت یک هفته یا حتی بیشتر درون یخچال نگهدارید، مطمئن شوید که این میوه را از هرگونه ضربه دور نگهدارید. 

همچنین مطمئن شوید که دما زیر 4 درجه سانتی گراد نخواهد بود. 

همانطور که میتواند منجر به آسیب به سایر میوه ها شود. 

شما معمولا میتوانید هندوانه را بدون هیچ نگرانی برش دهید. 

به آسانی تیغه چاقو را درون میوه فرو ببرید. 

این کار باعث میشود که علاوه بر پوست، گوشت هندوانه را نیز ببرید. 

اینگونه میتوانید آنها را در یک ظرف سرپوشیده به مدت 3 الی 4 روز نگهداری کنید. 

 

خواص هندوانه برای زنان چیست 

هندوانه میوه ای تابستانی است که مورد علاقه بسیاری افراد است، هندوانه خواص بسیار زیادی دارد و به دلیل حجم بالای آبی که دارد می تواند از کمبود آب در بدن جلوگیری کنند. 

همچنین این میوه به کاهش منافذ باز، رفع لک ها و تمیز کردن پوست کمک می کند؛ 

خوب است بدانید هندوانه خاصیت سفید کنندگی دارد و می توان از آن به عنوان یک لایه بردار استفاده کرد، 

علاوه بر این این میوه آبدار برای درمان التهاب و جوش صورت بسیار مفید است، 

برای این کار پوست صورت را با آب هندوانه ماساژ دهید و ۲۰ دقیقه بعد آن را بشویید. 

 

خواص هندوانه برای اسپرم چیست 

در هندوانه مقدار زیادی آرژنین وجود دارد که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود ، این ماده ماهیت تحریک کننده دارد و باعث افزایش میل جنسی در مردان می شود. 

طبیعت هندوانه از نظر طب سنتی، سرد و تر است و به همین دلیل هم خاصیت گرمازدایی بدن را دارد. طبع این میوه تابستانی برای کسانی که مزاج گرم دارند، گزینه ای عالی است. چون باعث تسکین تیزی خلط صفرا و تشنگی می شود. 

از طرفی مصلح در طب سنتی به معنی مواد غذایی است که ضررهای خوراکی ها را از بین می برد و دفع می کند. در طب سنتی از عسل و قند به عنوان مصلح هندوانه یاد شده است. 

ارزش غذایی و مواد مغذی موجود در حدود ۱۰۰ گرم هندوانه 

  

میزان انرژی: ۳۰ کیلو کالری 
کربوهیدرات: ۷/۶ گرم 
پروتئین: ۰/۶ گرم 
چربی: ./۱۵ گرم 
کلسترول بد: ندارد 
فیبر: ۰/۴ گرم 
فولات: ۳ میکروگرم 
ویتامین  ث:  ۸/۱میلی گرم 
ویتامین ای:۰/۰۵ میلی گرم 
پتاسیم: ۱۱۲ میلی گرم 
کلسیم: ۷ میلی گرم 
آهن: ۰/۲۴ میلی گرم 
منیزیم: ۱۰ میلی گرم 
لیکوپن: ۴۵۳۲ میکروگرم 

 

زنان باردار معمولا در ماه های ابتدایی بارداری، با مشکلاتی مثل دردها و گرفتگی های عضلانی مواجه می شوند. از آن جایی که هندوانه سرشار از مواد معدنی مفید است، می تواند به کاهش این دردها بسیار کمک کند. حتی به کسانی که فرزند زیبایی می خواهند، توصیه می شود که مصرف هندوانه را فراموش نکنند. 

هندوانه به رفع سوزش معده، کاهش تورم دست و پا و برطرف کردن حالت تهوع در زنان باردار کمک می کند. 

 

چگونه با خوردن هندوانه لاغر شویم؟ 

این رژیم یکی از سالم‌ترین رژیم‌های غذایی شناخته شده در جهان است که البته شامل غذا‌های دیگر هم می‌شود و کسانی که برای کم کردن وزن از آن استفاده کرده اند نتایج بسیار خوبی دیدند و اثرات منفی رژیم‌های مشابه را احساس نکردند. 

رژیم هندوانه یکی از بهترین روش‌ها برای کم کردن وزن و سم زدایی بدن است بدون اینکه شما لحظه‌ای احساس گرسنگی داشته باشید. این رژیم یکی از سالم‌ترین رژیم‌های غذایی شناخته شده در جهان است که البته شامل غذا‌های دیگر هم می‌شود و کسانی که برای کم کردن وزن از آن استفاده کرده اند نتایج بسیار خوبی دیدند و اثرات منفی رژیم‌های مشابه را احساس نکردند. 
هندوانه مقادیر زیادی آب و به همین دلیل کالری بسیار پایینی دارد که در ادامه به بیان فواید آن در رژیم غذایی روزانه می‌پردازیم: 
- خوردن هندوانه به دلیل آب زیادی که دارد باعث تکرر ادرار و در نتیجه دفع مواد سمی و غیر ضروری بدن می‌شود و خون را تصفیه می‌کند. 
- هر ۱۰۰ گرم هندوانه ۷ گرم شکر و ۳۲ کالری دارد. 
- ۹۰ تا ۹۵ درصد هندوانه آب است. پس بهترین ماده برای رفع عطش و خشکی بدن است. 
- مهمترین ماده موجود در هندوانه فیبر آن است که سیستم گوارشی بدن را بهبود می‌بخشد. 
- کربوهیدرات و قند موجود در هندوانه بسیار پایین است پس بهترین میوه برای بیماران دیابتی است. 


هندوانه چگونه باعث کاهش وزن می‌شود؟ 
در این رژیم شما وزن خود را به سرعت می‌توانید کم کنید. با این حال قبل از شروع آن توجه داشته باشید که رعایت این رژیم تنها برای ۵ روز جواب می‌دهد در غیر این صورت نتیجه عکس خواهی دید. زنان باردار و کسانی که مشکلات کبد دارند نباید از این رژیم استفاده کنند. 


نمونه‌ای از رژیم هندوانه 
صبحانه 
روز اول: یک فنجان قهوه یا چای. دو تکه نان (غلات)، یک کاسه کوچک ماست کم چرب و یک برش هندوانه 
روز دوم: یک فنجان قهوه یا شیر، یک تکه نان تست با پنیر کم چرب 
روز سوم: یک فنجان چای یاقهوه، یک تکه نان غلات به همراه گوشت مرغ یا بوقلمون و یک برش هندوانه 
روز چهارم: یک فنجان چای، دو تکه نان غلات، یک کاسه کوچک ماست کم چرب و یک تکه هندوانه 
روز پنجم: یک فنجان قهوه یا شیر بدون شکر، دو تک نان غلات و یک برش هنداونه 
میان وعده صبح  
در این ۵ روز میان وعده شما باید هندوانه باشد و یادتان باشد کمتر از ۲ وعده هندوانه کارساز نخواهد بود. 
همچینین آب هندوانه را بگیرید و ۱۰ دقیقه قبل از ناهار آن را بخورید. 
ناهار 
روز اول: یک سیخ گوشت گوساله، مقداری کلم بروکلی، و یک قاشق روغن زیتون و یک کاسه ماست کم چرب 
روز دوم: یک بشقاب کلم پخته، ۲ تکه مرغ آب پز شده و یک کاسه ماست کم چرب 
روز سوم: ماهی یا میگو کبابی، یک بشقاب قارچ یا سبزی‌های پخته شده و یک کاسه ماست کم چرب 
روز چهارم: یک سیخ کباب گوساله، یک بشقاب کوچک برنج و یک کاسه ماست کم چرب 
روز پنجم: یک بشقاب پوره کدو یا هویج، یک سینه مرغ کبابی، و یک کاسه ماست کم چرب 
عصرانه 
شما باید بعد از ظهر یک میان وعده بخورید و این میان وعده باید دو برش هندوانه و یا مقدار بیشتری باشد. آب هندوانه بدون شکر هم گزینه خوبی است. 
شام 
شب اول: ماهی کبابی به اضافه یک بشقاب کنگر یا تره فرنگی و یک برش هندوانه 
شب دوم: یک کاسه سوپ سبزیجات بدون چربی، یک تکه ماهی پخته شده با لیمو و یک برش هندوانه 
شب سوم: سینه مرغ کبابی، یک بشقاب سالاد سبزیجات با یک قاشق روغن زیتون و یک برش هندوانه 
شب چهارم: یک بشقاب پوره سبزیجات، یک تکه نان ترتیلا (نان مکزیکی) و یک تکه هندوانه 
شب پنجم: یک بشقاب پوره (از هر نوع سبزی که دوست دارید) باکمی پنیر رنده شده، ماهی کبابی و یک تکه هندوانه 
مواردی که باید در این رژیم به یاد داشته باشید 

حتما حتما تنها برای ۵ روز این رژیم را بگیرید. در غیر اینصورت عوارض آن شما را درگیر خواهد کرد و سلامت شما را به خطر می‌اندازد. 
پس از اتمام این ۵ روز، به رژیم عادی خود بازگردید و البته این نکته را فراموش نکنید که مصرف غذا‌های چرب را به حداقل برسانید. ورزش کنید و ۸ لیوان آب در روز بنوشید. 

با وارد شدن به فصل گرما مصرف میوه هایی مانند هندوانه نیز رو به افزایش می رود. 

خانواده ها روزها و شب های گرم تابستان را با خوردن آن برای خود شیرین می کنند. 

هندوانه را می توان خیلی راحت پایه تمام مسافرت ها و گردش ها نیز دانست. 

خوشبختانه خوردن هندوانه مزایای بیشتری از احساس خنکی و تازگی در طول تابستان دارد. 

هندوانه منبع مناسب بسیاری از مواد مغذی است. 

کالری کمی دارد و سرشار از آب است. در واقع آنتی اکسیدان موجود در آن که لیکوپن نام دارد از گوجه فرنگی نیز بیشتر است. 

مزایای هندوانه برای سلامت 

هندوانه زیرگروه خانواده کدوئیان است که شامل عسلک، خیار و طالبی می شود. 

کدو تنبل و کدو مسما نیز از اعضای این خانواده به حساب می آیند. 

در اصل باید گوشتی قرمز و دانه هایی مشکی داشته باشد اما انواعی نیز داریم که بدون دانه هستند و رنگشان زرد یا نارنجی است. 

خلاصه ای از مزایای هندوانه برای سلامت: 

 • بار گلیسمی پایینی دارد. 

 • کالری آن کم است. 

 • مقدار زیادی از آن را آب تشکیل داده است. 

 • در بین سبزیجات و میوه ها بیشترین مقدار لیکوپن را دارد. 

 • منبع مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، آهن و منیزیم است. 

 • شاخص گلیسمی پایینی دارد. 

  

PicsArt_02-24-02.53.29

 

 

۱- بار گلیسمی پایینی دارد. 

طعم بسیار شیرینی دارد اما جالب اینجاست که بار گلیسمی پایینی دارد و دلیلش نیز مقدار آب فراوان موجود در این میوه است. 

۲- کالری هندوانه کم است. 

یک فنجان هندوانه حاوی کمتر از ۵۰ کالری، ۰ گرم چربی، ۱۱ گرم کربوهیدرات، ۹ گرم قند، حدود ۱ گرم فیبر و یک گرم پروتئین است. 

از آنجا که هندوانه کالری بسیار پایینی دارد، می توانید بدون اینکه مقدار کالری بالایی را جذب بدن کنید یک وعده ( یک لیوان ) از آن را به راحتی میل کنید. 

هرچند دو فنجان هندوانه نیز همچنان کمتر از ۱۰۰ کالری دارد. 

خوردن هندوانه می تواند باعث شود احساس سیری کنید چون سرشار از آب است. 

مقدار زیاد آب موجود در هندوانه باعث می شود حجم آن افزایش پیدا کند و معده سریعتر پر شود. 

بنابراین خوردن این میوه به عنوان میان وعده می تواند مناسب باشد. 

۳- بیشتر هندوانه را آب تشکیل داده است. 
 

نوشیدن آب به اندازه کافی در طول روز مزایای فراوانی دارد. 

حدود ۸۰ درصد مایعات مورد نیاز در بدن از آبی که در برنامه غذایی مان می نوشیم بدست می آید و ۲۰ درصد آن از غذایی که می خوریم. 

خوردن میوه ها و سبزیجات می تواند یکی از راه های دریافت مایعات در طول برنامه غذایی باشد. 

میوه و سبزیجات اساسا آب هستند بنابراین می توانند علاوه بر آب به بدن آب رسانی کنند. 

هندوانه نیز از این قاعده مستثنا نیست چون حدود ۹۲ درصد آن را آب تشکیل می دهد. 

شاید یکی از دلایل اینکه چنین میوه ای در تابستان اینقدر طرفدار دارد همین باشد. 

۴- هندوانه در بین سبزیجات و میوه ها بیشترین مقدار لیکوپن را دارد. 

لیکوپن از اعضای خانواده کارتنوئیدها است. 

کارتنوئیدها بخشی از مواد شیمیایی گیاهی هستند که مانند آنتی اکسیدان عمل می کنند و می توانند سلول ها را از آسیب حفظ کنند. 

لیکوپن را می توان در میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی، هندوانه و توت قرمز پیدا کرد. 

تحقیقات نشان داده لیکوپن می تواند از برخی انواع سرطان پیشگیری کند . 

همچنین لیکوپن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد. 

از این رو خوردن غذاهای سرشار از لیکوپن می تواند در برابر این بیماری ها و دیگر بیماری های مزمن محافظت تان کند. 

 

اینجا بخوانید:

درمان فوری فشار خون بالا در خانه

 

 

گوجه فرنگی به داشتن لیکوپن بالا معروف است. 

محققان در تحقیقات جدید به این نتیجه رسیدند که در بین میوه ها و سبزیجات هندوانه بیشترین مقدار لیکوپن را در خود دارد. 

خوردن دو لیوان از آن می تواند ۱۵ تا ۲۰ میلی گرم لیکوپن به بدن برساند. 

۵-منبع مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، آهن و منیزیم است. 

هندوانه به جز لیکوپن آنتی اکسیدان بتا کاروتن نیز مهیا می کند که ما با نام ویتامین A می شناسیم. 

یک فنجان هندوانه می تواند ۱۷ درصد نیاز روزانه به ویتامین A و ۲۰ درصد نیاز روزانه به ویتامین C را تامین کند. 

همچنین مقداری از ویتامین های گروه B را دارد. 

 

اطلاعات تغذیه ای : 

منبع مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، آهن و منیزیم است. چه  چیزی در یک وعده هندوانه است: 

 • ۱ درصد نیاز روزانه بدن کلسیم 

 • ۲ درصد نیاز روزانه بدن آهن 

 • ۳ درصد نیاز روزانه بدن منیزیم 

 • ۴ درصد نیاز روزانه بدن پتاسیم 

 • تنها ۲ میلی گرم سدیم 

هندوانه نه تنها سرشار از آب است بلکه با داشتن الکترولیت های منیزیم، پتاسیم و تنها مقدار کمی سدیم به تنظیم تعادل مایعات بدن کمک می کند. 

۶- شاخص گلیسمی پایینی دارد 

برخی ممکن است از ترس قند موجود در هندوانه از خوردنش پرهیز کنند. 

همه میوه ها قند دارند اما در کنارش فیبر نیز هست که مانع آزاد شدن سریع قند در خون می شود. 

هندوانه از نظر فنی غذایی است با شاخص گلیسمی بالا این یعنی سریعا مسیر گوارشی را ترک می کند و قند خون را بالا می برد. 

با این حال، وقتی یک وعده آن را حساب می کنید قابلیت هندوانه برای بالا بردن قند خون کاهش می یابد. 

 

 آیا خوردن هندوانه عوارض جانبی هم دارد؟ 

برای بسیاری از افراد سالم، غذایی بی خطر به حساب می آید. 

این میوه را می توانید در کنار یک برنامه غذایی متعادل استفاده کنید. 

 

اما در هنگام استفاده هندوانه مواردی را باید در نظر گرفت: 

 • اگر برنامه غذایی کم پتاسیم دنبال می کنید، قبل از اضافه کردن آن به برنامه غذایی خود حتما پزشک تحت نظر را در جریان قرار دهید. 

 • دریافت بیش از ۳۰ میلی گرم لیکوپن در طول روز می تواند برای بعضی افراد مشکلات معده به همراه داشته باشد. 

 • با اینکه این میوه را یک غذا با شاخص گلیسمی پایین می دانند، اگر پزشکتان گفته برنامه غذایی کم کربوهیدراتی را دنبال کنید قبل از مصرف هندوانه حتما او را در جریان قرار دهید. 

 • با اینکه یک غذای سالم در نظر گرفته می شود اما می تواند منبع خطرناک بیماری های غذایی نیز باشد. 

هندوانه، طالبی و عسلک می توانند منبع بیماری سالمونلا باشند که مریضتان می کند. 

به خاطر داشته باشید قبل از برش دادن این میوه ها حتما آنها را خوب بشویید. 

 

تغذیه در ماه های اول زندگی، تاثیر مستقیمی بر آینده کودک دارد. بنابراین، والدین باید دقت کنند، بهترین مواد غذایی را برای فرزند خود مهیا کنند تا از رشد مناسب و سالم او مطمئن شوند. یکی از میوه‌هایی که معمولا کودکان دوست دارند  آشنا می شوید. 

 
ارزش غذایی هندوانه در هر 100 گرم 
-کالری : 30 
-کربوهیدرات : 7.6 گرم 

-چربی کلی : 0.2 گرم 
-فیبر غذایی : 0.4 گرم 
-قند : 6.2 گرم 

-سدیم : 1 میلی گرم 
-پروتئین : 0.6 میلی گرم 
-ویتامین A: یازده درصد 
-ویتامین ث : 14 درصد 
-کلسیم : 1 درصد 
-آهن : 1 درصد 

 

خواص هندوانه برای کودکان 
- هندوانه به سلامت قلب و استخوان ها کمک می کند 
هندوانه حاوی لیکوپن است که عمدتاً برای سلامت قلب و عروق مفید است زیرا به بهبود فشار خون  کمک می کند. همچنین مطالعات نشان می دهد که هندوانه به دلیل داشتن کلسیم برای سلامت استخوان ها نیز مفید است و احتمال پوکی استخوان را کاهش می دهد و همچنین سبب تقویت مفاصل کودکان می شود. 
 
- هندوانه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قدرتمند است 
هندوانه ترکیباتی دارد که به کاهش التهاب کمک می کند و باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد می شود. حتما هندوانه رسیده را انتخاب کنید زیرا آنها حاوی ترکیبات  ضد التهابی هستند. 

 
- هندوانه بینایی را بهبود می بخشد 
بتاکاروتن موجود در هندوانه پس از ورود به بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این باعث می شود کودک در برابر اختلالات چشم وابسته به سن محافظت شود و همچنین باعث ایجاد رنگدانه در شبکیه چشم ها شود. ویتامین A همچنین به حفظ سلامت پوست، دندان ها و استخوان های کودکان کمک می کند. 

  

- هندوانه به خلاص شدن از مایعات اضافی بدن کمک می کند 
هندوانه جریان ادرار را افزایش می دهد، اما بدون ایجاد فشار بر کلیه ها، هندوانه به خلاص شدن مایعات از بدن کمک می کند، این تضمین می کند که کودک شما به بهترین وجه از مایعات اضافی بدن خود خلاص شود. 

- هندوانه سبب تقویت سیستم ایمنی می شود 
هندوانه سرشار از ویتامین C است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. ویتامین ویتامین C همچنین به بهبود زخم ها کمک می کند. بنابراین ، اگر کودکتان سیستم ایمنی ضعیفی دارد می توانید با دادن هندوانه به او، به روش طبیعی سیستم ایمنی بدنش را تقویت کنید. 

 

خواص آب هندوانه: 

هندوانه از میوه‌های تابستانی پرطرفدار است که طبع سردی دارد و سرشار از آنتی‌اکسیدان و انواع ویتامین‌ها است. 

همچنین آب هندوانه منبعی از بتاکاروتن است که فواید بسیاری برای بدن دارند. 

کمبود آب بدن یکی از مشکلات رایج امروزی است که با مصرف آب هندوانه تا حد زیادی می‌توان این مشکل را برطرف کنید. 

در ادامه قصد داریم درباره‌ی خواص آب هندوانه بیشتر صحبت کنیم. همراه ما باشید. 

مصرف آب هندوانه برای زیبایی پوست، رفع لکه‌های پوستی و رفع جوش‌های صورت مفید است و خاصیت ضد پیری دارد. 

استرس یکی از دلایلی مهمی است که آسیب زیادی به پوست وارد می‌کند. مصرف آب هندوانه به کاهش استرس کمک بسیاری می‌کند که برای سلامت پوست مفید است. 

آبمیوه‌های زیادی وجود دارند که برای زیبایی و سلامت پوست مفید هستند. برای آشنایی بیشتر می‌‎توانید مقاله‌ی بهترین آبمیوه برای پوست را مطالعه کنید. 

 

آب هندوانه کم‌کالری است و به افزایش سوخت‌وساز بدن کمک بسیاری می‌کند. این نوشیدنی آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. 

همچنین پتاسیم، سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‎کند. 
کاهش التهاب با مصرف آب هندوانه 

بر اساس مطالعات، ترکیبات آب هندوانه تاثیر زیادی در کاهش التهاب بدن دارد. در واقع کولین که در هندوانه وجود دارد یک ماده مغذی مهم است که برای بهبودی شرایط خواب، حرکت ماهیچه، یادگیری و تقویت حافظه مفید است. 

 

آب هندوانه سرشار از آنتی‌اکسیدان است که به دفع سموم بدن کمک می‌کند. سموم موجود در بدن مشکلات بسیاری ایجاد می‌کنند و حتما باید در حداقل زمان دفع شوند. 

 
آب هندوانه برای کاهش استرس اکسیداتیو چشم بسیار مفید است. هم‌چنین آب هندوانه سطح آفتاب سوختگی چشم را کاهش می‌دهد. اگر از مشکلات بینایی رنج می‎برید، نوشیدنی آب هندوانه برای بهبودی و رفع این مشکل بسیار کمک می‎کند. 

 

 
آب هندوانه سرشار از آنتی‎اکسیدان است و ویتامین‌های زیادی از جمله ویتامین سی، ویتامین آ و ویتامین ب دارد. مصرف آب هندوانه به مبارزه رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. 

در واقع یکی از عوامل مهم مبتلا شدن به سرطان، رادیکال‌های آزاد است که با از بین بردن آن، خطر ابتلا به سرطان کاهش می‌یابد. 

 

افرادی‌که مواد مغذی کمی مصرف می‌کنند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا بیماری آسم، قرار دارند. ویتامین سی موجود در آب هندوانه یک ماده‌ی مغذی ضروری است که برای بهبود آسم بسیار مفید است. 

 

مصرف آب هندوانه، گردش خون بدن را افزایش می‌دهد که برای سلامت افراد میانسال بسیار مفید است. 

معمولا افراد میانسال دچار پرفشاری خون هستند. پرفشاری خون باعث ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌‎شود. اگر افراد میانسال آب هندوانه را به‌طور مرتب مصرف کنند، سلامتی قلبشان به ‌خطر نمی‌افتد. 

 

آب هندوانه سرشار از فیبر و آب است که برای پیشگیری از یبوست بسیار مفید است. مشکلات گوارشی مانع هضم غذا می‌شوند و بدن نمی‌تواند از مواد غذایی‌ تغذیه کند. مصرف آب هندوانه به بهبودی شرایط دستگاه گوارش کمک می‌کند. 

 

آب هندوانه منبع الکترولیت‌های ضروری است. همچنین 92 درصد از آب هندوانه را آب تشکیل می‌دهد و مصرف آن برای آبرسانی به بدن بسیار مفید است. به‌علاوه، آب هندوانه خوشمزه است و می‌تواند یک میان‌وعده‌ی مفید باشد. 

 

آب هندوانه سرشار از ویتامین ب6 است که برای کاهش استرس، رفع خستگی و آرامش اعصاب مفید است و مانع از ابتلا به بیماری‌های عصبی می‌شود. 

 

 

آب هندوانه منبع ویتامین سی و آ است که برای حفظ سلامت استخوان‌ها بسیار مفید است. هم‌چنین مواد مغذی موجود در آب هندوانه برای بهبود استخوان‌‎درد، بهبود زخم استخوان، بهبود شکستگی‌های استخوان، رشد استخوان و سلامت مفاصل مفید است. 

 

 

PicsArt_02-24-02.53.11

 

 

خواص آب هندوانه برای کلیه 

کلسیم و پتاسیم موجود در آب هندوانه برای حفظ سلامت کلیه‌ها بسیار مفید است. هم‌چنین آب هندوانه اسید اوریک خون را کاهش می‌دهد و از بروز بیماری‌های کلیوی پیشگیری می‌کند. به‌علاوه آب هندوانه ادرارآور است و به دفع سنگ‌های کلیه کمک بسیاری می‌کند. 

اگر ورزشکاران قبل از ورزش آب هندوانه مصرف کنند، کمتر در معرض دردهای عضلانی قرار می‌گیرند. اسیدآمینه‌های موجود در آب هندوانه دردهای عضلانی را که پس از ورزش احساس می‎شود، کاهش می‌دهد. 

اگر آب هندوانه بعد از غذا مصرف شود، در هضم غذا مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند و اجازه نمی‌دهد مواد مغذی دریافتی از غذاها جذب بدن شود. 

مصرف آب هندوانه به‌صورت ناشتا و بعد از ورزش توصیه نمی‌شود. در واقع نوشیدن آب هندوانه به‌صورت ناشتا و بعد از ورزش به دلیل آن‌که شکم خالی و معده گرم است و آب هندوانه طبع سردی دارد، می‌تواند مصرف آن مشکلاتی در دستگاه گوارش ایجاد ‌کند. 

همانطور که خواندید آب هندوانه منبع ویتامین‌ها و مواد مغذی است که خواص فوق‌العاده‌ای برای بدن دارد. از مهم‌ترین آن می‌توان به دفع سنگ کلیه و پاکسازی کبد کمک اشاره کرد. اگر جزو افرادی هستید که در طول روز آب کم مصرف می‌کنید، آب هندوانه به شما کمک می‌کند تا آب مورد نیاز بدن شما تامین شود. 

 

هندوانه و سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه : 

عفونت های ادراری، سنگ کلیه و سنگ صفرا ممکن است در بدن هر فردی ایجاد شود، روش های خانگی برای درمان این بیماری ها وجود دارد. روش درمان با هندوانه پخته برای سنگ کلیه، سنگ صفرا، عفونت ادراری به شما توضیح داده می شود. 

یکی از شایع‌ ترین بیماری‌ های دردناک در بدن، سنگ کلیه است. سنگ کلیه معمولا باعث ایجاد درد در قسمت های راست و چپ پهلو می شود که به دنبال آن امکان ایجاد عفونت های ادراری نیز وجود دارد. همچنین در بدن برخی افراد سنگ صفرا هم تولید می شود. برای درمان این بیماری های دردناک افرادی عمل جراحی انجام می دهند اما روش های سنتی و قدیمی وجود دارد که به دفع سنگ و سنگ صفرا و عفونت ها ادراری کمک می کند. یکی از روش های سنتی استفاده از هندوانه پخته برای سنگ کلیه، سنگ صفرا، عفونت ادراری می باشد. برای خواندن این مطلب در این پست با ما همراه باشید. 

 

 

اینجا بخوانید:

همه آنچه که باید در مورد سنگ کیسه صفرا بدانید

 

 

جوشاندن هندوانه برای درمان سنگ کلیه و صفرا بسیار موثر می باشد. از زمان قدیم روش پخت هندوانه برای سنگ کلیه در میان مردم مرسوم بوده است و به دلیل تاثیر مثبتی که داشته، هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

خواص هندوانه پخته 

هندوانه پخته علاوه بر درمان سنگ کلیه، سنگ صفرا و عفونت ادراری، خواص دیگری نیز دارد که در زیر به آن ها اشاره می شود. 

اگر مزاج کبد به سمت سردی یا گرمی برود مشکلاتی مثل سنگ کلیه، دیابت و کاهش یا افزایش قوای جنسی در بدن ایجاد می شود، برای تعادل عملکرد اعضایی از بدن که توسط کبد نظارت می شوند، توصیه می شود از آب هندوانه پخته استفاده کنید. 

کبد حرارت بدن را تنظیم می کند و هندوانه در کاهش حرارت کبد نقش زیادی دارد، در نتیجه خوردن آب هندوانه پخته می تواند در تنظیم حرارت بدن و نظارت تشنگی و عطش تاثیر داشته باشد. 

آب هندوانه پخته منبع غنی از لیکوپن می باشد، لیکوپن حاصل از آب هندوانه پخته به خوبی جذب بدن می شود. 

 

خواص هندوانه پخته در بدنسازی 

تحقیقات در سال 2013 نشان می دهد، استفاده از آب هندوانه پخته قبل از تمرین ورزشی باعث می شود که ورزشکار درد عضلانی کمتری را احساس کند. همچنین آب هندوانه مقدار زیادی پتاسیم دارد که از افزایش فشار خون و ضربان قلب جلوگیری می‌ کند. 

اسید آمینه های آرژنین و سیترولین موجود در هندوانه پخته از درد عضلانی بعد از ورزش جلوگیری می‌ کند. 

هندوانه ممکن است فشار خون و مقاومت به انسولین را در برخی افراد کاهش دهد که این امر باعث کاهش درد عضلانی بعد از تمرین می شود. 

 

خواص هندوانه پخته برای کودکان  

 • آب هندوانه پخته به سلامت قلب و استخوان های کودک کمک می کند. همچنین هندوانه پخته خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز  دارد. 

 • مصرف منظم آب هندوانه در کودکان برای سلامت بینایی کودک بسیار موثر است. 

 • همچنین مصرف آب هندوانه پخته به دلیل ادرار اور بودن، باعث خروج سموم از بدن کودک می شود. 

 

خواص هندوانه پخته برای پوست  

 • آب هندوانه سرشار از ویتامین C است به همین دلیل باعث می شود که پوست بسیار جوان و شفاف بماند. 

 • آب هندوانه پخته از پوست در مقابل آفتاب سوختگی محافظت کند. 

 • استفاده از  آب هندوانه پخته در هفته باعث می شود که احتمال ابتلا به بیماری های پوستی تا یک سوم کاهش پیدا کند. 

 • مصرف آب هندوانه باعث رفع خستگی پوست و جلوگیری از پوسته پوسته شدن می شود. 

 • آب هندوانه دارای مقدار زیادی آب است که به عنوان یک آب رسان طبیعی باعث افزایش رطوبت پوست صورت می شود. 

 • ویتامین A موجود در آب هندوانه باعث می شود که چربی پوست کنترل شود و به درمان آکنه و جوش صورت کمک می کند. 

 

خواص هندوانه پخته برای یبوست 

آب هندوانه به دلیل داشتن مقادیر زیادی از آب و فیبر برای هضم غذا موثر است و برای درمان زخم معده نیز مفید است. 

اگر می خواهید یبوست را درمان کنید بهتر است از آب هندوانه پخته کمک بگیرید و با مصرف چند بار آب هندوانه در روز برای درمان یبوست خود اقدام کنید. 

 

خواص هندوانه پخته برای مردان 

در هندوانه مقدار زیادی آرژنین وجود دارد که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود، این ماده ماهیت تحریک کننده دارد و باعث افزایش میل جنسی در مردان می شود. 

پوست هندوانه دارای مواد مغذی فراوانی است و سرشار از آنتی اکسیدان‌ ها، مواد معدنی، ویتامین‌ ها و ترکیبات فعال می باشد. 

پوست هندوانه دارای کالری کمی می باشد، اما سرشار از ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B6، پتاسیم و روی است. همچنین مقدار زیادی کلروفیل، سیترولین، لیکوپن، اسیدهای آمینه، فلاونوئیدها و … در قسمت پوست هندوانه وجود دارد. 

روش تهیه پوست هندوانه پخته برای سنگ کلیه 

یکی از روش هایی که در طب سنتی برای درمان و دفع سنگ کلیه وجود دارد، استفاده از خواص هندوانه پخته برای سنگ کلیه می باشد. 

یک هندوانه کامل را با پوست خرد کنید و آن را بدون اضافه کردن آب بپزید، بعد از این که کاملا له شد به آن یک تکه چوب دارچین اضافه کرده و میل کنید. 

نوشیدن این معجون به دفع سنگ‌ های ریز کلیه کمک می کند

خواص دیگر پوست هندوانه پخته 

 • مقدار زیادی پتاسیم در پوست هندوانه وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و تصلب شرایین را کاهش دهد. 

 • استفاده از پوست هندوانه به همراه شکر، مربا و عسل برای تقویت و درمان ضعف معده بسیار موثر است. 

 • اگر پوست هندوانه به صورت پوره با آب لیمو ترکیب شود باعث می شود که قدرت جنسی مردان افزایش پیدا کند. 

 • دفع کننده اوره از بدن است و می تواند نیتروژن خون را به ادرار تبدیل کند. 

 • مصرف آن باعث می شود که به بیماری های قلبی و عروقی کمک کند. 

 • باعث رشد ماهیچه ها می شود و برای درمان زخم مفید است. 

 • برای مقابله با خستگی مفید است و تحریک کننده سیستم ایمنی بدن است. 

 • باعث افزایش قدرت بدنی ورزشکاران می شود و کاهش دهنده فشار خون است و از سکته جلوگیری می کند. 

 • مصرف آن با عسل و شکر باعث تقویت معده می شود و در درمان و پیشگیری از سرطان پروستات مفید است. 

 

آب هنداونه پخته برای سنگ کلیه در بارداری 

برخی افراد تصور می کنند خوردن آب هندوانه در دوران بارداری برای دفع سنگ کلیه مضر می باشد! اما این تصور اشتباه است و خانم بارداری که سنگ کلیه دارد، می تواند از هندوانه پخته برای درمان استفاده کند. 

دوره بارداری برای مادر و جنین بسیار شرایط سختی است و سلامتی آن ها بسیار اهمیت دارد. اگر فردی در بارداری دچار سنگ کلیه شود عمل های جراحی بسیار خطرناک است. بنابراین بهترین روش دفع سنگ کلیه در دوره بارداری روش های سنتی و طبیعی است. 

استفاده از هندوانه پخته از زمان قدیم در میان مردم رواج داشته است و تاثیر مثبتی بر درمان و دفع سنگ کلیه نیز دارد، به همین دلیل تا به امروز از این روش سنتی برای درمان سنگ کلیه استفاده می شود. 

 

روش پخت هندوانه و نحوه استفاده از آن 

 • ابتدا یک هندوانه را بشویید، آن را با پوست خرد کرده و درون قابلمه بدون آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. 

 • بعد از جوش آمدن 1 عدد چوب دارچین 10 سانتیمتری را در آن انداخته و درب قابلمه را ببندید. 

 • بعد از 35 دقیقه بدون برداشتن از روی گاز با گوشت کوب شروع به له کردن هندوانه کنید. 

 • پس از له شدن مجددا به مدت 15 دقیقه بجوشانید. 

 • بعد از خنک شدن هندوانه‌ ی له شده را صاف کنید. چوب دارچین را به عصاره‌ی صاف شده اضافه کنید. 

 

طریقه ی استفاده از هندوانه پخته برای سنگ کلیه، سنگ صفرا، عفونت ادراری 

 • هنگام نوشیدن آب هندوانه‌ ی پخته حتما بنشینید. زیرا ایستادن باعث فشار به مثانه و تخلیه سریع آن می شود. 

 • بین ساعت 5 تا 7 عصر به صورت نشسته، هندوانه پخته را به صورت نشسته بنوشید. 

 • 1 لیوان آب ھندوانه صاف شده با 1 قاشق مربا خوری عسل و چوب دارچین به آرامی میل کنید. 

 • پس از نوشیدن روی تخت دراز بکشید. بعد از حدود 45 دقیقه احساس درد خواھید کرد. عمل دفع را انجام داده مجدد به تخت برگردید. 

 • سپس لیوان دوم را میل کنید. بعد از انجام عمل دفع دوم، سومین لیوان را میل کنید. تا 2 ساعت بعد از خوردن این سه لیوان عمل دفع سنگ باید انجام شود. 

 • اگر دفع انجام نشد 45 روز بعد مجدد آن را تکرار کنید. 

 

نکات مهم در مصرف هندوانه پخته 

 • اگر درد شما در هنگام صبح شروع شد آب هندوانه و عسل را بنوشید، ولی بین 5 تا 7 عصر هم حتما 2 تا 3 لیوان میل کنید. 

 • اگر کم خون هستید و خون سنگ ساز است و بر اثر مصرف کلسیم و اسید اوریک سنگ ساز شده؛ بین 5 تا 7 عصر حداقل 2 لیوان میل کنید. 

 • افراد سودایی و یا سرد مزاج یا کسانی که رماتیسم دارند در ھر لیوان 1 قاشق مربا خوری دارچین ھم اضافه کنند. اما ساعت میل کردن این افراد باید بین 9 تا 11 شب 2 تا 3 لیوان و بین 11 شب تا 1 بامداد مابقی را بخورند. 

 • افرادی که مشکل خون ندارند ولی به صورت ارثی سنگ کلیه دارند فقط بین ساعت 11 تا 1 بامداد 2 تا 3 لیوان میل کنند. 

 • افرادی که به علت چاقی سنگ دارند، و مشکل اسید اوریک و مشکل ارث ندارند؛ ساعت 9 تا 11 شب 2 تا 3 لیوان میل کنند. ادامه را بین ساعت 11 تا 1 بامداد مصرف کنند. 

 • اگر مطابق با دستور ذکر شده جوشانده هندوانه مصرف شود در مدت زمان معین سنگ کلیه دفع می شود. 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار