|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۵۹

بوی بد دهان در ماه رمضان

همه ما در ماه مبارک رمضان با مشکل بوی بد دهانمان مواجه می شویم که بسیار آزار دهنده است. با ما همراه باشید و با ترفندهایی این معضل را از بین ببرید.

در ماه رمضان بسیاری از افراد از بوی بد دهان رنج میبرند که در این گزارش برای رهایی از این مشکل راهکار هایی پیشنهاد شده است.

ماه رمضان فرصتی است برای مسلمانان تا به روزه و عبادت بپردازند و روح و جسم خود را از ناپاکی‌ها بزدایند. روزه فواید جسمانی زیادی از جمله بهبود فشار، قند و کلسترول خون دارد. اما یکی از مشکلاتی که افراد روزه دار در ماه رمضان به آن دچار هستند بوی بد دهان است. در ادامه می‌خواهیم ببینیم علت بوی بد دهان در ماه رمضان چیست و چطور می‌توان از آن خلاص شد.

 

چه عواملی باعث بدبویی دهان می‌شود؟

 

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: انباشت پلاک‌های باکتریایی یکی از عوامل بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه است.

تمیز نکردن دندان مصنوعی: دندان‌های مصنوعی هم مانند دندان‌های طبیعی اگر به درستی تمیز نشوند می‌توانند به محلی برای تجمع باکتری تبدیل شده و باعث بدبویی دهان شوند.

 

مصرف دخانیات: از جمله انواع سیگار و قلیان

 

 

بوی-بد-دهان

 

 

تغذیه:

برخی مواد غذایی ممکن است باعث بوی بد در دهان شوند مانند پیاز، سیر و برخی ادویه جات.

 

 

اینجا بخوانید:

سحری این غذاها را بخورید

 

 

 

خشکی دهان:

خشکی دهان یکی از عوامل اصلی بوی بد دهان است. این مشکل به دلیل کافی نبودن جریان بزاق در دهان رخ می‌دهد و یکی از عوارض جانبی شایع برخی دارو‌ها و همچنین بعضی مشکلات جسمی است.

 

دیگر مشکلات غیر دهانی:

از جمله مشکلات مربوط به بینی، سینوس‌ها یا اختلالات گوارشی.

 

چرا وقتی روزه هستیم دهان مان بوی بدی می‌دهد؟

 

بزاق دهان نقش مهمی در محافظت از دهان و کاهش رشد باکتری‌ها در آن دارد. کاهش جریان بزاق در هنگام روزه، دلیل اصلی بوی بد دهان در ماه رمضان است. بعد از افطار، غدد بزاقی خیلی زود تحریک می‌شوند و تولید بزاق به حالت عادی بازمی گردد.

 

بوی بد دهان در ماه رمضان را چطور برطرف کنیم؟

 

دندان‌های خود را خوب بشویید تا پلاک‌های دندانی از بین بروند.

 

 

بوی-بد-دهان

 

 

 

در وعده‌های غذایی خود از مواد سالم استفاده کنید و دنباله روی هوس خود نباشید. میوه و سبزیجات بخورید و از مصرف مواد غذایی پر نمک، سرخ شده و چسبناک خودداری کنید.

 

مصرف نوشیدنی‌های ادرار آور مثل چای، قهوه، نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های کافئین دار را کاهش دهید.

سیگار نکشید.

در فاصله‌ی افطار تا سحر آب زیاد بنوشید.

 

چند نکته در مورد رعایت بهداشت دهان و دندان در

ماه رمضان

 

بهداشت دهان و دندان در ماه رمضان تفاوتی با روتین بهداشتی مواقع دیگر ندارد، اما رعایت کامل این نکات می‌تواند به حل مشکل بوی بد دهان در ماه رمضان کمک کند:

 

 

اینجا بخوانید:

راه های فرار از بی حالی در ماه رمضان

 

 

علاوه بر مسواک قبل از خواب، توصیه می‌شود بعد از صرف سحری هم دندان‌های خود را به مدت حداقل ۲ دقیقه مسواک بزنید.

یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید تا چیزی لای دندان‌ها باقی نماند.

 

زبان خود را دو بار در روز با قسمت زبان شور مسواک یا یک مسواک جداگانه تمیز کنید.

 

 

بوی-بد-دهان

 

 

 

از دهانشویه‌ی غیر الکلی استفاده کنید.

 

عدم بهداشت دهان:

استفاده از نامنظم از مسواک، دهان‌شویه و نخ دندان به تکثیر‌ها در دهان می‌شود. وجود‌ها در دهان یکی از اصلی‌ترین بوی بد است. به علاوه میکروب ها باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه و در نتیجه بوی بد دهان می شود.

 

- پرهیز از مصرف غذا و نوشیدنی برای چند ساعت (همان طور که در طول روز اتفاق می‌افتد): وقتی برای یک ساعت چیزی مصرف نمی‌کنید، مصرف می‌کنید و در نتیجه آن خشک می‌شود. در این زمان‌ها و در اطراف دهان تجمع می‌کنند و باعث می‌شوند که بوی بد در حین صحبت کردن می‌شوند.

 

- برخی از غذاها:

مصرف برخی از انواع غذاها مانند سیر و پیاز و مقدار زیادی ادویه‌جات و ترشیجات در هنگام افطار و سحر باعث بوی بد دهان می‌شود. همینطور افراد سیگاری نیز دهانشان بوی بدی می‌گیرد.

 

- استعمال دخانیات:

از آنجایی که استعمال دخانیاتی به عنوان سیگار و قلیان یکی از دلایل اصلی خشکی دهان و رشد میکروب هاست، بنابراین سیگاری از بوی بد دهان به شدت رنج می‌برند.

 

مصرف سیگار باعث خشکی دهان و مساعد بودن دهان برای رشد و تکثیر میکروب ها می شود که یکی از دلایل بوی بد دهان در ماه رمضان است.

 

 

 

بوی-بد-دهان

 

 

از آنجایی که استعمال دخانیاتی مانند سیگار و قلیان یکی از دلایل اصلی خشکی دهان و رشد میکروب هاست، بنابراین افراد سیگاری از بوی بد دهان به شدت رنج می‌برند.

 

 

با رعایت موارد زیر می‌توانید بوی بد دهان در ماه رمضان را از بین ببرید.

 

۱- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ مسواک زدن

 

راه ایده‌آل و معمول برای حفظ سلامت دندان و رهایی از بوی آذردهنده‌ای آن مسواک زدن است. همچنین برخی از علمای اسلام حکم کرده اند تا زمانی که خمیر دندان وارد حفره گلو نشده یا توسط روزه دار بلعیده شده است، استفاده از خمیر دندان و مسواک جایز است. اما اگر روزی در طول مسواک نزنید، بهتر است دندان‌های خود را پس از خوردن افطار و سحری و میان‌وعده‌های بین این مدت، دو دقیقه به شیوه‌ای درست مسواک بزنید.

 

 

اینجا بخوانید:

همه آنچه که باید در مورد تقویت مینای دندان بدانید

 

 

۲- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ تمیز کردن زبان

 

بین افطار تا سحر با تمیزکننده‌های زبان دوبار خود را به آرامی بشویید، این کار از تأثیرگذارترین راه‌ها برای کنترل بوی بد دهان در ماه رمضان است. با انجام این کارها باقی مانده و مخاط را پاک می‌کنید. از دندان پزشک خود می خواهید برای استفاده از تمیز کننده های زبان کمکتان کند. آنجا که پشت یکی از منابع بوی بد دهان است، زبان را می‌توان با آب و نمک تمیز کرد تا‌هایی که باعث آزاردهنده می‌شوند از بین بروند.

 

۳- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ نوشیدن آب

 

نوشیدن آب به طور منظم در خارج از زمان روزه نه تنها برای تامین بدنتان کمک می‌کند، بلکه نوشیدن مقدار کافی آب از سحر می‌تواند در طول روزه بوی بدن دهان را کم کند. یکی از راه‌هایی که می‌توان آن را به میزان کافی آب می‌نوشید یا خیر رنگ از طریق عفونت پی برد. اگر رنگ روشن دارد و بو نمی‌دهد به اندازه کافی آب نوش جان کرده‌اید. نوشیدنی هایی که قهوه و نوشیدنی های کافئین دار دوست دارند، بهتر است در ماه رمضان از نوشیدن آن‌ها خودداری کنند، چرا که کافئین باعث کم‌آبی بدن می‌شود.

 

۴- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ استفاده از چوب مسواک چوب مسواک

 

یا سواک نیز یکی از مواری است که می‌توان از آن استفاده کرد. فرد روزهدار می‌تواند در طول روز از سواک استفاده کند. سواک، از شاخه‌های درخت سالوادورا پرسیکا معروف به درخت اراک ساخته شده است. فواید چوب مسواک شامل موارد زیر می‌باشد: بیماریهای عامل بیماری لث را از بین میبرد. به طور مداوم با پلاک‌ها مبارزه می‌کند؛ با حفره های ضد مبارزه می کند؛ بوی بد دهان را از بین میبرد؛ عطر و بویی دلپذیر در دهان ایجاد می‌کند. به دلیل موازی بودن موهای آن با دسته، به جای عمود بودن، بین دندان‌ها را نیز می‌کند. در نتیجه خشکی دهان را می‌کند.

 

چوب مسواک با خواص ضدباکتریایی قوی و موی عمود، ترکیبی از یک مسواک، خمیر دندان و نخ دندان طبیعی است. از چوب مسواک می‌توان به جلوگیری از بوی بد دهان در ماه رمضان کمک زیادی کرد.

 

 

بوی-بد-دهان

 

 

 

از چوب مسواک می‌توان به جلوگیری از بوی بد دهان در ماه رمضان کمک زیادی کرد.

 

چه عواملی باعث بوی بد دهان می‌شوند؟

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تجمع پلاک‌های باکتریایی یکی از دلایل شناخته شده بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه است. همچنین سیگار کشیدن سلامت دندان‌های شما را به خطر بیندازد و مصرف برخی از مواد غذایی مانند پیاز، سیر و انواع ادویه ها، ممکن است بوی بد را تشدید کند.

 

خشکی دهان یکی از دلایل عمده بوی بد دهان است. این امر به دلیل ناکافی بودن بزاق ایجاد می‌شود که از عوارض جانبی رایج برخی دارو‌ها محسوب می‌شود.

 

سایر بیماری‌های غیر دهانی از جمله اختلالات بینی، سینوس، گلو یا اختلالات گوارشی می‌توانند منجر به بوی بد دهان شوند.

 

بزاق در محافظت از دهان و کاهش رشد باکتری نقش مهمی دارد. کاهش جریان بزاق در هنگام روزه داری دلیل اصلی بوی بد دهان در این ایام است. پس از افطار، غدد بزاقی به زودی تحریک شده و بزاق بطور طبیعی ترشح می‌شود.

 

 

 

اینجا بخوانید:

طرز تهیه شیرینی های مخصوص سفره افطار 

 

 

در ادامه چند نکته مهم برای جلوگیری از بوی بد دهان هنگام روزه داری آورده شده است:

 

برای از بین بردن موثر پلاک، بهداشت دهان و دندان را بسیار عالی انجام دهید.

 

میوه و سبزیجات بخورید و از غذا‌های شور، سرخ شده و چسبناک خودداری کنید.

 

نوشیدن قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین دار را کاهش دهید.

 

در هنگام افطار آب فراوان بنوشید و در ساعات ناشتایی دهان خود را با آب بشویید و آن را قورت ندهید.

 

 

بوی-بد-دهان

 

 

 

چند نکته مهم برای حفظ بهداشت دهان و دندان

 

بهداشت دهان و دندان در ماه مبارک رمضان با بهداشت روزانه شما تفاوتی ندارد.

 

شب قبل از خواب شب و بعد از مصرف وعده سحری مسواک بزنید.

 

حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

 

زبان خود را با استفاده از مسواک جداگانه تمیز کنید.

 

 

ورود چگونه از بوی بد دهان در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟ خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » تعداد بازدید :17207 بوی بد دهان یا هالیتوز یکی از مشکلاتی است که بسیاری از روزه گیران در ماه مبارک رمضان با آن روبرو هستند.

لازم نیست در مورد بوی بد دهان در ماه رمضان چیز زیادی بگوییم، همه‌ی ما آن را در خود یا دیگران تجربه کرده‌ایم.

برای رفع بوی بد دهان در ماه رمضان اول باید علت آن را شناسایی کنیم. اول باید بدانیم علت بوی بد دهان در ماه رمضان به خاطر روز‌ه است یا دلیل دیگری دارد.

چرا که برخی از بیماری‌ها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود. در این مقاله دلایل بوی بد دهان و راهکارهایی برای رفع آن را بررسی خواهیم کرد.

 استفاده ی نامنظم از مسواک، دهان‌شویه و نخ دندان منجر به تکثیر باکتری‌ها در دهان می‌شود. وجود باکتری‌ها در دهان یکی از دلایل اصلی بوی بد است. به علاوه میکروب‌ها باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه و در نتیجه بوی بد دهان می‌شود.

پرهیز از مصرف غذا و نوشیدنی برای چند ساعت (همان طور که در طول روزه اتفاق می‌افتد):

 رفع بوی بد دهان در ماه رمضان با رعایت موارد زیر می‌توانید بوی بد دهان در ماه رمضان را از بین ببرید.

 

 

اینجا بخوانید:

اصول صحیح تغذیه در ماه مبارک رمضان 

 

 

۱- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ مسواک زدن راه ایده‌آل و معمول برای حفظ سلامت دندان و رهایی از بوی آزاردهنده‌ی آن مسواک زدن است. همچنین برخی از علمای اسلام حکم کرده‌اند تا زمانی که خمیر دندان وارد حفره گلو نشده یا توسط روزه دار بلعیده نشود، استفاده از خمیر دندان و مسواک جایز است. اما اگر ترجیح می‌دهید در طول روز مسواک نزنید، بهتراست دندان‌های خود را پس از خوردن افطار و سحری و میان‌وعدهای بین این مدت، دو دقیقه به شیوه‌ی درست مسواک بزنید.

 

 

بوی-بد-دهان

 

 

 

۲- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ تمیز کردن زبان بین افطار تا سحر با تمیز کننده‌های زبان دوبار زبان خود را به آرامی تمیز کنید، این کار از تاثیر گذارترین راه‌ها برای کنترل بوی بد دهان در ماه رمضان است. با انجام این کار باکتری‌های باقی مانده و مخاط را پاک می‌کنید. از دندان پزشک خود بخواهید برای استفاده از تمیز کننده‌ی زبان کمکتان کند. از آنجا که پشت زبان یکی از منابع بوی بد دهان است، زبان را می‌توان با شستشو با آب و نمک نیز تمیز کرد تا باکتری‌هایی که باعث بوی آزاردهنده می‌شوند از بین بروند.

۳- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ نوشیدن آب نوشیدن آب به طور منظم در خارج از زمان روزه نه تنها به تامین آب بدنتان کمک می‌کند، بلکه نوشیدن مقدار کافی آب از افطار تا سحر می‌تواند در طول روزه بوی بدن دهان را کم کند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن بفهمید به میزان کافی آب می‌نوشید یا خیر رنگ ادرار است. اگر ادرار رنگ روشن دارد و بو نمی‌دهد پس به اندازه کافی آب نوش جان کرده‌اید. کسانی که قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار دوست دارند، بهتر است در ماه رمضان از نوشیدن آنها خودداری کنند، چرا که کافئین باعث کم‌آبی بدن می‌شود.

۴- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ استفاده از چوب مسواک چوب مسواک یا سواک نیز یکی از مواری است که می‌توانید برای تمیز کردن دهان از آن استفاده کنید. فرد روزه‌دار می‌تواند در طول روز از سواک استفاده کند. سواک، از شاخه‌های درخت سالوادورا پرسیکا معروف به درخت اراک ساخته شده است.

 

 

بوی-بد-دهان

 

 

فواید چوب مسواک شامل موارد زیر می‌باشد: باکتری‌های عامل بیماری لثه را از بین می‌برد؛ به طور مداوم با پلاک‌ها مبارزه می‌کند؛ با حفره‌های دهان مبارزه می‌کند؛ بوی بد دهان را از بین می برد؛ عطر و بویی دلپذیر در دهان ایجاد می‌کند؛ به دلیل موازی بودن موهای آن با دسته، به جای عمود بودن، بین دندان‌ها را نیز تمیز می‌کند؛ ترشح بزاق را افزایش می‌دهد، در نتیجه خشکی دهان را مهار می‌کند.

چوب مسواک با خواص ضدباکتریایی قوی و موی عمود، ترکیبی از یک مسواک، خمیر دندان و نخ دندان طبیعی است. ۵- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه خیلی از افراد نخ دندان کشیدن را فراموش می‌کنند.

حتما باید دو بار در روز به مدت نیم ساعت از نخ دندان استفاده کنید. همچنین استفاده از نخ دندان را نیز فراموش نکنید. در دوران روزه می‌توانید این کار را در بین افطار تا سحر انجام دهید.

۶- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ مراجعه به دندان پزشک گاهی اوقات علت بوی بد دهان به سادگی خرابی دندان‌هاست. چند بار مراجعه به دندان پزشک در طول سال بسیار مهم است حتی اگر از رفتن به دندان پزشکی خوشتان نمی‌آید. ممکن است در دندان‌ها شکستگی، حفره و یا فاصله باشد که غذا در آنجا گیر می‌کند و در طول روز سبب بد بو شدن دهان می‌شود.

 

 

اینجا بخوانید:

سه سوته از ش جوش مجلسی خلاص شوید 

 

 

 

۷- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ مصرف پروبیوتیک‌ها پروبیوتیک‌ها به سلامت روده کمک کرده و باکتری‌های خوب آن را افزایش می‌دهند. با بهبود سلامت روده می‌توان از پروبیوتیک‌ها برای درمان بوی بد دهان استفاده کرد. مصرف غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده، باکتری‌های سالم روده را کاهش می‌دهد، بنابراین تغذیه‌ی بدن با باکتری‌های خوب بسیار مهم است. برخی از نمونه‌های پروبیوتیک‌ عبارتند از: ماست با محیط کشت زنده، کفیر، کلم ترش، کیمچی یا مصرف ساده‌ی محصولات حاوی پروبیوتیک در روز.

۸- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ استفاده از روغن نارگیل ارگانیک استفاده از روغن نارگیل یکی بهترین راه‌ها برای از بین بردن باکتری‌ها، سلامت دندان و لثه‌ها و سفید کردن دندان‌ها به روش طبیعی است.

ثابت شده که تاثیرگذاری روغن نارگیل به اندازه‌ی دهان‌شویه قوی است. یعنی روغن نارگیل به اندازه‌ی دهان‌شویه موجب از بین بردن بوی بدن دهان و کاهش میکروارگانیزم‌هایی می‌شود که باعث ایجاد بوی بدن می‌شوند.

 

حال که روزه داران با دلایل ایجاد بوی بد دهان آشنا شدند ، می توانند با راهکارهای در طول روز از ایجاد آن جلوگیری نمایند. توصیه می شود که بعد از میل کردن سحری (برای روزه داران خوردن سحری بسیار ضروری می باشد ) حتما مسواک زده و فضای موجود در بین دندان ها را نیز با نخ دندان تمیز نمایند.

تمیز نمودن زبان با مسواک نیز می تواند یک راه حل بسیار مناسب برای بوی بد دهان در ماه رمضان باشد. یکی دریگر از راه های جلوگیری از بوی بد دهان ، استفاده از دهان شویه های آنتی باکتریال می باشد.

 

علاوه بر راه حل های فوق ، رعایت مواردی در تغذیه نیز می تواند از بوی بد دهان در ماه رمضان جلوگیری نماید که می توان به مصرف ۲ تا ۳ لیوان آب در وعده سحری اشاره نمود. علاوه بر دهان ، معده ناسالم نیز می تواند در بوی بد دهان تاثیر داشته باشد.

 

یکی دیگر از مواردی که روزه داران باید به آن توجه داشته باشند این است که بعضی از افراد روزه دار در طول روز از مسواک زدن خودداری می نمایند ، اما باید بدانند که مسواک زدن هیچ مغایرتی با روزه داری نداشته و دین اسلام همانقدر که به روزه داری سفارش کرده به تمیزی و نظافت نیز اهیمت داده و مسلمانان را به آن سفارش نموده است.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار