|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۹۶

شاید بسیاری از اوقات اتفاق افتاده که شما می‌خواهید یک موضوعی را بیان کنید اما به خاطر بیان بد نمی‌توانید منظورتان را به درستی برسانید و شاید دردسرهای زیادی برای شما به وجود آمده باشد. ما در اینجا با ذکر مواردی به شما کمک می کنیم تا از پس این مشکل بر بیایید و فن بیان و راه ارتباطی خود را بهبود ببخشید.

شاید بسیاری از اوقات شده است که شما می‌خواهید یک موضوعی را بیان کنید اما به خاطر بیان بد نمی‌توانید منظورتان را به درستی برسانید و شاید دردسرهای زیادی برای شما به وجود آمده باشد. عدم تسلط بر مهارت ‌های ارتباطی باعث می‌شود فرصت‌های کاری زیادی را از دست بدهید و مشکلات زیادی برای شما به وجود بیاید. 

 

 

اینجا بخوانید:

چگونه به سلامت روان خود پی ببریم؟

 

تسلط بر مهارت ‌های ارتباطی کار سختی نیست اما باید حوصله زیادی داشته باشید تا بتوانید بر همه مهارت ‌های ارتباطی مسلط شوید. بسیاری افراد این گونه فکر می‌کنند که تسلط بر مهارت‌های ارتباطی یک موضوع ذاتی است در صورتی که این طور نیست و شما در طول زمان باید بر این مهارت‌ها تسلط پیدا کنید. 

مهارت-ارتباطی

این مهارت، چیزی است که با تمرین و تکرار می‌توان آن را کسب و بهتر کرد. در میان مجموعه مهارت‌های زندگی، شاید بتوان گفت مهارت‌های ارتباطی بیش از سایر مهارت‌ها مورد توجه قرار گرفته و بیشتر از مهارت‌های دیگر مورد نیاز هر فردی است. 

به این منظور در این مقاله سعی داریم بهترین تمرین‌ها و راه‌حل‌ها برای بهبود مهارت ارتباطی را به شما آموزش دهیم. این آموزش بسیار جامع است و هرگونه ارتباط از جمله کاری یا دوستانه را دربرمی‌گیرد. 

 

 

اینجا بخوانید:

20 راه برای تقویت هوش هیجانی 

 

 

قطعا می‌دانید که ۲ نوع هوش داریم، IQ و EQ. طبق نظر کارشناسان آی‌ کیوی هر شخص ثابت است اما ای کیو قابلیت افزایش دارد. پس می‌توانید مطمئن باشید که در صورت تمرین و آموزش می‌توان EQ را افزایش داد. در این مقاله مهارت‌ها و تمرین‌هایی را بیان می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید مهارت‌های ارتباطی‌تان را افزایش دهید. 

 

از به کار بردن کلمات و آواهای غیرضروری پرهیز کنید 

مهارت-ارتباطی

تکرار آواهایی مانند «اِممم» یا «اِاا» هیچ کمکی به ارتقای سطح گفت‌وگوهای روزانه یا سخن‌رانی‌های‌تان نمی‌کند. این آواهای اضافه را حذف کنید تا متقاعدکننده‌تر به نظر برسید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

یکی از راه‌های این کار این است که دقت کنید که چه زمان‌هایی در صحبت‌های‌تان از کلماتی مانند «اِممم» یا «مثلا» استفاده می‌کنید.

 

 

اینجا بخوانید:

خطراتی که زندگی زناشویی را تهدید می کند

 

هم‌چنین می‌توانید دست‌های‌تان را از جیب‌های‌تان دربیاورید یا فقط صبر کنید و پیش از شروع صحبت کمی مکث کنید. این سکوت‌های گاه‌به‌گاه بیش از دیگران، برای خودتان عجیب و مسخره به نظر می‌آید. مطمئن باشید. 

 

مختصر و مفید باشید 

مهارت-ارتباطی

یک مخفف برای واژه‌ی «BRIEF» به معنای «مختصر» در زبان انگلیسی وجود دارد که از سرنام‌های کلمات زیر تشکیل شده است: 

Background: زمینه‌چینی 

Reason: دلیل 

Information: اطلاعات 

End: پایان 

Follow-up: پی‌گیری 

این مخفف برای این است که در هنگام ایمیل نوشتن به شما کمک کند تا همه‌ چیز را بیان کنید و در عین حال، مختصر و موجز باشید.

این سیاست خوبی برای ارتباطات کلامی و نوشتاری است (همیشه می‌دانم به عنوان یک نویسنده، کارم این است که پیامم را به طور واضح بیان کنم و هر چه سریعتر این مقاله را هم تمام کنم.

نگران نباشید، تنها دو مورد دیگر در این لیست باقی مانده است!). 

 

قصه بگویید 

مهارت-ارتباطی

قصه‌ها بسیار قدرتمندند. آنها ذهن‌تان را فعال می‌کنند، از خراب شدن ارائه‌های شغلی جلوگیری می‌کنند، باعث می‌شوند متقاعدکننده‌تر به نظر برسیم، همچنین می‌توانند در موفق شدن در مصاحبه‌ها هم کمک‌کننده باشند.

 

اینجا بخوانید:

دلایلی که نشان میدهد باید به روان پزشک مراجعه کنید 

 

 

یاد بگیرید که چطور به یک قصه‌گوی افسانه‌ای تبدیل شوید. هم‌چنین می‌توانید از واژه‌ی «اما» بیشتر استفاده کنید تا داستان‌تان را سامان‌دهی کنید. هر کسی حداقل یک قصه خوب برای تعریف کردن در آستین دارد. 

 

همدلی‌تان را تقویت کنید 

مهارت-ارتباطی

ارتباط یک خیابان دوطرفه است. اگر تمرین کنید که دیدگاه‌های مخالف را نیز در نظر بگیرید، می‌توانید دشواری و اضطرابی را که گاهی هنگام ارتباط برقرار کردن با دیگران دارید، کاهش دهید.

برای نمونه، وقتی که مخاطب خاص‌تان می‌گوید خسته‌تر از آن است که بتواند حرف بزند، متوجه می‌شوید که منظورش واقعا چیست. همدلی کردن به شما کمک می‌کند که حتی بخش‌های ناگفته‌ی ارتباط‌تان با دیگران را نیز بهتر درک کنید و کمک می‌کند که واکنش‌های مؤثرتری نشان دهید. 

 

گوش دهید، واقعا گوش دهید 

مهارت-ارتباطی

در پایان، با به کار بردن نکات بالا، بهترین کاری که می‌توانید برای بهبود مهارت‌های ارتباطی‌تان انجام دهید، این است که یاد بگیرید واقعا گوش دهید، توجه کنید و اجازه دهید طرف مقابل حرفش را بزند، بدون اینکه صحبتش را قطع کنید.

ما می‌دانیم که این کار سختی است، اما «یک گفت‌وگوی خوب، مجموعه‌ای از واژگان است که به زیبایی با گوش دادن پیوند خورده باشد.»

 

اینجا بخوانید:

نقطه جذاب چهره زنان از نگاه مردان کجاست

 

 

در این صورت، حتی اگر سبک‌های ارتباطی‌تان با هم سازگار نباشد، دستِ کم درک درستی از یک‌دیگر خواهید داشت و می‌توانید امیدوار باشید که مخاطب‌تان هم با همان دقت به حرف‌های شما گوش می‌دهد. 

 

مراقب زبان بدن‌تان باشید 

مهارت-ارتباطی

شما به طرف مقابل‌تان می‌گویید که آماده‌ی صحبت کردن هستید، اما دست به سینه می‌ایستید. می‌گویید دارید به حرف‌های او گوش می‌کنید، اما سرتان را از موبایل‌تان بلند نمی‌کنید.

اشارات غیر کلامی و نانوشته‌ی ما معمولا بیش از آنچه فکر می‌کنیم، احساس و افکار واقعی ما را آشکار می‌کنند.

نحوه‌ی برقراری ارتباط چشمی با دیگران، نوع دست دادن و حتی طرز نشستن‌تان طی یک مصاحبه‌ی ویدئویی، همه جزئی از ارتباط هستند.

فراموش نکنید که شما دائما در حال ارتباط برقرار کردن هستید، حتی وقتی که یک کلمه هم حرف نزنید. اگر می‌خواهید پیش از یک گفت‌وگوی مهم، اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید، یک ژست قدرت‌بخش را امتحان کنید.

مهارت-ارتباطی

یا درک و تفسیر زبان بدن دیگران را یاد بگیرید تا بتوانید واکنش‌های مناسبی نشان دهید. 

برای گپ‌های معمولی و موقعیت‌های دیگر از قبل نمایش‌نامه‌ای در ذهن داشته باشید 

گپ زدن یکی از هنرهایی است که افراد زیادی در آن مهارت ندارند. برای زمان‌هایی که در مواجهه با افرادی که به سختی آنها را می‌شناسید و سکوت‌های اجتناب‌ناپذیر و ناراحت‌کننده بین‌تان پیش می‌آید، داشتن یک نقشه‌ی ذهنی بسیار کمک‌کننده است.

 

اینجا بخوانید:

آسیب هایی که مهربانی زیاد به انسان وارد می کند 

 

 

اینکه بدانید چطور سر صحبت را باز کنید یک هنر است، یعنی بتوانید موضوعاتی برای گپ زدن (خانواده، شغل، تفریح و سرگرمی، رویاها و آرزوها) پیدا کنید.

هم‌چنین می‌توانید با اشتراک‌گذاری اطلاعاتی که می‌توانند برای پیدا کردن زمینه‌ی مشترک به شما و طرف مقابل‌تان کمک کنند، گپ زدن را به گفت‌وگو تبدیل کنید.

گپ زدن در بلند مدت می‌تواند شما را به فردی خوشحال‌تر تبدیل کند. 

 

پیام‌تان را برای مخاطب‌تان متناسب کنید 

مهارت-ارتباطی

افرادی که بهترین ارتباط‌ها را دارند، بسته به اینکه طرف مقابل‌شان کیست، صحبت‌های‌شان را تنظیم می‌کنند.

شما احتمالا برای صحبت کردن با همکارها یا رئیس‌تان در مقایسه با هنگامی که با مخاطب خاص‌، فرزندان‌ یا بزرگتر‌های‌تان حرف می‌زنید، زبان و کلام متفاوتی در پیش می‌گیرید. هنگامی که سعی می‌کنید پیامی را به کسی منتقل کنید، همواره تلاش کنید که دیدگاه او را نیز مدنظر داشته باشید. 

 

سؤال بپرسید و حرف‌های طرف مقابل را تکرار کنید 

مهارت-ارتباطی

بیایید صادق باشیم… برای همه‌ی ما پیش آمده است که وقتی شخص دیگری حرف می‌زند، حواس‌مان پرت شده باشد یا صحبت‌های او را اشتباه شنیده باشیم.

سؤال کردن و تکرار چند کلمه‌ی آخرِ طرف مقابل نشان می‌دهد که به آنچه او می‌گوید علاقه‌مندید و برای‌تان جالب است، همچنین شما را مجبور می‌کند که توجه و تمرکز داشته باشید و اگر در مورد نکته‌ای دچار سوءتفاهم شوید، به واضح شدن آن مطلب کمک می‌کند. برای نمونه: «پس درست متوجه شدم، می‌خواهید برای روز یک‌شنبه بلیت‌ بخرید؟» 

 

 

اینجا بخوانید:

چگونه یک انسان خلاق باشیم 

 

 

این کار همچنین برای گپ زدن و پر کردن سکوت‌های ناخوشایند نیز مناسب است. به جای اینکه سعی کنید گفت‌وگو را حول موضوعاتی اجباری مانند آب‌وهوا ادامه دهید، از طرف مقابل سؤال بپرسید و به پاسخ‌های او واکنش نشان دهید.

مثلا: «برنامه‌تون برای تابستون چیه؟» یا «آخرین کتابی که خوندید چی بوده؟» شگفت‌زده شدن از شگفت‌انگیز بودن مهم‌تر است. 

 

حواس‌پرت‌کن‌ها را کنار بگذارید 

مهارت-ارتباطی

هنگامی که کسی با شما حرف می‌زند یا قرار است که با او وقت بگذرانید، وَر رفتن با موبایل‌تان بسیار بی‌ادبانه است.

شاید خلاص شدن از دست همه‌ی چیزهایی که حواس‌مان را پرت می‌کنند یا کنار گذاشتن تکنولوژی به طور کل، ممکن نباشد، اما همین که به خودمان زحمت بدهیم و سرمان را از روی گوشی یا تبلت‌مان بلند کنیم، به شدت روی ارتباطات‌مان با دیگران تاثیرگذار است. 

 

 

اینجا بخوانید:

تاثیر شگفت انگیز رنگ ها بر انسان 

 

 

اعتماد به نفس داشته باشید 

مهارت-ارتباطی

اعتماد به نفس شاید یکی از مهم‌ترین موارد در مهارت‌ های ارتباطی باشد. اگر شما اعتماد به نفس خوبی داشته باشید موفقیت‌های زیادی برای شما به وجود می‌آید اما عدم وجود اعتماد به نفس در یک شخص باعث می‌شود پیشنهادهای بسیار خوب کاری و شخصی را به شکل مداوم از بین بروند. 

مهارت-ارتباطی

راه‌های زیادی برای تقویت مهارت اعتماد به نفس وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید این مهارت را در خود تقویت کنید اما در نظر داشته باشید که اگر این مهارت را نداشته باشید نمی‌توانید مهارت ‌های ارتباطی را در خودتان تقویت کنید.

همچنین بسیار مهم می باشد با مهم ترین عوامل کمبود اعتماد به نفس آشنا شوید تا بتوانید نسبت به برطرف سازی آنها اقدام نمایید. 

 

صداقت در گفتار 

مهارت-ارتباطی

شنونده به دنبال اعتماد کردن به شما است، اگر در بین حرف‌های‌تان چیزی بگویید که باور آن سخت است ذهن نقیض‌ یاب خواننده را روشن کرده‌اید و احتمالا شنونده تا آخر حرف‌های‌تان به شما شک می‌کند.

پس سعی کنید روان و با صداقت صحبت کنید تا بتوانید نظر خوانندگان زیادی را به خودتان جلب کنید. 

صداقت در گفتار همیشه می‌تواند یکی از مزیت‌های شما نسبت به رقیبان‌تان باشد پس سعی کنید این نکته را رعایت کنید.

 

اینجا بخوانید:

حالت صورتتان گوینده شخصیت شماست

 

 

همان طور که در قسمت‌های قبل اشاره شد بهبود مهارت های ارتباطی موضوعی است که برای دست‌یابی به آن باید چندین مهارت را تمرین کنید و صرفا استفاده از چند مورد محدود نمی‌تواند مهارت‌ های ارتباطی شما را تقویت کند.   

 

خودتان را جدای از مخاطبان ندانید 

مهارت-ارتباطی

اگر می‌خواهید مهارت های ارتباطی شما در بهترین حالت ممکن باشد سعی کنید همیشه خودتان را هم سطح شنونده بدانید.

اگر در بین صحبت‌های‌تان دائما از واژه «من» استفاده کنید و در اصطلاح نگاه بالا به پایین داشته باشید، مخاطب ناراحت می‌شود و باعث می‌شود حرف‌های شما اثرگذاری لازم را نداشته باشند.

پس سعی کنید خودتان را با شنونده در یک تیم قرار دهید تا بهترین بازدهی را دریافت کنید. 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار