|
|
کدخبر: ۱۸۵۰۳۲

قبل از جراحی بینی و بعد از آن باید نکاتی رعایت شود تا به بهترین نتیجه از عمل بینی دست یافت.

جراحی بینی و یا رینوپلاستی امروزه یکی از اولویت های زندگی افراد مخصوصا جوانان در کشور ما می باشد. قبل از جراحی بینی و بعد از آن باید نکاتی رعایت شود تا به بهترین نتیجه از عمل بینی دست یافت.

« هدف از جراحی بینی »

قبل از جراحی بینی باید هدف متقاضی از عمل مشخص شود و در صورت مشکلات روحی ابتدا به درمان این مشکلات پرداخته شود. در درجه اول باید انگیزه فرد متقاضی برای جراحی بینی کاملا منطقی و درست باشد تا نتیجه قابل قبولی از عمل جراحی بینی خود بگیرد. جراحی بینی ، ممکن است با اهداف مختلفی صورت گیرد از این رو قطعا فردی که کاندید عمل بینی می شود (حتی برای درمان مشکلات بینی) ، دست خوش تغییرات زیبایی نیز قرار می گیرد. هدف از عمل بینی ممکن یکی از گزینه های زیر باشد :

 • کوچک کردن بینی
 • بزرگ کردن بینی
 • درمان انحراف بینی
 • برداشتن قوز بینی
 • پولیپ بینی

نکته قابل توجه این است که، اگر هدف فرد از جراحی بینی حالت مقایسه با بینی فرد دیگر باشد احتمال نارضایتی زیاد خواهد بود.

 

« ملاقات با پزشک »

قطعا جراحی که انتخاب می کنید می تواند تاثیر به سزایی در خوشحالی یا ناراحتی بعد از عمل شما داشته باشد. از متخصص بودن جراح اطمینان حاصل کنید و عکس های قبل و بعد بیماران را ببینید. درخواست و تصور هر فرد برای ظاهر بعد از عمل متفاوت است، پس با تقلید از دیگران نمی توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. فاکتورهای مورد نظر در ذهنتان را برای جراحی بینی یادداشت کنید و بعد از مشاوره عمل بینی ، هر پزشکی که به معیارهای شما نزدیک تر بود را انتخاب کنید. حتما سلامتی خود را نیز در نظر بگیرید زیرا مشکلات تنفسی بعد از عمل می تواند تا پایان عمر شما را آزار دهد.

PicsArt_22-05-28_23-43-53-963

 

« مراقبت های قبل از عمل بینی »

 1. دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.

 2.  دخانیات و نیکوتین موجب تنگ شدن رگهای خونی می شود و همچنین موجب اختلال گردش خون شده، بنابراین حداقل ۲ هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن اجتناب کنید.

 3.  ۸ ساعت قبل از عمل ، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

 4. روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.

 5.  شب قبل از عمل دوش بگیرید. علاوه بر تمیز شدن بدن از هر گونه آرایش و لوسیون و کرم می تواند به ریلکس شدنتان نیز کمک کند.

 6. اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.

 7.  حتما راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.

 8.  در روز عمل هیچگونه زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.

 9.  از خوردن و آشامیدن در روز عمل جدا خودداری کنید.

 10.  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.

 11. از تماس با آفتاب دو هفته قبل از جراحی بپرهیزید و به طور مرتب از کرم‌های ضد آفتاب (با SPF ۲۰ یا بیشتر) استفاده کنید.

 

« مراقبت های بعد از عمل »

هر عمل جراحی، حتی عمل جراحی ساده، با ورم بافت اطراف ناحیه ی تحت عمل جراحی همراه است.۲۴ ساعت اول بعد از عمل سخت ترین زمان برای ریکاوری فرد است. در این مدت هنوز اثر داروهای بیهوشی از بین نرفته است. در این زمان ممکن است کمی سردرد، ورم، کبودی و خونریزی بینی را تجربه کنید.

میزان ورم نوک بینی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. چنانچه بینی هم از داخل و هم از خارج تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد، همچنین چنانچه عمل جراحی بینی به منظور بهبود تنفس فرد انجام شده باشد، میزان ورم بیشتر خواهد بود. بهتر است در این زمان فرد فقط استراحت کند و از مسکن های تجویز شده پزشک استفاده کند.

برای کمک به کاهش سریعتر ورم صورت، پیروی از موارد زیر از جمله مراقبت های بعد از عمل بینی است که توصیه می شود:

 1. پس از عمل بینی تا جای ممکن سرتان را بالا نگه دارید. حداقل به مدت 2 هفته پس از عمل جراحی هنگام خواب سرتان را بالاتر از سطح بدن نگه دارید. به این منظور هنگام دراز کشیدن، دو بالش زیر سرتان قرار دهید.

 2. هنگام استراحت، بر روی بینی و نواحی میانی صورت کمپرس یخ قرار دهید. کمپرس یخ فقط در 48 ساعت اول پس از عمل جراحی برای کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی موثر است. پس از گذشت دو روز از کمپرس یخ برای کاهش درد و ناراحتی پس از عمل به کار می رود.

 3. از خم شدن و بلند کردن وسایل سنگین به مدت دو روز خودداری کنید. انجام این کارها علاوه بر تشدید تورم، فشار خون را بالا می برد و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

 4. بینی تان را از هر ضربه یا آسیبی حفظ کنید.

 5. به مدت 4 هفته پس از عمل جراحی بینی، مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی گرفته ، از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید تا از خطر ایجاد هایپرپیگمنتاسیون جلوگیری شود. با این حال در صورتی که هر روز از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید، می توانید به طور عادی زیر نور خورشید قرار بگیرید. در طول تابستان مصرف کرم ضد آفتاب را هر 2 ساعت یک بار تجدید کنید تا از سوختگی پوست بینی ناشی از نور خورشید جلوگیری کنید.

 6. پس از شستن مو برای خشک کردن آن فقط از سشوار دستی استفاده کنید و از نشستن زیر خشک کن هایی که معمولا در آرایشگاه ها استفاده می شود، حداقل به مدت 2 هفته خودداری کنید.

 7. از خیس شدن پانسمان بینی در مراقبت های بعد از عمل بینی جلوگیری کنید. چنانچه پانسمان بینی تان خیس شد، آن را به آرامی خشک کنید. پانسمان بینی در حالت عادی باز نمی شود. در صورت شل شدن آن بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 8. به مدت یک هفته پس از عمل جراحی بینی استخوانی از بالا کشیدن بینی (تلاش برای کشیدن هوا با زور به داخل بینی، کاری که برخی افراد انجام می دهند هنگامی که احساس گرفتگی بینی دارند) خودداری کنید. بالا کشیدن بینی احساس گرفتگی آن را برطرف نمی کند بلکه آن را تشدید می کند چون با این کار، مکش ایجاد شده در بینی، ورم بیشتری ایجاد می کند.

 9. به مدت دو هفته پس از عمل، از فین کردن خودداری کنید. این کار می تواند موجب خونریزی شود. طی هفته ی دوم می توانید در حمام فین کنید. برای تمیز کردن سوراخ های بینی می توانید از اسپری سالین استفاده کنید. این اسپری بینی را می توانید بدون تجویز پزشک از داروخانه خریداری کنید.

 10. از خاراندن سوراخ های بینی یا قاعده ی بینی توسط دستمال یا دستتان پرهیز کنید.

 11. این کار علاوه بر تشدید تورم، می تواند موجب عفونت، خونریزی و یا تغییر شکل غضروف بینی شود. اگر ترشحات بینی ادامه یافت، می توان از گاز رول شده درون بینی استفاده کرد.

 12. ممکن است درون بینی و اطراف سوراخ ها موکوز خشک شده یا زخم دلمه بسته ایجاد شده باشد. با استفاده از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه باید این ناحیه را تمیز کرد.

 13. اگر بخیه های موجود در قاعده ی بینی تان جذبی هستند، آن ها را روزی 4 بار با هیدروژن پراکسید تمیز کنید و بر روی بخیه ها آکوافور یا وازلین بمالید. بخیه های داخل سوراخ های بینی را توسط آکوافور مرطوب نگه دارید. پس از تمیز کردن این ناحیه با هیدروژن پراکسید، با استفاده از گوش پاک کن آکوافور را به بخیه ها بمالید. این کار باید روزی 4 بار تکرار شود. انجام منظم این کار باعث می شود بخیه ها و زخم های داخل بینی نرم بمانند و در نتیجه شما احساس راحتی خواهید داشت.

 

IMG_20220528_234900

در ادامه تمام نکاتی که باید بعد از عمل بینی رعایت کنید را برای شما آورده ایم :

 

 1. بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را حتما از پزشک خود سوال کنید.
 2. حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید .
 3.  تا ۲۴ ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه هایی که نیاز به جویدن داشته باشد مانند هویج و سیب و … بپرهیزید.
 4.  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 5.  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 6.  از فین کردن و فشار به بینی بپرهیزید چون ممکن است سبب خونریزی شود.
 7.  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول خودداری نمایید.
 8.  از خوردن نمک خودداری کنید.
 9.  از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مفید است غافل نشوید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به کاهش تورم صورت کمک کند. برای بهتر شدن طعم آب کرفس می توانید آن را آب هویج مخلوط کنید.
 10.  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 11.  از مسواک نرم استفاده کنید.
 12.  تا دو ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود. میتوانید لنز را جایگزین کنید.
 13.  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین، همچنین فعالیت های شدید ورزشی خودداری کنید.
 14.  کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی بر اسکلت زمانبر خواهد بود بنابراین تورم در دوطرف بینی شما قطعا متفاوت خواهد بود ، حتی اگر دو طرف آن یکسان عمل شده باشد. بنابراین نگران این موضوع نباشید.
 15.  چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است پس در نحوه چسب زدن بینی دقت شود.
 16.  در روزها و ماه های اول بعد از عمل بینی فرم بینی شما کاملا مشخص نمی باشد بنابراین اجازه قضاوت به افراد دیگر را ندهید.

 

 

« تغییر رنگ »

اغلب افرادی که تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند، هیچ کبودی ای را تجربه نمی کنند. در واقع این حالت به ندرت پیش می آید. به هر حال اگر کمی تغییر رنگ در صورت ایجاد شد، جای نگرانی نیست. این وضعیت پس از گذشت یک هفته تا 10 روز به حالت طبیعی باز می گردد. به ندرت این تغییر رنگ پس از این مدت هنوز هم وجود دارد، اما هرگز دایمی نیست. اقداماتی که به کاهش ورم کمک می کنند، برای کاهش کبودی نیز موثر هستند. اگر زخم بازی وجود ندارد، می توانید از مواد آرایشی بر روی صورتتان استفاده کنید.

PicsArt_22-05-28_23-52-23-873

 

« خونریزی »

هرگاه مسیرهای هوایی بینی مسدود شوند (مثل زمانی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی شده اید)، غدد بینی بیش از حد طبیعی موکوز ترشح می کنند. پس از رینوپلاستی بینی، در اثر ورم ایجاد شده، سوراخ های بینی دچار گرفتگی می شوند و در نتیجه باید تا کاهش ورم به مدت چند روز انتظار ترشحات موکوزی بیشتری را داشته باشید. این موکوز ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد.

اگر دچار خونریزی شدید، باید طوری بخوابید که سرتان بالا قرار بگیرد (از صندلی یا بالش استفاده کنید). بر روی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. وارد کردن فشار به دو طرف قاعده ی سوراخ های بینی کمک کننده است. می توان در سمتی از بینی که دچار خونریزی است، از اسپری دکونژستانت استفاده کرد. اگر خونریزی ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

 

« درد »

معمولا پس از عمل رینوپلاستی درد کمی وجود خواهد داشت. با این حال فرد ممکن است در اثر ورم ایجاد شده پس از عمل، کمی احساس ناراحتی و گرفتگی بینی کند. این حالت ممکن است شب هنگام و در وضعیت خوابیده به پشت، بدتر شود. ممکن است برای کاهش هر نوع درد و ناراحتی، مسکن تجویز شود، با این حال اغلب افراد لزومی به مصرف داروی مسکن نمی بینند. فرد باید آگاه باشد که به هیچ وجه نباید آسپیرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی حاوی Motrin مثل ایبوپروفن، ادویل و نوپرین مصرف کند چون این داروها خون را رقیق کرده و می توانند موجب افزایش خونریزی شود.

 

« بی خوابی »

ممکن است برای کمک به خواب بیمار در شب، داروی آرام بخش تجویز شود. باید به خاطر داشت که مصرف این داروها باعث می شود که برخی افراد روز بعد از جراحی بینی احساس ضعف و سرگیجه داشته باشند. فردی که از این داروها مصرف کرده است، نباید رانندگی کند و یا سایر کارهایی که به تمرکز ذهنی بالایی نیاز دارند، انجام دهد. دیمن هیدرینات و دیفن هیدرامین از انواع داروهای آنتی هیستامین هستند که دارای خاصیت آرام بخش جزئی هستند و می توان آن ها را بدون تجوز پزشک نیز تهیه کرد. از این داروها نیز می توان استفاده کرد.

 

« افسردگی »

پس از عمل جراحی بینی طبیعی است که برخی افراد دچار افسردگی جزئی شوند. فرد باید بداند که اگر چنین حالتی اتفاق افتاد، وضعیتی موقتی خواهد بود و به زودی برطرف خواهد شد.

این عارضه برای همه یکسان نیست، افسردگی به شیوه و شدت‌های مختلفی بروز می‌کند. برخی از علل بیشتر شایع افسردگی که باید مراقب آن بود عبارتند از:

 • مشکل در تمرکز یا گرفتن تصمیم
 • افزایش در خستگی و پایین بودن انرژی برای مدتی طولانی
 • احساس عذاب وجدان یا کلافگی
 • احساسات مداوم منفی یا بدبینانه
 • بی‌خوابی
 • خواب بیش از حد
 • حساسیت بیش از حد
 • بی اشتهایی
 • اشتهای بیش از حد
 • کاهش علاقه نسبت به برخی فعالیت‌ها

 

PicsArt_22-05-28_23-48-43-573

« تمیز کردن بینی »

پس از این که از کلینیک یا بیمارستان به منزل بازگشتید، می توانید قسمت بیرونی بینی را توسط گوش پاک کن آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز کنید. اما بسیار مهم است که این کار را به آرامی انجام دهید.

پس از برداشتن پانسمان، باید بینی را دو بار در روز تمیز کنید تا چربی ترشح شده توسط غدد پوست را پاک کنید. این کار به این دلیل مهم است که در صورت باقی ماندن چربی روی پوست، ورم بینی طولانی تر خواهد شد. در این زمان بینی می تواند تحمل داشته باشد که آن را به آرامی تمیز کنید. اما هنگام تمیز کردن آن نباید به بینی فشار بیاورید و موجب تغییر حالت آن شوید. برخی از بخیه های قابل جذب طی تمیز کردن بینی حل می شوند و از بین می روند. این اتفاق معمولا همزمان با بهبودی محل برش می افتد.

می‌توان یک هفته پس از جراحی بینی خود را آبکشی کنید، برخی از پزشکان می‌گویند بهتر است از محلول آب نمک برای شستشوی بینی خود استفاده کنید تا ناحیه را نظافت شده نگاه دارید.  اسپری سالین دارای یک محفظه پلاستیکی است که جریان کم فشار آب را از طریق یکی از پره‌های بینی به داخل آن می‌فرستد که از سوراخ دیگری بینی خارج خواهد شد. محلول سالین به اندازه مایعات بدن (خون، عرق، اشک و غیره) شوری دارد ، که حدود 0.9 درصد است و می‌توان این میزان از شوری را با جوشاندن نصف قاشق چای خوری از نمک در یک فنجان آب ایجاد کرد. هنگامی که محلول خنک شد، می‌توان آن را برای استفاده آتی خیره کرد.

 

« از سر گیری فعالیت های بدنی »

می توان دو هفته پس از عمل جراحی بینی با انجام ملاحظات و مراقبتهای بعد از جراحی بینی ورزش های سبک را آغاز کرد. این ورزش ها شامل پیاده روی و ایروبیک می شود. دویدن و ورزش های قدرتی را می توان 4 هفته پس از عمل انجام داد. تا مدت 3 تا 4 هفته باید از انجام ورزش هایی مثل ژیمناستیک و شنای قدرتی پرهیز کنید. تا مدت دو ماه باید از انجام ورزش هایی مثل غواصی، اسکی روی آب، راکت بال و بسکتبال خودداری کنید. بلند کردن وزنه با استفاده از پایین تنه را می توان پس از گذشت 10 روز از عمل رینوپلاستی و بلند کردن وزنه با استفاده از بالا تنه را نباید تا 3 هفته پس از عمل انجام داد.

 

« عطسه کردن »

تا زمان برداشت پانسمان باید سعی کنید از عطسه کردن خودداری کنید. اگر مجبور به عطسه شدید، سعی کنید مانند سرفه کردن، آن را از طریق دهان خارج کنید.

 

« عینک زدن »

به منظور مراقبت بعد از عمل بینی تا زمانی که گچ بر روی بینی شما قرار دارد، می توانید از عینک استفاده کنید. پس از برداشتن گچ بینی، باید به مدت حدود 6 هفته سعی کنید عینک شما بر روی پل بینی قرار نگیرد. می توان آن را از پیشانی آویزان کرد یا بر روی استخوان گونه قرار داد. مراقبت بعد از جراحی بینی بسیار مهم است چون فشار ایجاد شده از طریق عینک بر روی بینی می تواند شکل بینی را تغییر دهد. روز پس از عمل جراحی می توانید از لنز طبی استفاده کنید.

 

« خشکی لب ها »

چنانچه لب های شما در اثر تنفس از طریق بینی دچار خشکی شده است، به سادگی می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

« تب »

دمای بدن ممکن است پس از عمل رینوپلاستی تا 37.5 درجه سانتی گراد افزایش یابد. این افزایش دما می تواند در اثر از دست دادن آب بدن ایجاد شده باشد. اگر تب بالای 37.5 درجه ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید.

« ضعف »

طبیعی است که هر کسی پس از عمل زیبایی یا هر عمل جراحی دیگری دچار ضعف شود. این حالت با مراقبت های بعد از جراحی بینی پس از چند روز به تدریج برطرف می شود.

 

« ملاقات با پزشک »

اولین جلسه ی ملاقات با پزشک باید یک هفته پس از عمل جراحی انجام شود. در این ملاقات، بخیه هایی که جذبی نیستند، کشیده می شوند و گچ بینی برداشته می شود.

 

« بازگشت به کار یا محل تحصیل »

یک فرد عادی می تواند 7 تا 8 روز پس از عمل جراحی بینی، روز بعد از برداشتن گچ بینی و کشیدن بخیه ها، به سر کار یا محل تحصیل بازگردد. چنانچه فرد مشکلی با حضور در اجتماع با گچ روی بینی ندارد، می تواند پس از گذشت 3 روز از عمل جراحی سر کار یا محل تحصیل برود. زمانی که فرد می تواند به سر کار بازگردد، علاوه بر میزان ورم و کبودی ایجاد شده، به میزان فعالیت فیزیکی که شغل فرد شامل می شود، بستگی دارد.

 

« بهبودی کامل »

با برداشتن پانسمان، در ابتدا بینی شما بزرگ به نظر می رسد و نوک آن کمی به سمت بالا منحرف شده است. این حالت به دلیل ورم بینی و لب بالایی ایجاد شده است. میزیان زیادی از این ورم تا یک هفته کاهش برطرف می شود. با این حال تا بیش از یک سال طول می کشد تا تمامی ورم بینی از بین رفته و شکل نهایی بینی فرد ایجاد شود.

 

« محدودیت های بعد از رینوپلاستی » 

 • برای حداقل دو هفته از تمرین شدید پرهیز شود.
 • برای سه هفته از برداشتن وزنه‌های سنگین خودداری شود.
 • برای دو هفته از لباس‌های پلیور یا تی شرت استفاده نکنید.
 • برای دو هفته از جویدن غذای سفت خودداری کنید.
 • برای دو هفته از خمیازه کشیدن با دهان کاملاً باز خودداری کنید.
 • برای دو هفته از فین کردن بینی خود بپرهیزید.
 • برای دو هفته پس از جراحی از مسواک‌های کودک برای دندان‌های ردیف بالای خود استفاده نمایید.
 • برای دو هفته، در هنگام عطسه کردن دهان خود را باز نگاه دارید.
 • برای یک، ترجیحاً دو هفته پس از جراحی رانندگی نکنید.
 • برای شش هفته از ورزش‌های تماسی اجتناب کنید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار