|
|
کدخبر: ۱۸۵۰۶۷

چنانچه در شهر یا روستا یا در خانه‌ای قدیمی یا جدید زندگی می‌کنید، محیط داخلی خانه حاوی سموم محیطی است که می‌تواند تهدیدی برای سلامتی باشد.

چنانچه در شهر یا روستا یا در خانه‌ای قدیمی یا جدید زندگی می‌کنید، محیط داخلی خانه حاوی سموم محیطی است که می‌تواند تهدیدی برای سلامتی باشد. این سموم ناشی از مبلمان، فرش، سایر لوازم خانگی، گرد و خاک، مصالح ساختمانی و انواع شوینده‌ها هستند.
چندی پیش تحقیقات نشان داد گاز رادون خانگی احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. معمولا گاز رادون از سنگ‌های گرانیتی و مصالح ساختمانی به کار رفته در خانه ناشی می‌شود. این مطالعه نشان می‌دهد واپاشی رادون از خاک، ذرات رادیواکتیو آلفا متصاعد می‌کند که علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به سرطان ریه، با سرطان پوست نیز مرتبط است.
روش‌های مختلفی برای کاهش آلاینده‌های خانگی وجود دارد که مهمترین آن نگهداری گیاهان تصفیه کننده هوا است. بر اساس مطالعات هوای پاک توسط محققان ناسا در سال ۱۹۸۹ میلادی، برخی گیاهان سموم هوا را جذب می‌کنند. در این مطالعه آمده است این گیاهان علاوه بر تصفیه هوا، در بهبود خلق و خو،‌ تقویت حافظه و کاهش خستگی نقش دارند.

نگهداری گیاهان آپارتمانی تجربه ای بسیار زیبا و دلچسب است و حس فوق العاده ای به آدم میدهد.اما خیلی از مردم اسم گیاهان آپارتمانی که از آنها نگهداری می کنند و یا به آن علاقه دارند را نمیدانند. اگر به دنبال این هستید که انواع گیاهان آپارتمانی را بشناسید و بدانید که کدامیک برای منزلتان مناسب ترند و یا حتی اگر دنبال گیاهی هستید که اسم آن را نمی دانید و تنها از روی عکس و با دیدن آن می توانید آن را تشخیص دهید، در این مطلب همراه ما باشید تا با لیستی کامل از انواع گیاهان آپارتمانی به همراه عکس آشنا شوید.

 

« نقش گیاهان در کاهش آلودگی هوا »

گیاهان را می‌توان یکی از مفیدترین و بی ضررترین راه‌های از بین بردن آلودگی‌های شیمیایی دانست. 

گیاهان قادر به دریافت بسیاری از سموم و مواد شیمیایی و دفع آن‌ها هستند.

اما گیاهان میتوانند به روش های مختلف در جذب سموم عمل کنند.

1- آن‌ها قادر هستند تا سموم محیط پیرامونشان را از طریق برگ ها دریافت و به ریشه های خود منتقل کنند.

این سموم بعد از مدتی در ریشه ها به مواد مغذی تبدیل میشود و به رشد گیاه کمک میکند.

2- روش دیگر برای جذب سموم از طریق ریشه های گیاه است.

سموم از طریق ریشه ها جذب شده و به صورت مواد غذایی در آنها میماند.

3- گیاهان میتوانند از طریق برگ ها دی اکسید کربن را جذب و با انجام عمل فتوسنتز اکسیژن به محیط پیرامون خود پمپاژ کنند.

اما انسان ها برای دریافت این اکسیژن تولید شده، هر چه به گیاه نزدیک تر باشند بهتر است. 

پس به همین دلیل نگهداری از گیاهان در محیط زندگی تاثیر بیشتری در سلامتی شما خواهد داشت.

گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا با حضور در فضای خانه و یا محل کار، تمام تلاش خود را در حفظ سلامتی شما میکنند.

البته گیاهان بزرگ تر و بلند تر که برگ های بیشتری دارند تصفیه کننده های خوبی برای هوا هستند.

اما در میان گیاهان کوچک و کوتاه قامت نمونه هایی هستند که به گیاهان تصفیه کننده شهرت یافته اند.

ما برای معرفی این گیاهان و اثبات تصفیه کنندگی آن‌ها به شواهدی نیازمندیم.

 

در اینجا سه نمونه از تحقیقات و شواهد را برای شما بازگو میکنیم:

1- تحقیقات ناسا

برخی از تحقیقات در مرکز ناسا نشان داده است که گیاهان آپارتمانی میتوانند تاثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت هوا در منازل و محیط های اداری داشته باشند. گیاهان حتی می‌توانند در محافظت انسان ها از سموم شیمیایی مانند فرمالدهید ، آمونیاک و بنزن نیز موثر باشند.

2 – تحقیق گیاهان داخلی

در یک سری از تحقیقات در سال 1996 مشخص شد که هوای یک اتاق خواب بدون گیاه 50 درصد بیشتر از هوای یک اتاق دارای گیاه در معرض میکروب های مختلف قرار دارد.

3- تحقیق گیاهان گلخانه ای

در یک تحقیق آزمایشگاهی در سال 1985 دکتر ولترتون در یک اتاق حاوی گازهای مونواکسید کربن و دی اکسید نیتروژن گیاهان عنکبوتی بسیاری گذاشت و اتاق را مهر و موم کرد.

در این تحقیقات مشخص شد که پس از گذشت 24 ساعت میزان گازهای موجود در اتاق به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

4 – تحقیق فرمالدهید

در تحقیقی دیگر توسط دکتر ولترتون مشخص شد که تعدادی از گیاهان توانایی از بین بردن سم فرمالدهید در فضای بسته آزمایشگاه را دارند.فرمالدهید یک سم رایج خانگی است که توسط برخی لوازم خانگی تولید شده و در هوا رها میشوند.

 

« گیاهان چطور هوای اتاق را تصفیه میکنند؟ »

به نظر من و طبق تحقیقات انجام شده روی گیاهان میشه گفت که گیاهان تسفیه کننده هوا یکی از بهترین و ضررترین راهها برای از بین بردن آلودگی هوا مخصوصا داخل خانه می باشد. چون گیاهان میتونند به راحتی سموم و مواد شیمایی موجود در هوا را جذب کنند و بجای آن به شما هوای تازه تحویل دهند. خب گیاه چطور و چگونه این سموم را جذب میکند؟

در اولی قدم گیاهان با استفاده از برگهای خود سموم را جذب کرده و به ریشه انتقال میدهند، جالب است بدانید در یک اقدام عجیب همین مواد مضرر به مرور به به مواد مغذی تبدیل میکنند.

علاوه بر جذب سموم گیاهان از طریق برگ میتوانند دی اکسید کربن را جذب میکنند و سپس طبق آنچه تا حالا شنیدید عمل فتوسنتز را انجام میده و برای شما اکسیژن تازه را برای شما به ارمغان میاورد. ولی گیاهان به اندازه درختها نمیتوانند اکسیژن را پمپاژ کنند و باید به گیاه نزدیک شوید ولی با افزایش تعداد گیاهان میزان اکسیژن بالا خواهد رفت

در قدم دوم گیاهان میتونند از طریق ریشه هم سموم را جذب کنند

 

« گیاهانی که هوای محیط را تصفیه میکنند. »

 

 • سانسوریا ،بخصوص نوع Laurentii

سانسوریا توانایی دفع اکثر سموم را دارد. این گیاه در شب بر عکس همه گیاهان، اکسیژن تولید می کنند و گزینه ی مناسبی برای اتاق خواب هستند.

 

 • نخل‌ها،مانند نخل کنتیا (نخل بهشتی) و نخل شامادورا و نخل اریکا

تولوئن یکی از آلاینده های سمی است که در رنگ ها، پاک کننده لاک ناخن، چسب ها و مایع غلط گیر به وفور یافت می شود.

زایلن هم به عنوان حلال در جوهر پرینتر، مواد پلاستیکی و محصولات چرمی وجود دارد.
این دو ماده بدون آنکه بدانیم مدتهاست که وارد خانه ما شده اند و آثار مخربی از خود به جا می گذارند.
گیاه نخل اریکا یکی از گیاهانی است که جاذب این دو ماده ی سمی هست و برای نگهداری در خانه پیشنهاد می شود.

 

 • پاپیتال

پاپیتال یا پیچک معمولی  (با نام علمی Hedera helix) گیاهی گلدار، دولپه‌ای، پیچنده و بالارونده است. این گیاه به راحتی در خانه رشد می‌کند و زیاد به نور حساس نیست. رشد و نگهداری از این گیاه بسیار ساده است و می‌تواند سال‌ها در صورت مراقبت عادی سالم و زنده باشد. این گیاه می‌تواند برای انسان و حیوان سمی باشد و توصیه می‌شود در صورت تماس با دست حتما سریع شسته شود. گیاه پاپیتال در دفع سمومی مانند بنزن، ‌مونوکسید کربن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن موثر است.
 

 • گیاه زبان مادرشوهر

گیاه ماری یا زبان مادر شوهر  (با نام علمی Sansevieria trifasciata) گیاهی گلدار و همیشه سبز با طول عمر زیاد و نگهداری آسان است. این گیاه در مقابل نور زیاد و کم یا دمای زیاد و کم بسیار مقاوم است؛ البته آبیاری زیاد می‌تواند به گیاه صدمه بزند.
این گیاه در شب اکسیژن آزاد می‌کند و در دفع سمومی مانند فرمالدئید، زایلن، بنزن،‌ تولوئن و تری کلرواتیلن موثر است.

 • گل چمچه‌ای

گل چمچه‌ای  یا برگ قاشقی (با نام علمی Spathiphyllum) گیاهی همیشه سبز و دائمی است که در دماهای مختلف قابل رشد است و البته سایه را ترجیح می‌دهد. مراقبت از این گیاه بسیار ساده است و در صورت کم‌آبی دچار ریزش برگ می‌شود.
این گیاه برای انسان و حیوانات کمی سمی است و به محض تماس باید شسته شود. گیاه برگ قاشقی بهترین گزینه برای مبارزه با مونوکسید کربن و فرمالدئید است.

 

 • گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی (با نام علمی(Chlorophytum comosum یک گیاه سازگار آپارتمانی است که مراقبت از آن بسیار ساده است. نور مستقیم و دمای هوای خنک برای این گیاه بسیار مطلوب است. این گیاه در دفع فرمالدئید و زایلن بسیار موثر است.

 

 • پوتوس

پوتوس (با نام علمی Epipremnum aureum) یک گیاه بسیار مقاوم است و رشد سریعی دارد و در دفع زایلن، مونوکسید کربن، تولوئن و بنزن موثر است.

 

 • دراسنا

دراسنا (Dracaena) گیاهی بسیار مقاوم است و گونه‌های متفاوتی دارد. این گیاه در دفع زایلن، تولوئن، بنزن و فرمالدئید و تری کلرو اتیلن موثر است. این گیاه می‌تواند برای حیوانات خانگی سمی باشد.

 

 • آگلونما

گیاه گلونما یا نخشید (با نام علمی  Aglaonema) یک گیاه آپارتمانی است که در رطوبت بیشترین رشد را دارد و در حذف بنزن، دی اکسید کربن، فرمالدئید و سایر آلاینده‌ها موثر است.

 

 • گل داودی

این گیاه زیبا با بسیاری از سموم از جمله آمونیاک و بنزن موجود در پلاستیک و سایر شوینده‌ها مقابله می‌کند؛ همچنین در حذف زایلن و فرمالدئید موثر است. رطوبت گیاه باید به طور مداوم بررسی شود.

 

 • اسپاتی فیلوم

به دنبال گیاهی برای از بین بردن الکل و یا استون موجود در هوا هستید؟ این گیاه بهترین انتخاب است!
اسپاتی فیلوم به خوبی هوا را تصفیه و در عین حال مرطوب می کند.
برگ های سبز براق آن بر روی ساقه های محکم به همراه گل های سفید خیره کننده اش، آن را به یکی از زیباترین و بهترین گل هایی تبدیل کرده که حتی داخل منزل هم شکوفه می زنند.

به سالن‌هایی که کار کاشت ناخن، مانیکور،پدیکور انجام می دهند و با استون زیاد سر و کار دارند به شدت استفاده از گیاه اسپاتی فیلوم توصیه می شود تا بتوانند آلایندگی محیط را کم کنند و هوای پاکتری را برای کارکنان سالن و مشتریان ایجاد کنند.

 

 • سرخس ( Boston Fern )

سرخس را میتوان به عنوان بهترین گیاه تصفیه کننده هوا در از بین بردن سم فرمالدهید معرفی کرد.

سرخس به طور قابل توجهی نسبت به بقیه گیاهان ، میتواند در یک ساعت سموم موجود در هوا را از بین ببرد.

مطالعات درباره سرخس نشان میدهد که این این گیاه توانایی از بین بردن فلزات سنگین مانند جیوه و آرسنیک درون خاک را نیز دارد.

 

 •  آلوئه ورا ( Aloe Vera )

آلوئه ورا از جمله گیاهان موثر در از بین بردن فرمالدهید است.

این گیاه نسبت به گونه‌ی فیلو دندرون ها در از بین بردن فرمالدهید ها با غلظت کم ، موثرتر عمل میکند.

اما شهرت بسیار زیاد آلوئه ورا بین مردم به دلیل ویژگی های خاص این گیاه در حیطه‌ی درمان میباشد.

 

 • ژربرا ( Chrysanthemum )

ژربرا با تنوع بسیار زیاد در رنگ را میتوان یکی از زیباترین گیاهان گلدار تصفیه کننده هوا دانست. این گیاه جذاب به خاطر از بین بردن ترکیب voc- بنزن یک گیاه ضد سرطان معرفی شده است. اگر در اعضای خانواده یا همکارانتان افراد سیگاری وجود دارند بهتر است که یک ژبرا برای خود بخرید. تنباکوی دود شده حاوی مقادیر زیادی از بنزن است. ژربرا میتواند به از بین بردن مقداری از این بنزن تولید شده کمک کند. با این حال نمیتواند تمام بنزن و سموم تولید شده را دفع کند. پس بهتر است برای کمک به اطرافیانتان دست از سیگار کشیدن بردارید. بسیار دقت کنید که تماس طولانی مدت پوست بدن شما با ژبرا و داوودی به دلیل وجود سم می‌تواند مضر باشد.

از اینجا بخوانید: درمان سرطان با گیاهان دارویی

 

 • گیاه کائوچو یا فیکوس روبوستا ( Rubber Plant )

در تحقیقات دکتر ولترتون با موضوع ” 50 گیاه خانگی که خانه و محیط کار را پاکیزه میکنند” ، فیکوس روبوستا به عنوان یکی از بیست گل برتر نام برده شده است.

فیکوس روبوستا میتواند تاثیرات بسیار زیادی روی محیط اطراف خودش بگذارد. تاثیراتی از قبیل :

1- بالا بردن رطوبت هوا

2- از بین بردن پساب‌های بیولوژیکی

3- از بین بردن ترکیبات آلی فرار

4- مهار کردن میکرو ارگانیسم های هوا

فیکوس روبوستا از طریق برگ ها سموم را از محیط اطرافش جذب و تجزیه میکند.

سپس هوای تمیز را به محیط اطرافش تزریق میکند.

با شروع شدن رشد این گیاه در محیط میکرو ارگانیسم ها افزایش میابد.

به همان میزان که با افزایش باکتری ها در محیط روبرو شویم، تلاش گیاه برای از بین بردن این باکتری ها افزایش میابد.

 

« سخن آخر » 

در روزگار فعلی ما که آلودگی هوا به خصوص در فصل زمستان بسیار بالاست و عوارض افزایش آلودگی گریبان انسان ها از طفل نوزاد تا افراد سالخورده را گرفته است ، باید به دنبال راه فراری باشیم تا مبادا نسل آینده ی ما از عوارض این مشکل بزرگ متضرر شوند.

پس اگر شما برای سلامتی کسانی که دوستشان دارید نگرانید ، آنها را با این گیاهان آشنا کنید.

طبق تحقیقات ناسا برای هر 100 متر مربع از فضای خانگی یک گیاه 5 اینچی لازم است.

پس حتما از میان این گیاهان تصفیه کننده هوا طبق شرایط محیطی زندگیتان یک گیاه انتخاب کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار