|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۱۴

وجود این چربی به میزان کافی باعث می‌شود که پوست سر سالم بماند و موهایتان زیبایی خود را حفظ کنند.

چرب شدن پوست سر همیشه اتفاق ناخوشایندی نیست! وجود این چربی به میزان کافی باعث می‌شود که پوست سر سالم بماند و موهایتان زیبایی خود را حفظ کنند. اما چیزی که باعث ناراحتی افراد می‌شود؛ چربی بیش از حد پوست سر است که می‌تواند باعث ایجاد احساس ناخوشایند خارش در سر شود.
 

موی چرب و دلیل ایجاد آن چیست؟

موی شما خشک است یا چرب؟ چربی بیش از حد مو، همیشه برای ما دردساز بوده‌است. در پوست سر غدد سباسه یا چربی، روغن طبیعی به نام سبوم را تولید می‌کنند. این روغن به مرطوب نگه‌داشتن پوست سر کمک می‌کند. اگر عملکرد این غدد دچار اختلال شود و تولید این روغن افزایش یابد، منجر به موی چرب می‌شود. موی چرب می‌تواند باعث خارش‌های ناراحت‌کننده و درماتیت سبوره‌ای؛ ضایعات پوستی قرمز و ملتهب شود که شوره سر شکل خفیف آن است. این چربی اضافه حتی می‌تواند شرایطی مناسب برای رشد قارچ‌هایی که منجر به شوره‌ سر می‌شوند، ایجاد کند. میزان تولید چربی با افزایش سن، کاهش می‌یابد.
چربی زیاد مو؛ موجب احساس کثیفی و ناسالم بودن است. اگر این شرایط به خوبی کنترل نشود، می‌تواند موجب مشکلات بیشتری شود. مشکلات و یا عوارض مرتبط با آن، شامل شوره سر و انواع آکنه و جوش، سفیدی موی سر و غیره هستند. همه این موارد ممکن است با شرایطی مانند ریزش مو  همراه باشد.
موی چرب چیست_درمان خانگی چرب شدن موی سر + علت و علائم و روش های پیشگیری از آن

منظور از موی چرب چیست؟

منظور از موی چرب در واقع وجود غدد چربی در پوست سر است که روغن زیادی تولید می‌کنند. علت بالارفتن فعالیت غدد چربی می‌تواند مشکلات پوست سر یا عادات شستشوی موها باشد. غدد چربی پوست سر ماده روغنی به نام سبوم ترشح می‌کنند که در حالت طبیعی می‌تواند به موها درخشندگی دهد. سبوم از خشک‌شدن و شکستن موها جلوگیری می‌کند.

عوامل مختلفی مانند ژنتیک، تغییرات هورمونی؛ تغییر فصل، سبک زندگی، رژیم غذایی، مراقبت نادرست از مو و حتی برخی داروها می‌توانند باعث چربی مو شوند.

 

علت چرب شدن موی سر

پیش از اینکه به سراغ راهکارهای درمان چربی پوست سر برویم؛ باید بدانیم که علت اصلی ایجاد این مشکل چیست؟ عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث چرب شدن پوست سر شوند که منشا آن‌ها می‌تواند محیطی، ژنتیکی یا درونی باشد.
پوست سر ما برای حفظ سلامت خود و از دست ندادن رطوبت، به طور دائمی چربی تولید می‌کند. شدت این کار که توسط غدد سبوم انجام می‌شود؛ به دلایل مختلفی ممکن است تغییر کند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • جنس مو
معمولا موهای صاف بیشتر مستعد چربی هستند. به این دلیل که موهای صاف هیچ‌گونه موجی ندارند و چربی روی ساقه مو به‌راحتی می‌لغزد و خود را نشان می‌دهد. افرادی که موهای صاف داشته و موهای خود را باز می‌گذراند، روغن بیشتر روی موها می‌لغزد و به سمت پایین می‌آید.
 • نوع محصولات مو
نوع محصولاتی که روی موها استفاده می‌کنید، روی میزان چربی تاثیر دارد. سبوم روغنی است که روی پوست سر قرار دارد. این روغن با آب خالی شسته نمی‌شود. در شامپوها مواد خاصی وجود دارد که این روغن را تجزیه کرده و از بین می‌برند. برخی افراد در حمام شامپو استفاده نمی‌کنند و به‌عنوان‌مثال فقط نرم‌کننده یا ماسک مو استفاده می‌کنند. در این شرایط ممکن است ابتدا احساس کنید موهای شما تمیز شده‌است، اما پس از خشک‌شدن موها متوجه می‌شوید که هنوز چربی روی ساقه مو و پوست سر وجود دارد.
 • ژنتیک
برخی از افراد به صورت ژنتیکی پوست سر چربی دارند؛ به عبارت بهتر ژن‌های آن‌ها هستند که می‌توانند بر روی عملکرد غدد سبوم و میزان تولید چربی تاثیر بگذارند.
 • بیماری‌های پوستی
انواع مختلفی از بیماری‌های پوستی هستند که می‌توانند با تغییر در عملکرد سیستم ایمنی و غدد سبوم باعث تشدید تولید چربی در این ناحیه شوند. برای مثال بیماری درماتیت سبورئیک (Seborrhoeic Dermatitis) می‌تواند با تحریک پوست سر و غدد چربی، باعث تولید مقادیر زیادی چربی شود که علائم مختلفی مانند شوره و پوسته‌پوسته شدن را در پی خواهد داشت.
 • آکنه سر
در بسیاری از موارد ممکن است سلول‌های پوستی و مواد چربی در داخل منافذ گیر بیفتند؛ همین موضوع باعث می‌شود که زمینه برای رشد باکتری‌ها در این منافذ فراهم شود. این موضوع باعث تجمع زیاد چربی‌ها و ایجاد آکنه کف سر خواهد شد.
 • عوامل محیطی
در بسیاری از موارد آلودگی‌ها و دیگر عوامل محیطی باعث تغییر چربی پوست سر می‌شوند. این موضوعات به دلیل تاثیرگذاری بر روی هورمون‌ها می‌توانند میزان تولید چربی در پوست سر را افزایش دهند. در این موارد پوست سر شما ممکن است در واکنش ‌به یک عامل محیطی طبیعی یا مواد شیمیایی موجود در شوینده‌ها، میزان تولید چربی خود را افزایش دهد.
 • استرس
استرس یکی از عوامل بسیار مضر است که می‌تواند به طور مستقیم هورمون آندروژن را تحت تاثیر قرار دهد. این هورمون وظیفه دارد تولید سبوم را کنترل کند که در صورت داشتن استرس، عملکرد آن دچار اختلال خواهد شد.
 • شستشوی بیش از حد موها
شستشوی بیش از حد موها باعث می‌شود که پوست سر تحریک شده و چربی آن از بین برود. به همین دلیل به طور طبیعی پوست ناچار به تولید سبوم بیشتری خواهد شد که منجر به چرب شدن پوست سر خواهد شد. به علاوه باید دقت کنید که در صورت استفاده از انواع شامپوها و نرم‌کننده‌ها، موهای خود را به طور کامل آبکشی کنید تا هیچ مقداری از این مواد در لابلای موها باقی نمانند. زیرا می‌توانند تعادل چربی پوست سر را بر هم بزنند.
شستن موهای سر_درمان خانگی چرب شدن موی سر + علت و علائم و روش های پیشگیری از آن
 • افزایش سن
یکی از عوامل اصلی که باعث افزایش مقدار ترشح چربی توسط غده‌های مختلف می‌شود؛ افزایش سن به ویژه در مردان است. زیرا در مردانی که سن آن‌ها بیشتر از 50 سال است؛ هورمونی به نام DHT ترشح می‌شود. این هورمون می‌تواند فولیکول‌های مو را کوچک کرده و باعث ایجاد پوست چرب در ناحیه کف سر شود.
نکته مهم این است که ترشح چربی‌ها در پوست سر پس از سن بلوغ هم افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا فرا رسیدن این سن باعث افزایش اندازه غدد چربی پوست سر شده و مقدار ترشح چربی را زیاد می‌کند.
 • استفاده از برس و شانه کثیف
یکی از مواردی که باعث می‌شود آلودگی‌ها، گرد و غبار و ذرات باقیمانده از محصولات مراقبتی و آرایشی به طور مستقیم به موها منتقل شوند؛ استفاده از برس و شانه‌ای است که به خوبی تمیز نشده باشد. این کار باعث می‌شود که موهای شما خیلی سریع کثیف شوند و میزان ترشح چربی در پوست افزایش پیدا کند.
 • شانه یا برس پر از مو
ممکن است فکر کنید شانه‌ی شما عامل چرب بودن موهایتان نیست، اما اگر از شانه‌ای که مملو از مو است، استفاده کنید، فقط چربی تار موهای قدیمی موجود در برس را به موی تمیز خود انتقال می دهید. و باعث چربی پوست سر و ریزش مو می‌شوید. بنابراین، بهتر است بعد از شانه زدن موهایتان، هر تعداد مویی را که داخل شانه مانده، از آن خارج کنید.
 • عدم استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب
برخی افراد بدون توجه به نوع مو از شامپوی غیر مناسب استفاده می‌کنند. شامپوهایی که مخصوص موهای چرب هستند، بهتر می‌توانند چربی موها را پاک کنند. زمانی که روغن اضافی موها از بین برود، مدت‌زمان طولانی‌تری احساس تمیزی دارید. شامپو مخصوص موی چرب در برندهای مختلفی موجود است. از برندهای مختلف استفاده کنید تا متوجه شوید، کدام شامپو برای موهای شما مناسب‌تر است.
 •  دست زدن زیاد به موهایتان
همانطور که دست زدن زیاد به صورتتان آن را چرب می‌کند؛ دست زدن زیاد به مو، چربی موهایتان را افزایش می‌دهد. در واقع، این کار چربی روی انگشتان را به ساقه‌ی موهایتان منتقل می‌کند.
شانه زدن موی سر_درمان خانگی چرب شدن موی سر + علت و علائم و روش های پیشگیری از آن
 • قاعدگی و چربی مو
  بر اثر نوسانات هورمونی، غدد چربی شما فعال تر می شوند. در نتیجه، ممکن است هنگام قاعدگی، پوست سرتان نسبت به زمان های دیگر، چرب تر باشد. به همین دلیل است که در این دوره بیشتر جوش می زنید. پس، این بار، یک شامپوی حاوی سالیسیلیک اسید را امتحان کنید تا چربی اضافی پوست سرتان از بین برود.
 • شوره‌ی سر
اگر دچار شوره ی سر یا پسوریازیس هستید، ممکن است فکر کنید که پوست خشک و خارش دار شما به این معناست که موهایتان نیز خشک است. اما هر دوی اینها، ممکن است به علت چربی موی سر باشد که یک چرخه‌ی معیوب می‌سازد: «چربی پوست سر رشد قارچ ها را افزایش می‌دهد، آلودگی به قارچ، التهاب و پوسته پوسته شدن سر را بیشتر می‌‍کند. این مسئله سبب به دام افتادن چربی‌ها می‌شود و موهایتان چرب‌تر به نظر می‌رسند.» پس بهتر است برای رفع شوره سر مو چرب خود از شامپو ضد شوره مخصوص موهای چرب استفاده کنید.

شوره سر_درمان خانگی چرب شدن موی سر + علت و علائم و روش های پیشگیری از آن

 • دم اسبی بستن مداوم مو
بستن دم اسبی مو، راهی سریع است که با کمک آن گردنتان خنک و موها از آن دور می‌شوند، اما متخصصان هشدار می‌دهند که این مدل مو ریشه‌ها را چرب‌تر نشان می‌دهد. اگر موهای خود را دم اسبی ببندید، گیسوانتان کشیده می‌شوند، چربی و کثیفی روی پوست زیرِ کش یا گیره‌ی شما جمع می‌شود. اساساً، این آلودگی و چربی در شکاف‌های ریز بین تار موهای شما به دام می‌افتد، زیرا کش موی لاستیکی یک وسیله‌ی مسدود کننده است.
اگر موهایتان را دور سر خود بریزید، پوست سرتان کمتر نفس می‌کشد و چربی در طول ساقه‌ی موهایتان پخش نمی‌شود. برای مقابله با تجمع چربی، موهایتان را بالای سرتان نبندید و بگذارید آزاد باشد.
 

علت‌های اصلی چرب شدن مو

تمامی عللی که گفتیم می‌تواند باعث چربی پوست سر شوند. موضوع مهم این است که پوست سر ما تعداد بسیار زیادی غدد چربی دارد و کنترل ترشح آنها توسط ژن‌ها انجام می‌شود و کنترل عملکرد ژن‌ها چیزی نیست که ما بتوانیم در مورد آن اقدامی انجام دهیم. راهی برای کنترل ژنتیک، تولید هورمون‌ها و جنس مو وجود ندارد. اما می‌توان با تغییر تعداد دفعات شستشوی مو و استفاده از محصولات مناسب موی چرب تا حدودی این مشکل را برطرف کرد.
 

دلیل ناگهانی چرب شدن موی سر 

گاهی ممکن است باتوجه‌به میزان ورزش و عرق کردن متوجه شوید که به طور ناگهانی موهای شما چرب شده‌است. باید دقت کنید که در چنین مواقعی میزان شستشوی موها را افزایش دهید. بدون شک تعداد دفعات شستشوی مو برای شخصی که موهای چرب و نازک دارد و ورزشی مانند بدنسازی انجام می‌دهد، باید نسبت به شخصی که موهای معمولی دارد و ورزش نمی‌کند، بیشتر باشد.

 

درمان خانگی چرب شدن موی سر

 • استفاده از شامپو های کاهش دهنده چربی مو
یکی از راه های رایج و مناسب درمان چربی موی سر در حقیقت استفاده از شامپو های کاهش دهنده چربی مو معتبر است. سعی کنید از بهترین و معتبر ترین برند ها شامپوی مناسب موهای خود را تهیه کنید و با استفاده مداوم از ان در طی استحمام ، چربی موی خود را کاهش دهید.
 • تغییر رژیم غذایی
یکی از موارد اصلی که می‌تواند باعث ترشح مقدار زیادی چربی در پوست سر شود؛ داشتن رژیم غذایی است که در آن مقدار زیادی کربوهیدرات وجود دارد. بنابراین در صورت مواجهه با این مشکل باید در رژیم غذایی خود، سهم ویتامین‌ها و پروتئین‌ها را افزایش دهید. به علاوه سعی کنید که مقدار کافی مانند مواد معدنی مانند زینک و سولفور را دریافت کنید؛ زیرا این مواد باعث بهبود گردش خود می‌شوند و می‌توانند چربی پوست سر را کنترل کنند.
 • استفاده از سرکه سیب
محلول سرکه سیب یکی از بهترین راهکار‌های درمان چربی موی سر است. سرکه سیب باعث از بین رفتن رسوبات مو، شادابی و همچنین درخشش مو می‌شود. برای این کار، نصف فنجان سرکه سیب را در ظرف آب کوچکی بریزید و بعد از شست‌وشو با شامپو، موی خود را مستقیم با سرکه سیب بشویید.
 •  از بین بردن چربی مو با لیمو
لیمو دارای تاثیر چشمگیری بر درمان چربی موی سر، کنترل چربی مو و از بین بردن چربی های متراکم شده مو است. خاصیت اسیدی آبلیمو باعث متعادل شده چربی پوست سر می شود. کافی است آبلیمو را با آب مخلوط کرده و پس از شستشوی موها با شامپو، از آب لیموی طبیعی برای شستش مو استفاده کنید.
 • سه بار در هفته موهایتان را بشویید.
شستن موها یک راه حل کلیدی برای خلاص شدن از شر چربی اضافی پوست سر است. منافذ روی پوست سر چربی ها را درون خود نگه می دارند و شستن آن ها به اندازه مناسب و با محصول با کیفیت از چرب شدن بیش از حد جلوگیری می کند. 2 الی 3 بار در هفته موهای خود را شستشو دهید. البته می توانید یک روز در میان هم این کار را انجام دهید و فقط باید مطمئن شوید که شامپوهای شما فاقد مواد شیمیایی سخت هستند.
 • استفاده از روغن جوجوبا
هرچند ممکن است استفاده از روغن برای رفع کردن چربی پوست سر کمی عجیب به نظر برسد؛ اما روغن جوجوبا یک ماده منحصر به فرد است. استفاده از این روغن می‌تواند چربی نامناسبی را که توسط غدد سباسه تولید شده‌اند؛ به خوبی جایگزین کند. به این ترتیب خواهد توانست چربی تولیدشده را کنترل کرده و مانع از چرب شدن پوست سر شود.
برای استفاده از روغن جوجوبا باید آن را بر روی موهای خود اسپری کرده و ماساژ دهید؛ سپس به مدت یک ساعت صبر کنید. پس از این کار می‌توانید موهای خود را با استفاده از یک شامپو با PH ضعیف بشویید.
 • درمان چربی موها با روغن زیتون
روغن زیتون یکی از پرکاربردترین محصولات در مراقبت از پوست و مو و درمان چربی موی سر به شمار می آید. از روغن زیتون در درمان چربی موی سر، ریزش و شوره مو استفاده می شود. بعد از شستشوی مو با شامپو، مقداری روغن زیتون را کف دست ریخته و با حرکات دایره وار انگشتانتان، روغن زیتون را روی پوست سر ماساژ دهید.
اجازه دهید روغن زیتون به مدت یک ساعت روی پوست سر باقی بماند. در صورت تمایل می توانید پس از این موی را شستشو دهید.
 • شامپوی نعناع
یکی دیگر از موادی که می‌تواند به شما در کنترل میزان چربی پوست سر کمک کند؛ نعناع است. شما باید مقداری نعناع را در آب بجوشانید و اجازه دهید تا سرد شود. پس از این کار آن را با آب مخلوط کرده و بعد از شستشوی موها با شامپو، موهای خود را با آن آبکشی کنید. برای افزایش تاثیر این محلول می‌توانید آن را با مقداری سرکه مخلوط کنید.

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار