|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۵۲

ممکن است بسیاری از ویژگی ها و گرایش ها در شما و در طی زمان تغییر کند، اما چیزی که به عنوان کل شخصیت از آن یاد می کنیم، معمولاً ثابت است.

مطمئناً بارها از شما سوال شده که درون گرا هستید یا برون گرا؟ برای بعضی افراد انتخاب بین یکی از این دو واژه بسیار راحت است؛ اما برای برخی از افراد واقعاً سخت است که خود را صرفاً درون گرا یا برون گرا معرفی کنند. لازم به توضیح است که این روزها فقط انتهای این دو طیف را تعریف نمی کنیم؛ به این صورت که فرد فقط درون گرا یا فقط برون گرا است؛ چون صفات شخصیتی به صورت یک طیف هستند و خیلی از ما صرفاً درون گرا یا برون گرا نیستیم؛ بلکه جایی بین این دو قرار داریم.
شخصیت معمولاً یکسری خصوصیات، ترجیحات و گرایش های نسبتاً پایدار در طی زمان است. ممکن است بسیاری از ویژگی ها و گرایش ها در شما و در طی زمان تغییر کند، اما چیزی که به عنوان کل شخصیت از آن یاد می کنیم، معمولاً ثابت است.
در طیف شخصیت و در حد وسط درون گرایی و برون گرایی، یک صفت جالب شخصیتی به نام میان گرایی (Ambivert) وجود دارد. آدام گرانت شروع به مطالعه درباره این پدیده کرد و به حقایق شگفت انگیزی دست یافت. او فهمید که حدود دو سوم از افراد در گروه صرفاً درون گرا یا برون گرا قرار نمی گیرند، بلکه چیزی مابین این دو هستند و میان گرا نام دارند؛ چون هم گرایش های درون گرایانه دارند و هم برون گرایانه و اینکه کدام گرایش را بروز دهند، به موقعیتی که در آن قرار می گیرند بسیار وابسته است. اگر به درون گرایی و برون گرایی به صورت یک طیف نگاه کنیم، میان گرایی جایی بین این دو قرار دارد.
 در ادامه با خصوصیات افراد میان گرا آشنا خواهید شد.

 

میان گرا به چه معناست ؟

واژه میانگرایی یا (Ambivert) را اولین بار، آدام گرانت دانشیار دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا مطرح کرد. او در تحقیقاتش متوجه شد دو سوم افراد در دسته درونگراها یا برونگراها جای نمی گیرند. این افراد حالت حد وسط این دو را دارند؛ او آنها را میانگرا نامید و برای اولین بار بر روی آنها مطالعه کرد.
صفت جالب میانگرایی مابین درونگرایی و برونگرایی و در وسط طیف قرار دارد. این افراد هم گرایش درونگرایی و هم برون گرایی دارند و بسته به موقعیتی که در آن قرار می گیرند رفتارهای برونگرایی یا درونگرایی را از خود بروز می دهند.
توجه: دقت کنید وقتی از درونگرایی یا برونگرایی حرف می زنیم منظورمان طیفی از رفتارها و نشانه ها و صفات شخصیتی است، که در یک سر طیف درونگرایی و در طرف دیگر برونگرایی قرار دارد. همه ما روی نقطه ای از این طیف قرار داریم و درجاتی از درونگرایی و برونگرایی را داریم منتها در نهایت به یک سو تمایل بیشتری پیدا می کنیم.
موارد زیر نیز میانگرا نامیده می شوند:
 • درونگراهای برونگرا
درونگرایی که می‌تواند در موقعیت‌های خاص، اطراف افراد خاص باشد یا زمانی که کاملاً نیاز دارند، برون‌گرا باشد.
 • برون گرایان ضد اجتماعی
برون گراهایی که قبل از معاشرت به زمان نیاز دارند تا دوباره شارژ شوند، یا بیشتر از یک برون گرا دوست دارند تنها باشند.
 • درونگراهای اجتماعی
درونگرایی که می تواند در صورت نیاز به برونگرایی بپردازد.

 

ویژگی‌های افراد میانگرا

در اینجا به تعریف و توضیح برخی از خصوصیات افراد میانگرا می‌پردازیم. (فقط توجه کنید که این ویژگی‌ها مورد تایید من نیست و صرفا این بخش جهت تکمیل مقاله و نتیجه گیری نهایی آورده شده)
 • هم تنهایی و هم به طور تیمی می‌توانید خوب کار کنید
یکی از ویژگی‌هایی که برخی دوستان درمورد افراد میانگرا متصور هستن اینه که افراد میانگرا به دلیل اینکه نه کاملا برونگرا و کاملا درونگرا هستن میتونن هم به طور انفرادی و تنهایی و هم به طور تیمی عملکرد خوبی داشته باشن.
 • مهارت های ارتباطی خوب
میانگراها مهارت های ارتباطی بسیار خوبی دارند، زیرا در مورد زمان بندی برقراری رابطه و قطع آن، ادراکی و شهودی عمل می کنند. یک ارتباط دهنده موفق می داند چه زمانی صحبت کند و چه زمانی فقط  گوش دهد. اگر اهل هر دو سر طیف شخصیت باشند، احتمالاً می توانند قبل از مداخله در مورد وضعیت ارتباطی موجود به خوبی قضاوت کنند. آن ها ابتدا مشاهده می کنند و سپس سعی در انتقال منظور خود خواهند داشت.
این مسیر در طول جلسات طوفان فکری که در آن‌ها مهم نیست ایده‌های خود را به اشتراک بگذارید، مفید واقع می شود. به عنوان یک آمیبورت، او همچنین آماده طرح سوالات و پیشنهادات در مورد کار خود خواهد بود.
 • در برخی مواقع تنها بودن را دوست دارید و در برخی موارد در جمع بودن
مورد بعدی این هست که افراد میانگرا در بعضی از جمع‌ها مانند برونگراها و در بعضی جمع‌ها مانند درونگراها رفتار می‌کنند. اون‌ها بعضی وقت‌ها تمایل به در اجتماع بودن و بعضی مواقع هم تمایل به تنها بودن دارن.
 • هم مهارت شنیدن خوبی دارید و هم خوب صحبت می‌کنید
میانگراها هم توانایی برقراری ارتباط با افراد جدید رو دارن و هم می‌تونن به قدری ساکت و شنونده باشند که انگار یک فرد کاملا درونگرا هستن.
 • بعضی از افراد شمارو درونگرا و برخی شمارو برونگرا تصور می‌کنند
یکی از موارد مهم در مورد اینکه شما تصور کنید که یک میان گرا هستید یا نه اینه که برخی از دور و بری‌های شما فکر میکنند که شما برونگرا هستید و برخی هم تصور می‌کنند شما درونگرا هستید. یعنی در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی از خودتون نشون می‌دید.
 رویکرد متعادل و پایدار
یک میانگرا بیشتر تمایل دارد که به ایده های مخالف، ارزش یکسان بدهد. به طور مثال به همکار میانگرای خود بگویید که بر سر یک تصمیم مهم با هم اختلاف دارید. به احتمال زیاد قبل از اینکه به نتیجه برسید در مورد مسائل از هر دو منظر فکر می کند. هر گزینه را می سنجد و گزینه ای را انتخاب می کند که برای شما و وجهه همکاری هر دوی شما مناسب باشد. در یک مذاکره، چنین ویژگی بسیار مفید است زیرا هدف هر مذاکره دست یابی به یک نتیجه برد-برد است. Ambiverts به دلیل ثباتی که روی میز مذاکره به ارمغان می آورند، مذاکره کنندگان قابلی خواهند شد.
 • رهبر خوب
مجموع همه این مهارت ها از یک فرد مبتدی یک رهبر همدل و کاریزماتیک می سازد. توانایی گوش دادن بدون تعصب یا مهارت در تصمیم گیری مفید است. تیزبینی و تفکر عینی، میانگراها را به یک حلال مشکلات تبدیل می کند که یکی دیگر از مهارت های مهم برای یک رهبری خوب به شمار می رود. مهارت رهبری در جدا کردن احساسات شخصی از تصمیمات کاری برای به دست اوردن بهترین راندمان کار در گروه و سازمان است. بنابراین، کسی که بتواند هر دو روی سکه را ببیند، در نقش رهبری کار قابل تحسینی انجام می دهد. اگر توانستید با هر یک از این ویژگی‌ها همذات پنداری کنید، به احتمال زیاد یک فرد میانگرا هستید.  
 • بعضی از افراد شمارو درونگرا و برخی شمارو برونگرا تصور می‌کنند
یکی از موارد مهم در مورد اینکه شما تصور کنید که یک میان گرا هستید یا نه اینه که برخی از دور و بری‌های شما فکر میکنند که شما برونگرا هستید و برخی هم تصور می‌کنند شما درونگرا هستید. یعنی در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی از خودتون نشون می‌دید.
 • به خوبی تشخیص می دهید چه زمانی می توانید به دیگران اعتماد کنید

  افراد برونگرا راحت تر به دیگران اعتماد می کنند و خیلی زود در مورد خودشان اطلاعات می دهند و صمیمی می شوند. برای مثال، آن ها معمولا زودتر از بقیه، افراد را به اسم کوچک شان صدا می زنند.
  اما افراد درونگرا دیرتر در مورد خودشان اطلاعات می دهند و ترجیح می دهند فاصله ی خود را با دیگران حفظ کنند تا زمانی که آن ها را به خوبی بشناسند.
  افراد میانگرا ترکیبی از هر دو گروه هستند. آن ها متوجه می شوند که چه زمانی باید شنونده یا حاضر جواب باشند و می دانند که چطور خود را با محیط یا شخص مقابل تطبیق دهند.
 • در بیشتر محیط ها احساس راحتی می کنید
افراد میانگرا هم موقعیت های مهیج را دوست دارند و هم از موقعیت های غیر مهیج لذت می برند. آن ها به دنبال تعامل اجتماعی هستند و زمانی که احساس کنند این ارتباطات اجتماعی برایشان کافی بوده و به تغییر نیاز دارند خود را دور می کنند. این ویژگی آن ها را تبدیل به فردی چند بعدی می کند که خود را به خوبی با هر موقعیتی تطبیق می دهد. برای مثال، آن ها هم شرکت در یک راهپیمایی اعتراضی را دوست دارند و هم از اینکه بعد از ظهر خود را به تنهایی به تماشای سریال بگذرانند لذت می برند، می توانند هم در برابر جمع صحبت کنند و هم ساعت ها به تنهایی مشغول نگارش و تحقیق باشند. آن ها انعطاف پذیر هستند به همین دلیل اغلب محیط ها و موقعیت ها برای آن ها مناسب است.
 • خیلی اوقات احساس می کنید نیاز دارید تعاملات اجتماعی تان را کم کنید
افراد میانگرا کارهای مختلفی را دوست دارند به همین خاطر کسل نمی شوند، اما وقتی احساس کنند کاری برایشان کافی بوده به تغییر نیاز پیدا می کنند.
افراد برونگرا به طور کلی کارهای مختلف زیادی را در زندگی شخصی و کاری شان تجربه می کنند اما ممکن است خود را وقف بیشتر آن ها نکنند چون به دنبال آن هستند که هیجان بیشتری از محیط بیرون کسب کنند. اما افراد درونگرا به هیجان کمتری نیاز دارند.
افراد میانگرا وقتی نیاز به هیجان داشته باشند به دنبال تعامل اجتماعی هستند و زمانی که به تغییر نیاز داشته باشند خود را دور می کنند. آن ها ممکن است از حضور در یک مهمانی بزرگ لذت ببرند اما وقتی به نقطه ای برسند که برایشان کافی باشد، به جای خلوت تری می روند تا با یک یا دو نفری که علائقی مشابه آن ها دارند گفتگوی عمیق تری داشته باشند.
 • اغلب مردد هستید
از آنجایی که افراد میانگرا در حقیقت هم برونگرا هستند و هم درونگرا، گاهی مطمئن نیستند چه چیزی می تواند به آن ها انرژی دلخواه شان را بدهد. مثلا از خودشان می پرسند بهتر است در خانه بمانند و کتاب مورد علاقه شان را بخوانند یا به یک گردهمایی بروند و با آدم های جدید و جالبی آشنا شوند. آن ها مزایا و معایب هر موقعیتی را به یک اندازه می ببینند و به همین دلیل سردرگم می شوند. این افراد وقتی در یکی از این موقعیت ها قرار می گیرند، گاهی موفق می شوند خود را با شرایط وفق دهند و آرام بگیرند اما گاهی هم دچار مشکل می شوند. مثلا در یک موقعیت اجتماعی که روحیه ی مناسبش را ندارند ممکن است بدخلق یا کم حرف شوند، و یا اگر در خانه بمانند کسل می شوند، با اینکه می دانند می توانند کتاب مورد علاقه شان را بخوانند یا پروژه ای دارند که باید آن را انجام بدهند.
 • با آدم های مختلف راحت هستید
افراد میانگرا به دلیل برخورداری از ویژگی های هر دو گروه برونگراها و درونگراها، اغلب می توانند با هر دو گروه ارتباط برقرار کنند. این افراد خود را با شخصیت های مختلفی که با آن ها مواجه می شوند تطبیق می دهند و برای آنکه بدانند چطور باید با آن ها رفتار کنند سرنخ هایشان را از رفتار آن ها به دست می آورند. اگر شخص مقابل شان پرانرژی و پر حرف باشد، به راحتی عقب می نشینند و به او اجازه ی درخشیدن می دهند. اما اگر با کسی صحبت می کنند که آرام و کم حرف است، هدایت گفتگو را در دست می گیرند و از شخص درونگرای مقابل شان پرحرف تر و زیرک تر عمل می کنند.
 • هنگام حل مشکلات انعطاف پذیرید
افراد میانگرا رویکرد مشخصی برای حل کردن مشکلات ندارند ؛ ممکن است در مورد برخی مشکلات به راحتی صحبت کنند ، در حالی که برای حل مشکلات دیگر ترجیح دهند آن را بر روی کاغذ نوشته و یا در ذهنشان به حل کردن آن بپردازند ؛ این ویژگی افراد میانگرا می تواند بسیار مفید واقع شود ، زیرا به کارگیری روش های جدید برای حل مسائل و مشکلات ، دیدگاه جدیدی را ارائه می دهد که تا کنون در نظر گرفته نشده است. 
 • بیشتر قاطعانه عمل می کنید تا عجولانه
تمایل افراد درونگرا در هنگام تصمیم گیری ، با دقت فکر کردن است اما افراد برونگرا ریسک پذیری بدون تأمل و پیش بینی را در هنگام برخورد با مسائل ترجیح می دهند ؛ به عنوان یک فرد میانگرا ، شما مایل هستید پس از اندکی تفکر ، تصمیم گیری کنید و زمانی که تصمیم خود را گرفتید ، دیگر به آن فکر نکرده و تجدید نظر نخواهید کرد.
جذب دیگران استعداد ذاتی شماست
افراد میانگرا اغلب استعدادی ذاتی برای حفظ پویایی گروه و پیش بردن هموار کار ها را دارند ؛ در یک کار گروهی به راحتی نظر خود را بیان کرده ، اما فرصت نظر دادن را نیز به بقیه افراد می دهند ؛ اگر صحبت ها فرو کش کند و یا سکوت برقرار شود ، افراد میانگرا به سرعت نظر داده و یا با مطرح کردن یک سوال متفکرانه ، مجدداً افراد را جذب صحبت می کنند – این استعداد ذاتی در تعادل بخشیدن به گروه های دوستانه و یا سایر موقعیت های اجتماعی بسیار کمک کننده است. به احتمال زیاد درک هر دو شخصیت برونگرا و درونگرا ، در یک موقعیت یکسان ، برای شما آسان است ، به همین دلیل غریزه خوبی برای برقراری بهترین تعامل با هر دو شخصیت دارید. 
 • به راحتی با شرایط جدید سازگار می شوید
با اینکه افراد میانگرا دائماً نیاز به شلوغ بودن محیط دور و بر شان ندارند ، اما برقراری تعامل کوتاه مدت با دیگران ، برای آن ها نسبتاً آسان است ؛ برای مثال ، شما مشکلی با کنار گذاشتن کتاب خود و صحبت با شخص کنار دستتان در مترو یا هواپیما ندارید ، اگر برنامه تفریح در خارج از خانه تبدیل به یک شب نشینی آرام در منزل شود به راحتی با آن کنار می آیید و یا حتی هیچ احساس خجالت یا ناراحتی ای از ارائه یک سخنرانی بداهه نخواهید داشت.
ممکن است اولین انتخاب تان نباشد ، اما به طور کلی می توانید با آنچه در اطرافتان اتفاق می افتد خود را سازگار کنید.
 

نحوه عملکرد میان گرایی در مغز

درجه اجتماعی بودن شما بستگی به دوپامین دارد، هورمونی که در مغز باعث احساس خوب داشتن می گردد. همگی ما سطوح مختلفی از تحریک دوپامینی در نئوکورتکسِ خود داریم (قسمتی از مغز که در آن عملیات بالاتر فکری مانند فراگیری زبان و فکرِ آگاهانه صورت می پذیرد). آنهایی که درجه تحریکِ بالا دارند، تمایل به درون گرایی دارند وبدین دلیل از ارتباطات اجتماعی زیاد پرهیز می کنند برای اینکه تحریک زیادی در نئوکورتس باعث نگرانی زیادی آن ها میشود. آن هایی که کمتر تحریک می شوند به برون گرایی تمایل دارند. از آنجایی که درجه پایین تحریک در نئوکورتکس برای برون گرایان حوصله سربر است، تمایل به برقراری ارتباطات اجتماعی دارند و نتیجتا احساس بهتری دارند.
نزد بیشتر افراد تحریک در نئوکورتکس به حد مفرط نمی رسد، و بیشتر در حال تغییر است. در بعضی مواقع شما نیاز به تحریک بیشتر دوپامینی و در بعضی مواقع نیاز به تحریک کمتری دارید.
 

نقاط ضعف و قوت میانگرا

از مهم ترین نقاط مثبت تیپ شخصیتی میانگرا می توان به توانایی قضاوت، رهبری تیم و انعطاف پذیری بالا اشاره کرد. همچنین این افراد از مهارت های ارتباطی بسیار قدرتمندی برخوردار است.
با توجه به ویژگی های شخصیتی این افراد، میانگراها می توانند در مذاکرات نتیجه برد- برد را رقم بزنند. از نقاط ضعف آن ها نیز می توان به ناتوانی برخی از افراد میانگرا در “نه” گفتن اشاره نمود.
 

شغل مناسب میانگرا

اما نکته قابل توجه در رابطه با تیپ شخصیتی میانگرا این است که چه شغل هایی برای این افراد مناسب است. با توجه به قدرت مذاکره و بررسی شرایط توسط این افراد، یکی از شغل های ایده آل برای آن ها قضاوت است.
همچنین این افراد توانایی نسبتا بالایی در بازاریابی و مذاکره دارند. قدرت رهبری و مدیریت یک تیم حرفه ای نیز از دیگر مشاغل مناسب برای این افراد است.
 

معروف ترین تست های شخصیت شناسی

برای شناخت تایپ شخصیتی می توانید از انواع تست های تیپ شخصیتی استفاده نمایید. این تست ها به شما کمک می نمایند تا با توجه به علایق، ترجیحات و توانایی هایتان بتوانید تیپ شخصیتی خود را شناسایی نمایید. از محبوب ترین و کاربردی ترین تست های روانشناسی شخصیت موارد زیر را می توان نام برد:
 1. تست مایرز بریگز یا MBTI
 2. آزمون قهرمان درون یا یونگ
 3. تست هوش هیجانی یا EQ
 4. آزمون تفکر استراتژیک
 5. تست نئو
 6. آزمون آرکتایپ برند
 7. تست هوش گاردنر
 8. آزمون هوش هیجانی برادبری و گریوز
 9. تست دیسک
 10. تست ژنتیکی تیپ شخصیتی

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار