|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۸۷

افزودن برخی غذاها به رژیم غذایی متعادل کودک می‌تواند به او کمک کند تا به راحتی به حداکثر رشد قدی خود برسد.

اگرچه رشد قد کودکان معمولا به ساختار ژنتیکی آن‌ها بستگی دارد، اما برای بسیاری از کودکان که با کمبود رشد قدی مواجه هستند، رژیم افزایش قد کودک و ورزش، دو رکن اصلی سلامتی‌شان را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که کودکان در مدرسه یا خانه آن‌قدر مشغول بازی می‌شوند که اغلب یکی از این دو رکن، یعنی مصرف غذاهای سالم را فراموش می‌کنند. ازاین‌رو، هر چقدر هم که تلاش کنند، فقط می‌توانند تا ارتفاع معینی قد بکشند. بنابراین افزودن برخی غذاها به رژیم غذایی متعادل کودک می‌تواند به او کمک کند تا به راحتی به حداکثر رشد قدی خود برسد. ما در این مطلب از امید نیوز به غذاهای مفید و مضر برای رشد قد کودکان، ارتباط بین ریزمغذی‌ها و درشت مغذی‌ها با افزایش قد کودک و نمونه برنامه غذایی مناسب برای رشد قدی کودکان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.
 

روند رشد قد کودکان 

قد کودک در یک سالگی باید به ۶۸-۸۱ سانتی‌متر رسیده باشد. اگر بخواهیم رشد قد در سنین مختلف را بررسی کنیم باید بگوییم که از ۱ سالگی تا بلوغ، قد اکثر افراد سالانه حدود ۵ سانتی‌متر افزایش می‌یابد. البته هنگامی که بلوغ شروع می‌شود، فرد ممکن است با سرعت ۱۰ سانتی‌متر در سال قد رشد کند. بااین‌حال، قد هر کس با سرعت متفاوتی رشد می‌کند و میزان رشد در همه افراد ثابت نیست. علاوه بر ژنتیک و ویژگی‌های فردی جنسیت هم مقداری در
رشد قد کودکان تأثیر دارد. در ادامه تفاوت رشد قد دحتران و پسران را با هم بررسی می‌کنیم.
 

رشد قد دختران

دختران در دوران نوزادی و کودکی با سرعتی زیاد رشد می‌کنند. همچنین هنگامی که دختران به بلوغ می‌رسند، رشد آن‌ها دوباره به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. برای دختران، جهش در میزان رشد قد معمولاً در اوایل سال‌های نوجوانی شروع می‌شود.
دختران معمولا یک تا دو سال قبل از شروع قاعدگی جهش رشد دارند. برای بیشتر دختران، بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سالگی و جهش رشد بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی رخ می‌دهد. آنها در یک یا دو سال پس از اولین قاعدگی خود بین ۳ تا ۶ سانتی‌متر دیگر رشد می‌کنند. بعد از این دوران دختران به قد بزرگ‌سالی خود می‌رسند و دیگر رشدی اتفاق نمی‌افتد.
بیشتر دختران در سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی به قد بزرگ‌سالی خود می‌رسند. این سن بسته به زمانی که یک دختر برای اولین‌بار پریود می‌شود، می‌تواند پایین‌تر هم باشد.
 

رشد قد پسران

رشد قد کودکان پسر با سرعت باورنکردنی پیش‌می‌رود که ممکن است هر والدینی را متعجب کند. در پسرها برخلاف دختران، جهش در میزان رشد قد ممکن است تا پایان نوجوانی هم ادامه داشته باشد.
پسران در دوران بلوغ دچار جهش رشد می‌شوند. اما میزان سرعت رشد در آنها می‌تواند بسیار متنوع باشد. به‌این‌علت که پسران در سنین مختلف به بلوغ می‌رسند. به طور متوسط، پسران در دوره بلوغ خود در هرسال حدود ۷-۸ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

 

عوامل موثر در رشد قد کودکان

نوزادان و کودکان به طور مداوم رشد می کنند. این فرآیند به دلیل تغییر در صفحات رشد در استخوان های بلند بازوها و پاهای آنها است.
همانطور که صفحات رشد استخوان های  جدید ایجاد می کنند ، استخوان های بلند بدن بلندتر می شوند وقد کودک نیز در این روند بلندتر می گردد . افراد در 9 ماه اول زندگی ، قبل از تولد سریعترین رشد را دارند. پس از تولد ، این سرعت کاهش می یابد.
وقتی کودک 8 ساله شد ، به طور متوسط ​​در سال 2.16 اینچ (یا) 5.5 سانتی متر  رشد می کند. همانطور که گفته شد ، نوجوانان در اوایل بلوغ “جهش رشد” خواهند داشت. بعد از بلوغ ،  فعالیت صفحات استخوان سازی جدید متوقف می شوند و رشد فرد متوقف می گردد .
ابتدا  رشد دست و پاها متوقف می شوند و آخرین منطقه ای که رشد آن متوقف می شود ، ستون فقرات است. به دلیل فرایندهای معمول پیری ، قد افراد با افزایش سن به تدریج کوتاه می شود .
عوامل زیر می توانند در قد بلند شدن فرد تأثیر بگذارند :
 • DNA
  DNA عامل اصلی تعیین قد فرد است. دانشمندان بیش از 700 ژن مختلف را شناسایی کرده اند که قد را تعیین می کنند. برخی از این ژن ها بر صفحات رشد استخوان تأثیر می گذارند و برخی دیگر بر تولید هورمون های رشد تأثیر می گذارند.
  دامنه های قد طبیعی برای افراد با پیشینه های قومی مختلف متفاوت است. باز هم ، این محدوده قدی توسط DNA آنها تعیین می شود.
  برخی از مشکلات ژنتیکی همچنین می توانند بر روی قد بزرگسالان تأثیر بگذارند ، از جمله سندرم داون و سندرم مارفان.
 • هورمون ها
  بدن هورمون هایی تولید می کند که به صفحات رشد استخوان دستور می دهد استخوان جدید بسازند. این  هورمون ها شامل موارد زیر است :
  - هورمون های رشد
  این هورمون ها در غده هیپوفیز ساخته می شوند و مهمترین هورمون رشد هستند. برخی از شرایط سلامتی می توانند میزان هورمون های رشد بدن را محدود کنند و این می تواند بر قد تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، کودکانی که یک بیماری ژنتیکی نادر به نام کمبود مادرزادی هورمون رشد دارند ، با سرعت بسیار کمتری نسبت به سایر کودکان رشد خواهند کرد.
  - هورمون های تیروئید
  غده تیروئید هورمونهایی ایجاد می کند که رشد را تحت تأثیر قرار می دهند.
  - هورمون های جنسی
  تستوسترون و استروژن برای رشد در دوران بلوغ بسیار مهم هستند.
 • جنسیت
  پسرها بلندتر از دخترها هستند.  افراد مذکر همچنین ممکن است رشد بیشتری نسبت به فرد مونث داشته باشند. به طور متوسط ​​، یک مرد بالغ (14 سانتی متر) بلندتر از یک  زن بالغ با سن مشابه است.
  طبق  گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، در ایالات متحده ، متوسط ​​ قد مردان  (175.2 سانتی متر) و متوسط ​​قد زنان  (161.5 سانتی متر)  است.
 • خواب کافی
  معمولا هورمون رشد در مرحله سوم خواب حدودا 1 ساعت پس از به خواب رفتن، ترشح می شود و بهترین ساعت خواب برای ترشح هورمون رشد از 10 شب تا 4 صبح می باشد.
  برخی از مطالعات نشان داده اند که سطح هورمون رشد در افرادی که کیفیت خواب مناسبی ندارند کمتر از سایرین است. درحقیقت موثرین راهکار جهت افزایش ترشح هورمون رشد خواب کافی و با کیفیت مناسب است. میزان خواب کافی برای هر فرد به نسبت سن و دیگر ویژگی های فردی و ارثی متفاوت است، ولی به صورت کلی میزان خواب توصیه شده در کودکان و نوجوانان عبارتند از :
  نوزادان تا سه ماهگی : 17-14 ساعت در طول روز
  نوزادان 11-3 ماه : 17-12 ساعت در طول روز
  کودکان 2-1 سال : 14-11 ساعت
  کودکان 5-3 سال : 13-10 ساعت
  کودکان 13-6 سال : 11-9 ساعت
  نوجوانان 17-14 سال : 10-8 ساعت
 • ورزش منظم​
  ورزش منظم علاوه بر کنترل وزن، تقویت استخوان ها و ماهیچه ها، با ترشح هورمون رشد به رشد قد نیز کمک می کند. تشویق کودکان و نوجوانان به انجام حداقل 1 ساعت فعالیت های ورزشی در روز برای افزایش قد ضروری است. ورزش های کششی نظیر یوگا گزینه مناسبی برای افزایش قد است. بسکتبال، استفاده از میله های پارفیکس و شنا نیز توصیه می شود.
 • داشتن فعالیت و تحرک
  ورزش روزانه و منظم فواید زیادی دارد، ماهیچه ها و استخوان های شما را تقویت می کند، به شما در داشتن تناسب اندام و وزن ایده آل کمک می کند و تولید هورمون رشد یا HGH را افزایش می دهد. کودکان باید حداقل یک ساعت در روز ورزش کنند، البته ورزش در بزرگسالی نیز مزایای بسیاری دارد و علاوه بر کمک به حفظ سلامت بدن، می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را نیز کاهش دهد.
 • استفاده از تمرین های یوگا
  تمرین های یوگا برای کل بدن، می تواند ماهیچه ها را تقویت و به هماهنگ شدن وضعیت بدن کمک کند که این عوامل موجب بلندتر به نظر رسیدن طول قد در افراد می شود. برای استفاده از تمرین های یوگای مبتدی، می توانید این تمرین ها را در خانه و یا به صورت گروهی در باشگاه شروع کنید. تمرین منظم یوگا همچنین می تواند به شما در خلاص شدن از شر بسیاری از بیماری ها مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی، مشکلات وزن، آرتروز و دردهای مفصلی کمک کند و موجب آرامش بیشتر و کاهش سطح استرس شود.
 • تغذیه مناسب
  از عوامل موثر بر رشد قد می‌باشد. مواد مغذی که برای رشد لازم است باید به درستی و از طریق تغذیه وارد بدن شود. رژیم غذایی سالم همه‌ی ویتامین‌ها و سایر مواد مورد نیاز را برای رشد مناسب قد برای شما فراهم می‌کند. از مواد مورد  نیاز برای داشتن قد مطلوب می‌توان به ویتامین D، کلسیم، روی و غیره اشاره کنیم. هر ماده غذایی که دارای این نوع موارد باشند برای شما و رشد قدتان مناسب است. در صورتی که با مصرف مواد غذایی این نوع مواد به طور کافی به بدن شما نرسد می‌توانید از قرص‌ها و مکمل‌های دارویی استفاده کنید. البته تغذیه مناسب یعنی هر نوع ماده غذایی و معدنی را به اندازه‌ای مناسب به بدن خود برسانید. مثلا برای رشد قد خود به کربوهیدرات، پروتئین، چربی و ... نیاز دارید.

 

قد کودکان هر سال چقدر بلند میشود ؟

کودکان در ۴ سال اول زندگی (به ویژه در ۲ سال اول) به سرعت و به طور میانگین ۱۰٫۱۶ سانتی‌متر رشد می‌کنند. بعد از سن ۴ سالگی، معمولا سرعت رشد به طور مداوم کاهش می‌یابد و تا زمان بلوغ به اندازه ۵٫۸ تا ۶٫۳۵ سانتی‌متر در سال می‌رسد. پس از آن وقتی که در سن بلوغ به اوج رشد خود برسند، دختران در هر سال حدود ۷٫۶۲ تا ۸٫۸۹ سانتی‌متر، و پسران حدود ۱۰٫۱۶ سانتی‌متر در سال رشد می‌کنند. بعد از اینکه نوجوانان به اوج رشد خود رسیدند، سرعت رشد آن‌ها تا رسیدن به قد کامل بزرگسالی خود ( حدود ۴ تا ۵ سال پس از اوج رشد) به تدریج کند می‌شود.
پسران و دختران معمولاً تا سن ۱۴ تا ۱۶ سالگی به رشد خود ادامه می‌دهند، اما این سن بیشتر بستگی به زمان بلوغ آن‌ها دارد که می‌تواند از هر جایی بین ۸ تا ۱۳ برای دختران و ۹ و ۱۴ برای پسران شروع شود.
به عنوان مثال اگر دختری از سن هشت سالگی بلوغ خود را آغاز کرد، ممکن است در سن ۹ سالگی به اوج رشد خود برسد و پس از آن فقط تا ۱۳ سالگی رشد کند. از طرف دیگر، اگر دختر دیگری تا سن ۱۲ سالگی بلوغ را شروع نکرده باشد، ممکن است تا ۱۷ سالگی رشد به خود ادامه دهد.
همچنین به یاد داشته باشید که دختران حدود دو سال زودتر از پسران به شکاف رشد بلوغ خود می‌رسند، بنابراین در اوایل بزرگسالی بسیاری از دختران قد بلندتر از پسران هستند.
این تفاوت‌ها علاوه بر قد والدین، باعث تفاوت‌های بسیاری در قد کودکان بین سال‌های آغازین و نوجوانی می‌شود.
 

قد کودک به پدر میرود یا مادر ؟

به ادعای دانشمندان، ۷۰ درصد از قد ما ژنتیکی است و ۳۰ درصد آن تحت تأثیر عوامل محیطی. اما ژن های بسیار مختلفی در قد فرزند تأثیرگذار هستند.
قد زنان معمولاً بعد از حدود ۱۵ سالگی دیگر رشدی ندارد اما روند رشد قد در مردان تا ۳ سال دیگر ادامه می یابد. به همین دلیل، مردان معمولاً قد بلندتر از زنان هستند. زنان هم اغلب با مردانی ازدواج می کنند که اندکی از خود بلندتر هستند به همین دلیل پسرشان هم از خودشان بلندتر می شود.
اگر زنی با مردی کوتاه تر از خود ازدواج کند، پسرش از خودش کوتاه تر خواهد شد. محققان انگلیسی مدعی هستند هر چه قد پدر بلندتر باشد، بچه هم بلندتر و سنگین تر خواهد بود.
 
 

بهترین شربت افزایش قد کودکان

 1. شربت آرژی پلاس یورو ویتال
  شربت آرژی پلاس دارای بیشترین میزان ترکیبات موثر بر سلامت رشد قدی و استحکام استخوان می باشد.
  این شربت دارای  9 ترکیب سازنده و موثر در افزایش رشد جسمی و قد کودکان و نوجوانان بین 4 تا 18 سال میباشد و میتواند ضمن رشد طولی بدن باعث افزایش سلامت و قدرت و استحکام استخوان و مفاصل و دندان گردد و از طرفی یک مولتی ویتامین برای افزایش انرژی روزانه و تقویت موی نوجوانان وکودکان می باشد.
  شربت آرژی پلاس از برند یوروویتال آلمان می باشد که تحت لیسانس این کشور در بطری های 200 میلی لیتری تولید و در داروخانه های معتبر مانند داروخانه مهتاطب به فروش می رسد.این
  طرز مصرف:
  کودکان 4 تا 12 سال: روزانه 5 میلی لیتر
  کودکان بالای 10 سال: روزانه 10 میلی لیتر
   
 2. شربت استئوکر ویتابیوتیکس
  شربت استئوکر یکی دیگر از مکملهای تقویتی برای سنین 1 سال به بالا است که دارای 4 ترکیب برای افزایش رشد قد و جسم کودکان و نوجوانان می باشد. شربت استئوکر از برند انگلیسی ویتابیوتیکس در بطری های 200 میلی لیتری تولید می گردد و ضمن کمک و بهبود رشد قدی کودکان و نوجوانان باعث جلوگیری از پوکی استخوان، ضعیفی ناخن ها و ریزش موی آنها می گردد.  این شربت رشد قد دارای ویتامینD3 ، کلسیم، منیزیم و زینک می باشد که وجود آن ها در بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودک ضروری است.
  فواید شربت استئوکر :
   با خیال راحت می توانید شربت استئوکر را با خود حمل کنید، زیرا دارای یک بطری پلاستیکی است که از شکستن آن جلوگیری می کند.
   فاقد لاکتوز، الکل، رنگ مصنوعی، نمک مخمر
   استخوان های شما را استحکام می بخشد و موجب بهبود سریع تر استخوان های آسیب دیده می شود.
   درست است که این شربت را در میان بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودک، ذکر کرده ایم، اما شما در هر سنی که باشید می توانید از آن استفاده کنید.
  یکی دیگر از ویژگی های این مدل از بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودک، وجود زینک در آن است. زینک در بدن همه انسان ها نقش مهمی را ایفا می کند. باعث استحکام استخوان و دندان ها شده، از ریزش مو جلوگیری کرده و از همه مهم تر مانع ابتلای شما به بیماری آلزایمر نیز خواهد شد.
  طرز مصرف:
  کودکان 1 تا 2 سال: 1 قاشق مربا خوری 2 بار در روز
  کودکان 3 تا 12 سال: 1 قاشق مربا خوری 3 بار در روز
   بزرگسالان:2 قاشق مربا خوری 2 بار در روز
   
 3. شربت آرژیتال هلث اید
  شربت آرژیتال تحت لیسانس برند انگلیسی هلث اید در بطری های 250 میلی لیتری با طعم تافی تولید می گردد. به دلیل اینکه این شربت فقط ترکیب آرژنین را برای رشد قد دارد، در رتبه سوم قرار داده شد. این شربت با داشتن ال-آرژنین، ترشح هورمون های رشد را بهبود می بخشد و در نتیجه موجب رشد بهتر کودکتان خواهد شد. این شربت نیز برای مصرف کودکان بالای 4 سال مناسب است و برای مصرف زیر 3 سال نیاز به تجویز پزشک می باشد.
  فواید شربت آرژیتال:
   حاوی 500 میلی گرم آرژنین که در رشد قد کودک و نوجوانان نقش زیادی دارد.
   مصرف آن پیش از خواب (با معده خالی) برای افزایش قد در کودکان پیشنهاد می شود.
  طرز مصرف:
  کودکان 4 تا 7 سال: 3 میلی لیتر
  بالای 7 سال: 6 میلی لیتر
   
 4. شربت استئو کینون
  شربت استئوکینون در حجم 300 میلی لیتر توسط شرکت ایرانی آرین سلامت، تحت لیسانس برند فرانسوی هولیستیکا با طعم وانیل و کارامل تولید میگردد. این شربت دارای 3 ترکیب تقویت استخوان و مفاصل و موثر بر رشد قد یعنی کلسیم، ویتامین D3 و ویتامین K می باشد . شربت استئوکینون فاقد موادلبنی، شکر، لاکتوز، نمک، مخمر و رنگ مصنوعی می باشد.
  فواید شربت استئوکینون:
  این شربت با بهبود شرایط جذب کلسیم موجب محکم تر شدن استخوان های بدن می شود و در نتیجه به رشد و نمو کودکتان کمک ویژه ای خواهد کرد.
  یکی از مشکلاتی که در دنیای امروز شاهد آن هستیم، بروز بیماری استئوپروز (بیماری ای که موجب تحلیل رفتن و شکنندگی استخوان ها می شود) در افراد مختلف است. با حضور ویتامین K2 در این شربت، از ابتلای کودکان به این نوع بیماری ها به راحتی جلوگیری خواهید کرد.
  طرز مصرف:
  کودکان زیر 1 سال : یکبار در روز و به مقدار 1 پیمانه 
  کودکان 1 تا 8 سال : دوبار در روز و هر بار 1 پیمانه
  بزرگسالان : سه بار در روز و هر بار 2 پیمانه

 

میوه های افزایش قد کودکان

 • آناناس
  آناناس به بدن در ساخت ملاتونین بیشتر کمک می کند و باعث بهتر خوابیدن می شود. وقتی خواب بهتری داشته باشید به طور طبیعی هورمون رشد بیشتری تولید می شود و همچنین برای فرآیندهای گوارشی شما مفید است.
 • نارگیل
  مصرف چربی های سالم مانند روغن نارگیل به چربی سوزی بدن و در نتیجه افزایش هورمون رشد کمک می کند.
 • موز
  موز سرشار از پتاسیم، منگنز و کلسیم است که به تقویت سلامت کودک کمک می کند و به عنوان منبعی غنی از مواد معدنی مانند پتاسیم، منگنز، کلسیم و باکتری های سالم پروبیوتیک است که به روش های مختلف به افزایش قد کمک می کند و همچنین تاثیر مضر سدیم بر استخوان ها را خنثی می کند و به حفظ غلظت کلسیم در استخوان ها کمک می کند.
 • گیلاس
  گیلاس به عنوان یک داروی گیاهی طبیعی برای افزایش قد بسیار ضروری است. این میوه عالی حاوی طیف وسیعی از مواد معدنی است که به رشد استخوان ها و همچنین افزایش تراکم استخوان که پیش نیاز افزایش قد است کمک می کند.
 • پرتقال/  لیمو/ لیمو شیرین
  همانطور که می دانید پرتقال و سایر مرکبات سرشار از ویتامین C هستند که برای رشد و توسعه هر بافتی از جمله قد در بدن ضروری است و جذب کلسیم را افزایش می دهند و از این رو باعث تقویت استخوان ها شده و به رشد قد بدن کمک می کنند.
 • تخم کدو تنبل
  تخم کدو تنبل یکی از میوه های غنی از منیزیم است. منیزیم به بدن کمک می کند کلسیم و ویتامین D را که برای ساختن و بلند تر شدن استخوان ها برای رشد قد نیاز است پردازش کنند. یکی دیگر از فواید بسیار مفید منیزیم این که به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند.
 • آووکادو
  آووکادو یکی دیگر از منابع چربی های سالم است که به مبارزه با استئوآرتریت که یکی از بیماری های استخوانی است که برای رشد قد می باشد کمک می کند.
 • اسفناج
  اسفناج و سایر سبزی های دارای برگ های تیره سرشار از ویتامین K هستند که یکی دیگر از ویتامین های مهم برای سلامت استخوان ها می باشد.
 • زردآلو خشک
  زردآلوی خشک سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان هستند که برای افزایش قد موثر است.
 • پای کدو حلوایی
  پای کدو تنبل یکی دیگر از خوراکی های غنی از ویتامین A است که مانند نارنگی سرشار از بتاکاروتن، ویتامین C، لوتئین و زآگزانتین مورد نیاز برای افزایش قد می باشد.
 • آب گوجه فرنگی
  گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C و لیکوپن بوده که آنتی اکسیدان مورد نیاز برای افزایش قد را فراهم می کند.
 • پاپایا
  پاپایا سرشار از آنتی اکسیدان های ویتامین A است که می توانید آن را صبحانه یا به شکل اسموتی یا دسر میل کنید.
 • انبه
  انبه به عنوان پادشاه میوه ها و همچنین منبع عالی ویتامین A، ویتامین C، مواد معدنی و فیبر شناخته شده برای رشد بدن است.
 • طالبی
  طالبی یک میوه تابستانی است و آبرسانی فوق العاده ای دارد که سرشار از ویتامین A، ویتامین C، پتاسیم و منیزیم برای تقویت و رشد استخوان ها است. همچنین طالبی حاوی آنتی اکسیدان ویتامین C است که عملکرد سیستم ایمنی و رشد استخوان ها را تقویت می کند.
 • گریپ فروت
  گریپ فروت سرشار از ویتامین A همراه با ویتامین C و سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که به از رشد بدن حمایت می کند.
 • نارنگی
  نارنگی منبع خوبی از ویتامین A و ویتامین C است و همانطور که می دانید هر دو ویتامین ها نقش مهمی در استخوان سازی و سلاکت آن دارند.
 • شلیل
  شلیل قرمز به افزایش رشد سلولی و تقویت ایمنی بدن به منظور افزایش قد کمک می کند.
 • گواوا
  گواوا به دلیل وجود ویتامین A به عنوان تقویت کننده بینایی و دارای مواد مغذی لازم برای رشد بدن و پوست مفید است.
 • هویج
  هویج سبزیجاتی است که به دلیل دارا بودن مقادیر بالای ویتامین A برای رشد قد عالی است. همچنین بر کسی پوشیده نیست که این سبزیجات فوق العاده منابع غنی ویتامین C نیز هستند و این ویتامین‌ ها کلسیم را در استخوان‌ های شما حفظ می‌کنند و منجر به رشد قد می شوند.
 • میوه ها
  میوه ها دارای تمام ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر ضروری برای رشد کامل بدن می باشند. میوه هایی مانند پاپایا، پرتقال، هندوانه، سیب، انبه و زردآلو از جمله میوه هایی هستند که منابع غنی ویتامین A و C برای رشد کامل بدن را دارند.
 • توت ها
  انواع توت ها مانند توت سیاه، توت فرنگی، زغال اخته و تمشک برای رشد قد مفید هستند. این میوه ها همچنین به رشد سلولی و ترمیم بافت بدن کمک می کنند زیرا دارای مقادیر بالایی ویتامین C هستند و همچنین منابع بسیاری از مواد معدنی و ویتامین های دیگر مانند منگنز، ویتامین K و فیبر هستند.
 • دانه های آسالیا
  دانه های آسالیا یا Lepidium sativum یکی از بهترین مواد غذایی برای رشد قد است که با افزایش تولید هورمون رشد، رشد ماهیچه ها و استخوان ها را تسهیل می کند. مصرف یک قاشق تخمه آسالیا یک بار در صبح و یک بار عصر با یک لیوان شیر گرم برای نوجوانان و کودکان مفید است. دوچرخه سواری، شنا، حرکات کششی یا 45 دقیقه دویدن همراه مصرف آن تاثیرش را دو برابر می کند.

   

بهترین مواد غذایی برای افزایش قد کودکان

 • پروتئین
  پروتئین یکی از مهمترین اجزای رژیم غذایی است که سبب افزایش سرعت رشد قد در کودکان میشود، پروتئین برای ساختن ماهیچه ها و ترمیم و حفظ آنها ضروری است، بعلاوه در تشکیل ساختار استخوان های بدن نیز پروتئین مورد استفاده قرار میگیرد. کمبود پروتئین در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان موجب سوءتغذیه و کوتاه قدی و کاهش رشد و کمبود میزان عضله ها در کودک میشود. بنابر این باید میزان پروتئین در رژیم غذایی برای رشد قد به اندازه کافی و مناسب استفاده شود.

   
 • مواد معدنی
  وجود برخی مواد معدنی برای افزایش رشد قدی کودک ضروری است، غذاهایی سرشار از روی، آهن، منیزیوم، منگنز، فسفر و فلوئور برای رشد قد کودکان شناخته شده هستند، کلسیم هم یکی از عناصر حیاتی برای رشد قدی میباشد که سبب استخوان سازی وافزایش استحکام استخوان میشود.

   
 • ویتامین ها
  وقتی صحبت از سلامت استخوان و رشد قد میشود، ویتامین D نقشی حیاتی ایفا میکند، نقش مهم ویتامین D در جذب کلسیم در بدن است، کمبود ویتامین D نه تنها باعث کاهش جذب کلسیم و ضعیف شدن استخوان ها میشود بلکه سبب کاهش رشد قدی و کوتاهی قد هم میشود. بعلاوه سایر ویتامین هایی که در رشد قدی تاثیر گذار هستند و برای رشد قد افراد بخصوص رشد قد کودکان ضروری هستند شامل ویتامین A، ویتامین های گروه B و ویتامین C میباشد، میوه ها و سبزی ها سرشار از ویتامین های مختلف هستند که باید در برنامه غذایی افزایش قد گنجانده شوند.

   
 • کربوهیدرات ها
  مصرف کربوهیدرات زیاد معمولا باعث ضرر و زیان برای بدن میشود، اما یکی از اجزای ضروری رژیم غذایی و بخصوص رژیم افزایش قد همین کربوهیدرات ها هستند. کربوهیدرات ها انرژی بدن رو تامین میکنند بخصوص در تامین انرژی در کودکان نقش مهمی دارند، البته باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که کربوهیدرات های رژیم افزایش قد باید از کربوهیدرات های سالم تشکیل شده باشند، کربوهیدرات مصرفی در رژیم افزایش قد باید از نوع کربوهیدرات های پیچیده یا غلات کامل مثل گندم و برنج سبوس دار باشد، غذاهایی که از غلات تصفیه شده تهیه شده اند مثل نان باگت، نان پیتزا و ... بهتر است زیاد مصرف نشوند.
  در کنار کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین و مینرال، کودک شما نیاز به مصرف میزان مناسب اسید های چرب امگا ۳ و امگا ۶ برای رشد مناسب قدی دارد، کودک خود را به انتخاب میان وعده های مناسب و غذاهای سالم تشویق کنید، تامین مواد مغذی گفته شده در رژیم غذایی برای افزایش قد را میتوان از طریق مصرف غذاهای زیر تامین کرد:

  - لبنیات مهمترین قسمت رژیم افزایش قد
  لبنیات مثل شیر، کشک، ماست و دوغ حاوی مقادیر زیادی کلسیم و ویتامین های A، B، D و E میباشد، بعلاوه لبنیات منبع خوبی از پروتئین ها هست که به رشد سلول های بدن کمک مینماید، در واقع هیچ رژیم غذایی سالمی نیست که در آن از لبنیات استفاده نشده باشد، نیاز است تا در رژیم افزایش قد کودک روزانه یک لیوان شیر قرار داده شود، ماست هم انتخاب خوبی برای تامین نیاز بدن به کلسیم است.

  - تخم مرغ
  تخم مرغ سرشار از پروتئین، ویتامین B۱۲، ویتامین A و ویتامین D است، اگر به دنبال رشد سریع قد برای کودکتان هستید تخم مرغ را در رژیم غذایی فرزندتان فراموش نکنید، قسمت سفیده تخم مرغ تشکیل شده از آلبومین است که صد در صد پروتئین است و برای رشد قدی کودکتان پروتئین یک ماده ضروری است، در صورتی که میخواهید از چربی تخم مرغ را مصرف نکنید میتوانید فقط سفیده آن را استفاده کنید و زرده تخم مرغ را مصرف نکنید.
  بهترین نکته در مورد تخم مرغ این مسئله است که شما میتوانید به روش های مختلف آن را مصرف کنید بدون آنکه تکراری شود، از تخم مرغ آب پز و املت گرفته تا در سالاد الویه و ...
   
  - مرغ
  گوشت مرغ هم همانند تخم مرغ منبع بسیار خوبی از پروتئین است، در واقع یکی از غذاهای جانوری سرشار از پروتئین گوشت مرغ است، مصرف گوشت مرغ در رژیم غذایی کودکتان باعث افزایش ماهیچه سازی و کمک به رشد قدی کودک شما میشود.

  - سویا
  یکی دیگر از مواد غذایی مفید در رژیم افزایش قد لوبیای سویا است، سویا غنی از پروتئین، آهن، منیزیوم، ویتامین، کربوهیدرات و فیبر است و برای افراد گیاهخوار یک جایگزین خوب برای دریافت پروتئین است، توفو یا پنیر سویا هم انتخاب خوبی برای مصرف در رژیم افزایش قد میباشد.

  - سبزیجات برگ سبز 
  کودک شما ممکن است در برابر خوردن سبزیجات خیلی علاقه ای از خودش نشان ندهد و یا در برابر خوردن سبزیجات مقاومت کند، با این حال نمیتوان از فواید سبزیجات در رژیم افزایش قد چشم پوشی کرد، سبزیجات برگ سبز مثل بروکلی، اسفناج، نخود فرنگی و ... غنی از مواد معدنی، ویتامین ها و فیبر هستند. همه این مواد برای رشد قدی و داشتن رژیم غذایی سالم ضروری هستند، مهم نیست که کودک شما خیلی تمایل به خوردن این سبزیجات نداشته باشد و ضروری است که سبزیجات در رژیم غذایی کودکتان قرار داشته باشد. از سبزیجات میتوانید به صورت جداگانه و یا در غذاهای مختلف نظیر سوپ و ... استفاده کنید.
   

آیا قد افراد در بزرگسالی قابل رشد است ؟

هنگامی که فرد بلوغ پیدا کرد ، صفحات رشد از ساخت استخوان جدید جلوگیری می کنند.  این صفحات با هم جوش می خورند و رشد فرد متوقف می شود. این به این معنی است که وقتی فردی به 18 سالگی می رسد دیگر رشد قدی نخواهد داشت .
ورزش های خوب و قوی نگه داشتن عضلات پشت و داخل کمر می تواند به فرد اجازه دهد صافتر بایستد و بلندتر به نظر برسد. همانطور که بیان شد میزان قد تا حد زیادی توسط DNA تعیین می شود. با این حال ، عوامل محیطی مانند تغذیه و ورزش می توانند بر رشد قد تأثیر بگذارند.
با بزرگتر شدن کودکان ، آنها به تغذیه خوب و ورزش زیادی نیاز دارند تا به بدن آنها کمک کند تا  هورمون های لازم برای رشد را تولید کنند. نوجوانان در دوران بلوغ دچار جهش رشد می شوند. پس از آن ، رشد استخوان های آنها متوقف می شود و دیگر رشد قدی نخواهند داشت .تغذیه مناسب در دوران بارداری نیز برای سلامت استخوان در آینده و رشد کودک مهم است.

   

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار