|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۱۶

برای تهیه انواع ته دیگ‌ها می‌توانید از انواع نان‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید.

هر ایرانی یک طرفدار ته‌دیگ؛ کم‌تر کسی را می‌توان پیدا کرد که علاقه‌ای به ته‌دیگ نداشته باشد و در دعوای بین اعضای خانواده برای رسیدن به ته‌دیگ نقشی نداشته باشد. ته‌دیگ‌های جذابی که می‌شود انواع آن را درست کرد و لذت غذا را چند برابر کرد. برای تهیه انواع ته دیگ‌ها می‌توانید از انواع نان‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید. نکته مهم برای تهیه تهدیگ این است که اگر می‌خواهید تهدیگ به صورت قالبی و راحت جدا شود، باید از قابلمه‌های نچسب استفاده کنید و از طرف دیگر باید اجازه بدهید روغنی که ته قابلمه می‌ریزید کاملا داغ شود.
در این مطلب از امیدنیوز چند نوع ته‌ دیگ را به شما آموزش خواهیم داد که بتوانید به راحتی درست کنید.
 

ته دیگ

ته دیگ به قسمتی از پلو که به ته دیگ چسبیده و برشته شده باشد گفته می‌شود. ته دیگی جزء برشته‌ای از غذا است که به دیگ می‌چسبد. ناظم الاطباء می‌گوید:

«قسمتی از پلو یا چلو که در ته دیگ رنگ سرخ گیرد و برنج‌ها بهم پیوسته می‌گردد. قسمت زیرین پلو و چلو که سرخ و سخت شده باشد. اگر ته دیگ حاوی مواد دیگری به جز برنج باشد به آن ته چین گفته می‌شود.»

ته‌دیگ را در بشقاب جداگاه سر سفره می‌آورند؛ ته‌دیگی که درسته از دیگ درآمده باشد-مانند ته‌دیگ پلوپز برقی- را «ته‌دیگ قلفتی» می‌نامند.

ته دیگ_طرز تهیه انواع ته دیگ مجلسی و لذیذ

تاریخچه ته دیگ

دو روایت مختلف برای تولد ته‌دیگ و سپس ورود آن به سفره ایرانی‌ها وجود دارد. اولی به دوره قاجار و زمان سلطنت ناصرالدین شاه یا مظفرالدین شاه قاجار بازمی‌گردد. بنابر این روایت، خدمه‌هایی که در مطبخ شاه کار می‌کردند، با باقی مانده غذا، شکم‌شان را سیر می‌کردند. و روزی نوکرها بر سر ته دیگ غذا دعوا می‌کنند. وقتی ماجرا را از سرآشپز جویا می‌شوند، ماجرای ته دیگ به گوش شاه می‌رسد و او دستور می‌دهد که کمی از ته دیگ را برایش ببرند. شاه که از خوردن ته دیگ مسرور می‌شود، دستور می‌دهد پس از آن، ابتدا ته دیگ را به عنوان پیش غذا برای او ببرند و بعد، غذای اصلی را.
 
حکایت دوم اما به هیچ دوره تاریخی‌ای اشاره نمی‌کند و بیشتر رنگ افسانه دارد. بنابر این حکایت، حواس یکی از طباخان درباری، هنگام پختن چلو مرغ پرت می‌شود و چلو شفته شده و ته دیگ می‌بندد. طباخ از ترس جانش از زعفران کمک می‌گیرد و مرغ غذا را همراه با ماست و تخم مرغ به چلوی ته گرفته، اضافه می‌کند. به این ترتیب نه تنها جان طباخ در امان می‌ماند که اولین ته چین زعفرانی متولد می‌شود.
ته دیگ_طرز تهیه انواع ته دیگ مجلسی و لذیذ

تعبیر خواب ته دیگ

تعبیر دیدن ته دیگ در خواب بیانگر غم و اندوه است. این ته دیگ ها می تواند شامل ته دیگ همه غذاها مانند ماکارونی، برنج و... گردد. البته بایستی بدانید به گفته منوچهر مطیعی تهرانی تعبیر دیدن ته دیگ با تعبیر خواب ته چین متفاوت است.
اگر در خواب ببینیم که پلو پخته و بخشی بزرگ از آن ته دیگ شده، خبر از شکست و ناکامی مالی در کاری است که به آن امید زیاد داشتیم. ته دیگ در خواب، هر چه سیاه تر و کلفت تر باشد بدتر است.
منوچهر مطیعی تهرانی گوید: ته دیگ ابتلا و غم پایان کارها است. اگر کار مهمی در دست انجام داشته باشید و به خواب ببینید که ظرفی پر از ته دیگ مقابل شما نهاده اند خواب شما خبر می دهد که در پایان آن کار گرفتار ملال و غم می شوید.
 

تعبیر خواب ته دیگ برنج

منوچهر مطیعی تهرانی گوید: اگر در خواب ببینیم که پلو پخته و بخشی بزرگ از آن ته دیگ شده خبر ازشکست و ناکامی در کاری است که به آن امید زیاد داشتیم و داریم. چنانچه خانمی درخواب ببیند پلوی او ته دیگ شده به شوهرش زیان مالی وارد می آید و اگر خودش فعالیت مالی داشته باشد زیان متوجه بیننده خواب خواهد شد. ته دیگ در خواب ما هر چه سیاه تر و کلفت تر باشد بدتر است. اگر در خواب چلو را سفید و بدون ته دیگ ببینید خوب است.

 

تعبیر خواب خوردن ته دیگ

منوچهر مطیعی تهرانی گوید: ته دیگ غم مالی است نه عاطفی و احساسی و به زبان دیگر (کاسه کوزه ای) است که بر سر بیننده خواب شکسته و در پایان کار همه گناهان شکست و ناکامی را به گردن خورنده ته دیگ می افکند. چنانچه در خواب ببینیم ته دیگ از دیگ می کنیم و می خوریم با غم و غصه ای که اتفاق و دنباله اش به ما رسیده دست و پنجه نرم می کنیم.
ته دیگ_طرز تهیه انواع ته دیگ مجلسی و لذیذ

 تهیه ته‌دیگ برشته و خوشمزه

برای تهیه ته‌دیگ برشته شما نیازمند یک قابلمه نچسب (تفلون، گرانیت یا چدن) هستید تا یک ته‌دیگ خوب و یکدست بدست بیاورید. اما می‌توانید از قابلمه‌های استیل و روی نیز برای تهیه دیگ استفاده کنید فقط باید دقت کنید در این قابلمه‌ها ته‌دیگ حتما برشته شود تا ساده‌تر از کف قابلمه جدا شود زیرا ته‌دیگ نرم به این قابلمه‌ها می چسبد و جدا کردن آن دشوار خواهد بود.
اول قابلمه را روی شعله بگذارید تا گرم شود. سپس مقداری روغن به قابلمه اضافه کنید. برای تهیه یک ته‌دیگ برشته باید اطمینان حاصل کنید که روغن کافی ته قابلمه ریخته‌اید چون مقدار مناسب روغن هنگام پخت به برشته شدن ته‌دیگ کمک زیادی می‌کند و مقدار زیادی از آن جذب نان خواهد شد.
شما می‌توانید برای خوشمزه‌تر شدن ته‌دیگ در این مرحله به روغن داغ کمی نمک و زعفران یا زردچوبه اضافه کنید. این ادویه‌ها هر دو به خوش‌رنگ‌تر شدن ته‌دیگ نیز کمک می‌کنند. علاوه بر ادویه شما می‌توانید از ترکیب ۱ به ۳ کره و روغن نیز برای خوش‌طعم شدن ته‌دیگ استفاده کنید.
پس از اینکه روغن داغ شد نان را به شکل دل‌خواه کف قابلمه بچینید. به‌طوری‌که فاصله‌ای بین آنها باقی نماند و به‌طور کامل کف قابلمه را بپوشاند. اگر نان شما خیلی نازک است می‌توانید دو لایه نان را روی هم قرار دهید و پلوی آبکش شده را روی نان‌ها ریخته و در قابلمه را بگذارید .
در این مرحله دقت کنید که برای مدت کوتاهی شعله اجاق گاز را زیاد کنید تا ته‌دیگ خودش را بگیرد و وقتی که بخار فضای ظرف را پر کرد شعله را کم کنید تا ته‌دیگ به مرور زمان سرخ و طلایی شود. برای داشتن ته‌دیگ برشته حتما نیازمند مرحله پخت طولانی هستید.
پس از اتمام پخت پلو و موقع سرو برای اینکه ته‌دیگ راحت‌تر از کف قابلمه جدا شود مدت کوتاهی آن را روی یک سطح سرد یا داخل ظرف آب قرار دهید.
 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار