|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۳۳

اگر هوس قهوه کرده اید اما قهوه ساز ندارید، می‌توانید با روش های ساده دم کردن قهوه بدون دستگاه ، بهترین قهوه را برای خودتان درست کنید.

آشنایی با روش های دم کردن قهوه بدون دستگاه به خصوص در روزهایی که امکانات لازم را در اختیار ندارید، می‌ تواند بسیار کاربردی باشد. ما در این مطلب 8 روش ساده ، جالب و فوری برای دم کردن قهوه را به شما آموزش دادیم.

درست کردن قهوه

علاوه بر چیزهایی که مختص هر روش نیاز خواهید داشت، برای درست کردن قهوه بدون قهوه ساز همیشه موارد زیر را در دسترس داشته باشید.

دم کردن قهوه بدون دستگاه

  • پودر قهوه آسیاب شده (60 گرم برای یک لیتر آب سرد)
  • آب تازه
  • منبع حرارت: اجاق گاز، آتش، پیکنیک

فرق بین قهوه فوری و قهوه چیست و کدام بهتر است ؟

قهوه فوری دارای کافئین کمتر و آکریل آمید بیشتر نسبت به قهوه معمولی میباشد و در کل به دلیل کالری کمتر قهوه فوری از قهوه معمولی سالم تر است . کافئین موجود در یک لیوان قهوه فوری ۶۰ تا ۸۰ میلیگرم و کافئین موجود در قهوه ۶۰ تا ۱۲۰ میلیگرم میباشد . همچنین قهوه های فوری بدون کافئین نیز وجود دارند که از تمام قهوه ها سالم تر هستند .

طرز تهیه دم کردن قهوه بدون دستگاه

طرز تهیه قهوه روی اجاق گاز

این روش بسیار قدیمی و البته ساده است. به خصوص در مواقعی که به برق دسترسی ندارید یا نمی‌توانید از دستگاه‌های برقی استفاده کنید بسیار مناسب است. برای این کار از 177 میلی‌لیتر آب سرد برای هر فنجان قهوه استفاده کنید. آب را داخل یک قابلمه بریزید. قابلمه را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید. در صورت دسترسی از شیرجوش هم می‌توانید استفاده کنید. به ازای هر فنجان قهوه یک قاشق غذاخوری سر پر پودر قهوه بریزید و مخلوط را هم بزنید. در این مرحله می‌توانید به مقدار دلخواه شکر هم اضافه کنید.

دم کردن قهوه بدون دستگاه

صبر کنید تا قهوه به جوش بیاید. آن را هم بزنید و بگذارید تا دو دقیقه بجوشد. سپس، آن را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید. پس از چهار دقیقه قهوه را به آرامی داخل فنجان خود بریزید. حواستان باشد که تفاله قهوه داخل فنجانتان نریزد. می‌توانید به آن مقداری شکر هم اضافه کرده یا آن را همراه با فوم شیر مخلوط کرده و نوش جان کنید.

طرز تهیه قهوه ترک

برای تهیه یک فنجان قهوه ترک غلیظ و خوشمزه مانند روش قبل از 177 میلی‌لیتر آب سرد استفاده کنید. به ازای هر نفر، از یک قاشق غذاخوری سر پر پودر قهوه ترک استفاده کنید. همینطور به یک قهوه جوش مخصوص قهوه ترک احتیاج دارید. اگر هم ندارید نگران نباشید. می‌توانید این قهوه را در قابلمه‌ای کوچک یا شیرجوش درست کنید.

به ازای هر فنجان، یک فنجان سر پر آب داخل قهوه جوش بریزید و روی حرارت کم قرار دهید. پودر قهوه را هم اضافه کنید و هم بزنید. در صورت تمایل می‌توانید مقداری شکر هم اضافه کنید. اما باید خوب هم بزنید تا در قهوه و آب حل شود. هنگامی که قهوه شروع به جوشیدن کرد آن را بلافاصله از روی حرارت بردارید.

کف روی قهوه یا به اصطلاح خامه تشکیل شده روی سطح قهوه را به آرامی با یک قاشق کوچک بردارید و داخل فنجان خود بریزید. قهوه جوش را مجدد روی حرارت قرار دهید. هنگامی که قهوه دوباره شروع به جوشیدن کرد آن را از روی حرارت بردارید و نصف قهوه را به آرامی داخل فنجان خود بریزید. باز هم قهوه جوش را روی حرارت قرار دهید. هنگامی که قهوه جوشید، 15 ثانیه صبر کنید سپس آن را از روی حرارت بردارید. اکنون قهوه را داخل فنجان خود بریزید. 2-3 دقیقه صبر کنید تا قهوه خوب ته‌نشین شود.

فراموش نکنید که این قهوه را نباید تا آخر بخورید. قهوه ته‌نشین‌ شده‌ای که در ته فنجان است مزه خوبی ندارد. تهیه قهوه ترک کار سختی نیست اما برای رسیدن به طعم خوب تمرین می‌خواهد. تا به حال قهوه ترک را با شیر میل کرده‌اید؟ قهوه ترک با شیر طعم دلچسبی دارد که پیشنهاد می‌کنیم امتحانش کنید.

دم کردن قهوه بدون دستگاه

دم کردن قهوه بدون دستگاه با فرنچ پرس به روش دستی

در این روش تنها با استفاده از دستگاه فرنچ پرس، قهوه آماده می‌شود. برای تهیه قهوه با فرنچ پرس به یک ماگ، کاسه (یا فرنچ پرس) و قاشق احتیاج دارید. مقداری آب داخل یک کتری یا قابلمه کوچک بریزید و روی حرارت قرار دهید. صبر کنید تا آب به جوش بیاید. داخل یک کاسه بزرگ (یا فرنچ پرس) به ازای هر یک نفر، یک قاشق سر پر قهوه بریزید. روی قهوه را به آرامی و به شکل دورانی با مقداری آب بپوشانید. به طوری که تمام قسمت‌های قهوه خوب با آب پوشانده شود. به ازای هر یک نفر 177 میلی‌لیتر آب جوش اضافه کنید.

با استفاده از یک قاشق قهوه را به انتهای کاسه (فرنچ پرس) بریزید. اگر کاسه دارید حتماً با قاشق پودر قهوه را فشار دهید. پس از چند دقیقه در حالی که جلوی دانه‌های قهوه را با قاشق گرفته‌اید، آن را داخل ماگ یا فنجان خود بریزید. در نهایت داخل آن شکر یا چند عدد یخ (برای سرد نوشیدن) بریزید و سرو کنید.

دم کردن قهوه بدون دستگاه

طرز تهیه کافی بگ

برای این کار فقط به یک فیلتر نیاز دارید. می‌توانید از فیلتر کاغذی آماده یا پارچه ریز بافت استفاده کنید. فیلتر را داخل یک پیاله کوچک قرار دهید. دو قاشق غذاخوری سر پر پودر قهوه را داخل آن بریزید. کناره‌های فیلتر یا پارچه را جمع کنید و با یک نخ کلفت محکم ببندید. باید دقیقاً شبیه یک چای کیسه‌ای شود. کیسه آماده شده را داخل فنجان یا لیوان قهوه خود قرار دهید.

آب را داخل یک کتری یا قابلمه بجوشانید. مقداری آب جوش داخل فنجان بریزید تا جایی که روی کیسه یا بگ را بپوشاند. 30 ثانیه صبر کنید. سپس 177 میلی‌لیتر آب جوش به فنجان اضافه کنید. پس از چهار دقیقه کافی بگ یا همان کیسه قهوه را از فنجان خارج کنید. در صورت تمایل شکر یا شیر به قهوه اضافه کرده و نوش جان کنید.

دم کردن قهوه بدون دستگاه

درست کردن قهوه با دستمال آشپزخانه

یکی از روش‌های درست کردن قهوه، قهوه فیلتری یا دمی است. اما ممکن است فیلتر نداشته باشیم.

در این روش، به جای فیلتر، می‌توانید از دستمال آشپزخانه استفاده کنید.

توجه کنید که دستمال ها باید کاملاً تمیز باشد.

مراحل کار

دستمال را روی فنجان بگذارید.

به مقدار لازم روی دستمال پودر قهوه بریزید.

مقداری آب جوش آماده کنید.

حالا با مقدار کمی آب جوش پودر قهوه را نمناک کنید. سی ثانیه صبر کنید تا خیس بخورند.

سپس به آرامی آب جوش را روی دستمال بریزید. مراقب باشید آب از روی فیلتر بالا نزند.

دم کردن قهوه بدون دستگاه

دستمال را بردارید. قهوه آماده است

دم کردن قهوه بدون دستگاه با مایکروویو

یکی دیگر از روش های تهیه قهوه مایکروویو است. مخصوصاً زمانی که عجله دارید این روش عالی است.

روش کار

یک فنجان بزرگ را پر از آب کنید.

آن را در وسط مایکروویو قرار دهید و حدود دو دقیقه گرم کنید. آب باید خیلی داغ باشد اما به نقطه جوش نرسیده باشد.

فنجان را در بیاورید. یک قاشق بزرگ قهوه را به آب اضافه کنید و هم بزنید. اگر آب در دمای مناسب باشد، باید وقتی قهوه را به آن اضافه می‌کنید صدای جلز ولز کردن آن را بشنوید.

اجازه دهید تا به مدت دو دقیقه خیس بخورد و قهوه در کف فنجان ته نشین شود.

اگر دوست دارید به آن شیر یا شکر اضافه کنید و از قهوه خود لذت ببرید.

 درست کردن قهوه جنگلی

این هم یک راه ساده برای زمانی که در حال گردش در طبیعت هستید. همه آن چیزی که به آن نیاز دارید یک کتری یا یک قوری ساده است.

دم کردن قهوه بدون دستگاه

روش کار

قهوه خود را در کف کتری بریزید.

به مقداری که می‌خواهید آب اضافه کنید.

کتری را روی یک منبع حرارتی قرار دهید. اگر به دامن طبیعت زده اید از آتش استفاده کنید. و اگر در خانه هستید می‌تواند از شعله گاز.

آب و قهوه را قبل از آنکه خیلی داغ شوند هم بزنید.

آب باید شروع به جوشیدن کند و سپس آن را به مدت دو دقیقه در همان حالت رها کنید.

کتری را از روی آتش بردارید و صبر کنید تا دانه های قهوه در کف کتری ته نشین شوند.

آن را در لیوان بریزید و لذت ببرید.

دم کردن قهوه بدون دستگاه با شیشه مربا

اگر هیچ یک از روش های بالا به کارتان نیامد، پیشنهاد جالبی برایتان دارم. دو شیشه مربا و یک چیزی برای استفاده به عنوان صافی آماده کنید. می توانید از دستمالی تمیز به عنوان صافی استفاده کنید.

روش کار

دو فنجان آب را بجوشانید.

سه تا چهار قاشق غذاخوری قهوه را به یکی از شیشه ها اضافه کنید و آب جوش را روی آن بریزید.

اجازه دهید تا قهوه به مدت چهار دقیقه خیس بخورد.

صافی را روی شیشه دوم بگذارید. و قهوه را از شیشه اول داخل آن بریزید.

قهوه را در فنجان بریزید و بنوشید.

چگونه قهوه بدون دستگاه درست کنیم

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار