|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۵۱

برای پاک کردن لکه‌های سرسخت یا لکه‌های میوه خشک شده می توانید از روش های موثری برای از بین بردن لک میوه استفاده کرد.

برای اینکه بدون نگرانی از بین بردن لک میوه روی لباس بتوانید میوه‌های دلخواهتان را مصرف کنید، کافی است به نکات ساده‌ای توجه داشته باشید که در این مطلب امیدنیوز آمده است.

لکه میوه

مصرف میوه جات تا آن اندازه دارای اهمیت و البته لذت بخش است که انسانی گاهی به نحوه خوردن آنها دقت نکرده و فقط در پی میل کردن آنها است. به خصوص در تابستان که شاید دیدن هیچ چیزی مانند بشقابی از میوه های خوش طعم و خوش رنگ و لعاب جذاب نباشد.

از بین بردن لک میوه

با این حال دقیقا در همین جا است که مصرف میوه به راحتی می تواند منجر به آن شود که لکه ای از آنها روی لباس شما ریخته و موجب شود تا برای پاک کردن آن با چالش روبرو شوید. این اتفاق به ویژه در مورد میوه های تابستانی که لکه های مقاوم تری ایجاد می کنند، اهمیت بیشتری داشته و اگر بعد از ایجاد لکه به سرعت عمل نکنید، با لباسی مواجه خواهید بود که احتمالا دیگر آن را در آینده نپوشید.

۵ نکته که موقع از بین بردن لک میوه باید بهشان توجه کنید

نکته‌ی اول؛ سرعت عمل داشته باشید.

صبر همه جا جواب می‌دهد ولی اینجا نه. وقتی لباس‌تان لکه می‌شود خیلی فوری و فوتی برای از بین بردنش اقدام کنید. هرچه زودتر برای پاک کردن لکه میوه از روی لباس دست به‌کار شوید، لکه‌ زودتر و راحت‌تر از بین می‌رود.

نکته‌ی دوم؛ پشت لکه را دریابید.

همیشه یادتان باشد برای از بین بردن لکه میوه‌ از لباس یا هر لکه دیگری بهتر است پاک کردن و شستشو را از پشت لکه شروع کنید. اینطوری هم جلوی پخش شدنش را می‌گیرید و هم لکه بهتر پاک می‌شود.

نکته‌ی سوم؛ روی لکه‌ها ضربه بزنید.

خیلی‌ها فکر می‌کنند هرچه بیشتر و محکم‌تر با دستمال روی لکه‌ها بکشند، لکه بیشتر محو می‌شود. این تصور اشتباه را کنار بگذارید و با یک دستمال تمیز و مرطوب روی لکه ضربه بزنید.

نکته‌ی چهارم؛ از اطراف لکه شروع کنید.

این نکته به‌درد لکه‌های بزرگ و وسیع می‌خورد. سریع به قلب ماجرا وارد نشوید و عملیات پاک کردن لکه میوه از لباس را از اطراف لکه شروع کنید.

از بین بردن لک میوه

نکته‌ی آخر؛ همیشه آب داغ مشکل گشا نخواهد بود.

خیلی‌ها تا چشم‌شان به یک لکه می‌خورد سریع آب جوش را می‌بندند به جان لباس بینوا و رنج‌دیده. این یک اشتباه استراتژیک است که شما را همان لحظه‌ی اول با شکست بزرگی روبه‌رو می‌کند چون واقعا آب داغ برای پاک کردن لکه میوه از لباس به‌هیچ وجه جواب نمی‌دهد و فقط به درد لکه‌های چربی می‌خورد.

از بین بردن لک میوه  ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسند، زیرا می‌توانند باعث تغییر رنگ لباس شما شوند و این تصور را به شما القا کنند که خلاص شدن از شر آن‌ها دشوار است.

با این حال، شما سافتلن را در کنار خود دارید و نیازی به نگرانی نیست. از آنجایی که لکه‌های میوه از رنگ‌دانه‌های رنگ طبیعی و شاید لکه‌های چربی تشکیل شده‌اند، بهتر است این لکه‌ها را با مواد شوینده‌ای که قندها و پروتئین‌ها را تجزیه می‌کنند، رنگ‌دانه‌ها را از بین می‌برند و اجزای چرب موجود در الیاف پارچه را از بین می‌برند، بشویید.

نکات مهم در هنگام ریختن میوه روی لباس

از جمله نکات مهمی که باید برای پاک کردن لکه میوه از لباس به آن‌ها توجه کنید، عبارتند از:

هرچه سریع‌تر با لکه مقابله کنید. هرچه‌قدر زودتر بتوانید لکه را پس از ایجاد آن خیس کنید، پاک کردن آن آسان‌تر خواهد بود؛ اگرچه راه‌هایی برای پاک کردن لکه‌های قدیمی و خشک شده میوه از روی لباس نیز وجود دارد.

از یخ یا آب سرد برای سفت شدن سطح لکه استفاده کنید. سپس مواد باقی‌مانده روی لباس را با یک چاقوی کند یا یک شیء تیز دیگر، خراش دهید (طوری که به سطح پارچه آسیبی نرسد).

قبل از شست‌وشوی اصلی، سعی کنید از یک لکه‌بردار استفاده کنید و لباس را به آن آغشته کنید. سپس بگذارید خیس بخورد.

لباس را مطابق دستورالعمل‌های مراقبت از پارچه شست‌وشو دهید. لکه‌های معمولی را باید با آب سرد شست، اما برای لکه‌های سخت‌تر، باید از آب گرم (تا درجه‌ای که برای لباس ایمن باشد و آسیبی به بافت پارچه نزند) استفاده کنید. اگر لکه باقی مانده است، دوباره همین مراحل را تکرار کنید.

روش‌های از بین بردن لک میوه از روی لباس با مواد مختلف

برای پاک کردن لکه‌های میوه از روی لباس، علاوه بر استفاده از مواد شوینده، می‌توانید از روش‌های خانگی و مواد در دسترس برای پاک کردن آن‌ها استفاده کنید؛ از جمله این مواد می‌توان به این موارد اشاره کرد: جوش شیرین، سرکه، الکل، گلیسیرین و مواد شوینده

از بین بردن لک میوه با جوش شیرین

اگر به دنبال یک ماده ارزان‌قیمت برای پاک کردن لکه‌ها از روی لباس‌هایتان، از بین بردن بوی آن‌ها و همچنین تمیز و درخشان کردنشان می‌گردید، جوش‌شیرین ماده‌ای قابل‌اعتماد برای این کارها است.

جوش‌شیرین (Baking Soda) یا بی‌کربنات سدیم، یک سلاح مخفی برای شست‌وشوی لباس‌هاست. اگر به عنوان بخشی از روتین شست‌وشوی لباس‌هایتان از آن استفاده کنید، به سفید و درخشنده شدن لباس‌هایتان و همچنین از بین بردن بوهای سرسخت و لکه‌ها کمک می‌کند. برای پاک کردن لکه میوه از لباس‌هایتان می‌توانید مطابق با روش زیر از جوش‌شیرین استفاده کنید:

از بین بردن لک میوه

با 6 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین و یک‌سوم فنجان آب گرم، ماده خمیر مانندی درست کنید. سپس آن را روی لکه بمالید و بگذارید مدتی بماند؛ جوش‌شیرین لکه را از الیاف پاک می‌کند. قبل از قرار دادن لباس در ماشین لباس‌شویی، خمیر جوش‌شیرین را از روی لباس پاک کنید. برای پاک کردن لکه‌های روغنی، پیشنهاد می‌کنیم که جوش‌شیرین را مستقیماً روی لکه بریزید و بگذارید یک شب قبل از شست‌وشو روی آن بماند.

پاک کردن لکه میوه با سرکه

سرکه سفید، یکی از بهترین لکه‌برهای طبیعی است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود. اسید استیک موجود در سرکه ملایم است؛ بنابراین می‌تواند به خوبی لکه لباس‌ها را پاک کند، بدون این که به بافت لباس آسیبی بزند و آن را خراب کند. برای پاک کردن لکه میوه با سرکه، مطابق روش زیر عمل کنید:

لکه‌ها را از قبل با سرکه خیس کنید. قبل از شست‌وشوی لباس، می‌توانید آن را در سرکه رقیق شده با نسبت یک به سه (یعنی هرچقدر سرکه ریختید، سه برابر آب بریزید)، یا در سرکه رقیق نشده خیس کنید و بسته به سرسختی لکه، اجازه دهید از 15 تا 30 دقیقه تا حتی یک شب در آن بماند.

برای از بین بردن لکه‌هایی که کمی سخت‌تر هستند، می‌توانید سرکه را مستقیماً روی لکه بریزید یا آن را به لکه بمالید و بگذارید خیس بخورد. همچنین، می‌توانید با افزودن جوش‌شیرین به مخلوط آب و سرکه، خمیر لکه‌بر قوی درست کنید.

همچنین، می‌توانید برای روشن‌تر شدن و تمیز کردن لباس‌ها، یک فنجان سرکه را به چرخه آب‌کشی اضافه کنید؛ حتی اگر روی لباس‌ها لکه وجود نداشته باشد، سرکه برای از بین بردن بوی کپک و زردی خفیف لباس‌ها عالی است.

از بین بردن لک میوه

پاک کردن لکه میوه با الکل

در صورتی که لکه میوه پس از استفاده از مایع شست‌وشو پاک نشد، می‌توانید از الکل سفید برای از بین بردن آن استفاده کنید. مقدار مساوی آب سرد و الکل سفید را ترکیب کنید و قسمتی که لکه‌دار شده را برای چند دقیقه در آن قرار دهید. با این روش می‌توانید بدون تغییر رنگ لباس، لکه میوه آن را برطرف کنید.

از بین بردن لک میوه با گلیسیرین

گلیسیرین یک محصول جانبی طبیعی صابون‌سازی است که از منابع گیاهی یا حیوانی تهیه می‌شود. گلیسیرین قابل حل در آب است و این قابلیت آن را به یک حلال طبیعی تبدیل می‌کند که روی چندین نوع لکه، از جمله لکه میوه، به خوبی عمل می‌کند.

برای استفاده از آن، مقداری گلیسیرین روی لکه بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. سپس، از یک پارچه سفید یا حوله کاغذی سفید استفاده کنید و لکه و گلیسیرین اضافی را پاک کنید. پس از پاک شدن لکه، می‌توانید لباس را مطابق معمول بشویید.

پاک کردن لکه میوه با مواد شوینده

یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای پاک کردن لکه میوه‌ها از روی لباس استفاده از مواد شوینده است. شما می‌توانید با استفاده از این مواد، مراحل زیر را انجام دهید؛ این مراحل کلی برای بیشتر میوه‌ها قابل‌استفاده هستند. در ادامه، مطالبی هم درمورد پاک کردن لکه انواع میوه‌ها آورده شده است.

میوه‌های اضافی را از روی لباس خود پاک کنید. هر میوه‌ای که روی سطح لباس باقی مانده است را، قبل از شست‌وشوی محل لکه‌دار شده، بردارید.

از بین بردن لک میوه

و هرچه زودتر لکه را در آب خیس کنید؛ محل لکه‌دار شده را زیر آب سرد و جاری، بشویید. هرچه فشار آب بیشتر باشد، از بین بردن لکه‌ها راحت‌تر خواهد بود.

برای از بین بردن مؤثر لکه، مایع شست‌وشوی سافتلن را مستقیماً روی لکه میوه بریزید و مطمئن شوید که کاملاً سطح لکه را می‌پوشاند.

ش بدون شستن مایع شست‌وشویی که روی لکه ریخته‌اید، لباس را مطابق معمول در ماشین لباس‌شویی بشویید؛ باقی ماندن مایع روی لباس، عملکرد شست‌وشو را بهبود می‌بخشد.

در صورت نیاز و برطرف نشدن لکه، این مراحل را تکرار کنید.

روش‌های پاک کردن لکه انواع میوه‌ها

علاوه بر مراحل کلی گفته شده در بالا، به دلیل نوع لکه‌های متفاوتی که میوه‌های مختلف ایجاد می‌کنند، برای از بین بردن هر یک از آن‌ها، روش‌های خاص‌تری نیز در دسترس است که در ادامه توضیح می‌دهیم.

پاک کردن لکه سیب روی لباس

برای از بین بردن لکه سیب از لباس، قبل از اینکه لباس را در ماشین لباس‌شویی بشویید، آن را در محلولی از 1 لیتر آب گرم، نصف قاشق چای‌خوری مایع شوینده و 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید، به مدت 15 دقیقه خیس کنید. سپس در اسرع وقت آن را بشویید. از این روش می‌توانید برای پاک کردن لکه موز روی لباس هم استفاده کنید.

از بین بردن لک میوه لبو روی لباس

برای پاک کردن لکه لبو از روی لباس، بعد از آن که لبو را با شیئی تیز، مانند کاردک از روی لباس برداشتید، سعی کنید قسمت لک شده را با استفاده از دستمال کاغذی تا جایی که ممکن است خشک کنید. پس از آن کمی آب سرد روی قسمت لک شده بپاشید و دوباره با دستمال کاغذی آن را خشک کنید.

از بین بردن لک میوه

سپس از یک ماده پاک کننده (مانند مواردی که در بالا ذکر شده) را روی قسمت لک شده بریزید و بگذارید بین 10 تا 15 دقیقه بماند و پس از آب‌کشی و از بین رفتن لکه، می‌توانید لباس را مطابق معمول بشویید.

از بین بردن لکه پرتغال و نارنگی از روی لباس

برای پاک کردن لکه نارنگی از روی لباس، پس از آنکه میوه باقی مانده روی لباس را با شیئی تیز برداشتید، محلولی از 2 قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی در 2 فنجان آب گرم را تهیه کنید. سپس می‌توانید آن را مستقیماً رو قسمت لکه شده بریزید یا با استفاده از پارچه سفید تمیز یا اسفنج محلول را روی لکه بمالید.

پس از برطرف شدن لکه، می‌توانید لباس را مطابق معمول بشویید. از بین بردن لکه پرتغال از روی لباس نیز شامل همین مراحل است.

از بین بردن لکه آلبالو و گیلاس روی لباس

برای پاک کردن لکه آلبالو از روی لباس، تکه‌های آن را از روی لباس بردارید، سپس لکه را زیر شیر آب سرد بگیرید. بعد از طی این مراحل، می‌توانید از یک اسید طبیعی مانند سرکه، استفاده کنید. مقدار مناسب سرکه را روی لکه بریزید و قبل از شستن بگذارید چند دقیقه بماند. سپس محل لکه را با مایع شست‌وشوی عادیتان بمالید تا باقی‌مانده آن نیز از بین برود؛ اما اگر هنوز لکه باقی‌مانده است، فرایند سرکه را دوباره تکرار کنید. این بار، آن را 15 تا 20 دقیقه قبل از شستن مجدد بگذارید.

از بین بردن لک میوه تمشک و شاتوت روی لباس

برای پاک کردن لکه شاتوت از روی لباس، می‌توانید از مخلوط 1 قاشق غذاخوری سرکه و نصف قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی در یک لیتر آب سرد استفاده کنید و بگذارید پارچه حدود 15 دقیقه در آن خیس بخورد. سپس آن را آب‌کشی کنید و با آب سرد، پارچه را کامل بشویید. یک‌بار دیگر نیز لباس را بشویید تا هرگونه رنگ باقی‌مانده از بین برود. از بین بردن لکه تمشک از روی لباس نیز دقیقاً به همین شکل است.

از بین بردن لک میوه

از بین بردن لک میوه هندوانه روی لباس

برای پاک کردن لکه هندوانه از روی لباس، تمام تکه‌های باقی‌مانده میوه روی لباس را بردارید؛ مایع باقی‌مانده روی لباس را با دستمال کاغذی پاک کنید. توجه کنید لباس را نمالید، زیرا باعث عمیق‌تر شدن لکه می‌شود. ناحیه لکه‌دار شده را با آب سرد بشویید. دو روش وجود دارد:

لکه را با استفاده از یک پارچه سفید یا حوله کاغذی غوطه‌ور در آب معمولی پاک کنید و با دستمال کاغذی آن را خشک کنید. روش دوم این است که پارچه را زیر شیر آب بگیرید و از سمت مخالف پارچه آن را بشویید تا آب هندوانه از الیاف خارج شود. سپس می‌توانید از یک لکه‌بر آنزیمی یا مایع شوینده قوی روی لکه استفاده کنید، بگذارید حداقل 10 دقیقه روی لباس بماند، سپس آن را بشویید.

چند ترفند تمیز کردن لکه آبمیوه

دیگر نگران ریختن آبمیوه بر روی لباس و فرش یا حتی مبلمان خود نباشید. چرا که می‌توانید به سادگی و در مدت زمان بسیار کوتاهی تمامی لکه‌ها را نیست و نابود سازید. اما توصیه ما به شما اقدام به تمیز کردن لکه آبمیوه به محض ایجاد آن می‌باشد؛ زیرا هر چه زمان بیشتری از ایجاد لکه بگذرد، تمیز کردن آن سخت تر و زمان برتر خواهد شد.

از بین بردن لک میوه

استفاده از نمک

نمک از جمله موادی است که در هر خانه‌ای موجود است و به سادگی می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید. استفاده از نمک به عنوان ترفند تمیز کردن لکه آبمیوه بسیار مشهور میباشد. که شما میتوانید در چند روش از آن استفاده کنید. در موثرترین روش آن بهتر است قبل از خشک شدن لکه روی آن را کاملا با نمک بپوشانید تا نمک بتوانند رطوبت و خیسی آبمیوه ریخته شده را به خوبی به خود جذب کند. پس از آن شما می‌توانید نمک را پاک کنید.

در صورتی که لکه با قدرت خود باقی مانده بود، بار دیگر بر روی آن نمک بریزید و آن را درون آب سرد قرار دهید. پس از آن شما شاهد پاک شدن لکه خواهید بود. برای اطمینان از نبود جای لکه بر روی لباس لازم است آن را با آب گرم و شوینده مناسب به خوبی بشویید.

استفاده از آبلیمو و سرکه

آبلیمو و سرکه دو پاک کننده طبیعی بسیار قوی می‌باشند که اکثر لکه‌ها را می‌توانید به سادگی به وسیله این دو ماده به خوبی تمیز کنید. در ترفند تمیز کردن لکه آبمیوه به وسیله آبلیمو و سرکه می‌توانید پنبه را به یکی از این دو مواد آغشته کنید و آن را به مدت چند دقیقه بر روی لکه قرار دهید. دقت داشته باشید که کشیدن پنبه بر روی لکه ممکن است موجب پخش شدن لکه شود.

در صورتی که روش گفته شده پاسخگو نبود می‌توانید یکی از این مواد را با ماده شوینده یا شیر ترکیب کنید .تا یک پاک کننده قوی‌تر به دست آید. سپس آن قسمت از لکه را درون این محلول فرو کنید و پس از گذشت مدت زمانی به خوبی آن قسمت از لباس یا فرش خود را به وسیله آب گرم و شوینده مناسب بشویید.

استفاده از الکل

هنگامی که قصد دارید از الکل جهت تمیز کردن لکه آب میوه استفاده کنید. لازم است ابتدا کمی الکل را رقیق کنید. بنابراین محلولی از مقدار مساوی الکل و آب به دست آورید. سپس آن قسمت از لباس خود را که به لکه آغشته شده است را در آن محلول به مدت چند دقیقه قرار دهید.

از بین بردن لک میوه

اگر عجله داشتید و زمان کافی جهت قرار دادن لباس در محلول گفته شده را در اختیار ندارید.می‌توانید پنبه‌ای را به الکل آغشته کنید و آن را چند مرتبه بر روی لکه ضربه بزنید. تا شاهد از بین رفتن لکه باشید. توصیه می‌شود حتماً پس از دو روش گفته شده لباس خود را به خوبی به وسیله آب گرم و شوینده مناسب بشوید تا هیچ اثری از جای لکه بر روی لباس باقی نماند.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار