|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۵۸

در دکوراسیون و چیدمان منزل شیک باید برای ست کردن فرش و مبل و پرده به رنگ و طرح آن ها توجه کنید و بین آن ها هماهنگی ایجاد کنید.

در دکوراسیون و چیدمان منزل شیک باید برای ست کردن فرش و مبل و پرده به رنگ و طرح آن ها توجه کنید و بین آن ها هماهنگی ایجاد کنید. این مطلب از امیدنیوز را از دست ندهید تا زیباترین چیدمان را به شما آموزش دهیم.

ست کردن فرش با مبل

بدون­ شک در بحث طراح و دکوراسیون داخلی دو فاکتور انتخاب رنگ و ست مبل با فرش از اهمیت فوق­العاده بالایی برخوردار است. در واقع بیشتر وقت افراد در مواجهه با این موضوع با توجه به تعداد و تنوع گزینه­ها گمراه شده و گاهاً نمی‌توانند گزینه مناسب را انتخاب کنند.

ست کردن فرش

این درحالی است که اگر با سبک و اصول هماهنگ کردن مبلمان با دیگر لوازم خانه آشنا شوید، به راحتی خواهید توانست دکوراسیون خانه خود را با درنظر گرفتن رنگ‌بندی لوازم و وسایل در بهترین حالت ممکن ست کنید. البته برای انجام این امر مهم مواد و تکنیک­های متعددی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

اول فرش بخریم یا مبل؟

خرید جهیزیه یا تغییر مبلمان و فرش یکی از مهم­ترین و چالش­برانگیز­ترین موضوعاتی است که خانم­ها با آن مواجه می­شوند. در پروسه خرید و انتخاب، اولین مورد مهم ست مبل با فرش است، که به دقت و توجه بالا و سلیقه مناسبی نیاز دارد. در چنین مواردی افراد اغلب بر سر دوراهی می مانند که آیا باید ابتدا مبل را بخرند و سپس فرش را با توجه به آن ست کنند .

یا برعکس آیا باید اول فرش را خریداری کرده و سپس مبل را با توجه به رنگ­بندی آن برگزینند. بدون شک در این زمینه نظر­ها و باور­های متعدی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. علاوه­بر ­این پاسخ سوالاتی مانند فرش مشکی با چه مبلی ست میشه؟ یا فرش کرم با چه مبلی ست میشه ؟ و دیگر سوالات مشابه از جمله مواردی است که در ایجاد هماهنگی بین مبل، فرش و دکوراسیون داخلی بسیار تاثیر گذار بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد.

ست کردن فرش

بهترین راه حل و ابتکار عمل در این باره این است که شما در وهله اول مبل مناسب و مورد­نظر خودتان را انتخاب نمایید و سپس با توجه رنگ­بندی آن اقدام به خرید فرش ماشینی مناسب کنید. در واقع باید توجه کرد که فرش از تنوع بالایی برخوردار است و شما به راحتی می توانید با توجه به رنگ بندی و نوع مبلمان خود فرش مناسب را برگزینید.

این در حالی است که مبلمان در عین داشتن تنوع گاهاً با محدودیت رنگ­بندی مواجه می­شود و در این حالت فرد نمی‌تواند دکوراسیون خانه را به انتخاب دلخواه خود انجام دهد. در حالت کلی توصیه می­کنیم که ابتدا فرش و سپس مبل را خریداری کنید تا در بحث انتخاب و ست کردن با مشکل یا محدودیت مواجه نشوید.

چگونگی ست فرش با مبل

هنگامی که در طراحی دکوراسیون داخلی نوبت به انتخاب رنگ و ست کردن مبل با فرش و اجزای مختلف دکوراسیون می شود، با انتخاب های گوناگونی روبرو خواهیم شد که ممکن است گمراه کننده باشد .

ست کردن فرش

اما اگر با اصول هماهنگ سازی مبلمان و وسایل، آشنایی داشته باشید، می توانید یک ست زیبا با هماهنگی کامل ایجاد نمایید. تکنیک های مختلفی وجود دارد که می تواند در ست کردن مبل و فرش به شما کمک کند. در این بخش از دنیای مد نمناک با برخی از این تکنیک ها آشنا شوید.

هر دو را به یک رنگ انتخاب کنید

برای ست کردن مبل و فرش یکی از کارهای ساده این است که فرش و مبلتان باید یک رنگ باشد تا ظاهر ساده و یکدستی به فضا بخشد. مثلا اگر رنگ فرشتان کرم است بهتر است رنگ مبلتان را با همان رنگ با کمی اختلاف در تیرگی در نظر بگیرید و دیگر وسایل را متفاوت انتخاب کنید تا فضا بی روح نشود.

ست کردن فرش

دو رنگ مختلف به کار ببرید

فرش هایی که دارای دو رنگ یا بیش تر هستند، دست تان را برای انتخاب مبل مناسب باز می گذارند و شما می توانید یکی از رنگ های فرشتان را در انتخاب مبل لحاظ کنید . فرش های چند رنگ از این لحاظ برتری دارند که رنگ های به کار رفته در آن ها بسیار متنوع می باشد.

بنابراین، شما با داشتن یکی از آن ها دیگر نگران انتخاب مبل با رنگ مناسب نخواهید بود. در واقع، این فرش ها هر رنگی را که شما برای مبل های خود انتخاب کنید، دارند و به همین خاطر با هر مبلی به خوبی ست می شوند.

رنگ های هم خوان را انتخاب کنید

رنگ مبل و فرش شما حتما نباید یکی باشد و شما می توانید از دو رنگ که لزوما هیچ نزدیکی با یکدیگر ندارند، استفاده کنید.البته باید این دو رنگ با یکدیگر ست شوند و هم خوانی داشته باشند . رنگ های زیادی با قرار گرفتن در کنار هم، ترکیب زیبایی ایجاد می کنند، پس در صورت موافقت با این پیشنهاد گزینه های بیش تری روبرویتان است.

ست کردن فرش

رنگ کوسن ها را با فرش ست کنید

برخی مواقع می توان بین رنگ مبل و فرش تناسب ایجاد نمود یعنی شما می توانید رنگ فرشتان را با رنگ کوسن ها ست کنید. بنابراین، اگر مبل تان با فرش هماهنگی ندارد، با تهیه کردن چند کوسن هم رنگ فرش تان این مشکل را برطرف نمایید.

بدنه مبل را با فرش ست کنید

برای ست کردن مبل و فرشتان همیشه لازم نیست تنها بر روی جنس پارچه شان تمرکز داشته باشید . بلکه شما می توانید به جای ست کردن رویه ی مبل با فرش، رنگ فرشتان را با کناره های مبل یعنی رنگ پایه ها و دسته ها هماهنگ نمایید. بدنه برخی مبل ها دارای روکش رنگ هستند و می توان آن ها را با رنگ فرش ست کرد.

ست کردن مبل و فرش بر اساس طرح ها

برای ست کردن مبل و فرش، بدون در نظر گرفتن یک رنگ خاص مبل و فرش را با هم ست کنید و برای این کار از تکنیک ست کردن طرح ها استفاده نمایید. به جای ست کردن رنگ ها، به سراغ طرح ها رفته و طرح به کار رفته در فرش را در نظر بگیرید و مبل خود را با آن ست کنید.

ست کردن فرش

یک فرش ایرانی انتخاب کنید

فرش های ایرانی الگوهای متنوع، زیبا و رنگارنگ خود با هر مدل مبلی که در نظر داشته باشید، هماهنگ خواهند شد.پس یک فرش ایرانی تهیه کنید تا بتوانید به راحتی با مبلمان خود ست کنید. فضاهایی که دکوراسیون کرم و قهوه ای دارند را با فرش های ایرانی زیباتر کنید ومبلمانی از پارچه های ساده ترو کوسن هایی زیبا با نقش مایه های همان فرش ها استفاده کنید.

ست کردن فرش

ست کردن مبل با فرش های طرح دار و شلوغ

اگر فرش منزل شما پرنقش و نگار و رنگ است پس مبلمان شما باید تک رنگ باشد و یا اگر از دو رنگ هم استفاده می کنید ؛ پس چنانچه بخش دنیای مد نمناک پیشنهاد می کند نباید پارچه رومبلی شما گلدار و شلوغ باشد و باید پارچه رو مبلی شما ساده تر و با نقوش کم رنگ تر باشد .

ست کردن فرش های شلوغ با مبل ساده

اگر ابتدا مبلمان را تهیه کرده اید و می خواهید فرشتان را با آن ست کنید نکات زیر را در نظر بگیرید:

به طرح و بافت بدنه و پارچه مبلتان توجه کنید. اگر مبلتان بافت یا طرح واضح و مشخصی دارد، موکت یا فرش را نیز متناسب با مبلتان، طرح دار یا بافت دار انتخاب کنید.

برای مبل های با بافت و نقش مشخص، موکت یا فرش ساده بگیرید.

مبل هایی با بافت ساده، موکت های طرح دار و شلوغ بگیرید.

همچنین  برای مبل های ساده، فرش یا موکت ساده انتخاب کنید.

سبک مبلمان و فرش را با هم هماهنگ کنید . مبل های سلطنتی و استیل بیشتر با فرش های سنتی ایرانی ست می شوند.مبل های راحتی و کاناپه ها و مبل های ال مدرن با فرش های مدرن و موکت ها ست می شوند.

ست کردن فرش

طرح پاف وسط مبل یک راهنمای فوق العاده برای انتخاب ست مبل با فرش است. فرشتان را متضاد با طرح پاف وسط مبل انتخاب کنید. یعنی برای پاف های طرحدار فرش یا موکت ساده بگیرید و برای پاف های ساده، فرش یا موکت طرح دار انتخاب کنید.

اگر مبلمان سفید است دیوارها را رنگ نکنید ولی اگر مبلمان کرم، قهوه ای و یا نسکافهای است رنگ دیوارها را به کرم تغییر دهید تا نتیخه بهتری بگیرید.برای مبلمان سفید فرش های قرمز و دیوارهای بدون رنگ مناسب است.

موقعیت مبلمان نسبت به فرش

بعد از در نظر گرفتن رنگ و جنس و طرح فرشی که می خواهید متناسب با اتاق و دکوراسیون و مبلمانتان انتخاب کنید برای انتخاب فرش مناسب لازم است موقعیت فرش و مبلمانتان را هم تعیین کنید تا بتوانید سایز فرش مورد نظرتان راهم مشخص کنید

مبلمان به طور کامل روی فرش

قرار دادن همه مسایل روی فرش باعث تعریف یک ناحیه ی مشخص نشستن برای همه می شود و همچنین متحدالشکل بودن فضای اتاق را می رساند.

ست کردن فرش

اگر می خواهید مبلمان را روی فرش قرار دهید فرش باید از هر طرف ،حدود 20 سانتی متر پهن تر باشد.پس اگر هزینه کافی برای خرید فرش بزرگتر دارید و اتاق با سایز متوسط رو به بالا، این روش انتخاب مناسبی برای موقعیت فرش و مبلمان اتاق پذیرایی شما خواهد بود.اگر نه نگران نباشید می توانید از دیگر روش های چیدمان که در ادامه می گوییم استفاده کنید.

پایه های جلو مبلمان روی فرش

این روش همیشه جواب می دهد مخصوصا وقتی که یک سمت مبلمان شما به طرف دیوار است با این روش دیگر لازم نیست هزینه خرید یک فرش بزرگ را بدهید وقتی قسمتی که می پوشاند اصلا پیدا نیست !.توجه کنید که سایز فرش باید به گونه ی باشد که پایه جلوی همه مبل ها روی آن قرار گیرد.

ست کردن فرش

فقط میز روی فرش قرار گیرد

این یک روش مناسب برای اتاق های کوچک و یا باریک است.

اگر می خواهید فرش را در جلوی مبل قرار دهید ، اجازه دهید چند اینچ از فضای کف در قسمت جلوی بین آن ها قرار بگیرد. برای انتخاب سایز فرش به ابعاد مبل ها دقت کنید (نه فقط اندازه میز). در ضمن از پد فرش مناسب برای فرش خود استفاده کنید تا از لغزش روی کف یا فرش خودداری کند.

ست کردن فرش

از چه رنگ‌هایی بهتر است برای فرش و مبلمان استفاده کنیم؟

بسیاری از افراد به دنبال پاسخ این سوال هستند که برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا بهتر است مبلمان و فرش‌مان چه رنگی باشد؟ برای ایجاد چنین خطای دیدی، بهتر است رنگ فرش کمی روشن‌تر از رنگ مبلمان باشد. اگر هم فرش طرح‌دار انتخاب می‌کنید؛ رنگ پس زمینه آن باید روشن‌تر از رنگ پارچه مبلمان باشد.

ست کردن فرش

 انتخاب طرح‌های ساده

همیشه سعی کنید از فرش‌هایی با طرح ساده برای پوشش کف اتاق استفاده کنید. درست است که فرش‌های سنتی و حاوی نقوش پیچیده، جذابیت بصری بالایی دارند؛ اما در صورتی استفاده از این فرش‌ها مجاز است که مبلمان‌تان ساده و تک رنگ باشد. در غیر این صورت اگر هم مبل و هم فرش‌تان حاوی طرح‌های پیچیده باشند؛ فضا شلوغ و کوچک به نظر می‌رسد. بطور مثال از فرشی به رنگ آبی روشن ساده می‌توانید در کنار مبلی با طرح راه راه آبی یا طوسی استفاده کنید.

رنگ کوسن‌ها

یکی از رازهای ست کردن فرش با دکوراسیون توجه به انتخاب رنگ کوسن‌ها و ست بودن آنها با رنگ مبل و فرش است. هماهنگ بودن رنگ کوسن مبل و رنگ فرش جذابیت خاصی به خانه شما می‌بخشد. به طور مثال تصور کنید فرشی نارنجی و مبلی قرمز را با کوسن‌های نارنجی ست کرده‌اید. این ترکیب بسیار جذاب و چشم‌نواز است. ست کردن کوسن و فرش از نظر رنگ، نمای بسیار چشمگیری به منزل شما می‌بخشد.

ست کردن فرش

 استفاده از فرش چهل تکه

فرش‌های چهل تکه شکوه و عظمت فراوانی به فضای خانه می‌بخشند. فقط کافیست که بدانید چه مبل‌هایی را می‌توان با فرش چهل تکه ست کرد؟ اگر قصد استفاده از فرش‌های چهل تکه را دارید باید بدانید که ست کردن مبل با این نوع فرش‌ها کمی دشوار است. مبل‌هایی که از نظر ساختار و رنگ پارچه، ساده هستند؛ خیلی خوب با این فرش‌ها ست شده و جلوه زیبایی به محیط می‌دهند.

به طور کلی رنگ‌های خنثی مانند طوسی، سفید و مشکی که نمای بسیار ساده و زیبایی به منزل شما می‌بخشد؛ بهترین انتخاب برای مبلمان محسوب می‌شوند. پیشنهاد بعدی ما به افرادی که تمایل دارند کف خانه خود را با فرش‌های چهل تکه پوشش دهند؛ استفاده از رنگ یکی از بخش‌های فرش، به عنوان رنگ مبلمان است. به طور مثال اگر فرش شما هشت تکه و به رنگ‌های سبز، صورتی، سبز تیره، آبی، بنفش، مشکی و زرد است؛ بهتر است مبلی مشکی با کوسن‌های زرد و یا برعکس را برای چیدن در چنین فضایی انتخاب کنید.

ست کردن فرش

اصول ست کردن رنگ مبل با پرده

برای ست کردن مبل و پرده استفاده از ترکیب رنگ کوسن ها و یا انتخاب جنس و طرح پارچه ای هماهنگ با مبل و کوسن برای پرده به خصوص والان آن توصیه می شود.

اگر رنگ دیوار ها و سقف فضایتان سفید است برای از بین بردن حس کسالت و یکنواختی فضا برای پرده، کوسن ها و فرش اتاق تان از یک رنگ واحد و پر جلوه استفاده کنید. رنگ های زرد و سفید برای پرده برای کسانی که عاشق نور خورشید و خانه آفتابی هستند بسیار مناسب است زیرا نور خورشید را به خوبی به داخل خانه هدایت می کنند.

ست کردن فرش

برای ایجاد فضای صمیمانه تردر دکوراسیون منزل ازپرده ها و فرش های طرح دار استفاده کنید، اگر پارچه پرده هایتان طرح دار است از یکی از رنگ های خنثی منزل تان برای رنگ پرده استفاده کنید. پرده خانه خود را با کوسن و مبلمان ست کنید و فرشی را انتخاب نمایید که از هارمونی رنگ های کل فضا تبعیت می کند

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار