|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۶۱

طرز تهیه خورش قیمه نذری با 10 روش متفاوت ثبت شده ولی این دستور پخت با نکات مهمی که به شما گفته ایم را از دست ندهید.

طرز تهیه خورش قیمه نذری با 10 روش متفاوت ثبت شده ولی این دستور پخت را در امیدنیوز با نکات مهمی که به شما گفته ایم از دست ندهید.

خورش قیمه نذری

خورشت قیمه از معروف‌ترین غذاهای ایرانی است که طرفداران زیادی دارد. این غذای خوشمزه علاوه بر اینکه در وعده‌های غذایی هر خانواده جا دارد، در مناسبت‌های مختلف از جمله ماه محرم به عنوان نذری توزیع می‌شود.

از مهمترین مواد تشکیل دهنده قیمه نذری می‌توان به رب گوجه فرنگی، پیاز، لپه و گوشت قرمز اشاره کرد. مهمترین چاشنی و طعم دهنده‌هایی که در قیمه استفاده می‌شود، لیمو عمانی و دارچین است.

طرز تهیه خورش قیمه نذری

مواد لازم برای ۴ نفر

  • گوشت گوسفندی ۴۰۰ گرم
  • پیاز ۲ عدد متوسط
  • رب گوجه فرنگی ۳ قاشق غذاخوری
  • لپه ۲ پیمانه
  • سیب زمینی ۲ عدد متوسط
  • لیمو عمانی ۴ عدد
  • گل سرخ و دارچین به مقدار کافی
  • نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
  • زردچوبه و روغن به مقدار کافی

طرز تهیه خورش قیمه نذری

مرحله اول طرز تهیه خورش قیمه نذری

برای تهیه خورش قیمه به روش نذری ابتدا باید لپه را بخیسانیم. برای این منظور لپه را درون یک کاسه می ریزیم و تا یک بند انگشت بالاتر از سطح لپه ها آب اضافه می کنیم و اجازه می دهیم لپه ها یک شب خیس بخورند تا نفخ شان گرفته شود.

مرحله دوم

در این مرحله پیازها را به صورت نگینی خرد می کنیم، سپس قابلمه ای که برای پخت خورش در نظر گرفته ایم را روی حرارت قرار می دهیم و کمی روغن اضافه می کنیم. در ادامه پیازهای خرد شده را به قابلمه اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم.

طرز تهیه خورش قیمه نذری

مرحله سوم

پس از اینکه پیازها به خوبی سبک و شیشه ای شدند، گوشت را می شوییم و به صورت قیمه ای خرد می کنیم، سپس به قابلمه اضافه می کنیم. در ادامه مقدار فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کرده و گوشت را به خوبی تفت می دهیم تا کمی سرخ شود.

مرحله چهارم

در این مرحله پس از اینکه گوشت رنگش تغییر کرد، رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم. رب گوجه فرنگی را باید به خوبی تفت دهیم، این کار علاوه بر اینکه باعث خوشرنگ شدن خورش می شود، باعث می شود طعم و بوی خامی رب گوجه فرنگی گرفته شود.

مرحله پنجم

پس از اینکه رب گوجه فرنگی سرخ شد، ۴ پیمانه آب جوش به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم گوشت به مدت یک ساعت با حرارت ملایم بپزد. در همین حین لپه ها را آبکشی می کنیم و به همراه ۱ قاشق غذاخوری روغن مایع داخل یک قابلمه دیگر می ریزیم.

مرحله ششم

حالا قابلمه حاوی لپه ها را هم روی حرارت قرار می دهیم و لپه ها را دو دقیقه تفت می دهیم تا پس از پخت، خرد نشوند. در ادامه ۲ لیوان آب جوش اضافه می کنیم و اجازه می دهیم لپه ها نیز به مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بپزند.

مرحله هفتم طرز تهیه خورش قیمه نذری

در این مرحله لیمو عمانی ها را با چنگال سوراخ می کنیم و درون یک لیوان حاوی آب قرار می دهیم تا تلخی شان گرفته می شود، یا اینکه می توانیم لیمو عمانی ها را از وسط نصف کنیم و تخمه هایشان را خارج کنیم تا خورش را تلخ نکنند.

مرحله هشتم

پس از اینکه لپه پخت، آنرا آبکشی می کنیم و به قابلمه حاوی گوشت اضافه می کنیم. دلیل اینکه لپه را به صورت جدا پختیم، این است که بعضی از لپه ها لعاب زیادی دارند و باعث می شوند که طعم خورش قیمه شبیه به آبگوشت شود.

طرز تهیه خورش قیمه نذری

مرحله نهم

حالا باید اجازه دهیم خورش با حرارت بسیار ملایم جا بیفتد و روغن بیندازد. در ۳۰ دقیقه پایانی لیمو عمانی را به همراه پودر گل سرخ و پودر دارچین اضافه می کنیم، سپس طعم خورش را می چشیم و نمک و ادویه های آنرا تنظیم می کنیم.

مرحله دهم

به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ وجه پودر دارچین را ابتدای پخت به خورش اضافه نکنید، چون خورش را بد رنگ می کند. در حین جا افتادن خورش، سیب زمینی را اماده می کنیم، برای این منظور سیب زمینی ها را پوست می گیریم.

مرحله یازدهم طرز تهیه خورش قیمه نذری

سپس به صورت خلالی نازک و یک اندازه خرد می کنیم. در ادامه سیب زمینی ها را با آب سرد می شوییم تا نشاسته اضافی شان به طور کامل از بین برود. اگر نشاسته سیب زمینی را نشوییم باعث چسبیدن آن به تابه و در نتیجه له شدن سیب زمینی ها می شود.

مرحله دوازدهم

در این مرحله سیب زمینی ها را با یک دستمال تمیز خشک می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن اضافه می کنیم. پس از این اینکه روغن به خوبی داغ شد، سیب زمینی ها را به تابه اضافه می کنیم.

مرحله سیزدهم

پس از اینکه سیب زمینی را سرخ کردیم، آنها را روی دستمال حوله ای قرار می دهیم تا روغن اضافی شان گرفته شود. در پایان پس از اینکه خورش جا افتاد، آنرا به همراه سیب زمینی سرخ کرده در ظرف مورد نظرمان می کشیم و به همراه برنج سرو می کنیم.

گوشت مخصوص قیمه

اگر تمایل دارید خورش شما مانند خورش های نذری خوشمزه شود، حتما در انتخاب گوشت دقت کنید. نکته اول اینکه حتما از گوشت گرم برای تهیه قیمه استفاده کنید و نکته دیگر اینکه بهترین نوع گوشت برای پخت این غذا مغز ران گوساله یا سردست گوسفندی است.

طرز تهیه خورش قیمه نذری

خورش قیمه با مرغ

خورش قیمه از خورش هایی محسوب می شود که ورژن های بسیار متنوعی دارد، یکی از محبوب ترین ورژن های خورش قیمه تهیه این خورش با گوشت مرغ می باشد. اگر تمایل دارید این خورش لذیذ را با گوشت مرغ درست کنید، می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

نکات طرز تهیه خورش قیمه نذری و فوت و فن قیمه نذری

انتخاب گوشت خورشت به شما بستگی دارد. می توانید از گوشت گوساله یا گوسفند و حتی گوشت گاو برای این منظور استفاده کنید. اما اگر می خواهد غذا طعم بهتری داشته باشد، باید از گوشت گوسفندی استفاده کنید.

اندازه های تکه گوشت به شما بستگی دارد اما اگر از گوشت گوسفندی استفاده می کنید، تکه ها را بزرگ تر خرد کنید زیرا گوشت گوسفندی حاوی چربی است و در هنگام پخت چربی آن آب شده و کوچک تر می شود.

میزان روغن استفاده شده برای تهیه خورشت نیز سلیقه ای است

برخی از افراد اول پیاز را تفت داده و سپس گوشت را اضافه می کنند، اما این کار اشتباه است زیرا پیاز می سوزد.

از زردچوبه به مقداری استفاده کنید که رنگ گوشت تغییر کند

استفاده از زعفران اختیاری است، اما اگر به طعم خورشت نذری اهمیت می دهید، توصیه می کنم حتما زعفران به آن اضافه کنید.

استفاده از دنبه در این دستور پخت نیز اختیاری است. اگر تمایل دارید تا دنبه اضافه کنید، در هنگام تفت پیاز و گوشت باید آن را اضافه نمایید.

نکات مهم 

در صورت اضافه کردن دارچین رنگ خورش قیمه نذری تیره می‌شود. اگر دوست دارید یک خورش قیمه روشن داشته باشید دارچین اضافه نکنید و فقط زعفران دم کرده اضافه کنید.

طرز تهیه خورش قیمه نذری

در ترکیب ادویه خورش قیمه اضافه کردن کمی زنجبیل تازه یا نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل اضافه کنید. زنجبیل طعم و تندی خوبی به خورش قیمه زعفرانی مجلسی می‌دهد.

استفاده از گل محمدی در خورشت قیمه نذری می‌تواند به خورش، عطر و بوی فوق‌العاده‌ای بدهد. زمان اضافه کردن گل محمدی همزمان با هل و چوب دارچین، یعنی در ۲۰ دقیقه پایانی پخت خورش است.

برای طبخ خورش قیمه نذری زعفرانی و مجلسی از لیمو عمانی رنگ روشن استفاده کنید تا خورش ظاهر بهتری پیدا کند.

قیمه نذری

می توانید به جای سرخ کردن سیب زمینی از سیب زمینی های خلالی آماده نیز استفاده کنید.

اگر می خواهید تا قیمه را برای ۱۰۰ نفر تهیه کنید، تنها کافی است تا نسبت مواد را دو برابر کنید.

اگر قیمه را برای ۲۰۰ نفر تهیه می کنید، تنها کافی است تا نسبت مواد را چهار برابر کنید.

قیمه برای ۵۰۰ نفر باید نسبت مواد را ۱۰ برابر کنید.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار