|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۸۵

طرز تهیه ته انداز مرغ  برخلاف اسم به ظاهر سختش یک غذای بسیار ساده و البته بسیار لذیذ و خوشمزه است

طرز تهیه ته انداز مرغ از انواع پلوهای ایرانی و برخلاف اسم به ظاهر سختش یک غذای با مرغ بسیار ساده و البته بسیار لذیذ و خوشمزه است که به آن ارمنی پلو هم می‌گویند که احتمالا پخت آن ریشه در آشپزی ارمنی دارد.

طرز تهیه ته انداز مرغ

ته انداز کتف و بال مرغ یکی از انواع غذاهای خوشمزه و ساده ایرانی است که با دستورهای متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه ته انداز کتف و بال مرغ در ادامه با ما همراه باشید.

طرز تهیه ته انداز مرغ

خواص ته انداز مرغ

برای تهیه این غذا نوع برنج مهم نیست و شما می توانید ته انداز مرغ را با سبزی پلو ، لوبیا پلو و یا عدس پلو درست کنید. همچنین در این غذا از زعفران استفاده می شود. زعفران خواص زیادی برای سلامتی بدن دارد و دارای ویتامین (ث و ب 1و ب6 و ب2 ) می باشد. زعفران حاوی پروتئینی است که می تواند سلولهای آسیب دیده را ترمیم کند.

مواد لازم برای طرز تهیه ته انداز مرغ

  • بال و کتف مرغ ۱۲ عدد
  • پیاز ۱ عدد
  • زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری
  • سس سفید ۱ قاشق غذاخوری
  • برنج ۴ پیمانه
  • روغن مایع به مقدار کافی
  • نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار کافی

طرز تهیه ته انداز مرغ

طرز تهیه ته انداز مرغ

مرحله اول

برای تهیه ته انداز کتف و بال مرغ خوشمزه ابتدای کار پوست پیاز را جدا می کنیم و می شوییم، سپس به صورت خلالی درشت خرد می کنیم و به همراه کتف و بال مرغ درون یک کاسه گود و مناسب می ریزیم.

مرحله دوم

در این مرحله نمک را به همراه فلفل سیاه، زردچوبه، روغن مایع، سس سفید و زعفران دم کرده به کتف و بال مرغ اضافه می کنیم و با دست به مدت ۵ دقیقه ماساژ می دهیم تا مواد به خورد کتف و بال ها برود.

مرحله سوم

حالا روی کاسه حاوی کتف و بال را با سلفون می پوشانیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۲ تا ۳ ساعت درون یخچال استراحت کند تا کتف و بال ها مزه دار شود. در ادامه پس از گذشت این زمان کتف و بال را از یخچال خارج می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم و مقداری روغن مایع درون آن می ریزیم و اجازه می دهیم روغن به خوبی گرم شود. در ادامه کتف و بال ها را درون تابه قرار می دهیم و یک ظرف آن ها را به خوبی سرخ می کنیم.

طرز تهیه ته انداز مرغ

مرحله پنجم

حالا کتف و بال ها را بر می گردانیم و کمی سرخ می کنیم، سپس از تابه خارج می کنیم. در ادامه یک قابلمه مناسب را تا نیمه پر از آب می کنیم و ۱ قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم.

مرحله ششم

در این مرحله اجازه می دهیم آب به نقطه جوش برسد. در ادامه برنج را می شوییم، سپس درون قابلمه اضافه می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود.

مرحله هفتم

حالا پس از گذشت این مدت زمانی که اطراف برنج نرم و مغز آن کمی گیر داشت قابلمه را از روی حرارت بر می داریم، سپس برنج را درون آبکش می ریزیم و آبکشی می کنیم. در ادامه یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم.

مرحله هشتم

در این مرحله مقداری روغن مایع و زعفران دم کرده درون قابلمه می ریزیم و کتف بال ها را از سمتی که کمتر سرخ شده اند درون قابلمه می چینیم و برنج آبکش شده را لایه لایه روی آن می ریزیم و با پشت قاشق برنج را منسجم می کنیم.

طرز تهیه ته انداز مرغ

مرحله نهم

حالا روی حرارت ملایم شعله پخش کن قرار می دهیم، سپس درب قابلمه را با دم کنی می پوشانیم و روی قابلمه قرار می دهیم. در ادامه قابلمه را روی شعله پخش کن می گذاریم و اجازه می دهیم پلو به مدت ۴۵ دقیقه دم بکشد.

مرحله دهم

در نهایت پس از گذشت این زمان قابلمه را از روی حرارت بر می داریم، سپس درون ظرف مورد نظرمان بر می گردانیم. در آخر ته انداز کتف و بال مرغ را به همراه سیب زمینی سرخ کرده و ماست سرو می کنیم. نوش جان.

طرز تهیه ته انداز مرغ

نکات مهم تکمیلی ته انداز مرغ مجلسی 

ته انداز مرغ را با انواع برنج و پلو می‌توانید درست کنید. اگر ته انداز شوید پلو را می‌پسندید، بعد از آبکش کردن برنج مقداری شوید تازه یا خشک را با برنج مخلوط کنید. چنان چه ته انداز مرغ را با زرشک پلو می‌پسندید در پایان پخت روی برنج را با زرشک تفت داده شده و در صورت دلخواه خلال پسته و بادام تزیین کنید. البته ته انداز مرغ را به صورت عدس پلو یا ماش پلو هم می توانید درست کنید در مرحله آبکش کردن برنج مقداری عدس یا ماش از قبل پخته شده را با برنج مخلوط کنید.

برخی دوست دارند همراه عدس پلو، کشمش هم داشته باشند. برای درست کردن عدس پلو با کشمش مقداری کشمش تفت داده شده در پیاز داغ، دارچین و زردچوبه داریم که آن را باید لابه لای عدس پلو دم بگذارید. اگر هم ته انداز مرغ را به صورت رشته پلو دوست دارید رشته‌های پخته و آبکش شده را با برنج آبکش شده مخلوط کنید.

طرز تهیه ته انداز مرغ

برای درست کردن ته انداز مرغ با گوشت گوسفند یا ماهی، گوشت را با مواد دلخواه و حتما با زعفران به همین ترتیب مزه‌دار کنید. یک طرف گوشت مورد نظر را سرخ کنید و سمت دیگر را کف قابلمه بگذارید و طبق دستور ته انداز مرغ مجلسی اجازه دهید روی شعله ملایم گاز دم بکشد.

برای ته انداز پلو شما ته دیگ نان و یاسیب زمینی نمی توانید داشته باشید، ته دیگ تکه های مرغ خواهد بود که بسیار هم ته دیگ لذیذ و پرطرفداری است.

برای تهیه این غذا، مصرف زعفران را جدی بگیرید و در استفاده از آن دست و دلباز باشید. طعم اصلی این غذا بستگی به زعفرانی دارد که برای پخت استفاده می‌کنند. زعفران دم کرده مرغوب و غلیظ عطر و بوی بی‌نظیری به این غذا می‌بخشد.

فوت و فن های بهتر شدن ته انداز مرغ

همانطور که گفتیم این غذای خوشمزه را می توانید با انواع برنج ها تهیه کنید.اگر خواستید با شوید پلو درست کنید؛ بعد از آبکش کردن برنج مقداری شوید تازه یا خشک را با برنج مخلوط کنید و چنانچه خواستید با زرشک پلو درست کنید؛ در پایان پخت روی برنج را با زرشک تفت داده شده و در صورت دلخواه خلال پسته و بادام تزیین کنید.

طرز تهیه ته انداز مرغ

اگر هم ته انداز مرغ را به صورت عدس پلو یا ماش پلو دوست دارید در مرحله آبکش کردن برنج مقداری عدس یا ماش از قبل پخته شده را با برنج مخلوط کنید.

 ته انداز مرغ را به صورت رشته پلو هم می تواندی درست کنید. رشته‌های پخته و آبکش شده را با برنج آبکش شده مخلوط کنید.

برای تهیه ته انداز با گوشت گوسفند یا ماهی ، همانند ته انداز مرغ ،ابتدا گوشت را با مواد دلخواه و حتما با زعفران به همین ترتیب مزه‌دار کنید. یک طرف گوشت مورد نظر را سرخ کنید و سمت دیگر را کف قابلمه بگذارید .

طرز تهیه ته انداز مرغ

طبق دستور ته انداز مرغ مجلسی اجازه دهید روی شعله ملایم گاز دم بکشد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار