|
|
کدخبر: ۱۸۵۳۱۱

تمیز کردن قابلمه سوخته یکی از مشکلاتی است که همه ما در طول زندگی با آن مواجه شده‌ایم و به دنبال راه‌هایی برای رفع این مشکل هستیم.

تمیز کردن قابلمه سوخته با توجه به کم یا زیاد بودن مقدار سوختگی و جنس قابلمه به روش‌های مختلفی می‌تواند انجام شود. در اینجا روش تمیز کردن سوختگی با برخی مواد در داخل خانه را به شما آموزش دادیم. 

تمیز کردن قابلمه سوخته

تمیز کردن قابلمه سوخته کاری بسیار سخت و طاقت فرساست. برای تمیز کردن ظروف سوخته هرگز از قاشق و وسایل فلزی استفاده نکنید زیرا تنها باعث آسیب زدن به وسایل شما می شود. شما می توانید با استفاده از روشهای کاربردی زیر قابلمه و ظروف سوخته ی خود را سفید و براق کنید.

تمیز کردن قابلمه سوخته

ترفند هایی برای تمیز کردن قابلمه سوخته

استفاده از سرکه‌ و جوش شیرین

سرکه و آب را به مقدار مساوی با یکدیگر ترکیب کرده و یک لایه‌ی نازک از آن را کف قابلمه بریزید. سرکه‌ی رقیق را روی گاز حرارت بدهید تا بجوشد. پس از یک دقیقه، آن را از روی حرارت برداشته و سرکه را داخل سینک ظرفشویی خالی کنید.

تمیز کردن قابلمه سوخته

یک قاشق جوش شیرین را داخل قابلمه بریزید. جوش شیرین را با یک اسکاچ کف قابلمه بکشید تا هر لکه‌ی سوختگی پاک شود. سپس قابلمه را به خوبی با آب بشویید. جوش شیرین، پاک کننده بوده و به پاک کردن لکه‌ها کمک می‌کند.

تمیز کردن قابلمه سوخته با نمک

نمک یک پاک کننده‌ی خوب دیگر است. نمک برای پاک کردن لکه‌های سوختگی قابلمه و هم‌چنین چربی‌ها بسیار مناسب است. می‌توانید آن را با مایع ظرفشویی و آب گرم مخلوط کنید یا با یک تکه‌ی لیموی بریده شده و آبدار کف قابلمه بمالید تا لکه ی سوختگی از بین برود.

تمیز کردن قابلمه سوخته

استفاده ازکرم تارتار

کرم تارتار، پاک کننده‌ای است که به جای جوش شیرین استفاده می‌شود. یک قاشق غذاخوری از آن را با یک فنجان آب مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. بگذارید مایع خنک شود؛ سپس کف قابلمه را تمیز کنید تا دوباره مثل قبل درخشان شود.

استفاده از ورق خشک کن

آب و صابون را داخل قابلمه سوخته بریزید و یک کاغذ خشک کن به آن اضافه کنید و حدود یک ساعت صبر کنید. پس از اینکه سوختگی‌ها نرم شدند، کاغذ خشک کن را روی آن‌ها بکشید.

تمیز کردن قابلمه سوخته

ورق خشک کن، تقریباً شبیه دستمال کاغذی است که در بازار موجود می باشد. از این کاغذ، برای کاهش الکتریسیته لباس استفاده می شود و هنگام شستن لباس ها داخل ماشین لباسشویی قرار داده می ‌شود.

تمیز کردن قابلمه سوخته با نوشابه

زمانی که قابلمه هنوز داغ است، نوشابه را داخل آن ریخته و بگذارید کف ظرف را بپوشاند پس از آن قابلمه را بشویید. ترکیب شدن مواد غذایی سوخته با کربنات نوشابه، باعث نرم شدن سوختگی می شود. شمامی توانید به جای نوشابه از آب گازدار نیز استفاده کنید.

تمیز کردن قابلمه سوخته

استفاده از قرص جوشان

قرص جوشان مثل نوشابه و آب گازدار عمل می‌کند. یک یا دو عدد از آن را در آب داغ داخل قابلمه بیندازید و بگذارید بماند تا لکه‌ها را از میان ببرد.

استفاده از آب داغ برای تمیز کردن قابلمه سوخته

رای تمیز کردن قابلمه ی روحی یا لعابی سوخته، آن را روی گاز گذاشته و گاز را روشن کنید. بگذارید تا قابلمه داغ شود، طوری که اگر داخل آن یک قطره آب بریزید، بخار شود. یک فنجان آب را داخل آن ریخته و بگذارید به آهستگی بجوشد (اگر بخواهید می‌توانید مقداری مایع ظرفشویی یا جوش شیرین به آن اضافه کنید).

تمیز کردن قابلمه سوخته

پس از اینکه آب، سوختگی‌ها را نرم کرد، سوختگی‌ها را با یک قاشق چوبی یا کفگیر پلاستیکی تمیز کنید.

استفاده از قرص ماشین ظرفشویی

در این حالت، مقدار کمی آب در کف قابلمه بریزید و آن را روی حرارت کم بگذارید. سپس، قابلمه را از روی حرارت برداشته و قرص ماشین ظرفشویی را روی نواحی سوخته شده بکشید.در آخر قابلمه را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.

تمیز کردن قابلمه سوخته با لیمو

در این‌ روش، دو یا سه عدد لیمو که به چهار قسمت تقسیم شده‌اند را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در مقدار کمی آب بجوشانید، سپس آب و لیموها را خالی کرده و قابلمه را بشویید.

تمیز کردن قابلمه سوخته

در این روش اسید لیموها برای نرم کردن سوختگی‌ها کافی بوده و در آخر تنها لازم است که شما کمی سوختگی‌ها را تمیز کنید؛ البتته حتی شاید به تلاش شما هم احتیاجی نباشد.

استفاده از ورقه‌ی آلومینیومی

مقدار زیادی جوش شیرین را روی سوختگی‌ها ریخته و مقداری آب به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر دربیاید. یک ورقه‌ی آلومینیومی را مچاله کرده و آن را کف قابلمه بکشید تا همه‌ی سوختگی‌ها و غذاها پاک شوند.

تمیز کردن قابلمه سوخته

سپس قابلمه را با آب گرم و صابون بشویید. توجه داشته باشید که از این روش برای تمیز کردن قابلمه ی تفلون استفاده نکنید زیرا باعث خراش برداشتن ظرف می شود.

نرم‌کننده لباس

استفاده از نرم‌کننده لباس از روش‌های تمیز کردن قابلمه سوخته است.

تمیز کردن قابلمه سوخته

در این روش، ابتدا آب را در قابلمه به جوش بیاورید. سپس یک قاشق غذاخوری نرم‌کننده لباس به آن بیفزایید. بگذارید قابلمه چند ساعت یا همۀ شب در همین حالت باقی بماند. سپس سوختگی قابلمه به‌راحتی تمیز می‌شود.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار